Krevní pouto

(festivalový název)

Mladá dědička přijíždí na přízračné rodinné sídlo, které slouží jako domov důchodců. Její mysl se začne propadat do paranoie a šílenství, zatímco se kolem množí podivná úmrtí. Bravurně vystavěný a natočený australský horor vzdává hold italské tradici žánru. (Letní filmová škola)

raimi

Zapadlej klenot. Film po všech stránkách tak vymazlenej až to bere dech. Největší potěšení jsem měl z toho, že jsem vůbec nevěděl co mě čeká. Nevěděl jsem nic, a tak jsem ani nedutal a nechal se povodit autorama. Podobnej pocit radosti z nečekaného zážitku jsem měl u White of the Eye (1987) a Death Spa (1989). Tohle je ryzí autorská filmařina. ()

topi

Australané mají svoje filmy takové jinší, zvláštní a hlavně atmosférické. Next of kin vypráví příběh o ženě vracející se po smrti své matky do rodného starého domu, zřízeného jako domov pro důchodce. Záhy se začnou dít podivné věci, vídává neznámou postavu, v koupelně přetéká vana a umyvadlo vodou a na infarkt umírá jeden ze seniorů....Kombinace nadpřirozena s realitou dělá tak ze snímku pozoruhodný mix. Navíc nasnímaný opravdu dechberoucí kamerou, která přidává o level navíc. Další plusové body přináší spousta ptačích, zvířecích a lesních zvuků, které jsou slyšet téměř v každém záběru. A samozřejmě dům se všemi jeho kouty, zákoutími, chodbami, schodišti a místnostmi. Hudbu dělal můj oblíbenec Klaus Schulze, známý především kultovním "Angstem" a jednu z rolí mladíků si zahrál John Jarret, zapamatovatelný asi nejvíce buranským šmejdem z Wolf Creek. Velká škoda, že Tony Williams už nikdy nic nenatočil a takový potenciál zůstal bohužel nevyužit. ()

Quint

Tonymu Williamsovi se podařilo vytěžit z tuctové gotické báchorky o strašidelném domě, plné otřepaných klišé, víc než byste od neznámého režiséra čekali. Už jen to, že se film odehrává uprostřed australské pustiny, ho samo o sobě ozvláštňuje. Jde o australský film, který ovšem působí velmi evropsky. Nejzapamatovatelnější je ale jeho obskurní atmosféra, navozující pocit nejasné hrozby, jejíž původ není až do konce filmu jasný. Momenty největšího děsu, nasnímané ve zpomalených záběrech, tu pak působí až surrealisticky a nadpozemsky. Časté steadicamové průchody domovními koridory a snové koupelnové scény trochu připomínají Kubrickovo The Shining, ale aniž byste měli pocit, že ho film vykrádá. Na každém záběru je znát, že byl pečlivě naplánován a kulisy domu, kde se film odehrává, byly všemu důkladně přizpůsobeny. K tomu, aby se z Next of Kin stal hororový majstrštyk, chybí jen dotaženější zápletka. Film ve své době příliš diváků nevidělo a nebýt Quentina Tarantina (který ho považuje za nejlepší australský film vůbec), zřejmě by upadl v zapomnění. V létě bude ale konečně v plné parádě oprášen na Blu-ray nosičích, spolu s dalšími australskými žánrovými klenoty. ()

honajz2

Ta Austrálie (resp. australský styl hororů) v tom sice poznat je, z úvodu a několika specifických záběrů, ale jinak si to až moc hraje na giallo a to mě osobně moc nebere. Přitom Australané mají obecně hodně atmosférické horory, takže ani moc nechápu, proč se Williams pokoušel o Itálii a ne o něco typického pro ně. Neupírám tomu slušnou atmosféru a to, že to skutečně jako giallo vypadá, ale nemůžu říct, že by mě to nějak víc oslovilo nebo že by mi to přišlo podmanivé. Asi jen u některých scén, ale celkově určitě ne. Navíc je to v nemalém počtu scén zbytečně roztahané a víc jak průměrné dojmy z toho prostě nemám. Vlastně je to pro mě po delší době další horor hodící se do kategorie "neurazí, nenadchne", kam tyhle průměrné, lehce zapomenutelné záležitosti řadím, ale tenhle v ní přeci jenom vyčnívá slušným zpracováním. 3* ()

Brain-D

Tak to byla opravdu nuda. Dlouho se nestalo, abych se u hororu takovýmto způsobem nudil, ale tady se to povedlo. Ani oblíbenost Tarantina či inovativní kamera, která mě opravdu už z počátku začala dostávat nepomohly. Vše je pro mě udělané, tak nestravitelnou formou, že jsem nemohl propadnout do zřejmě určitého kouzla snímku. Podle některých hodnocení, to vypadá, že bych měl dát snímku šanci, ale myslím si, že o přelom či skvost se tu rozhodně nejedná. John Jarratt z "Wolf Creeku" potěšil. 40% ()

Kalidor_

Už dlouho jsem si u filmu (hlavně v závěru) takhle nepochrochtával blahem. Jako horor není zase tak hrůzostrašný, ale hudba, zpomalené záběry, příběh, neustále zneklidňující pocit z dění v tom baráku a grandiózní finále z toho dělají filmový zážitek. ()

Han22

Cože 70%? Já zdejší hodnocení hororů opravdu nepochopím - za co? Za krásnou kameru a chvílemi zajímavé záběry (obšlehnuté z Osvícení) a hudbu? A kde je zbytek, kde je nějaký příběh, děj, něco u čeho bych se bál, kde je horor? Ale já vím co to je - pár lidí napálí filmu 4, 5 hvězdiček a zbytek lidí, které to ani nebaví nechce dát málo, aby nebyli za pitomce. Pro mě nudná artová hovadina, kde asi něco zabíjí v penzionu pro důchodce, ale dít se něco začne až ve finále a odpovědi prakticky neexistují. Gotický horor kombinovaný se slasherem uváděný v obsahu? Nenechte se vysmát. ()

matmanX

Božsky přestylizované australské giallo. Příběh sice není žádný zázrak, ale jedinečné zasazení do domova důchodců a nevěrohodné vyprávění na hranici snu a halucinace to poměrně úspěšně skrývají. Tady ale nejde o příběh, tady jde o vraždy, děs a akci v klasické tradici vysokého ozploitationu. A ty jsou naštěstí natočené naprosto úžasně. Atmosférické kamerové orgie dokážou dávno známé vždy ukázat novým způsobem a ještě to hezky zpomalit pro maximální účinek. Ještě mnohokrát si díky Next of Kin řeknu, že do klíčové dírky se má hledět s půlmetrovým odstupem. Dokonce i finální záběr tvůrcům omylem vyšel líp, než zamýšleli. ()

aichwald odpad!

Zase jsem se nechal nachytat vysokým hodnocením zde om mých horrorových kolegů!!! Zmiňujete zde neskutečnou mrazivou atmosféru a ona žádná není,vraždy taky ne a tím horror vlastně taky ne. Místo toho nuda,nuda, nesympatická hlavní hrdinka a vrah z první pomocný,fakt vás tady nechápu!!! ()

Solverino

Náznaky strachu jsem opravdu necítil, spíš (dost silné) náznaky nudy. Jedna hvězdička za tu atmosféru a jedna za obraz. Ale herecké výkony, velká nuda a nekonečné tlachání a na konec... na konec je to dost slabé. Za mě opravdu podprůměr. Nedoporučuji, radši si čtěte nebo spěte (nebo je možné souložit - to je mnohem zábavnější). ()

baronGrga

Dokonalý mysteriózní horor, který z hroznů tradičního italského hororu vysbíral jen ty nejlepší plody a zamíchal je do inteligentní zápletky s dobrými herci a chytře stavěným dějem. Tony Williams svého diváka nenechává jen pasivně sledovat dění v Montclare, ale nutí jej zapojit se do hry plné skrytých nápověd a lámat si hlavu nad tím, kde se jej Williams snaží svést ze stopy a kde to s ním myslí upřímně. Do toho tepe Schulzova hudba, červené barety se topí v jezírkách, z napuštěných van zírají opuchlé oči, červené míče pleskají o hladinu a z fontánky s nahatými andělíčky začne crčet krev... ()