Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Mona-Lisa

Velký útěk a hlavně dlouhý útěk .164 min? Na válečný kousek je tam za mě málo akce na úkor konverzace. Ale sedělo to tam. Herecké esa. Velká přátelství a ke konci pěkně napínavé. A ten konec…. (Sorry ale podmínky ve vězeňském německém táboře tu působily idylicky) ()

sandis

Naivní příběh amerického střihu první poloviny 60.let. Je však pravdou, že na to, že se odehrává převážnou část v jednom táboře a trvá 3h, téměř nenudí. A obsazení je skutečně hvězdné. Chybí už jen ženský element, co uprchlíky ukrývá pod postelí. 7,75/10 ()

agassi68

Hm, je to také dlhé, že som pri tom dvakrát zaspal.. Možno v tých časoch to bola bomba, možno som to mal pozerať inokedy. Väčšinu z tej plejády dobrých hercov som videl hrať lepšie a v lepších filmoch. A keď vidím Gordona Jacksona okamžite sa mi spojí Bodie a Doyle ke mně :) ()

Akana

Ruka autora Sedmi statečných je znát. V centru dění je i tady několik postav, z nichž jen pár vyvolených útěk přežije. A stejně jako u slavného westernu tragický závěr vyvažuje až rozmarný styl vyprávění a stejně bezstarostná hudba. Popravdě řečeno ještě že tam ten konec je, člověk by si pomalu myslel, že nacistické zajatecké tábory nebyly horší, než základní vojenská služba. Ale tohohle hnidopišského pohledu se rád vzdám, Velký útěk je z rodu filmů, které si užívám a nerýpu. No a konečně jsem pochopil, kterou že to klasiku skvěle parodují palinovsko-jonesovské Neskutečné historky v díle Útěk ze Stalag Luft 112B. Mnohonásobní útěkáři, centrální schvalování útěkových plánů... všechno tu je. ()

sadlokan

Takže tam byli tuneláři,tesaři,kováři,truhláři,padělatelé,krejčí,elektrikáři,skladníci ,etc etc,to jsem všechno pobral,ale co práce museli udělat kloboukáři,tak to jsem musel smeknout!!Inu ten dělá to a ten zas tohle.. ()

Heavyman

Celý den jsem se na to těšil.Ze začátku jsem byl zklamanej, protože nemusim takový ty americký pózy jako házení bassebolákem nebo vyvěšování amerických vlajek v zajateckém táboře.Nepochopil jsem proč se tam ty zajatci jenom flákali, naložil bych jim práce, že by chrápali a na nějaký velký útěky by se nezmohli.Čím víc se blížil konec tím to bylo napínavější, většinu útěkářů pochytali a zavřeli jim hubu, takže žádnej velkej happy end jak to ze začátku vypadalo se nekonal. ()

Rokle

Na začátku mi chvíli trvalo než jsem se do toho dostal (to přičítám dnešní malé únavě). Pak už jsem se nezmohl na nic, skoro tři hodiny utekly jako voda a já byl překvapen jak velkolepý dobrodružný snímek v roce 1963 vznikl. Na závěr použiju oblíbené slovo jedné z postav - SPLENDID! ()

drankeryth

Absolutne kultovy film, kde sa mihlo kvantum znamych hercov vtedajsich rokov, ked bol tento film vyrobeny. Cisto novucky postaveny tabor urobeny specialne pre takych typkov, ktory uz mnohokrat utiekli z tabora. Nemci toto miesto mali bezpecne ustrazene, ale nejaka chybicka jsem tam vloudila a utek sa im zdaril, aj ked to male svoje nasledky. Zhruba o tom je cely dej filmu tociaci sa okolo britskych zajatcov a par Amikov vo vnutri tabora. Na moje prekvapenie sa tam nejako dobre mali a niekedy si robili srandu s nemeckych vojakov. Toto keby si v tej dobe dovolili zidia, ktory mali omnoho horsie podmienky, tak urcite by ich bez problemov zastrelili bez mihnutia oka. Jednoducho sa tam mali ako prasce v zite. Film ma extremnu minutaz pocas ktorej som sa vobec nenudil, co ma len milo prekvapilo. Ani ten samotny utek za ostnatym drotom nebol zly. Zabavne bolo sledovat Stevena McQuinna na motorke, ktoreho aj tak nakoniec chytili. Vacsina to z nich schytala rovno ostrymi a zvysok znova poputoval skade usiel. Film mi usiel ako voda plynulym tempom a nicim neruseny:) ()

strikeman

Počáteční rozvleklost tohoto eposu a fakt, že se angličtí a američtí frajírci procházeli po nacistickém táboře v nažehlených a čistých mundúrech, jako by byli na výletě se skautským oddílem lovit bobříky, mne zpočátku celkem iritoval, ale tyto nešvary je nutno přičíst na vrub době vzniku tohoto hvězdami nabitého snímku. V poslední třetině ale příběh dostane solidní tah na branku, napětí se dá krájet a v závěru se idylka změní v překvapující a drsné vystřízlivění. A tak nakonec 4* mají své opodstatnění... ()

Hapretor

Toto byla spíš satyra, ne? Proč utíkali? Dyť tam měli pohodu jak já nevim co. Konec už byl vostrý, ale celkově to působilo spíš směšně. Zabavilo, překvapilo svou odlehčeností a neurazilo. Platí však, že někoho toto může výrazně pobouřit, a já bych se ani nedivil. ()

Narsill

Sfilmovanie tejto historickej udalosti poňaté veľmi odlišným spôsobom v dobrom slova zmysle. Tým odlišným by som povedal asi optimistickým a pozitívnym vzhľadom k danej historickej udalosti a týmto spôsobom je ladená aj hudba mimochodom veľmi vydarená. Príjemné prostredie, postavy (vtedajšia herecká elita) aj dialógy a v konečnom dôsledku výborný filmový zážitok. ()

Wargoo

Podľa môjho názoru filmu mierne podrážajú kolená dva faktory: po prvé, samotná dĺžka filmu a po druhé, film je z časti dráma, z menšej časti sa snaží byť vtipný, ale nedokázal som ho brať ani príliš vážne, a ani sa na ňom extra baviť (cháp smiať). Obsadenie brilantné, hudba nenavodzovala danú atmosféru (tam kde mala byť ponechaná vážnejšia hudba, zvolil autor reskú "pochodovú" melódiu). Film sa sám osebe neberie príliš vážne, a mne pri stratách na životoch pri chlapoch, ktorých som prakticky videl celých 172 minút na plátne bolo vlastne jedno, ako to s nimi skončí. Aby som len nekritizoval, pri nápínavých utečeneckých scénách som nedýchal, tam bola atmosféra zvládnutá na jednotku, avšak ako film som mierne sklamaný. A sám Steve McQueen žiari ponad ostatných, vysoko, VYSOKO nad ! 4**** a 76,282% ()

BOURQUE

Ukážkový film toho, že keď máš dobrý scenár a dobrého režiséra, tak aj veľa skvelých avšak rôznych hercov môžeš začleniť do príbehu. Ich spolupráca je bez najväčších problémov. Najlepší pre mňa S. McQueen a Ch. Bronson. Osobné hodnotenie: 98% (*****) ()

gombarix

zapnul jsem to úplně náhodou někdy na samém začátku, a zjistiv o jakou hvězdami napěchovanou klasiku se jedná, začal se dívat, ale ta fascinující naivita a studiová vypulírovanost scén z tábora (skutečně na pohled spíše skautského než vězeňského) mě bavila sotva deset minut... ()

MickeyStuma

Jak už to ve své době bývalo zvykem, na velký film velkého příběhu se použili velcí herci a fenoménu bylo učiněno za dost. Jak je ihned na začátku řečeno, příběh byl natočen přesně tak, jak se odehrál, jen s pochopitelných důvodů byla změněna veškerá jména. No tak doufejme. Děj na nic nečeká a hned na začátku se spekuluje nad útěkem. Samozřejmě nechybí připomenutí Ženevské úmluvy v bodě o zacházení s válečnými zajatci. Plynulé tempo dává všemu přirozený řád a tak máme možnost vidět nespěchajícím dojmem přípravy, řešení problémů, samotný útěk a další následující události. Atmosféra se nese odlehčeným dojmem, takže absence nervydrásajících scén či brutality nebrání film shlédnout i mladším divákům. Pro ty starší je samozřejmě rozporuplná atmosféra v táboře, kde není nouze o dobrou stravu, čisté oblečení a zábavu, ale takovéto vyobrazení není nic neobvyklého. Příběh nemá žádného hlavního hrdinu, byť se zdá, že je to Hilts v podání Stevena McQueena. Ne, jen na sebe herec upoutává pozornost a nic víc. Postav je tu nemalé množství a každý má své pevné místo. Nakonec po útěku děj ani jednoho nevynechává. Film tedy celkově spíše vyznívá zábavným dojmem, což někoho zklame, ale někoho i přivede k úžasné filmové podívané. Tak či onak, dílo je to skvostné a není od věci, že je zařazen mezi významnou filmovou klasiku. ()

Rathalos

Takmer tri hodiny trva tato dobrodruzna vojnova drama,ale zbehlo to ako voda,vyborny film nabity hereckymi hviezdami,ktore ziaria doteraz,aj ked su uz vacsinou po smrti,nezabudnutelna vec...:-) ()

montongery

Horní hranice 60%. Jako typicky hollywoodský akční velkofilm s charismatickými hrdiny v čele se Stevem McQueenem, kteří jsou vždy nad věcí a ke všemu přistupují typicky americkým frajerstvím ok. Ale i tak mi zde chyběla nějaká vypjatější atmosféra či lépe stupňované napětí (kromě poslední půl hodinky). Nicméně jako historický film, na který si snímek sám dělá nárok, to je spíš k zasmátí. Zajatecký tábor vyznívá trošku jako skautský tábor, němečtí vojáci působí jako šašci, co se nechají hloupě tahat za nos a celý proces útěku je zde minimálně hodně přikreslený a víc než naivně podaný. Aby si to člověk užil, tak to musí doopravdy brát jen jako typickou americkou patriotickou klasiku. ()

Besyn

Dost dobrý vězeňskoútěkový film s dost hvězdným hereckým ansáblem.Nečekal jsem,že jich nakonec tolik pochytají. ()