Death Note - Zápisník smrti

• Česko Zápisník smrti (více)
Animovaný / Drama / Krimi / Mysteriózní / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2006–2007), 14 h 11 min (Minutáž: 23 min)

Předloha:

Takeši Obata (komiks), Cugumi Óba (komiks)

Kamera:

Kazuhiro Jamada

Epizody(37)

RasputincZ

Láska na první pohled. Asijské animované tvorbě jsem se vždy z nesmyslných důvodů vyhýbal a čas si udělal pouze na skvosty od všemi (a právem!) uznávaného Hayao Miyazakiho nebo klasiku Ghost in the shell, ale většina anime pro mě zůstala neprozkoumána. Jsem rád, že jsem začal právě u seriálu Death note, který si mě získal už prvním dílem. Bavilo mě sledovat celých 37 dílů Lightův vývoj od zprvu racionálně infantilního a nadmíru inteligentního studenta po chladnokrevně vypočítavého poloboha. Tvůrci odvedli na Death note ohromný kus práce, propletené vztahy jednotlivých postav, desítky zvratů a vedlejších postav a především geniální boj mezi Lightem Yagamim a geniálním detektivem "L". Možná bych se Arakimu a Hiraovi dalo vytknout někdy až přehnané komplikování děje a v určitých epizodách moc zbrklé přidávání nových postav. V určitých pasážích seriálu divák tápá, kterým směrem se děj a hlavní zápletka zrovna ubírá a rozřešen příjde až s Lightovým vysvětlením jeho postupu a myšlení. Přesto považuji Death note za jeden z nejlepších seriálů, co jsem měl zatím možnost vidět a děkuji, že právě tato droga mě donutila prozkoumat krásný žánr japonského anime a těším se na další kousky. Momentálně se chystám na Monster a Hellsing. Doporučuji. ()

Hismael

Psychologické emo kriminální anime, kde se vyšetřovatel s vrahem snaží navzájem přechytračit. Seriál je jeden dlouhý příběh, který se snaží působit hodně promyšleně, ale především na začátku udělá vrah několik chyb a zbytečně riskuje, aby se děj mohl dál rozvíjet. Pokud by vrah postupoval chytře, jeho odhalení by bylo téměř nemožné. Úspěšné vyšetřování je tak o trochu větší zásluha scénáře, než chytrého pátrání  mladého detektiva, který se málo kdy zvedne ze židle. Autoři z něj udělali podivína, aby se zdůraznila jeho vysoká inteligence. Jednotlivé scény jsou spíše statické, postavené především na konverzacích. Ty ještě doplňují různé úvahy postav, které si povídají v hlavě sami pro sebe. Od 20. dílu se úvodní znělka změní na hardcore metal, který k pomalému váhavému tempu seriálu úplně nesedí. Určité postavy nahradí jiné a začne to být spletenec o tom, kdo komu předal zápisník smrti, na co kdo díky němu zapomněl, nebo si naopak vzpomněl. Nové postavy prakticky  napodobují tu původní a zvědavost jak to všechno dopadne se snižuje. Závěr je spíše takový vysněný svět dětského detektiva a čím více se příběh komplikuje, tím méně mu budete věřit. ()

Tsuki

Tak jsem se konečně po přečtení mangy a zhlédnutí všech hraných filmů dostala i k tomu vidět seriál. A skutečně uznávám, že onomu pocitu "dokonalosti", který jsem měla po přečtení komiksu, se nevyrovnal ani film, ani seriál. Na seriálu se mi líbilo, že byl (oproti filmu) naprosto věrný ději, tak jak je v manze, takže jsem si mohla celý děj "vychutnat" znovu. Malým problémem však bylo to, že ne všechny scény byly zobrazeny tak, jak bych si je podle komiksu představovala, a také mi chyběla ona komiksová "prokreslenost" (animace už nikdy nebude tak dokonalá jako kresba v komisku). To všechno by se dalo ještě přejít, a i tak bych seriál hodnotila jako skvělé pětihvězdičkové dílo, které převedlo mou oblíbenou mangu do anime, a to dokonce s úžasnou hudbou. Co však totálně srazilo mé hodnocení na čtyři hvězdy, bylo naprosto špatné zobrazení charakteru mé oblíbené postavy - L. Manga vystihovala L-a jako trochu potrhlého génia, který přestože zemře, je stále hrdina. Takhle se podařilo L-a vystihnout jakž takž i ve filmu. Anime mě však v tomhle ohledu hluboce zklamalo, protože jsem konečně pochopila, proč si spousta lidí o této postavě myslí, že je pitomec. Jeho zobrazení je oproti manze úplně vedle, a tak jeho charakter nevyznívá ani tak geniálně, jako spíš přitrouble. Z L-a se tak místo mírně potrhlého génia stal mírně potrhlý blbeček a i jeho smrt, místo aby říkala "umřel statečně a dělal co mohl", říká "umřel, protože nebyl dost chytrý, aby případ rozřešil". Tohle mě zkrátka hodně zklamalo, protože tak špatně znázorněný charakter si L nezasloužil. ~(4,2)~ ()

Skejpr

Rozhodl jsem se, stejně jako v případě Ergo Proxy dávkovat své dojmy po jednotlivých dílech, i když pevně doufám, že se mi to ve výsledku neozplizne na tak velkou plochu. New Birth: První díl praští přes oči velmi otravnými úvodními titulky. Japonský pokus o Linkin' Park... nevím nevím. Nemile vytrhává také hudba, která VELMI připomíná výše zmíněné Ergo Proxy. Co se animace týče, obzvlášť Ryuuku je značně nedotažený, takto vizuálně atraktivní postava by si rozhodně zasloužila větší propracovanost. Teprve v druhé polovině prvního dílu to začne být alespoň kapičku zajímavé, jinak se ale tento opening řadí jednoznačně mezi ty slabší, jaké jsem měl možnost vidět. *** Confrontation: Zato druhý díl se povedl na výbornou. Do hry vstupuje postava L a atmosféra houstne. Teď teprve se probudil můj zájem o tento seriál... ***** Deal: Vše se začíná zamotávat a postavy vytahují své trumfy a začínají intrikovat. Husté... ***** Pursuit: Úroveň se i nadále drží na velmi vysoko nastavené úrovni a z gradace jde až mráz po zádech. ***** Bargaining: Herdek filek, začíná to být mimořádně nabušené. ***** Open Seam: Tentokráte přeci jen kapičku slabší díl. Více ukecaný a i přes určit zlom v dosavadním ději ne až tak strhující. **** Clouded Sky: Další ukecaný díl, víceméně jen demonstrující manipulační schopnosti hlavního hrdiny. *** Gaze: A tentokrát zase fenomenální souboj nervů a inteligencí. Gradace ke konci je smrtící. ***** Contact: Hra nervů a intelektů pokračuje, minulý díl ale nasadil laťku hodně vysoko... **** Suspicion: Podobně, jako minulý díl, i tento je značně ukecaný a nedovede tak moc strhnout. *** Break in: HARDCORE!!! ***** Love: HARDCORE s kapánek debilním koncem. **** Confession: 13. díl je kapku nudnější, cynický konec má ale velkou sílu. **** Friend: Navzdory zásadnímu zvratu strašně nudný díl. ** Gamble: Ze začátku opět šíleně ukecané, v druhé polovině nastoupí hustota, ale nijak záživné to není... Přijde mi, že to teď začíná jít trošku do kopru. *** Decision: Stále daleko pod úrovní některých dřívějších dílů, nicméně alespoň je to VELMI zajímavé. Jsem moc zvědavý, jak se to bude vyvíjet dál. **** Execution: WTF?? *** Comrade: Death note se v podstatě dostal někam úplně jinam, než kde začínal a je z něho takový druhý Vysmátý muž... Přistihuju se, že mě to přestává zajímat... *** Matsuda: LOL LOL LOL LO...??? HARDCORE!! **** Makeshift: "L" mi začíná lízt krkem. Jinak konečně pořádné úvodní titulky. **** Activity: Začíná to být zase zajímavé **** Guidance: Graduje to, výrazně. Ale bojím se, že je to ještě moc brzo. každopádně tady zcela jasných ***** Mania: Naprosto strhující díl, ale zbývá ještě 14 a já se bojím, co z toho nakonec bude :( ***** Revival: Pochyby byly zbytečné.. Jsme zpátky a v plné síle!! ***** Silence: Suverénně nejlepší díl ***** Reincarnation: Nemám výtek. Zbožňuju psací pasáže!! ***** Abduction: Seriál měl skončit 26. dílem. Nové postavy, nová zápletka a vidina dalších 9 dílů mě nenaplňujě radostí, ale obavami. Nastavovaná kaše bývá málokdy chutná... ** Impatience: Nevím, nemůžu si pomoct, ale prostě se mi to už nelíbí. Gradace je tatam, jen další a další šmodrchy, postavy na jedno použití... ** Father: Díl na půli cesty mezi starými dobrými časy a křečí počínající 27. dílem. Něco málo intrik, něco málo umírání, furt to ale není ono. *** Justice: Tak pomaličku se vracíme do starých kolejí. Druhá polovina je poměrně luxusní. **** Transfer: Ale jo... Ze začátku sice několik dedukčních WTF, ale sme zase tam kde sme byli.. skoro. s přimhouřenýma očima, ale ***** Selection: Další postavy, no uvidíme.. Zajímavé to je, ale hodně dělá hudba, co si budem povídat ;) ***** Ridicule: Ale jo.. nabírá to starý známý grády. *****Vigilance: První půlka skvělá, druhá ale výrazně pokulhává... **** Murderous Intent: No ale sakra... ***** 1.28: No to mě poser na holé záda... Nedýchám!! ***** New World:...A nic.. bublina splaskla... Kýžený vrchol se nedostavil, jen utahané, ukecané finále. Po 37mi dílech Death Note musím konstatovat, že méně je někdy opravdu více. Podobně, jako zabil End of Evangelion geniální seriál, tak zabilo posledních 11 dílů tenhle dlouho geniální seriál, který měl skončit u 26. epizody. Zbytek je jen nastavovamá kaše, snažící se zakončit zakončené a vnést světlo tam, kde tma byla ideální. Škoda. () (méně) (více)

Philcze

Anime seriály mi zůstali dlouhou dobou zapovězeny (částečně kvůli infikování mory typu Pokemon a Naruto), ale Death Note je tak špičkově promyšlený a fantasticky vyprávěný thriller, že mu podlehne takřka kdokoliv. Seriál je celou dobu dva až tři kroky před divákem, po celých 37 dílů si zanechává stoprocentní nepředvídatelnost, nekompromisnost k osudům postav a celkovou promyšlenost zápletky. A i když neobsahuje v podstatě žádnou akci, souboj velemozků mezi Lightem a L trhá cévy po celou dobu a vrcholí vynikajícím epilogem. 100% P.S. Jak si někdo vůbec mohl myslet, že to skončí jako zlomový 26. díl? Hateovat na konec je samozřejmě mimo. ()

Galerie (1 196)

• Zápisník smrti je parodován v Simpsonových (od r. 1989), ve speciálním čarodějnickém díle 24, kde Bart najde Zápisník smrti a Krusty se ujme role Ryuka. (fallanga)
  • Seriál je natočen podle stejnojmenné mangy, kterou vytvořil Cugumi Óba a Takeši Obata. Manga vyšla i v českém jazyce. (Hannibal92)
  • Původní manga uvádí, že přestože se bohové smrti (shinigami) vyskytují v mužském i ženském pohlaví, je vyloučen jakýkoliv sexuální styk, ať už mezi bohem smrti a člověkem nebo mezi bohy smrti. (Hannibal92)