20. 4. 1814, Fontainebleau. Napoleon Bonaparte je po porážce u Lipska donucen svými maršály k abdikaci a nucenému vyhnanství na ostrov Elba. Odtud se ale po necelém roce vrací a nastává období posledních sta dnů jeho vlády. Období bouřlivé, které začalo obnoveným slibem věrnosti jeho bývalých vojáků, pokračovalo vyhnáním krále z Paříže a skončilo rychlým tažením do Belgie a závěrečnou osudovou bitvou u Waterloo. Italský koproducent snímku Dino de Laurentiis pojal záměr zadat tuto látku právě režisérovi Sergeji Bondarčukovi po zhlédnutí jeho velkolepého zpracování Vojny a míru – a Bondarčuk nezůstal své pověsti nic dlužen. Historicky věrné zpracování, epická výprava, dokonalé kostýmy, skvělý hudební doprovod Nina Roty a hlavně 17 000 statistů ve strhujícím zpracování samotné bitvy činí ze sledování tohoto filmu-monumentu skutečný zážitek. (Česká televize)

zette

Bondarcuk umel vzdy natocit velkolepe valecne sceny s tisici komparzisty. Takove podminky k nataceni, jake mel on ma malokdo, ale myslim, ze tuto vyhodu umel plne vyuzit. Vyprava je skvostna, stejne tak hudba. Zajimave mezinarodni herecke obsazeni. Co jsem si tak zpetne zjistoval, film se hodne drzi historickych faktu, coz je samozrejme dobre, presto me Vojna a mir nebo Bojovali za vlast oslovilo vice. ()

pakobylka

Sergej Bondarčuk se s vámi nikterak nemazlí a zcela bez přípravy vás vrhne přímo do víru velkých dějinných událostí - stanete se tak svědky posledního vzepětí císaře a vojevůdce Napoleona Bonaparta, abyste spolu s ním zakusili i hořkost rozhodující (neboť i poslední a definitivní) porážky. Co víc ještě říct ? Snad jen tolik, že TAK věrohodně vyobrazený průběh bitvy jsem, myslím, ještě neviděla - a možná už ani neuvidím ... stejně jako TAK neuvěřitelně silné protiválečné poselství skryté v detailech, protože jen mimořádně nadaný režisér dokáže z letmých, útržkovitých záběrů kamery vytěžit ucelené lidské příběhy - to abyste věděli, KDO jsou všichni ti, kteří jdou smrti vstříc. Možná bych měla strhnout jednu * za maličko povrchní úvod, který velkoryse přehlíží téměř celou éru Napoleonovy vlády a ani v nejmenším se nenamáhá, aby vám ji přiblížil. Ale ... co na tom záleží, když naléhavá ozvěna dávno vybojované bitvy prošla prostřednictvím filmového pásku oponou času, aby vám ukázala cenu života. P.S.: Kam se hrabou ... všichni animátoři našeho digitálního věku se svými velkolepými, leč maličko hračkovitými válečnými scenériemi a s bezpočtem virtuálních bojovníků. ()

majo25

Určite sa jedná o výpravný veľkofilm, v ktorom sa na peniazoch vôbec nešetrilo. Kostýmovo i akčne bohatý. Dvojka Steiger-Plummer sú silnými ťahákmi a svoje role si do bodky zastanú. Je to výpravnešie a nadupanejšie dielo aj s porovnaním o 3 roky starším Bondarčukovým filmom Vojna a mier. Mal som však problém s veľkou stopážou, prvá predprípravná časť je pridlhá, rovnako aj tá druhá - vojnová. 50 minút totálneho bojovania je dosť aj na vola, to už mi začali splývať nielen uniformy troch armád, ale skoro aj strany. Dramatizácia mohla byť tiež prevedená do zapamätateľnejších scén. ()

okkac

Stejně jako ve třetím díle Vojny a míru, kde se odehrávala bitva u Borodina, tak i ve Waterloo nám Sergej Bondarčuk opět servíruje velkolepé záběry masivních armád, jaké už dneska nikdo nenatočí. Letecké záběry na mnohatisícové pluky nebo jízdy zkrátka vyrážejí dech. Objektivně by ten film byl tak za 4*, ale přesto přihodím tu pátou. Bitva o Minas Tirth v Návratu Krále může jen tiše závidět. Akorát zde chybí emoce, nebo alespoň jediná emotivní scéna. 8,5/10 ()

vesper001

„Kdyby mé vlasy věděly, o čem přemýšlí můj mozek, oholil bych je.“ Kdybych neznala jiné filmy o Napoleonovi, byla bych nadšená. Takhle jsem jen utahaná z toho, jak bylo to Waterloooo douhéééé. ()

Belbo

Dino de laurentis potřeboval levný kompars, proto vznikla italsko ruská koprodukce. Jen v tom nic ruského v ději či dialozích nevidím. u režie se nedá zapřít sergei Bondarchuk. "Odvážní Francouzi! Už jste udělali všechno pro svoji čest. Jeho veličenstvo, vévoda z Wellingtonu,vás žádá, aby jste si zachránili životy. Souhlasíte s kapitulací?" "Hovno!!" ()

dvopet

Vynikající filmařské řemeslo v suverénní Bondarčukově režii. Tím mám na mysli např. motivicky provázaný odjezd Napoleona z Paříže s odjezdem krále po diktátorově návratu, paralelní střih do obou velitelských štábů v předvečer bitvy, nebo kameramanskou práci z velkých celků na detail či naopak. Ohromující letecké velké celky či panorámující záběry na tisíce vojáků (v tomto případě skoro ani nelze hovořit o komparzistech) a obecně propracovanou koncepci snímání. Překvapily mě skoro leoneovské detaily očí a občas velmi rychlý střih hlediskových záběrů, zejména v úvodu snímku. Herci odvedli bez výjimky precizní výkony a Rod Steiger podává ve svém vypodobnění Napoleona ještě onu kýženou nástavbu navíc. Dechberoucí výprava nepůsobí ani na moment samoúčelně a přinesla tomuto mezinárodnímu projektu velký rys realističnosti. Svižné tempo navrch pak zabrání byť i náznaku divácké nudy. Bravo! ()

Mirokukii

Velkolepá bitevní rekonstrukce Napoleonovy porážky. S nezbytným historickým úvodem, žaměřujicím se obzvláště na postavu francouzského vojevůdce. Výborná výprava se stovkami komparzistů v dokonale udělaných kostýmech. Dlouhé záběry na početné armády, s desítkami oddílů, rozestavujících se proti sobě předtím, než se celá mašinerie, za ohlašujícího dunění děl a výstřelů, dá do pohybu. Svižné záběry na řítící se kavalerii. Rozsáhlé letecké záběry vykreslující dokonale celou válečnou vřavu, před definitivním výsledkem, který je tak jako tak smutný. Spoušť posetá nespočtem mrtvých těl. A v tom všem skvělý Christopher Plummer. ()

noriaki

Dějově sevřenější a rozsahem omezenější je Waterloo - pomyslný pátý díl Bondarčukovy tetralogie Vojna a mír. Jenže jak se to vezme. Slavná série má dlouhý první díl, a ten zbytek jsou spíše krátké filmy - dva nemají dokonce ani sto minut. Tohle má poctivé dvě a čtvrt hodiny kanonády, přestřelek, zákulisních intrik a osobních dramat.  Bitevní vřava je intenzivnější, ovšem postavy mi tentokrát tolik k srdci nepřirostly. Paradoxně jsem měl touhu fandit Napoleonovi, protože i když byl psychicky vyčerpaný muž na sestupu, přesto byl pořád sympatičtější než přespříliš sebejistý vévoda z Wellingtonu. ()

JohnSmith

Bondarčuk natočil velkolepé válečné drama, ve kterém doslova exceluje Rod Steiger. Jeho počáteční loučení s Francií je až dojemné. ()

Autogram

Kým Napoleon s vojakmi postupuje v búrke a blate, Brusel si spokojne tancuje v salóne a sníva o tom, ako francúzov bodne do srdca. Ako som sa obával historickej nudy, moje očakávania sa celkom nenaplnili. Hlavne Rod Steiger je výborný Napoleon, malý, protivný a sebavedomý. Našťastie film nie je francúzsky, takže Napoleon nie je vykreslený ako hrdina, za akého nepochopiteľne považujú tohto vojnového zločinca jeho krajania. –––– Neukrad jsem císařskou korunu. Našel jsem ji. Byla v blátě, a já, já ji zvedl. Svým mečem. Byl to národ, Alexandře, národ, kdo mi ji vsadil na hlavu. Ten, kdo zachrání svou vlast, nepáchá zločin. –––– Tohle bláto je neštêstí. Bojím se jediného nepřítele, přírody. ()

drackula

Keďže ide o ruský film, bál som sa, že Napoleon bude démonizovaný, ako som sa s tým už niekoľkokrát stretol u niekoľkých ruských historikov. Tento aspekt je však zvládnutý dobre a osobnosti Napoleona a Wellingtona nie sú čiernobiele. Úvod je trochu únavný, ale potrebný pre poznanie politického pozadia. Samotná bitka je potom už iná káva. Skvelé masové scény, akcia, kamera, prostredie... Majstrovský kúsok. 9/10 ()

blackJag

Pomalý, skoro až schizofrenní rozjezd, ovšem ty grády, když to tisíce statistů rozjedou, to zatím ani digitální kouzlení nedokáže věrně napodobit. Neskutečné. Na dobu vzniku vypadají výtečně i kostýmy, které v jiných historických filmech stejného období zavání karnevalovou taškařicí, ne tak tady. 90% ()

Vitoraz

Musím říct že nejsem žádnej velkej fanda ruský kinematografie takže i přes výborné hodnocení sem od filmu tolik neočekával.O to větší bylo moje překvapení.Nejen že obsazení je opravdu výborne, ale týká se to i kostýmů,výpravy,techniky a dokonce i strategie a vojenských formací které podtrhuje výborná kamera která vás opravdu posadí na zadek.Snad jen jediné mínus vidim v představiteli Napoleona-Rod Steiger kterej Napoleona nezahrál tak jak bych si to asi představoval a určitě nejni jeho nej představitel.Jinak se nesmí zapomenout že tohle všechno se natočilo bez počítačových triku-myslím že si dnešní tvůrci můžou vzít příklad jasných *****. ()

Aqualung

Pan Bondarčuk byl na tento typ epických filmů ten pravý.Šťastná ruka pro výběr hlavních představitelů.Perfektní zpracování masových scén v době, kdy neexistovaly počítačové animace.Myslím, že zde posloužili příslušníci sovětské armády tím pravým a správným způsobem.Dávám plný počet už jen za dvě myšlenky, které ve filmu zazněly, a sice jednak od prostého vojáka:"Proč se zabíjíme, když se neznáme?" A pak Wellington:" Nejsmutnější věcí na světě po prohrané bitvě je vyhraná bitva!" ()

Ne__Ty

Nejde jinak než jásat nad filmem a uměním, a to jsem obyčejný kulturní barbar. Minimálně hodinu trvá působivý vojenský střet na známém bitevním poli, kde nikdo není ušetřen. Stejně impozantně se však odehrává souboj v hlavách dvou mužů. A ten je možná ještě poutavější. Sice vojevůdci nedostali příležitost setkat se tváří v tvář, ale přesto je jejich blízkost a utváření dějin hmatatelné. ()

ferero

Závěrečná bitva byla vskutku velkolepá, ty záběry z helikoptéry byly famózní, škoda že se tehdy nenatáčelo v HD. Jen ta část před bitvou mě moc nebavila, ale vynikající hudba mi to vynahradila. 75% ()

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm