Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Frank Leone si odpykává svůj trest ve vězení za ublížení na zdraví a za dobré chování je pouštěn i na vycházky. Jednou v noci je ale Frank převezen do věznice Getaway, kde je správcem Warden Drumgoole. Ten má s Frankem nevyřízené účty, a tak tam Frank zažívá týrání od správce i od dozorců. Ti se snaží Franka psychickým i fyzickým trýzněním vyprovokovat, ale Frank se statečně drží a týrání snáší... Drumgoole je sadista a Frank kdysi utekl z vězení, kde byl tehdy Drumgoole správcem. Frank na Drumgooleův sadismus upozornil a byl poté umístěn do mírnějšího vězení. Zato Drumgoole byl potrestán převelením do věznice Getaway, která je jednou z nejhorších. Frankovi ale hrozí nebezpečí i od spoluvězňů Webera a jeho lidí, kteří jdou správci na ruku a jakmile mají příležitost, snaží se Franka také vyprovokovat... Franka si všimne vězeň Eclipse, který vede dílnu, kde se opravují auta, a Frank získává další spřízněnou duši. Začne pracovat v dílně společně s Eclipsem, Erniem a Dallasem. Drumgoole nařídí Weberovi, aby přitvrdil. Drsný Weber se svými lidmi, kteří s ničím nedělají okolky, Ernieho zabije. To už je na Franka moc – a pustí se s Weberem do rvačky, ale nezabije ho. Jiný spoluvězeň nakonec Franka bodne do zad nožem... Frankovi zbývají do propuštění tři týdny, zotavuje se ve vězeňské ošetřovně. Když se vrátí do cely, je mu sděleno, že jeho přítelkyně Melissa má být znásilněna. Frank požádá Dallase o pomoc s útěkem, ale ten ho zavede do nastražené pasti... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (331)

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Tenhle snímek mě asi utvrdil v tom, že jedna z mnou nejvíce nenáviděných věcí (a dalo by se říci obzvláště ve filmu, kde s tím nemůžu nic dělat) je nespravedlnost. Ta je v Kriminále tak intenzivní, až mi to bylo skoro nepříjemné. Podobně nepříjemné, jako ten pitomý naivní závěr, ale co chtít od osumdesátek a ještě k tomu se Sylvestrem. Nabízí se mi taky 2 otázky, co udělal Leone tak nepěkného panu správci, že na něj byl tak moc zlý? Třeba bychom nakonec fandili spíše jemu; za druhé, a to není až tak útok na film, jako spíš prostě normální otázka, opravdu se trestanci běžně flákají v nějakym pseudoautoservisu? To nedělají spíše v prádelně, kuchyni nebo tak? No ale celkově je to opravdu dobrý film, je to krutě obehraná písnička, ale pořád docela dobře funguje... ()

Terva 

všechny recenze uživatele

Kriminál byl na Razzie Awards mominován na tyto anticeny : v kategoriích nejhorší herec ( Stallone ), herec ve vedlejší roli ( Sutherland ) a film. Scénář : Jeb Stuart, Richard Smith a Henry Rosenbaum. Kamera : Donald E. Thorin. Hudba : Bill Conti. A mě se to líbilo. CITÁT - Nic není mrtvé, dokud to nepohřbíš......... ()

Reklama

5150 

všechny recenze uživatele

Zručně natočené vězeňské drama, kterému nechybí atmosféra, tempo, akce a dobré herecké výkony. Sly je bezchybný, v roli záporáků dvojice Sutherland - Landham je taky ok a v paměti zůstanou rovněž John Amos (sluneční brýle) a v důležité roli tehdy debutující Tom Sizemore. Nakonec potěší i další maličkosti - mj. hudba Bill Conti, závěrečná píseň "Ever Since The World Began" zpívá Jimi Jamison, atd. ()

tron 

všechny recenze uživatele

"Nič nie je mŕtve, kým to nepochováš." Temný film za 24 miliónov. Takto to dopadne, ak v mladosti naštvete niekoho so sloňou pamäťou a malým (alebo skôr poriadne veľkým?) sebavedomím, kto si myslí, že nadneho nie je. Začína sa to pomaly, ale postupne režisér pritvrdzuje do takej miery, až vám to začne byť nepríjemné a prajete si, aby sa to už konečne radšej skončilo. Donald Sutherland a najmä Sonny Landham (Predátor) robia všetko pre to, aby boli fakt odporní hajzli, ktorým budete priať len to najhoršie. Vynikajúca scéna zápasu v blate (rovnocennou sa jej po rokoch stala podobná zo Spáčov). Okrem spomenutých hercov (+ samozrejme sympaťák Stallone) potešia i kvalitné podporné postavy (drsný, ale nakoniec sa správne zachovajúci bachar John Amos a prekvapivo kladný Tom Sizemore). Je to niečo medzi veľmi silným priemerom a jemne podpriemerným nadpriemerom (ehm), u mňa svoje robí aj ohromná nostalgia: keď som v 90. rokoch vchádzal do videopožičovní, obal Kriminálu na mňa často pozeral svojimi smutnými psími očami. Občas to trochu nesedí (trocha ma zaskočilo tvrdenie hlavného hrdinu, že mu do konca zostáva len pár dní, ale všetky udalosti predtým sú zostrihané tak, že som mal dojem, že bol v base max. dva týždne alebo sa mi nepáčilo, ako ľahko hrdina do úplne novej väznice zapadol, ani sa nenazdal a už sa okolo neho obšmietala partia verných kamošov), ale inak fajn. "Bola to moja práca!" - "Práca sa dá robiť rôznymi spôsobmi." ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Kdyz jsem to jako pubertak videl, byl jsem nadsenej. Sly je slajovatej, kriminal kriminalovatej a dozorci jsou strasne zli. Takova ta story drsnyho chlapka, co je nepravem za mrizema a musi toho hodne vydrzet a asi i zdrhnout... Dneska uz tak nadsenej nejsem, protoze v tom vidim tu prkennost, ale porad je to slusnej osmdesatkovej kousek. Tehdy by to bylo pet, dneska tak tri... ()

Galerie (53)

Zajímavosti (10)

  • V roce 1990 časopis Dublin popsal film jako "109 minut macho z odpadních vod." (JORDY)
  • Vo filme pridelili Frankovi (Sylvester Stallone) väzenské číslo 5-1-0. Vždy keď sa ho naň spýtajú, hlási sa ako väzeň Five-Ten, čiže 5-10. Výška herca je 5 stôp a 10 palcov, v skratke po anglicky five-ten. (martincba)
  • V jedné ze scén si v původní cele Franka můžeme všimnout plakátu s Paulem Klee. Jedná se o významného švýcarského malíře, který značnou měrou přispěl k vývoji výtvarného umění 2. poloviny 20. století. (stefji)

Související novinky

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Z kalifornského Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku jednašedesáti let totiž odešel americký herec Tom Sizemore. Zprávu o skonu médiím potvrdil hercův zástupce Charles Lago. Sizemore byl v… (více)

Reklama

Reklama