Silent Hill

• Francie Silent Hill (více)

Rose, která má smrtelně nemocnou dcerku, se chopí poslední šance a vydá se za starou léčitelkou. Bohužel však zabloudí do tajemného a opuštěného městečka jménem Silent Hill, kde nakonec svou holčičku ztratí. Rose se při jejím hledání stále hlouběji zaplétá do ponuré historie města, které je mrtvé jen na první pohled. V temných koutech totiž něco číhá… a nemá to zrovna dobré úmysly. Silent Hill je ve světě počítačových her jednou z nejpopulárnějších herních sérií survival hororů, do níž patří např. i Resident Evil. Silent Hill však nestaví na zombies a roztrhaných vnitřnostech, mnohem raději diváka straší po vzoru klasických japonských hororů a představuje mu monstra jak z deníčku nejslavnějších kubistů. Výsledkem je vysoce originální herní koncept, který učaroval i Rogeru Avarymu (scénárista Pulp Fiction), který se rozhodl sepsat scénář, s podporou autora původní hry, Akiry Yamaoky z Konami. Silent Hill režíruje Christophe Gans, zodpovědný za Bratrstvo vlků. (oficiální text distributora)

Jack_F.

Po druhém shlédnutí ještě lepší. Je to velmi slušný atmosférický horor s velmi dobře udělanými zrůdičkami. 4* ()

RomaS

Dnes budu hodnotit z nezvyklé pozice. Vzpomínky totiž z prvního shlédnutí už po šesti letech vybledly, tak jsem je dnes opakováním obnovil. Jelikož druhý díl je z kina v paměti velmi čerstvý, budu srovnávat. S hodnocením musím jít o třídu výš než u mladšího kolegy. K tomu by úplně postačila absence ubohých lekaček, které zde budete hledat marně. V druhém dílu byl na nich založen pocit strachu. Neúspěšně. Děsivou atmosféru si starší bráška umí vytvořit sám příběhem a výborně zmáknutým apokalyptickým prostředím. (po letech jsem úplně zapomněl jak děsivá může být siréna) Musím podotknout, že stejnojmenou hru jsem nikdy nehrál ani neviděl, takže autentičnost postav, kreatur nebo příběhu se hrou nebudu srovnávat. Beru film jako samostatný projekt, který svým prostředím a invencí při tvorbě oblud je svým způsobem jedinečný. Nic takového jsem ještě neviděl. Motivace postav a jejich chování se více přibližovalo realitě jejich situace. Tím myslím blízké setkání hlavní hrdinky s monstry se neobešlo bez křiku a smrti v očích. Její dcera v druhém dílu asi už tajně randila s frajerem s železnou megahelmou, protože to bylo bez odezvy. Tak bych mohl pokračovat stejně dál... První díl pro fanoušky hororu vřele doporučuji. Pokud se vám bude líbit a nečekáte žádnou invenci, naopak více krvavé akce a lekaček mrkněte i na dvojku. ()

tatka

Za vizuál dávam rada 3, to som si pošušňala. Ten zbytok je za mínus jedna, takže výsledok je dva. Začiatok vyzeral bohužiaľ aj po dejovej stránke veľmi sľubný. A tak som žehlenie preložila na iný termín. Mohla som kľudne žehliť, o nič by som neprišla, sykot pary by prehlušil niektoré žvásty a ušetril by mi sklamanie. Poslednú štvrtinu filmu som už len čakala, ako to dopadne. Dopadlo to tak, ako som čakala - blbo. ()

K.O.S.A.

Hry jsem víceméně absolvoval, japonci jsou v hororu mistři a Silent Hill je na topce. Filmové zpracování je v podstatě dokonalé a to jak atmosférou, hrdiny, osobami, příšerami apod. Film splňuje to, co se od něj očekávalo. Chápu, že pro herní fandy to může být lehkým zklamáním, ale film je pro diváka a ten by splětitý příběh nepochopil (vysvětlovačku na konci tedy chápu). Za mě 4 hvězdy. Howgh ()

LencaN

Netradiční. Nic podobného jsem neviděla. Vizuálně to neumím k ničemu připodobnit, místy mi přišlo, jako by přede mě dal někdo obraz z nějaké satanistické knihy a ten ožil. Ty obludy byly vážně originální, až luxusní. Říkala jsem si ‚fuj' a šel mi mráz po zádech, ale zároveň jsem to obdivovala, respektive toho, kdo TOTO stvořil. Mystické každým coulem. V holčičkách jsem se trochu zamotala, možná s dabingem by to bylo stravitelnější než s titulky, ale nakonec nějaké vysvětlení přišlo. I když pravda, že nedostačující. Zvlášť v samotném konci bych ocenila nějaké ‚rozseknutí' problému, ale buď jsem ho tam neviděla nebo tam prostě nebylo – proto 1* dolů. Každopádně by mě to zajímalo, hlodá mě červíček zvědavosti :) nicméně velice zdařilé, herci slušní, masky a kulisy famózní. ()

wray

Prvy dojem - uplne vyborne! Vizualne paradne, krasne zabery, atmosfera napatia, postavy nerealne - ale presne tak ako to mam vo filmoch rad, proste krasa. Potom prichadzaju na scenu prve prisery (resp ako to nazvat - proste to stelesnenie zla :) a je to sice troska divne ale - su to japonci, u nich sa divne toleruje. A potom je to coraz viac divnejsie a mam coraz viac pocit ze keby sa to nesnazilo nasilu drzat predlohy (ktoru nepoznam - ale aj tak...) a radsej by sa to vybralo po tom namakanom uvode vlastnou cestou mohol to byt naozaj vyborny film. Ak som zacal pozerat s tym ze to je na 4/5 hviezdiciek, tak cim dlhsie som pozeral tak moj celkovy dojem klesal a zastavilo sa to niekde na 2*. Da sa to pozriet, viem ze je aj druha cast ktorej dam sancu, ale nemyslim ze je to nejak vynimocny film. ()

R.I.S.A

Když sem to pařil tak jedině ve dvou páč sem měl bobky jak kráva, film podle herní předlohy je skvělej atmosféra a hnusáci hlavně Pyramid Head dobře vytuněný :) Když začínaj hučet sirény svírá se prdel :) Dobrá podívaná pane Gansy :) ()

kelet

Čo povedať... Tak predovšetkým, že keď som bol na premiére tohto filmu v roku 2006, tak som tento film odsúdil a nepáčil sa mi. No teraz z odstupom takmer osem rokov som si ho pozrel a zas tak zlý mi neprišiel. Práve naopak, vďaka svojej temne vykreslenej atmosfére ma zaujal a sledoval som ho pozorne. Taktiež príbeh som si po takom čase nepamätal a čakal som čo bude ďalej, a preto ma pátranie po stratenom dievčati veľmi bavilo, pretože sa stále odhaľovali nové skutočnosti, nevedel som dopredu presne čo sa stane, a tak to má byť. Určite to však nie je film hodný oscarov, alebo podobne. No pozrieť si ho na večer rozhodne odporúčam, pretože kombinácia hudby a tej atmosféry si vás podmaní a tiež rôzne bytosti, ktoré nie sú obyčajné, vás upútajú. Navyše, čo nebýva zvykom pri takýchto filmoch, záver celkom vyšiel a nevyzeralo to ako vnútená myšlienka dvojky, ktorá prišla v roku 2012. Hodnotenie: 70% ()

Kassandra

Chtěla jsem překonat jeden ze svých dětských strachů, kterým Silent Hill bezpochyby byl. A bohužel jsem velmi zklamaná, ten konec byl víc než trapný. ()

Tomko87

Ja to budem hodnotiť ako hráč telom i dušou. SH som prešiel všetky . A keďže viem aké je to s filmovými adaptáciami tak som adaptáciu SH dopredu odcudzoval . Som že som odcudzoval neprávom. Je to vyzuálne premakané, a čo je hlavné, vôbec nerobí hanbu svojmu originálu. (Narozdiel od Resident Evilu). Pochvaľujem výber hercov, hlavne Mitchell a Beana. Triky a prechody mestečka stvárnili na výbornú. Kiež by bolo viacej takýchto skvostov. ()

Mikuko

Jako člověk náročný na všechny možné druhy hororů jsem byla velmi příjemně překvapená, že i něco, co není úplně primárně "krvavý, děsivý" horor, mě dokáže vyděsit mnohem víc, než některé nejslavnější krváky, nebo duchařské horory. Z děsivé atmosféry Silent Hillu a jeho obyvatel jsem měla husí kůži a skvělá hudba to parádně doplnila. Navíc je to adaptace hry, a ikdyž to hodně lidí kritizuje, já si nemám na co stěžovat. Dobrých 5* :) ()

Oxik49

Nebudu troškař a dám filmu plný počet, protože si to zaslouží. Výtečná depresivní a tíživá atmosféra, zrůdičky jak kdyby je vyzvrátilo i samotné peklo a do toho parta fanatiků, které máte chuť sundat ještě předtím, než je rozervou ostnatý dráty. Pro mě jeden z nejpovedenějších hororů a vůbec nejpovedenější horor založený na hře, neboť je důkazem, že méně je někdy více a, zatímco Resident Evil s narůstajícími pokračováními ztrácí na atraktivitě a originalitě, dva filmy Silent Hill jsou krátký a intenzivní prožitek... ()

DaNvYto

Chybí tomu dost, ale myšlenka, a hlavně atmosféra dokáží pohltit. Konec filmu je taktéž jeden z těch, jaký by rád každý viděl. ()

Willynka

První Silent Hill si skvěle vypůjčuje atmosféru původní hry. Bohužel na úkor drasticky pozměněného příběhu prvky, které měly svůj důvod ve hře, se zde mění v účelový vizuál a přestávají dávat smysl. Na druhou stranu změnit programátorsky vychcanou mlhu (protože tehdejší HW neumožňoval viditelný alespoň částečně otevřený svět) na padající prach mi přišlo vyloženě geniální. Ve výsledku dostáváme čistě áčkovou produkci s evropským šarmem, která ale doplácí vlastně spíš na nelogičnosti viz výše a splácanost komorní psychoatmosféry s nečekaným a nesedícím čistým gore na konci. Každopádně v porovnání s druhým sračkoidním dílem je toto naprostý masterpiece a paradoxně jako osobitý hororový kousek v záplavě tehdejší bídné konkurence funguje skvěle, byť ne tolik ponipponsku sexy jako o pár let starší Kruh. ()

SpicyNugget

Tohle je podle mě jedno z nejlepších zpracování PC hry. Tento film znám už 14 let a pořád se k němu ráda vracím. Ta myšlenka opuštěného města, ve kterého číhá zlo, je prostě skvělá. Praktiky církve, které tohle všechno začaly, skvělá monstra, která mě i po těch letech děsí a nemocná holčička, která má s městem něco společného... Jodelle Ferland zde hrála trojroli a byla naprosto skvělá, v jednu chvíli mě děsila a ve druhé byla roztomilá. Hudba je perfektní a siréna na kostele mě strašila každou středu v měsíci při nácviku poplachu. Silent Hill je pro mě definice skvělého hororu. ()

Kosi..

Ten soundtrack je tak hustej, že tu pátou hvězdu přidám jenom za něj. Akira Yamaoka a jeho nejvýznamnější skladby! Podařilo se kupodivu vystihnout atmosféru prvního dílu, mrazivej neamerickej závěr... ()

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

31.08.2012

Videohry jsou obrovský byznys, který se zisky vyrovná filmovému. Hollywood se proto úporně snaží něco z toho vytřískat. Už dlouhá léta. Bohužel, nedaří se. Kvalitní herní adaptace sečtete na prstech… (více)

Del Toro vs. Gans: Kráska a zvíře

30.03.2008

Šermíři R. E. Howarda nastupují

Šermíři R. E. Howarda nastupují

13.01.2008

Obrovské zklamání z tržeb Zlatého kompasu (srovnatelné s rozčarováním z vlažného přijetí Superman se vrací, takže se vážně pochybuje o pokračování) a následné urychlené odsunutí Inkoustového srdce … (více)