Film začínající na vojenské základně v Korei, kde člen personálu po rozkazu nadřízeného vylije desítky litrů jedovatého tekutiny do odpadu, která se posléze dostane do řeky Han. Po pár letech vzniká následkem mutace monstrum, které napadne dav lidí u vody. Rozjíždí se vojenská operace. Ovšem i jedna rodina se chopí zbraně při záchraně svého člena, kterého podivné vodní monstrum odneslo. Teď jde o to, jestli ho stihnou zachránit včas. Režisér ve filmu kombinuje rodinné drama s akčním sci-fi hororem. (Chrustyn)

gogo76

Spočiatku veľmi zaujímavá hororová komédia alebo skôr taký mix žánrov s menšou účasťou amerických hercov. Úvod, prvé stretnutie s mutantom na brehu rieky je fajn a trochu ma to navnadilo, ale v druhej polovicu film trochu stratil tempo i nápaditosť, ale hlavne to ničil režisér príliš častými spomalenými zábermi a častými uplakanými scénami, ktoré sú u kórejcov bežnejšie než je zdravé. S menšími úpravami to mohol byť o dosť lepší film. 60%. ()

-bad-mad-wolf-

Zlý američan nařídí nebohému korejci vylít desítky litrů formaldehydu do řeky, protože je skladován v zaprášených lahvích. Pokud někdo už v tomhle hezkém (a okatém) kontru na oblíbené americké klišé zejména ze starších akčních filmů nepocítí notný nadhled a ironii, neměl by dále film sledovat. Gwoemul je film dosti nevyzpytatelný a zdánlivě polohy měnící, nicméně i svou nejvážnější tvář vždy sympaticky shodí menší či větší střeleností. Zatímco v některých momentech je crazy složka zjevná (zejména celá úvodní půlhodina), později se dočkáme spíše parodizace různých žánrových (lukostřelkyně otáčející se v patetickém záběru zády k hořícímu monstru) i společenských a politických klišé (městem pobíhá obrovské monstrum, ale v éteru se nafukuje pouze domněnka o jakési chorobě). Správně švihlé a nekorektní je i obsazení titulní čtveřice zachránců - nepříliš bystrý a nezodpovědný táta pohřešované dívky, zkrachovalý vysokoškolák, zpomalená sportovkyně a otec všech tří zmíněných sourozenců, který je jako jediná normálnější postava podvratně odklizen v banální akční scéně. Gwoemul je velice chytře a zákeřně natočená podívaná, která mi i přes malinko přestřelenou stopáž nepřišla ani trochu nudná. Když si tak pročítám některé místní komentáře - on TENHLE film opravdu někdo považuje za klasický monster movie? On je opravdu někdo schopen považovat scénu před fotografií pohřešované dcery za vážně myšlenou scénu rodinné hádky? Bez urážky, ale tady už to začíná zavánět zaujatostí, ne-li přímo tupostí... "Vystudoval jsi vysokou školu a nedokážeš oblbnout policajta?!" ()

lamps

Přímo ukázková hra s divákem, naštěstí v tom dobrém slova smyslu. Dění okolo lehce srandovního rybího monstra je pouhým spouštěčem hodně chytré a správně černohumorné společenské kritiky, která se s ryze hororovými a zneklidňujícími momenty vůbec nebije, naopak zaklapává všechny motivy do precizně vystavěného a originálního rámce. Logiky je sice často poskrovnu a nesmí se to brát zase tak vážně, jak to zřejmě bráno být chce, ale režie je prostě vynikající, metodicky střídá perspektivy čtyř klíčových aktérů, často nedává moc prostoru k odhadnutí, co nás čeká v příští scéně či záběru, a dokáže i z minima vytěžit hodně kvalitní žánrové muziky (ať už vtipností na ploše komedie nebo fungujícími lekačkami a subjektivními hledisky v hororových scénách s mutantem). Po delší době milé asijské překvapení, takhle konvencím vzdorující a přitom snadno uchopitelný a zábavný brak se v Hollywoodu jen tak nenajde. ()

Jhershaw

OMG WTF Dmnc. A tohle byl horor, komedie, parodie, lynchovina, nebo co tohle bylo zač? Pár dobrých či velmi dobrých momentů a akcí, ale na čem chce horor stavět, když neudrží atmosféru? Když plácá dohromady všechno možné a výsledek je nijaký? Když pitomí jsou nejen hrdinové, ale velmi často i scénář? Podobné zklamání jako Duelist, škoda mluvit. ___ Podruhé, kdy se velká očekávání překlopila v očekávaní nejhoršího, to už tak hrozné nebylo. ()

Pilda17

SPOILER: Co to mělo znamenat? Hlavní zápletka byl mutant, tudíž jsem očekával nějaká jatka, nebo útoky na lidi. Následně třeba útok policistů, či armády a nějaké vyšetřování, o co se vůbec jedná atd. Jenže nic z toho nebylo zmíněno, kde se tedy vzala? Tudíž byla hlavní zápletka vir, který vůbec neexistoval? Tak tohle byl hodně velký úlet. Mutanta nikdo neřešil, kromě jedné rodiny a místo toho se řešil nějaký "posraný" vir. Takhle špatný děj a scénář jsem viděl naposledy u Žraloka útočí od Asylum. Pokud nám chtěl režisér něco zdělit, nebo něco ukázat, tak já jsem nejspíš nedával pozor a téhle megasračce mám sto chutí dát odpad, jenže přeci jenom útok mutanta nebyl vůbec špatný, takže i díky tomu tu hvězdu dám .. 3/10 = 33% ()

Ruut

UPDATE 2020: Vlastně nemusím ani doplňovat svůj předchozí komentář. i napodruhé se to trefilo do mé nálady.------ Nejzajímavější, nejlepší a zároveň nejdebilnější eko horor co jsem kdy viděl. Že si dost odporuji? To Host taky. Monstrum má skvělý a originalní design a většinu filmu vypadá úžasně, aby pak skončilo v síti ubohých počítačových triků. Příběh skáče z komedie do drama. Chvíli ladně, chvíli dost drhnouce. Být o 30 minut kratší, tak jde o fajn bizardní film. Takhle podle nálady 40 - 80%. Divné hodnocení, co ...stejně jako samotný The Host. ()

Rudovous

Filmarsky rozhodne vyborne zvladnute. Par hluchych momentu, ale uzasne prolinani satyry s akcni strankou. Parodicky prvek je opravdu k nezaplaceni, zvlaste pro to jak se film vyporadava s popularnimy zanry soucasne korejske kinematografie. Du-na Bae a Kang-ho Song (oba take v Sympathy for Mr. Vengeance) jsou skveli i jako komici. Je to blbost, ale fakt jsem se bavil. ()

dr.horrible

Komplet celé prestrihať (najlepšie tak na 90 minút), zmeniť tempo, prechody medzi žánrami nechať. Neťahať sa dokola prostrednú hodinu filmu, mohli zostať obecenstvu vážne šoky. Gwoemul JE pecka, vynikajúca satira, len nevie, čo so sebou. Až do konca, ktorý bol pravdepodobne napísaný ako prvý. ()

Legas

Ani se nedivím rozporuplným reakcím pro tenhle film. Gwoemul (The Host) si tropí z diváka blázny. Na první pohled vypadá jako schématický monster movie, ale divákovi, který má v dané kategorii nakoukáno, přináší mnoho milých překvapení. Tak především bych se vyhnul zaškatulkování mezi horory a hrdě bych přiznal sci-fi / drama / komedie. Dále se Gwoemul vysmívá všem klasickým klišé, tropí se srandu z amíků (respektive z jejich tupých monster filmů) a vůbec se jedná o velice pěkně natočený a nápaditý film. V podstatě bych měl říci, že v daném žánru se jedná téměř o geniální počin. ()

InJo

Vlažné, polovičaté, snad v každém směru nedotažené. Bongovo mixování žánrů a témat je obvykle zábavné, ladné a inspirativní, ale tady mu to zkrátka nevyšlo, byť o nekoukatelnou tragédii se naštěstí také nejedná. 60 % ()

Jordan

pred pozretím som o tomto filme mal minimum informácií - a to konkrétne: videl som plagát a kamarát mi povedal (citujem:) "Je to blbosť, ale tebe sa bude páčiť!" a podľa týchto indícií som očakával nejaké "krvavé" príšerácke Béčko, lenže tento film ma prekvapil . . . pretože až na tému "monštra" (odvekú veľkú tému filmového hororu, ktorá sa rozšírila z ázie) a možno typológiu postáv toho malo s béčkom málo spoločné . . . no niečo mi hovorí, že toto monštrum z rieky Han sa stavia k tematike monster-movies z akéhosi iného (nenápadného, no predsa iného) zorného uhla . . . veľmi dobre a s vtipom vystavaný úvod vystrieda skôr rodinná dráma na pozadí veľmi dobre animovaného netvora, ktorý sa prekvapivo (pre divákov i postavy) vynára z kórejského veľtoku - a až na to, že je to zmutovaná gigantická príšera sa správa, pohybuje a koná celkom ako obyčajný obojživelník . . . nielen veľmi dobrá vizuálna a technická stránka, príjemné herecké výkony a veľmi jemne presakujúci humor (ktorý občas preblysne ako blesk z jasného neba, no veľmi opatrne dávkovaný - aby to nezvrtol do béčka či paródie) sú doplnené o veľmi sviežu a miestami príjemne invenčnú réžiu človeka, ktorý možno že je "menštruujúci fanúšik", ale rozhodne TALENTOVANÝ "menštruujúci fanúšik", ktorý to na režisérskej stoličke vie; A ten môj kamarát to veľmi trefne vystihol; ()

LION-MR.T

Režisér chtěl natočit nějakou chujovinku jakých asijské filmy natočili,které vychází kopie Godzzily o nějaké příšeře a nevypadá zrovna špatně. Ale dějově a herecky velmi nudné,ale něco mě nutí dát 3 hvězdičky. ()

Anderton

Celý ďalekovýchodný blok má pocit, že prostredníctvom žánru sci-fi sa dá k spoločenským témam vyjadrovať iba prostredníctvom katastrofických filmov s obrovskými monštrami vyliezajúcimi z vody. Sú zámerne béčkové, aby viac vynikol kontrast ich "umeleckého" vyjadrenia. Prečo nie, vidím ich málo a Host pôsobí na mňa exoticky a celkom provokatívne. Nuda sa rozhodne nekoná, zázrak taktiež nie. Jeden zo 101 sci-fi filmov, ktoré musíte vidieť predtým, než umriete. ()

Slarque

Solidní mix sci-fi hororu, katastrofického thrilleru, politické satiry, sociální komedie, rodinného dramatu (a to jsem ještě nejspíš na něco zapomněl). Jsou tu slušné triky, pár dobře fungujících lekaček, minimum krve a notná dávka humoru. Pozoruhodný korejský blockbuster! ()

Chrustyn

Musím uznat, že pořádný monster horor jsem neviděl ani nepamatuju, tudíž jsem byl ochoten filmu lecos odpustit. Ať to byli nevýrazní herci nebo slabé triky. Co však neodpustím je minimum akčních scén a absence jakékoliv hororové atmosféry. Je poměrně škoda, že je ve filmu poměrně málo scén s příšerou, jelikož jsou celkem povedené (hlavně první útok se mi hodně líbil). Určitě to mohlo být o dost lepší. ()

classic

„Monštrum” vzišlo na základe jedovatých chemikálii, vypustených z americkej vojenskej základne - Yongsan v Južnej Kórei, 9. februára, roku 2000, z čoho následne skrz odpadové rúry vytečú pekne do rieky Han, odkiaľ po šiestich rokoch vypláva na nábrežie so samými rekreantmi, neďaleko stánku s občerstvením, akýsi »zmutovaný obojživelník« s abnormálnou veľkosťou, ktorý rozpúta priam neuveriteľný a deštruktívny masaker, keď si so sebou berie všetko, čo mu zrovna príde pod nohy, a s chvostom si uchmatne svoju korisť, a tak medzi týmito všetkými nešťastníkmi sa bude bohužiaľ taktiež nachádzať aj Hyun-seo, to jest 13-ročná školáčka zo školy Dangsan, akurát navštevujúca siedmy ročník, kedy pred vlastnými očami jej otca Kang-dua Parka, ju zavlečie pod jeden z mnohých mostov (Wonhyo) do špinavého kanála plného potkanov a potom i vypľutých kostí smrteľníkov ! Zdá sa na prvý pohľad, že je po nej, alebo v podstate, zdanie iba klame, teda ešte nič nie je definitívne rozhodnuté ? Zároveň sa z médii rozšíri tiež veľmi dôležitá «informácia» , podľa ktorej bol seržant americkej armády, Donald White, práve s týmto tvorom v kontakte, keď s ním udatne bojoval, pričom nielenže prišiel o ruku, ale aj sa nakazil smrteľným vírusom, ktorého pôvod siaha k tejto hnusnej opache. Na jednej strane je epidémia (karanténa), a na druhej morská príšera, a niekde v samotnom strede je aj rodina PARKOVCOV, pozostávajúca zo starého Parka, ktorý má dvoch synov a dcéru i vnučku. Prispatého Kanga i Hyun, som už vyššie spomínal, doplním ešte i o vysokoškolského absolventa bez uplatnenia sa na trhu práce, Nam-lia, ktorý si svoje neúspechy kompenzuje pravidelnými dávkami pohárikov, naplnenými destilátmi až po povrch, vypitými až na dno a športová lukostrelkyňa, Nam-joo, ktorá večne skončí na súťažiach buď na striebornej, alebo bronzovej pozícii. Týchto › päť statočných › sa na vlastnú päsť vydáva zoči-voči boju s veternými mlynmi, pretože armáda a polícia sa očividne dištancujú od zásahu, len špeciálne jednotky môžu ostať a zasiahnuť, ale na nich čakať, by sa rovnalo strate času. Nie je to úplne jednoduché, no predsa to skúsia, ale treba to stihnúť ešte pred alebo až po "Agentovi Yellow" ? / Pompézny mix žánrov, od hororu a komédie (satiry), cez thriller a sci-fi, až po akčný, čoho výsledkom je vskutku dosť, povedzme bizarný a brutálny, vtipný a smutný, (ne)originálny snímok, ktorý doslova vyrazí dych ! Kang-ho Song je predovšetkým dvorným hercom, objavujúci sa až v štyroch počinoch režiséra a scenáristu - Bong Joon Hoa, pričom tu je nachádzajúci sa, kdesi v polovici. Celý ansámbel je skvostný, každý má svoj vyhradený, herecký priestor, nikto sa zvlášť nepredvádza, i keď najviac sa asi predvádza ich / náš "mutant" , ktorý je tak strašne nechutný, až slintá rovno k vám do obývačiek ! Vynikajúca práca vizuálnych efektov, ktoré si nikdy nezakrývajú pixely. Čo ešte také zaujímavé dodať na záver ? Určite, nič pre slabšie povahy, miestami extrémne nakrútené sekvencie, nikoho nešetriace, ale zase výborný cit pre atmosféru a božská technická stránka, to jest réžia / kamera / strih, kompletná profesionalita. Scenáristicky trošku viac prehnanejšie, no súčasne i oveľa aktuálnejšie, keďže postavy nosili ›rúška‹ , čo mi pripomenulo momentálnu (celosvetovú) hystériu s týmito pokrývkami tváre, kde je to už v takej, emisiami postihnutej Číne, naprosto bežný jav, už po dlhé roky. Teraz je ale trochu iná, nafúknutá situácia. () (méně) (více)

mat.ilda

Ostrý obraz, skvělý zvuk, vynalézavé záběry, hodně zvláštní smysl pro humor a herecké výkony... inu, korejské. A gymnastika v genech, i v těch zmutovaných ;-) ()

Stanislaus

Jeden z filmů, který prý musíte vidět než umřete, mě opravdu zklamal v mnoha směrech. Ve spoustě scénách mi to přišlo ujeté, nesmyslné a přehnané, což zní jako výčet u nějaké americké komedie - no ono to moc daleko k tomu chvílemi nemělo. Ta zrůdička byla celkem dost dobře udělaná a hudební stránka se také povedla. Avšak zbytek byl takový nemastný, neslaný a někdy až příšerný. Ano, mluvím o hlavním hrdinovi s IQ menším než pokojová teplota. Mi neříkejte, že takovou degeneraci způsobí nedostatek bílkovin. Zkrátka jeden z těch snímků, ze kterých se dalo vyždímat více, ale po skončení bych radší vyždímal svůj mozek, abych zapomněl. ()

eraserhead666 odpad!

Tak Korejci přece jen umí natočit špatný film. Tohle je čistá esence negativní stránky spojení monster horroru a komedie. Neb u horrorových scén doslova chčijete smíchy (ale takovým tím nepříjemným a nesympatickým smíchem) a u komediálních, pardon, "komediálních" scén trnete trapnou hrůzou. Tohle je prostě strašné. A natažené na dvě hodiny. Pouštěli tohle vězňům na Guantanamu? ()

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

02.12.2011

Filmasia: posedmé na východě

Filmasia: posedmé na východě

26.11.2011

Oldboy a Gwoemul na americký způsob

Oldboy a Gwoemul na americký způsob

21.11.2008

Když se před několika týdny objevila zpráva, že Steven Spielberg a Will Smith uvažují o hollywoodském remaku korejského Oldboye, všichni doufali, že je to jen špatný vtip. Oba to ale myslí smrtelně… (více)

Druhá Panda, Wanted, Monstrum...

Druhá Panda, Wanted, Monstrum...

30.06.2008

Zkrátka spousta pokračování. S takovým zprávami se musíte smířit, hlavně v pondělí. To se vždy po víkendu u každého obstojně úspěšného filmu vynoří zpráva o zahájení prací na pokračování. Timur… (více)