Reklama

Reklama

Krabi

  • angličtina Crabs (festivalový název)
Animovaný / Krátkometrážní / Sci-Fi / Horor
Československo, 1976, 11 min

Obsahy(1)

Jsou tyto původně biologické zbraně hromadného ničení z oceli nebo z titanu? (oficiální text distributora)

Recenze (34)

easaque 

všechny recenze uživatele

klasika mezi českými animovanými filmy. Víc než animace upoutá vytvořená atmosféra a příběh, který má silné poselství. Rozhodně stojí za pozornost v každé době. Připomenout si ho můžete tady - http://www.youtube.com/watch?v=F4R2nHgfFts [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Velmi temná animovaná groteska o tom, jak může dopadnout pokus o výrobu zbraně hromadného ničení. Nedá se jí upřít atmosféra a zajímavé výtvarné řešení, ale co boduje především a řadí toto dílko do zlatého fondu naší animované tvorby, je námět s chytrou pointou, který je převzatý ze známé sci-fi povídky, kterou jsem kdysi měl možnost si přečíst. Podobný námět zpracovává ostatně i Stanislav Lem ve svém vynikajícím románu Mír na Zemi. Snad jedinou nevýhodou je příliš malý formát. Jde zkrátka o typickou zkratku krátkých animovaných filmů. Tomuhle kousku byl slušela středometrážní délka. Celkový dojem: 95 %. ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Oficiální text distributora končí otázkou, zda z oceli, nebo z titanu. Škoda že nenabízí možnost uhlíku. Atmosféra na jedničku, taktéž hudba i zpracování - s jedinou výjimkou, která se u mě u české animace objevuje docela často a to s podobou lidských aktérů, kteří jednoduše neladí se zbytkem jak kresbou, tak barvou... (I s touhle nechutně subjektivní kaňkou je to ale pořád vynikající záležitost, která si nezaslouží být zapomenuta). Taktéž škoda přespříliš krátké stopáže. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

I když mám raději sci-fi anglosaské a české (tedy knihy), ano, Rusové dali světu pár velikánů tohoto žánru. A jistě se zde také vybaví Čapkův Krakatit či Válka s mloky, Wellsovy povídky nebo Verneův Vynález zkázy. Jako dítě jsem se u toho normálně bál (viděno v kině), nyní, po spoustě let, oceňuji animaci a příběh, jehož aktuálnost je stálá. Za padoucha si lze dosadit v klidu Číňana, Američana, Rusa a nebo naši vládu.... Jak nadčasové vzhledem k tomu, co se momentálně děje okolo Sýrie... ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Temná, depresivní sci-fi o sebedestruktivní lidské blbosti a současně pro dítě geniálně jednoduché vysvětlení pojmu evoluce. I po letech zůstává ten závěrečný vykřičník stejně výrazný a bohužel také aktuální. ()

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Bohužel jsme se tvůrci nějak nepotkali... ani s Merglem, ani s Dněprovem. Je to škoda, protože atmosféra je nádherně tíživá, bezútěšná i bezvýchodná, očekávatelná pointa slušná, sci-fi hudba to jen podtrhuje. Tak proč to dokážu jen ocenit, ale nikoli už si to užít? Kvůli poselství, jež je však (podobně jako další pacifistické utopie) maximální klišé? Kvůli stereotypu kraťounkých deseti minut? Nevím proč. A štve mě to. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Tohle mě kdysi jako dítě hodně děsilo, když to dávala ČsT. Skutečně temné sci-fi o vědci, který už se těší, až jeho armáda samo se rozmonožovacíh krabů přepadne města a bude ničit mosty, železnice, auta a budovy, na lidech nezáleží. Naštěstí si k pokusům vybral opuštěný ostrov kdesi na širém moři a může si tak užít svého vynálezu naplno. Zajímavě animované, s odpovídající hudbou (i když občas jsou zde patrné podobnosti s hudbou k Večerníčku Sazinka, on Kolafa má občas tu hudbu takovou stejnou), se zajímavou myšlenkou nejen protiválečnou - můžeme to vzít i jako podobenství o požírajících se lidech a jejich evoluci. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Mergl stvořil opravdu pěkné animované scifi, s ponurým dějem a především jasným poselstvím. Evoluční stupně krabů – to byla prostě nádhera stejně jako následná demolice všeho kolem. Jasný důkaz toho, že člověk není všemocný a klidně může šeredně odskákat své pochybení. Klidně bych uvítal i delší stopáž, protože tohle vážně stálo za pozornost. ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Ty vole, když ten krab začne požírat sám sebe, běhal m mráz po zádech. Hodně mrazivá, v podstatě monster horrorová, adaptace sci-fi příběhu. ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

Další autorův skvostný scifi kraťas vyrobený na koleně za pár Merglí, přitom s pointou a poselstvím za všechny Mergle.. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Zrejme som nepochopil pointu, ale mala to byť pacifistická Československá reklama na západné zbrojenie? Alebo len nepochopený zámer natočiť svojský sci-fi kraťas. Animácia ale ušla. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Psychoanimák, a to pořádný. Temný kraťas o robotických krabech, kteří sežerou všechny kovy aby se mohli duplikovat a když dojdou, žerou se navzájem... Těch 11 minut je hodně poutavých, zajímavých a k úplné spokojenosti mi chybělo málo. Zvláštní, že za Československa tu vzniklo tolik zvláštních krátkých animovaných filmů... Silné 4* ()

pursulus 

všechny recenze uživatele

Krátkometrážní protiválečný film.¬         Krátkometrážních (tj. do 21 minut) snímků s protiválečným záměrem či náměrem viděl jsem hned několik. Hned na začátku uvedu jejich výčet, neboť je budu později porovnávati. Pořadí je od nejlepšího podle mě po nejslabší.¬                 Chromophobia; Belgie 1966.¬                 Krabi; Československo 1976.¬                 Poligon; Sovětský svaz 1977.¬                 V hlavě; Francie 2008.¬¬¬                 Srovnám-li 'Krabi', o vyvíjení zbraně hromadného ničení na ostrůvku v oceánu, s jinými uvedenými výše krátkometrážními snímky s protiválečným záměrem, které jsem viděl, vychází mi jako jeden z nejlepších z nich. Použito bylo mdlejší, měně prokreslené pozadí s přesněji vyvedenými postavami včetně krabů. Dramaturgie je vskutku horrorová. Pro použití případnější a tím účinnější techniky zpracování námětu se domnívám, že Chromophobie je o něco lepší.¬                 Příběh dílka 'Chromophobie', podobenství o společnosti jako koncentračního tábora, je stejně silný jako Krabi a také je velice dobře zvýtvarněn. Použitý způsob animace je zjednodušení se zachováváním nosných podrobností — pro "výchovný" záměr snad nejúčinnější způsob provedení. Symbolika šášuly je nad míru trefná, neagresivní, ve spojení s malou holčičkou dokonalá. Animace a vyvedení vojáků zrovna tak. Od zcela mimořádného počinu (a tedy hodnoceného nejvýše) odděluje Chromophobii pouze jednoduchoučkost a prvoplánovost příběhu.¬                 'Poligon' je podobenství o vědci, který použije svůj vynález, aby se pomstil. Použit je zde málo účinný způsob animace ztvárňující postavy jako živé herce, pozadí a zbraně jsou prokreslovány podle potřeby; proti Chromophobii nebo Krabům vyvedení nejméně nápadité a nejméně účinné. Dramaturgie za zmíněnými snímky pokulhává také, celkový dojem není silný.¬                 Případem samým o sobě je ateistická slátaninka 'V hlavě'. Nenápaditá "klasická" animace ukazuje potíže, které má mrtvý vojáček s přijetím do nebe. Nápad opravdu hloupý a hodný frantíků, kvalita zpracování zcela průměrná, bez nápadu.¬                 Nakonec uvádím nyní funkční odkaz (některé dříve zde uvedené odkazy už nejsou platné): Krabi (Youtube, volně k přehrání). ()

PollyJean 

všechny recenze uživatele

Merglovi ta všepožírajícnost nějak ležela v žaludku. Narozdíl od Laokoona, zde jistý náznak happyendu, pro lidstvo až nezasloužený. ()

Smileface 

všechny recenze uživatele

Těžko psát komentář k tak krátkém filmečku. Zajímávý pohled do budoucnosti ukazující temnou stranu vojenských experimentů. Každopádně stojí za podívání. ()

Scytale 

všechny recenze uživatele

Skvělé převedení fantastické povídky významného ruského autora sci-fi A.P.Dněprova, který ve svých povídkách řešil morální aspekt vývoje samočinných strojů a umělé inteligence. Krabi na ostrově, jak se tato povídka původně jmenuje, je o ne tak úplně domyšleném testování krabího robota. ()

Reklama

Reklama