Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři víly, Týna, Mína a Vesna přivádějí na královský ples své dvě mladé schovanky, Isabelu a Felicii (L. Krobotová), kterou si král (D. Švehlík) vybere za nevěstu. Ta druhá, Isabela (H. Vagnerová), přísahá pomstu. Kletbu, kterou vyřkne nad kolébkou malé princezny Růženky, naštěstí zmírní moudrá víla Vesna (S. Postlerová). Zrušit ji ale nedokáže. A tak celé království žije v obavách před blížícím se dnem šestnáctých narozenin princezny Růženky (M. Šoposká). Přes všechna důmyslná opatření Isabela svého cíle dosáhne a celé království upadne do hlubokého spánku. Naštěstí existuje kouzlo mocnější než všechna ostatní – láska. Probudit Růženku se vydají dva zachránci: zahradník Janek (D. Volný) a princ Matyáš (M. Slaný)… Filmové a veršované zpracování klasické pohádky vzniklo na zámku Žleby podle scénáře básníka Jiřího Žáčka. (Česká televize)

(více)

Recenze (69)

honzic 

všechny recenze uživatele

Poměrně slabá pohádka, kterou nezachrání ani netradiční herecké obsazení a hezký námět, nepovedená animace a slabé herecké výkony, trapná režie a provedení, prostě oproti dřívějším ztvárněním nesahá toto ani po kotníky. Ještě štěstí, že se to nepokusili natahovat na kinostopáž a stačilo jen televizní zpracování. Někdy je lepší se do osvědčeně natočených pohádek již raději znovu nepouštět. Bohužel další důkaz, že Zelenka točit pohádky neumí. Hodnocení: 30 % ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Verše Jiřího Žáčka mi na této pohádce rozhodně nevadili. Naopak mi v tomto směru přišlo, že jinak dost známý námět obohatily. Na začátku pohádky moji pozornost upoutala hudba, abych postupem času zjistil, že jde o další ze Zelenkových pohádek s hudbou ze "second handu" (nejsem si jistý z jakých všech jiných pohádek byla hudba převzala, ale v závěru jsem rozhodně identifikoval motiv z Nesmrtelné tetu), což mě docela otrávilo. Hudba totiž pro mě představuje v jakémkoliv filmu (i v televizní pohádce) dost důležitou složkou. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Zajímavě uchopené pohádkové téma pozoruhodně podané ve verších, nadané kvalitním scénářem i citlivou režií představuje až příliš mladého krále (v době natáčení měl mladší Švehlík svá Kristova léta), slušně podanou královnou, zdatným triem rusalek-sudiček (zajímavá Postlerová) a výtečnou princeznou Marikou Šoposkou (v čase natáčení 16 let) a neurážejícím zahradníkem-nápadníkem. Nelze nezaznamenat Vágnerovou i vtipně vyřešený závěr tradičního pohádkového tématu-námětu; dohromady až nečekaně překvapivá a dobře zvládnutá televizní práce. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Zajímavé je, že pohádka je veršovaná. Ale bohužel to není k jejímu dobru, mnohdy zní verše hloupě a příliš šroubovaně. David Švehlík jako král je jen o něco málo starší než jeho dcera a vůbec, herecké obsazení je dosti špatně poskládané. Herci v hlavních rolích se mi prostě nelíbí. Kostýmy sudiček byly jak z jiné planety. Ach jo, je mi líto dnešních dětí, pokud na toto koukají. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Trapné televizní zpracování Šípkové Růženky, které se od ostatních adaptací odlišuje jen svojí veršovanou podobou. Ta jediná se dá kladně hodnotit, ale ten zbytek je fakt trapnost nad trapnost. Král s královnou jsou jen o pár let starší než Růženka, samotná královna možná i tak jen o dva, tři roky, a to má být její matka... Růženka není vůbec pěkná a vysvobodí ji zahradník, který kdyby měl místo rýče v ruce hokejku, tak je to celej Jiří Hudler. Tady je tedy pozměněný děj, což de facto oceňuji, ale zase ten princ, co zalhal, že dal Růžence tu pusu a probudil ji... To byl tak slizskej kretén... Opravdu obsazení herců se Zelenkovi vůbec nepovedlo, stejně jako navodit atmosféru tak známé pohádky. Nechápu, proč ji opět točili, když starší Vorlíčkova verze patří mezi naše nejlepší pohádky. [983. hodnocení, 64. komentář, 44%] ()

Galerie (16)

Zajímavosti (2)

  • Pohádka byla natočena na zámku Žleby. (rakovnik)
  • Když zahradník Janek kouká klíčovou dírkou, vidí ležet princeznu Růženku v posteli, po otevření dveří ale leží Růženka za dveřmi, takže by ji nemohl vidět. (M.B)

Reklama

Reklama