Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

elanista1

Film s originalnym napadom, kde sa skupina vojnovych zajatcov pokusi o utek z tabora, kde vladne paradoxne rodinna atmosfera, 3 hodiny som so zatajenym dychom sledoval co sa stane v dalsej scene. Filmy o utekoch mam obecne rad a tento bol jednym z prvych, podla ktoreho sa mozno inspirovali nasledne ine filmy s podobnou tematikou. ()

megajalec

Priznám sa, že ma od pozretie si tohoto kúsku odrádzali dve veci: stopáž a vojnová tematika. Po zhliadnutí musím konštatovať, že minutáž mi ubehla jedna radosť a vojna je vo filme len okrajovo. V tomto spokojnosť teda. Takisto s námetom, hercami, réžiou, hlavným hudobným motívom...Rovnako oceňujem, že sa film neskončil útekom z tábora a boli ukázané aj osudy (ne) úspešných utečencov. Viac sa mi však páčilo prostredie tábora, i keď tu by som vytkol pár vecí, ako bolo už napísané, ale nedá mi to nespomenúť (benevolentnosť dozorcov, Bronsonova klaustrofóbia, i keď predtým vykopal nekonečné množstvo tunelov, slepota, keď päť minút pred tým videl ešte dobre). Inak ale veľmi dobrý film, silné 4 * ()

swinevenca

Fantastickej film, spousta výbornejch herců, ale McQueen u mně přece jen dominoval, byť se jedná o fiktivní postavu, žádný velký vymejšlení, jen se vzal skutečnej příběh a bez navrstvování něčeho dalšího se to atraktivně zpracovalo. Nejsem si jistej, že to byla až taková pohoda, já se smál i trnul s nima a z toho, co jsem se dočet mi to ani nepřišlo nějak extrémně nadsazený, aby mi to kazilo reánej dojem z filmu, snad jen byl ten tábor udělanej menší, ale to je skoro dobře. ()

Marquis

Komedie podle dramatu dle skutečné události. V reálu to na jisto byly jiný kapky. Shrnuto: Nafilmováno naivně, což nebylo asi záměrem. Kdyby byl Vinetou podle historické předlohy, taky by to bylo drama? ()

Palisander

Väzenie? Skôr pioniersky tábor bez vedúcich. Aj v anarchistickom krúžku je väčšia disciplína. Permanentne muselo chýbať aspoň tridsať ľudí a nikomu to nevadilo. Nuž, druhá svetová bola asi nejaký zábavný park v štýle Indyho Jonesa. Čudujem sa, že väzni húfne nežiadali o nemecké občianstvo. Ak bol zámer spraviť salámovú verziu tejto udalosti, vyšlo to geniálne. Preradiť do komédie, škrtnúť historický. ()

Kokutek

Myslím, že to v zajateckejch táborech za druhý světový války nebyla zdaleka taková čuryna, jako to vypadá občas v tomto filmu. Asi to měli situovat do nějakýho fiktivního prostředí. To je jediná vada na kráse tohoto výbornýho filmu. Doporučuju so podívat na Útěk ze Stalag Luft 112 B od Monty Pythonů, díl ze série Neskutečné historky http://www.csfd.cz/film/75993-neskutecne-historky/ . ()

Gig

Tři ze sedmi statečných v čele s jejich režisérem. Inteligentní film z válečného prostředí ze zajateckého tábora a k tomu skvěle zahraný. Co víc si přát. ()

pafka

Proste vyborny, jen zkratka mozna trosku delsi, nez bylo potreba. Ale mj. taky uzasna vypoved o lidske odvaze. Neskutecny. ()

Hruskovice

Do chvíle, kdy to přestal být sranda se mi to zdálo trochu nadnesené a nepravdivé, ale co já o tom můžu vědět jak to probíhalo :) Hlavní je že je to úžasná napínavá zábava :) Muselo to být velice náročné špinavé natáčení, obdivuji všechny herce, nejen ty velké hvězdy. 5/5 ()

lobo87

Nepochybne kvalitný film, ktorý pri dĺžke 172 minút vôbec nenudí. Napriek tomu tam však niečo chýbalo, a to zobrazenie doby a miesta. Ono to bolo ozaj takto fajn v zajateckom tábore? Keby sme nahradili hlavných hrdinov partičkou francúzskych Bažantov a prihodili pár vtipov, bola by z toho obstojná komédia bez toho, že by sa muselo meniť ešte niečo - prostredie, hudba, atmosféra. A to je škoda... 75% ()

harycek

Četl jsem mnoho o tomto "zdrhnutí", zde je to malinko zlehčeno , ale jinak výtečný snímek a hlavně herecké obsazení je bezkonkurenční!!! ()

pollstro

Tříhodinové válečné dobrodružné drama, které vypráví vskutku neobyčejný a zajímavý příběh z druhé světové války, který se ale v průběhu filmu zdá až moc pohádkový a mnohdy jsem nevěřícně koukal na celé to dění v táboře. Tohle je prostě aspekt, kterého si nedá jen tak nevšimnout a už vůbec ne ho ignorovat. Rozhodně chápu, že to pravděpodobně byl záměr tvůrců podat tento příběh mnohem sympatičtějším způsobem a z celého filmu udělat velkolepé dobrodružství se špetkou humoru na ještě větší odlehčení atmosféry, což se náramně povedlo. Ačkoliv se může dlouhá stopáž zdát až příliš děsivá, tak tomu tak není. Celé ty tři hodiny jsou neustále zajímavé a pořád se něco děje a příběh se posouvá dál a dál. Hvězdné herecké obsazení 60. let hraje do karet a ve filmu se vyskytuje veliké množství různorodých postav, kde hlavním tahounem je bezesporu Steve McQueen, který je typický americký hrdina, jehož postavu si musí snad zamilovat každý. Obrovská chyba filmu je to, že si divák v průběhu celého filmu nevytvoří žádný bližší citový vztah k žádné postavě, na což doplatí film v závěrečné části. I přes všechny tyto podstatné nedostatky je The Great Escape vynikajícím válečným dobrodružstvím, které až pohádkově zobrazuje pobyt zajatců v nacistickém táboře, ale svým způsobem náramně pobaví a jako odreagování je tohle přímo excelentní volba. "You're crazy. You oughta be locked up. You, too. Two hundred and fifty guys just walkin' down the road, just like that?" ()

Lina

To, co nejdřív vypadá málem jako komedie, se později dost nepříjemně vrátí na zem. Závěr kromě těch pár šťastlivců už podepírá vlastně jen hudba a Steve McQueen. Myslím, že dnes už by tenhle příběh o skutečném útěku ze zajateckého tábora nikdo tak nenatočil (styl částečným odlehčením tématu trochu připomíná, jak se k nebezpečí stavěli Butch Cassidy a Sundance Kid). Necelých dvacet let po válce si ale lidé asi potřebovali připomenout odvahu tímhle způsobem. Herecky výborně obsazené a vyvážené, hlavní roli nemá vlastně nikdo. ()

Sekel

Ne kazdy stary film je klasika a nemuzu se nejak zapojit do trapne snahy americanu udelat mermomoci, ze vsech ostatnich narodu pitomce a ze zajateckeho lagru povedenou taskarici a proboha, kde vzniknul ten mustr na nemecke oficiry? Ty dve hvezdy jsou za Steva McQueena. ()