Richard Tyler (M. Culkin) je malý hoch, co pro strach nemá zrovna uděláno a existuje-li byť jen nepatrná šance, že se může něco stát, snaží se jakémukoliv nebezpečí všemožně předejít. Jednoho dne jej otec požádá, aby se vydal do obchodu, ale během cesty se strhne průtrž a schová se v knihovně. Chce odsud zavolat domů, ale neznámo jak se ocitá v kouzelném světa literatury. Setkává se s Vládcem knih, který mu poví, že aby se dostal zpátky, bude muset přestát několik zkoušek. V tom mu však budou pomáhat jeho noví přátele – přesněji řečeno mluvící knihy – Dobrodružství, Fantazie a Horor. (Česká televize)

Bauer

Dneska byl den, kdy jsem se extrémně nudil a tak jsem si vzal televizní program, jenže jak už bývá zvykem, tak v televizi vysílají samé kraviny, jenž jsme měli možnost na televizních obrazovkách vidět nejméně 10 krát. Tudíž, tudy cesta nevedla. A tak jsem zamířil k filmům, které mám nahrané z televize. No a objevil jsem tam z listopadu tento film. Rodinou komedii Vládce knih. Myslel jsem, že tím zaženu nudu. Částečně jsem jí zahnal, ale ne tak, jak by si představoval. Být mi o 10 let méně, tak bych ji 100% zahnal. Neříkám, že to bylo tak špatné. Ta část, která je normálně hraná mně velice bavila. Pak bohužel přišla ta část animovaná a já se začal trošku opět nudit. Nemluvím ani radši o hrozné animaci, avšak co bych taky chtěl od animace z roku 1994?! Takže bych měl být rád alespoň za toto. Macaulay Culkin byl v dětství nadaný herec. Ve vládci knih se dá hovořit o jeho výkonu snad jen pouhých 15 minut, což je právě ta hraná část. Ta animovaná se nemůže ani počítat. Příště, až se budu nudit, tak po tomhle určitě nešahnu. ()

corpsy

Vo svojej dobe prestížny projekt, ktorý ale po finančnej stránke v očiach štúdiových bosov až tak prestížne nedopadol ( stále ma vie prekvapiť, keď rodinne zameraný snímok prepadne ). To však nezmenilo nič na tom, že tento film ostane vo filmovej histórii zapísaný, ako príjemná zábava pre malých aj veľkých. ()

Davson

Tenhle film jsem viděl už jako malé dítě. Pocity? Nuda, nezajímavé, žádná zábava. A dnes? Dítě vyrostlo, pocity zůstavají. ()

gogos

Desna kravina, ktera ma par svetlejsich momentu... Docela sem smal kdyz spadnul z kola, vstal, prohmatal hlavu a povida... Zadna fraktura lebky... a nebo pri tech recech o statistikach... ale jinak je to nudny a hloupy film... ()

Makky

V detstve som sa na Strážcu kníh pozeral s otvorenými ústami a hltal som každý okamih. Skĺbenie "reálu" a kresleného filmu bolo dovtedy veľmi málo vídané. Veľká nostalgia. ()

kajas

Souhlasím se všemi, že v dětských letech mě to bavilo více. Tehdy to ale byl můj nejoblíbenější film, protože jsem začínala číst a Vládce knih mě nejen bavil, ale i zajímal. ()

Šimpy

Takovej krásnej nápad...proniknout do knižních příběhů....ovšem kdyby to byl hranej celovečerák, bylo by to lepší. Takhle mi utkvěl v hlavě hlavně jako vždy výborný Christopher Lloyd. ()

majo25

Jeden z mála amerických animákov, ktoré v 90. rokoch vysielala aj verejnoprávna televízia. Po rokoch je dokonca ešte lepší ako kedysi. Uchváti skvelou animáciou, vkusným humorom, veľkou dávkou dobrodružstva a tým, že príbeh má silné detské posolstvá v podobe zbavenia sa strachu a namotania detí, aby prenikli do tajov čítania knižiek. A to nielen dobrodružných a rozprávkových, ale napríklad aj do hororových. Oceňujem aj to, že je takmer bez otravných pesničiek, na rozdiel od vtedajšej konkurencie, napr. tej disneyovskej. Culkin bol v tej dobe detská hviezda, takže nie je prekvapením, že po ňom tvorcovia siahli. Chválim výborný slovenský dabing. Akurát mi nesadlo neustále vyvreskovanie postávičiek a rýchly strih akcie. Napriek tomu nechápem tunajšie relatívne slabšie hodnotenie, pretože v rámci doby a rodinného námetu ide o jeden z najlepších animačných počinov. ()

Sany33

Máme hlavného hrdinu, ustráchaného chlapca, ktorý putuje s oživenými fiktívnymi postavami, zažíva nejaké dobrodružstvo a prekonáva nástrahy knižného sveta. Pri pozeraní filmu si však uvedomíte, že tých zastávok je pomerne málo a po hodine sme na konci cesty a späť v realite. Napriek svojmu rýchlemu spádu a jednoduchej línii Strážca kníh ponúka príjemný zážitok s literatúrou a roztomilými postavičkami, akými sú Horor, Fantázia a Dobrodružstvo. Nájdete v ňom aj viaceré posolstvá a ponaučenia. Príbehy rozvíjajú našu fantáziu, vyvolávajú v nás pocity a pomáhajú nám zdolávať prekážky každodenného života. Na chvíľu unikneme z reality a necháme sa pohltiť dobrodružstvom. Aj napriek silnej detskej nostalgií si nemôžem dovoliť dať viac ako priemerné hodnotenie. 58% ()

Ironfood

Nudné a vizuálně nesympatické. V první polovině filmu jsem zaznamenal jediný celkem povedený vtípek, na druhou už jsem se nedíval. Podobné téma zpracovává tisíckrát lépe starý dobrý Nekonečný příběh. ()

FIBO

An old time animák, který je určen pro hodně mladé publikum. Když píšu mladé, tak tím mám na mysli opravdu hodně mladé. Dnes si moc nedovedu představit, že by takový film někdo aktivně vyhledával pokud by k tomu neměl konkrétní důvod. Jako ukázka toho, jak se kdysi dělaly speciální efekty, to není špatné, ale celé vylíčení hlavní postavy je až přehnaně absurdní. Pagemaster je z dnešní perspektivy spíš takový muzejní kousek než film, který by měl někdo důvod si pouštět (natož dětem v dnešní době). Přestože film mnohdy hrozivě pokulhával (neříkejte, že tak primitivní chování filmové postavy nemůže způsobit u dětí demenci), tak v celém svém světle by se dal zhodnotit jako průměrný tehdejší film svého žánru. Verze v původním znění potěší tím, že uslyšíte Patricka Stewarta, Whoopi Goldberg či třeba Leonarda Nimoye. A v neposlední řadě potěší hudba Jamese Hornera, ktará tomu přidává ještě trošičku víc. ()

iXtr3m3

Pre fanúšika kníh celkom milé zaujímavé dobrodružstvo, ktoré poukazuje na to, že ak má človek peknú fantáziu, tak vie s knihami zažiť veľké dobrodružstvá. Pozreté po dlhočizných rokoch s dcérkou a bola rada. ()

Paity

Pořádně jsem to nesledoval, ale na to v jakých hrál Culkin nesmyslech se tohle ještě poměrně dá vzít. Na jedno shlédnutí, víc nic. ()

Prochy38

Lehký nadprůměr v rámci dětského, rodinného filmu. Do toho vlastně je 80% filmu animováno ve stylu W. Disneyho. Nebylo to zlé, ale taky žádná vělká pecka. Sotva to někdo může těžce odsoudit, zároveň je těžké to vynášet do nebes. Pohodové, lehce motivační pro čtenáře, M. Culkin v klídku. Toť asi vše. ()