Afričan

Podaří se Victorovi, žijícímu léta ve střední Africe, vymluvit krásné manželce nápad vybudovat na území přírodní rezervace středisko pro majetné klienty, kvůli němuž přiletěla z Paříže? Expařížan Victor žije ve vesnici u středoafrického Vilémova jezera. Je nejen pilotem správce přírodní rezervace, ale i ochráncem přírody. S domorodci vychází přátelsky, ale tvrdé boje svádí s pytláky v čele s Poulakisem. Do této atmosféry nečekaně přilétá z Paříže jeho manželka Charlotte s asistentem Planchetem. Chce si prohlédnout lokalitu, kde má vzniknout rekreační středisko. Victor naoko souhlasí, že je oba dopraví na požadované místo. Ve skutečnosti je vysadí hluboko ve vnitrozemí. Planchet ale ve vesnici objeví staré auto a dvojice se vydá zpět. Připletou se do cesty Poulakisovi, vraždícímu slony, i Victorovi, který na pytláky shazuje výbušninu. Pytláci unesou Plancheta. Charlottu, které se podařilo uniknout, najde a zachrání Victor. Po strastiplném putování dorazí k Pygmejům, kteří je ochrání před Poulakisovými muži. Charlotta se vrací do Paříže s odhodláním znovu se věnovat etnografii a také čekat na návrat Victora. (TV Prima)

classic

Na titulnom Afričanovi som napokon nenašiel takmer nič priaznivého, ak teda aspoň nepočítam asi posledných 20 minút stopáže, kedy som si konečne „prišiel na svoje”, kde som sa povedzme cítil, ako v napínavých dobrodružstvách o Indianovi Jonesovi, ináč sa z veľkej časti jednalo iba o akýsi zlepenec afrických (exotických), naprosto nudných, a k tomu zväčša i totálne nezáživných sekvencií so skoro nulovým záujmom pre charaktery ako také, čo je zároveň i veľmi zlou vizitkou pre počin ako taký, ktorý snáď už absolútne zo začiatku neveštil nič dobrého, a tak môžem maximálne skonštatovať sotva len to, že predstaviteľ „samostatného podnikateľa” Viktora v podaní Filipa Noireta, si opäť pripísal na svoje konto ďalší podpriemerný titul, alebo napríklad taká francúzska, chladná blondínka Katarína Deneuveová, ktorá zase stelesnila akýsi, spočiatku kariérny typ - protagonistky Šarloty so vskutku developerskými ambíciami na africkom kontinente, čo nakoniec úplne priklincoval tentoraz znovu mimoriadne „fušerský režisér” Filip de Broca, ktorý vie byť miestami i poriadnym pracantom - trebárs ma menovite napadá sa zmieniť o týchto nasledovných tituloch v podobách: Cartoucheho, Mužovi z Ria či Nežného kuraťa, keď v dvoch z nich si dokonca zahral i povestný lámač ženských srdcí, Bébel, čo na druhej strane sa, ako také protipóly vytvárajú tieto snímky, akými sú Muž z Hongkongu, Ukradli torzo Jupitera i aktuálne recenzovaný Afričan, a tak ani neviem, čo si mám o tomto tvorcovi vlastne myslieť? • Už som na to prišiel. Za všetko v podstate môžu len nekvalitne napísané scenáre, ktoré si autor ešte písal i vlastnou rukou, čiže inými slovami sa dá povedať, že mu v niektorých prípadoch skrátka iba trochu ušla ruka! A to isté predsa platí aj pre obe vyššie uvedené hlavné postavy, ktoré sú na tom podobne, veď sa stačí len obzrieť do minulosti, čo sa týka takej Katky v pozitívnom zmysle: Hnus a Kráska dňa, sú určite nielen mojou osobou vychvaľované tituly, na ktoré pritom nedám vôbec dopustiť, vtedy mala role ušité doslova na mieru, teraz ani nemala čo hrať: „Kráska si zahrala vo filmovom hnuse?” • Tu jednoducho nefungovalo skoro nič, a to od hereckého obsadenia spolu s ich dialógmi, cez montáž a imidž, až vari i po ostatné postavičky v dianí, v celkovom ponímaní skrz antagonistu Aristotea Poulakisa v podaní Jeana Benguiguia, čo bolo z jeho strany už celkom nevyužitý potenciál, takto sa stal len smiešnou karikatúrou seba samého. Z trojice (zatiaľ) videných nepodarkov, patrí tento k tým najneznesiteľnejším. Od de Brocu si musím odteraz odpočinúť, i keď ma dosť láka vidieť Muža z Acapulca & Nenapraviteľného, v obidvoch eventualitách s Belmondom v hlavnej úlohe, čo by mi mohlo napraviť chuť! ()

Ivoshek

Jestli dalšího Muže z Acapulca, tak to čekáte marně. Je to o chlapovi, co prostě žije v Africe. A přijede za ním jeho žena. A je s ním v Africe. Zažije nějaké dobrodružství, ale zábavné ani vtipné to moc není. ()

honajz

Možná by se mi to líbilo, kdyby to mělo aspoň trochu zajímavý scénář, vyhnulo se to hromadě ekologických klišé, Catherine měla o deset let míň a zadek o něco menší, kdyby tady všude neběhali lostomiloučtí, chytří a vždy nápomocní černouškové, nemělo to pokusy o dětinský humor a kdyby chemie mezi Catherine a Philippem nějak fungovala. Film se rozpadá na sled scének, které rámuje boj proti pašerákům slonoviny a vybíječům slonů, jenže vše je podané tak nepřesvědčivě a kýčovitě, že tomu celému může věřit jen francouzská hospodyňka, která v Africe v životě nebyla, ale ta exotika jí přijde krásná. Také mi přišlo podivné, jak na jedné lodi, posléze nefunkční, vždy našli nové a čisté oblečení včetně saka, džín pro ženu, které jí přesně padnou, dokonce i dlouhého béžového kabátu. O klavíru se raději nezmiňovat. A pokud jde o padouchy, fakt jsem nepochopil, proč se s takovým nákladem tahali takovou štreku a nevzali to letadlem rovnou od toho jezera krokodýlů. Prostě mě to nechytlo, nefungovalo to, i když ok, myšlenka, že bychom měli zachovávat přírodní ráje a Pygmeje nestěhovat do paneláků, se mi líbila. ()

Kimon

Viktor (Philippe Noiret) má vyvinutý cit a smysl pro přírodu a životní prostředí a dal tedy přednost životu v zapomenutém kraji Afriky. Ale i tady se stále přesvědčuje, že chapadla civilizace sahají dál, než předpokládal. Musí tedy vést boj i proti těm, u kterých by to nepředpokládal. Humorný příběh jednoho "snílka" se příjemně sleduje a myslím, že civilizační problém, který je ve filmu nastíněn není ani dnes ku prospěchu Země stále vyřešen a je aktuální. ()

5150

Philippe de Broca má ve své filmografii několik daleko lepších bláznivých komedií než je AFRIČAN, nicméně i tak stojí film za pozornost a pokud máte rádi Philippe Noireta či africkou přírodu, tak neváhejte ani chvíli. ()

murakamigirl

Bez násilia sa priznávam, že by mi pán Philippe de Broca mohol hoďku a pol púšťať nič len bez ladu a skladu obrázky tejto kráľovskej zeme zvierat, afrického kontinentu, šupnúť do toho pôvabnú hudbu ako v Afričanovi alebo pokojne i nešupnúť, šumák, a nejaké *hviezdy* by boli banálne. To, že Afričan tú hudbu má, že má krásny dej, vtip, dobrodružného ducha, suverénneho mužského hrdinu so srdcom na pravom mieste, hŕbu životnej plnohodnotnosti, sebaistoty a proste tepla a nádherna, no a SPOILER: romantický záverík k tomu, to môj pôžitok iba stonásobuje. :´) Pre dnešok 4,5. Ale je to banálne! :-) ()

Padme_Anakin

On žije několik posledních let kdesi pod rovníkem uprostřed nádherné rezervace, chrání stádo slonů, urputně bojuje proti pytlákům, resp. pašerákům sloních klů a příjezd jeho manželky jej upřímně zaskočí.. Ona plánuje pro svého zaměstnavatele najít vhodné místo pro nový hotelový komplex.. Dobrodružná komedie v krásné africké přírodě s velmi příjemným hereckým obsazením a poselstvím.. ()

corpsy

Výborná francúzska komédia. Hlavne si pamätám, že to na mňa zapôsobilo už v skoršom veku, čo je dosť obdivuhodné. ()

NinonL

Dobrodružná komedie o rozhádaném a rozloučeném páru manželů, kteří se po letech zase setkávají v nitru Afriky. On, starousedlík a velký ekolog, ona, městská dáma, s plánem vybudovat v divočině hotel. Oba tak odlišní a tak podobní, jak jinak to může skončit. Příjemný film. ()

Krt.Ek

Víte, jaký příběh jsem na základě úvodních scén očekával? Že ONA (C. Deneuve), iniciativní francouzská podnikatelka, přijede do Afriky vybudovat na území přírodní rezervace komplex pro milionáře, aby se tito následně mohli obdivovat ráji na zemi, tam však během plnění tohoto plánu nečekaně potká HO (P. Noiret), dobrodruha, zamilují se, a on jí tento od začátku pomýlený nápad (protože, kam vkročí noha turisty, tam sto let tráva neroste!) rozmluví, zároveň jí názorně vysvětlí výhody života v divočině, kam se ho ona rozhodne nadšeně následovat! Načež zazvoní zvonec a pohádky je konec! A k čemu došlo? K jistému žánrovému obratu (který generuje úplně jinou chemii mezi ústřední dvojici + příběh de-romantizuje, zbavuje ho rituálu svádění, ale současně činí vztah hlavní dvojice jaksi osudovějším): těm dvěma totiž nebylo filmem předurčeno, aby svůj vztah teprve vybudovali/založili, nýbrž aby ho znovu obnovili! Je to právě tento posun, který dle mého skromného názoru filmu (resp. producentům/režii) dovoluje, aby do role titulního milovníka obsadil tehdy již třiapadesátiletého Phillipa Noiret (r. 1930), který co si budem... tyhle role nikdy nehrál (typově to není Belmondo ani Delon). O to víc mě jeho výkon příjemně překvapil, jeho cholerické výbuchy pro mě byly na filmu tím nejzábavnějším! Dá se říct, že pro mě zastiňují i C. Deneuve, a to už je co říct! 75 % ()

Pierre

Muž z Afriky. Spíš lehká a hodně oddychová, než originální a  stoprocentně dotažená Brocova osmdesátková hříčka z exotického prostředí na léto, viděna v chladném večeru po pěkné stráveném dnu  v předvečer svátku sv. Václava na ČT 2. Třeba by to na mě právě uprostřed nějakého horkého dne působilo víc.  Romantická zápletka (ona a on) ničím nepřekvapí, ale bavily mě Noirety cholerické výstupy a slovní  přestelky s Catherine Deneuve, na které pravda nějak extra neujíždím. A možná více než slavná Catherine mě tedy bavíl plachý asistent Jean-François Balmera, který mi utkvěl v paměti ve Hrozbě a tady se  na to hodil. Hudba hezká.  Alternativní verze s Belmondem by jistě byla taky zajímavá. Ten měl přeci jen s dobrodruhy  a Brocou bohatou zkušenost. ()

Orlau32

Báječná komedie s dvěma francouzskýma megastar CATHERINE DENEUVE a PHILIPPE NOIRET. To vás potom mine komentovat děj, protože se soustředíte jenom na herecký koncert těchto velkých herců. On je nerudný cestovatel ona krásná ženská, která sice furt protestuje proti něčemu, ale zároveň toho "bručouna" bezmezně miluje. ()

kaylin

Taková docela příjemná francouzská komedie, která dovede překvapit scénami, které najednou vůbec nejsou komediální, ale jsou docela vážné. O to lepší efekt pak na diváka mají. Catherine Deneuve a Philippe Noiret si velmi dobře sedli a jsou dobrou dvojicí, někdy je ale celkem snadno překoná prostředí. ()

topi

Dobrodružný film bez šmrncu a jiskry. Od poloviny už opravdu nuda a slepené scény, které postrádají smysl a dynamiku děje to vyloženě zabíjely. Tohle je bohužel ta horší alternativa dobrodružných filmů z osmdesátek. Ač mám rád herectví Philippa Noireta, v Afričanovi mě vůbec nenadchl, to stejné i dabing Milana Macha. Mnohem lepší byla namluvená Catherine Deneuve Gabrielou Vránovou. Režisér Philippe de Broca holt měl už svoje kulty za sebou. ()

Skip

Velmi povedená francouzská komedie o rozhádaném páru v Africe. Philippe Noiret je správný "tvrďák" bručoun a Catherine Deneuve roztomile "nesnesitelně" otravná ženská. ()

dyfur

Atraktívne prostredie, hlavné postavy -filmové hviezdy - a predsa trochu tomu niečo chýba. Po návšteve kina som bol sklamaný - ale po pár pozretiach -sa dá -ale stále no akoby som to napísal..... "akoby to jedlo nebolo dosolené " ()