Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

dessa

Film nebyl špatný, ale zdlouhavý... Naprosto nereálné zobrazení německých věznitelů, při každém pokusu o útěk by došlo ke střelbě na (nebo spíš do) uprchlíka, k tomu by navíc bylo zastřeleno pár dalších zajatců. Konec to sice trochu napravil, ale celé mi to přišlo šíleně nereálné a trochu ve stylu francouzských crazy-komedií, kterými se francouzský film snažil marně vyrovnat s tím, jak snadno je němci za války obsadili... ()

Primavera

Už zo sprievodnej hudby som pochopila, že film bol natočený ako štýlový snímok, pretože inak by atmosféra tábora bola ďaleko ponurejšia a desivejšia a nebolo by tu toľko komediálnych prvkov. Takto to malo to napätie, vtip, grády, druhá polovica filmu bola dokonca akčnejšia a strhujúcejšia, takže ma to napriek dĺžke filmu neuspalo, ale naopak držalo napätí po celý čas, nehovoriac o brilantných hereckých výkonoch. Niet nad takúto dobrú filmovú klasiku. ()

BDMarty007

Klasický starý, dobrý dobrodružný film se spoustou slavných herců. Steve McQueen utíkající na motorce po Alpách a jiné podobné lahůdky. A celkem dobrý příběh, kdy popisovaný útěk sám o sobě vychází ze skutečné události. Bohužel mi ale tyhle filmy nějak neumožňují se do toho úplně vcítit, je to takové neopravdové, nerealistické, většinou až příliš pohodové. O to víc mě pak vždycky zaskočilo, když někoho opravdu zastřelili. Vysloveně rušivá je pro mě u tohoto filmu hudba. Z dnešního pohledu už to neobstojí, ale na 60. léta slušnej film. Hodnotím za 3,5*. ()

upas

nemůžu se připojit k všeobecné euforii a skládání komplimentů. film je poplatný době, kdy vznikal, dnes se už takhle nikdo netváří... ()

markotter

Asi nejsem moc velkej dětina, ale připadlo mi to, jak když jsme si hráli za mlada na vojáky. Taky jsme nevěděli, jak to ve skutečnosti bylo. ()

Petulka88

Jeden z nejlepších filmů o útěku z vězení, ve kterém je navíc obrovská koncentrace těch největších hvězd stříbrného plátna 60. a 70. let minulého století. Spousta scén se už stala legendárními, např. McQueenova honička na motorce nebo jeho házení s míčkem na samotce. To samé se dá říct o ústředním hudebním motivu. Navíc je na Velkém útěku cítit obrovská lehkost a hravost tvůrců. I když se jedná o vážné téma, místy je film právě díky tomu odlehčen povedeným vtípkem. Nebýt závěru tak je to spíš dobrodružná podívaná. Možná to mohlo být o fous kratší, ale to je jen drobná výtka, navíc ani 170-ti minutová stopáž rozhodně nenudí. ()

quip

Pokud film chápu správně, jde o jednu z nejhorších komedií šedesátých let... A není to jenom tupou hudbou. ()

vincchuppo

Naprostý masterpiece! Nejen, že ve snímku hrají samé hvězdy a bezvadní herci, ale ještě je to celé natočené podle skutečné události. Výborná atmosféra. Zábava i napětí po celou dobu, téměř tři hodiny. Odhaluje zákulisí velkého útěku vojenských vězňů za druhé světové. Převážně britští letci, tři američni a nějaký ten skot, plánují rafinovaný, dobře organizovaný útěk z vojenského tábora v Německu. Není to procházka růžovým sadem, ale ve filmu je atmosféra podána nadlehčeně, přitom dostatečně hluboce. Pořád mě překvapuje, jaké krásné filmy vznikly. Že dokáží být zároveň tak zábavné i dramatické. The Great Escape je rozhodně skvělý film a měl by být viděn i vámi. ()

RajAthen

Dobrodružný film v pravém slova smyslu s nadhledem a lehkým humorem. Na druhou stranu, skutečnost, že byl údajne natočen podle skutečných událostí mi krapet k možná až příliš odlehčené atmosféře vězeňského tábora příliš nehodí. Některé věci zkrátka s úsměvem a veselým hvízdem zkrátka moc dělat nejde, jak se řada osob na konci přesvědčí. Každopádně podařená klasika, kterou bych jen možná jako třešničku na dortu prostříhal na hodinky dvě. ()

Chip89

Naprosto super film, který by si zasloužil klidně i šest hvězdiček. Super nápad, prostředí, herecké výkony. Řady skvělých herců, kteří výborný nápad s pointou vyzdvihovali ještě víš...... Nechápu, že dřív mohli natočit výborné filmy, které se dnes pouze přetáčejí, protože tvůrci už nemůžou přijít s originálním nápadem.... ()

lakart

Nejlepší film o útěku z vězeňského tábora, jaký jsem kdy viděl. Tady nemá cenu se příliš rozepisovat. To se musí vidět. 100% ()

rejsek9

Krásný film z druhé světové války! A to, co upřel Sturges Coburnovi a Bronsonovi v Sedmi statečných (přežití!), vynahradil zde. Naopak si to musel slíznout McQueen. :-) ()

kwaicheng

V zajateckém táboře pro elitní spojenecké útěkáře to chvílemi vypadalo spíš jako pionárský dýchánek.... ale mělo to spád a byl to pěknej film. ()

neo93

Výtečné válečné filmové dílo, které mě bavilo od začátku až do konce. Přesně takové mám rád. Hned od úvodních záběrů, kdy spojenečtí letci vstupují do německého zajateckého tábora jsem věděl, že tento film bude výborný. A taky že byl. A rovněž snímek vůbec na nic nečeká a jde okamžitě na věc, tedy na hlavní motiv filmu, útěk z tábora, v podání několika odvážných vojáků. A to je jen začátek. Teprve až se plánu na opuštění věznice zhostí pověřený velitel skupiny X Bartlett, což je taktéž téměř ihned, započne ta pořádná podívaná. Co mě docela překvapilo, byl fakt, o jak detailní plán se jedná, s přesně rozdělenými rolemi a pokyny pro celou uvězněnou skupinu. Celá tato nejdelší část filmu, ve které nechybí akce, napětí ani humor, mě skvěle bavila. Ono když se o takovou zábavu stará plejáda hvězdných představitelů v čele se Stevem McQueenem, jehož postava se snaží o samostatné uprchnutí, které je samo o sobě zábavné, není se čemu divit. Ovšem ani závěrečná asi hodinka snímku v ničem nezaostává, naopak je možná ještě lepší, když sledujeme, jak se uprchlíci snaží dostat z okupovaného území do bezpečí. Jedna věc, vlastně dvě, mě přišli přeci jen zvláštní na filmu. Jednak samotné prostředí zajateckého tábora, které zrovna příliš nevypadá jako vězení, a jednak chování a myšlení bachařů a dalších věznitelů. Jasně, správa tábora nebyla pod velením gestapa nebo jednotek SS, ale německého letectva Luftwaffe, ale i tak. I přesto, nelze hodnotit jinak. Navíc, když si vezmu, že se jedná o snímek podle skutečné události, v němž je spoustu věcí, tak jak se odehrály v realitě, samozřejmě i dost vymyšlených, jednoduše nejde nedát plné hodnocení. ()

Ceberus

Tak jsem konečně zhlédl pradědečka Útěku z vězení. Jsem poněkud překvapený, o kolik lehčím tónem je to natočené, až to vypadalo, že se z toho snad vyklube komediální sedmá rota - hodně tomu pomáhala hudba. A naopak závěr je poněkud smutnější, než jsem očekával - skutečný život holt nepíše vždycky takové slaďáky a happy endy jako Hollywood. Jen tak mimochodem jsem si uvědomil, že v důsledku vězeňského prostředí ve filmu vlastně hrají výlučně jen bílí muži, tak snad to nebude do budoucna trnem v oku nějakému modernímu tvůrci remaku. 😀 ()

Nix

Můj první film se Stevem, dlouho jsem znal jen název a musel jsem zjistit, proč je tak známej. Je to hodně zajímavý film, ale první půlka mne bavila daleko víc než zbytek a přišlo mi to jako parodie na vážný věci, což nebylo na škodu, ale nebyl jsem z toho tak paf, ale na 4 hvězdy to je, ale už si to nepustím a Steve mne moc nezaujal. ()

Dexx

Opravdu VELKÝ a klasický útěk. Kromě akce a napětí jsou tu barvité postavy, plejáda skvělých herců kteří mají co hrát, skutečná událost jako předloha inteligentnímu scénáři...prostě, jeden z nejlepších filmů, co kdy vznikl. Už z prostého důvodu - naprosto není co vytknout, a i dnes se divák stěží odtrhne. ()

raneczech

V tom nejlepším slova smyslu klasický velkofilm 60. let. Velké téma, velká plocha, ale narozdíl od spousty především současných spetkáklů i skvělý scénář, vynikající herecké výkony i režie. Těžko filmu něco vytknout. ()