Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

Zdeňka

U tady toho filmu jsem poprvé usla v kině a to není dobře. Sice se za sebe stydím, ale ten pársekundový sen byl lepší jak celý film dohoromady. ()

Playman

Překvapivě mnohem lepší a zábavnější než jednička. Jenže... Ať si říká Trantino třeba že je to revoluční jako Pán prstenů, já v tom vidim jenom ruskej Matrix. Dávám 70% ()

MiCM

Tak tenhle díl, se mi teda líbil podstatně víc než první. Efekty jsou zajímavější, celkově je to mnohem živější a záživnější a má to dokonce i nějaký ten smysluplný závěr, ale pořád je to takové nějaké nesouvislé.. ()

ywo666

Nechápem. Po prvom sklamaní som si povedal, že už to horšie nebude. Omyl. Prvá polovica sa drží na úrovni 1 a možno ešte mierne nad. Ale druhá polovica? What the fuck was that? What the hell? Totálna zmes nezmyslov. S knihou spoločné len mená postáv. Totálna zlátanina. Napriek nulovým očakávania prekvapivo veľké sklamanie. Humus. Ešte dodávam, že sa nejedná o skutočnú dennú hliadku ale o druhú časť nočnej hliadky (ak sa dá druhý diel vôbec označiť za spracovanie knihy!!!). ()

Antek

U jedničky byl člověk shovívavý, protože nevěděl, co bude následovat. Ale u dvojky už to přehlížet nejde. Je to zmatený spletenec, který míchá dohromady grotesku s akčními scénami, jež jsou naprosto chaoticky stavěny jedna přes druhou. Bekmambetov nemá žádný cit pro timing a jenom točí rádoby cool stylem. A když k tomu vezmu srovnání s knižní předlohou, tak to s tou vynikající městskou fantasy atmosférou nemá nic společného. V jedné pasáži knihy se píše: "....vrazil do videa kazetu s něčím barvitě debilním, tedy americkým ..." -- tohle sedí přesně. Je to barvitě debilní, akorát to pochází z Ruska. ()

Brandon odpad!

Velmi trapná, jen vizuálně vyhoněná, bojovka ruských malčiků a děvoček. Takové hry jsme hrávali na táboře. ()

sochy.zirafka

Z nějakého důvodu se mi knižní série v rámci možností líbila. Zvláštní je, že po zhlédnutí tohoto výbušného guláše jsem celou sérií začal slušně řečeno opovrhovat. Rusko není Amerika, nikdy nebude a nemělo by se o to snažit. Éra dobrých ruských spisovatelů skončila jejich disentem - není to však důvod točit s prominutím hnuj podle soudobé tvorby. ()

davidek

Myslel jsem si, že Noční hlídka bude prostě jako všechny první díly daleko lepší, ale opak je pravdou. Přinejmenším nastejno. Vinikající počítačové efekty. ()

s.e.p.p

Moc dlouhé, komplikované, nudné. Z traileru můžete získat dojem, že to bude neustávající stylizovaná akčí řežba. Vzhledem ke stopáži je tam ale té skutečné akce pomálu. Honička, při které sice hraje ultra tvrdá hudba, ale přitom je úplně nudná, mě nějak nevzrušuje a takovou "akci" já neberu. 30% ()

klima777

Inu, kouká se na to pěkně. Pokud máte rádi svět "Hlídek", jenž je konzistentní a do detailu dává smysl, budete zklamáni. Filmové "Hlidky" jsou roztříštěné a mnohdy se nedrží základních knižních premis. Též obsazení není úplně ideální (např. filmový Zevulun postrádá charisma). Rusové chtěli udělat "svou" fantasy, vzali tedy kus Matrixu, kus Bladea atd., zalili vodkou a zkřížili s všudypřítomným byrokratickým šimlem, řádně promíchali a ono to vyšlo. Dávám tři hvězdičky, protože vím, že filmové plátno a kniha jsou naprosto rozdílná média: Tam, kde kniha pracuje s poměrně složitým myšlenkovým konceptem, film volí zkratku, akci, vizuální přitažlivost. Přes všechny výhrady "Hlídky" fungují na vícero (byť notně okleštěných) rovinách. ()

R1CH1E

Noční hlídku jsem bral kontroverně natočený film, který měl kouzlo v jeho nepřehlednosti a chaotičnosti. U Denní hlídky už mi ale toto nestačilo a nechápu, jak to má diváka neznalého knižní předlohy upoutat, když ani neví o co jde. Ne vážně, za celý život se mi stalo snad jen jednou abych u filmu usnul. A už nikdy se mi to nestalo po méně než polovině. Ale tady to jinak nešlo. Chaotické a zběsile rychlé střihy, ve kterých se nakonec naprosto ztratíte, vysvětlení různých věcí, které se odehrávají se vůbec nekonají a tak vlastně jen čumíte na něco, co vám absolutně nedává smysl a jediné co vás přitom drží ve stavu otupělého sledování je hudba. Timure , Timure, kam jen to s tebou spěje.. ()

Kosmik 1

Ještě větší slátanina, než její předchůdkyně. Vůbec netuším, co je smyslem tohoto filmu a vlastně to ani vědět nechci. Měl jsem problém to dokoukat do konce. To, že jsem to zvládl, už samo o sobě je velký úspěch. :D Opravdu jsem dosud neviděl více zmatený a chaotický film a za to si zaslouží hvězdičku. 20% ()

Styxos

mnohem horší a nudnější než Noční hlídka. Musel jsem se přemáhat, abych to vůbec dokoukal. Myslím, že Bekmambetov trapně se snažící napodobit Baye, zkazí i Wanted ()

Richard_Ba

Problém s adaptáciami knižných titulov je, že žiaden scénarista nechce pracovať podľa ´copy and paste´ princípu, ale snaži sa pridať do diela niečo zo seba. Čo, ale nechápem je, že sám Lukyanenko, autor kníh, bol jedným zo scénaristov a druhým bol Timur Bekmambetov, tak preco ta zmena ? Denná Hliadka je pre mňa na jednu kopu nahádzaný príbeh, ktorý nestačili spracovať v prvom snímku a efektov, ktoré majú odradiť od samotného veľmi neprehľadného deja. Moju teóriu dokazuje aj fakt, že snímok sa mal pôvodne volať Nochnoj dozor 2(ako pokracovanie predosleho filmu a nie ako samostatny pribeh). Tento snímok je každopádne hate-it-or-love-it film, kde ja som si napriek tomu, že som veľký fanúšik knihy, vybral HATE IT VERZIU. ()

iantomasik

Lepší s každým shlédnutím. Jedna z mála fantasy, které (přesto, že si občas půjčuje vizuální nápady kde může) právě nápaditost a představivost nechybí. ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013