Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

Jordan

nie sú to celé 4*, ale som ochotný urobiť tento ústupok, lebo Judi Dench podáva až zarážajúco dychberúci výkon skryte posadnutej a maniakálne naviazanej "priateľky"; Cate Blanchett je tiež výborná, Bill Nighy je človek, ktorého stále rád uvidím v akomkoľvek filme a tu navyše veľmi dobre hrá; celkovo je táto adaptácia (predlohu som nečítal) vydarená komorná dráma, ktorá vo svojej téme nesie pár zaujímavých a zamysleniahodných problémov - závisť, malomeštiactvo, panovačnosť a citový chlad vyššej strednej triedy - asi najzastúpenejšej vrstvy obyvateľstva v civilizovanom mestskom západnom svete; na dôvažok: Phillip Glass si vypestoval za tých pár rokov a filmov celkom rozpoznateľný rukopis - hlavnou črtou jeho hudby je asi to, že vždy dokonale dramatizuje a dopĺňa atmosféru a napätie - a niekedy ho aj sama celé vytvára; ()

gudaulin

Jo, to jsou věci. Jak to nemá jít s britskou monarchií z kopce, když tamní školství staví na učitelkách typu homosexuální intrikánky a nezodpovědné pedofilky. Režisér manipuluje s divákem a staví Cate Blanchett do role oběti, no nesympatizujte s takovou fešandou. Zvlášť když si Judi Dench dává záležet, aby ukázala svou postavu jako zlovolnou potvoru. Lidsky ale víc chápu starší z obou žen, která nemá zázemí, nedokáže se vyrovnat se samotou a strachem z bezmoci a která si konec konců mohla, kdyby to skutečně byla nemorální svině, přijít na daleko víc přímým vydíráním než s postavou Cate Blanchett, která se zapomněla někde v pubertě. Narozdíl od svého oblíbeného uživatele nascendiho nemám problém s uvěřitelností detailů příběhu, protože před lety jsem byl svědkem prakticky totožného případu, kdy se profesorka gymnázia zapomněla s mladičkým studentíkem a jen proto, že mu bylo víc než 15, vyhnula se narozdíl od své filmové kolegyně trestnímu stíhání. Z ostudy měla nicméně kabát a manželství dostalo tvrdý úder. Celkový dojem: 75 %. ()

Avalon820

Ze Zápisků o skandálu jde strach - nemyslím však strach v tom smyslu, že byste se báli, ale jisté obavy a napětí pocítíte a to v nemalé míře. Nebude chvíle, kdy se nebudete podivovat nad tím, jaké dějové kličky (či spíše uzle) tvůrci postavám přichystali a jak se z nich ony postavy dokáží vymotat (a zda vůbec). Zde se hraje na charaktery. Neexistují zde postavy kladné nebo záporné, pouze racionálně a iracionálně jednající a i to velice snadno splyne. To je největší síla tohoto filmu - že je přirozený, vcelku reálný, ale přesto svým způsobem abnormální. A z toho vzniká právě onen neopakovatelný latentní strach. ()

Chrustyn

Popravdě moc nevyhledávám komorní dramata a už vůbec ne ty, které táhnou ženský ale v tomto případě jsem nadšen. Vynikající "malé" drama s neskutečnými hereckými výkony, kde mě rozdrtila hlavně Judi Dench, kterou jsem doteď měl jen jako "babiznu z Bonda". Film nemá zbytečně přepálenou stopáž, nenudí díky kvalitním dialogům a zajímavému příběhu a poslední třetina graduje tak neskutečně, že jsem chvíli uvažoval o absolutním hodnocení. Nakonec to jsou "jen" moc hezké 4*. ()

Madison

Majstrovské dielo obalené do atmosferickej tiesne na čele so skvostnou Judi Dench, ktorá ma svojím výkonom načisto ohromila a takisto jej vynikajúco sekunduje aj Cate Blanchett. Príbeh o osamelosti oboch žien a zároveň aj ich rozdielnosti, vášni, neuskutočniteľných a sebeckých túžbach, postupne gradovaný hudobným bohom Glassom, ktorého depresívne tóny umocňovali jednotlivé dialógy. Film, ktorý vás vtiahne od prvej sekundy a ani na minútu vám nedá vydýchnuť. Nenájdete v ňom ani jedno prázdne miesto. A napriek jeho jednoduchému námetu je geniálne spracovaný. Nepoznám veľa filmov, ktoré dokážu moju pozornosť udržať celý čas a ešte k tomu len gradáciou hudby a dialógov. ()

• Knižní předlohu filmu - "Zápisky o skandálu" od Zoe Hellerové - u nás vydalo v roce 2006 nakladatelství BB art. (Pumiiix)
  • Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)
  • Románová predloha Zoë Hellerovej sa dostala do užšieho výberu na Bookerovu cenu (britská obdoba Pulitzerovej ceny) za rok 2003. (danoo)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)