Baletka – labuť – tančí ve světle reflektorů sama, pak s partnerem, ze kterého se stane ďábel. Je to sen, který se zdá baletce Nině. Cestou do divadla v metru zahlédne kolegyni Beth. V šatně pak dívky Beth pomlouvají, že je stará. Na zkoušku přijde hlavní dramaturg s tím, že bude nové nastudování Labutího jezera. Beth roli nezíská, je propuštěna z divadla a rozbije část své šatny. Nině se na konkurzu nedaří. Přichází Lilly, nová primabalerína. Nina cestou domů potká dívku, která je jí neuvěřitelně podobná. Doma je Nina smutná, matka ji uklidňuje. Druhý den jde Nina za Leroyem a žádá ho o roli černé labutě. Leroy říká, že jako bílá labuť je dokonalá – ale na černou labuť ještě nemá. Ninna tvrdí, že chce být dokonalá, a Leroy chce, aby se uvolnila, a políbí ji. Nina ho kousne a on jí řekne, že si na roli vybral Veroniku. Když ale dojde na rozpis rolí, Nina zjistí vidí, že Leroy dal roli přece jen jí. Okamžitě to volá matce z toalety. Když vyjde, vidí, že na zrcadlo někdo rtěnkou napsal „whorw“ – děvko... Druhý den začínají zkoušky. Nina dře na roli zlé labutě a Leroy jí dává za příklad Lilly. Leroy a Nina jdou společně na večírek s novináři na počest Beth, která na konci sezony končí. Beth se naštve a Lilly se nevhodně zasměje. Nině se zdají divné sny a prolínají se se skutečností. Lilly se na WC chce s Ninou seznámit, ta ji odmítne. Když pak večer čeká na Leroye, přijde za ní opilá Beth a ptá se, co Nina pro roli udělala, když podle Leroye byla vždycky jenom „ta drobná frigidka“. Nina jde k Leroyovi na skleničku a on po ní vyjede. Vyptává se jí na sex, jestli jí baví a tak podobně. Chce, aby šla domů a tam masturbovala, aby trochu ožila a nebyla tak upjatá. Nina večer v posteli masturbuje. Když se otočí, uvidí sebe samu v křesle v černých šatech... (TV Prima)

Motinski

Aronofsky musí byť trochu čudák keď natočí niečo takéto. Čierna labuť je viac metaforická ako sa na prvý pohľad zdá, no dokáže vtiahnuť diváka k postavám intenzívnejšie ako iné filmy. Koniec nesadne každému ale ja som si ho užil a Natalie Portman potvrdila extra kvality vo svojej možno najťažšej roli. Celkovo ide o jeden z tých filmov čo vám potrápia hlavu. Vačšinou sa ale budete cítiť že všetkému rozumiete, no po dopozeraní príde viac otázok ako odpovedí. Artový film spravený na mieru pre široké publikum. ()

Struhy

Spolupráce Aronofsky-Libatique-Mansell a jejich styl práce mi sedí jak prdel na hrnec. Nenatočil bych to jinak. ()

Sokkk_y

Darren Aronofsky je precizní režisér, který vyrábí ještě preciznější filmy. A po psycho smrštích, jako byl Requiem za sen či Fontána, zde máme Černou labuť, která z této řady nevychází. Nyní nám tady režisér naservíroval na první pohled jednoduchý příběh: dívka sní o roli - roli získá - sblíží se s kolegyní - nastance pocit, že ji nová kamarádka chce vzít roli - zblázní se z toho. Jasné, stručné, výstižné. Ovšem to by to nebyl Aronofsky, kdyby se tam neobjevily určité prvky, a to takového charakteru, že diváku OPĚT leze mráz po zádech, OPĚT to s ním emočně cloumá a OPĚT má nervy kdovíkde. Toho by však nebylo docíleno na 100%, kdyby se na scéně neobjevila labuť v podobě Natalie Portman. Nikdy jsem netušil, co se v této herečce skrývá a co nám může všechno ukázat. Svou roli zahrála tak přesvědčivě a tak přirozeně, že mnohá ocenění ji jistě neminou. A neminou ani film jako celek, protože Černá labuť patří určitě mezi to nejlepší, co nám uplynulý rok nabídl. Čtyři hvězdy má jen za to, že tenhle snímek se u mě zařadil do té kategorie filmů, které stačí vidět jednou za život. ()

Sonnik

He chosed her. Pro mě nejlepší Darren. Po tomhle veledíle s Portmankou bezpochybně zamíchají karty u rozdávání plešounů a minimálně jeden z nich si ho odnese domů. Stejně jako u Wrestlera, tak i tady pracuje Darren orakticky jenom kolem jednoho herce. Tady dostala Nataile na rozdil od Rourka mnohem složitější, ale na druhou stranu zajímavější postavu. Její Nina je SKVOSTNĚ křehká a svým způsobem i SKOVSTNĚ narušená. Spolu s Darrenovým mistrovstvím v podobě roztřesené kamery, všudypřítomných zrcadel a několika skvělých lekaček a solidního Cassela je to pro mě je to film, keré patří do letošní TOP 3, po dalších shlédnutích půjde možná ještě výš. "That was me seducing you. It needs to be the other way around." ()

Sfinkter

Výborná Natalie, několik emočně silných okamžiků, ale jako celek malinko povrchní a méně úderné než třeba Requiem za sen. Ale nejspíš je to režisérův záměr, psychologické téma v důrazném a uměleckém obale. Kvalitní snímek, ale v mém hodnocení pro Aronofskyho to stačí pouze na čtyři hvězdičky. ()

kumpi

doslova brilantní podívaná! V několika momentech jsem si připadal,že i já se měním v nějakého ptáka a to v husu :D ....souhlas s Reckonem, Natalie zahrála výborně!!:)) ()

plechulka

Jeden z filmů, které když skončí, ještě ve Vás nějakou dobu rezonují a nakonec máte touhu jej každopádně vidět znovu... ()

JimmyII

Vysoká očekávání a jméno Aronofského se samozřejmě podepisují na mém hodnocení. Nápad Černé labutě je zajímavý, pokus o studii posedlosti, touze po dokonalosti a vlastní sexualitě se však fatálně nepovedl. Vznikl film, který je prvoplánový, za každou cenu šokantní a vlastně příšerně plochý a nereálný. Nakonec jsem se dvě hodiny díval na nesympatickou baletku, která má halucinace, zvrací, stříhá si nehty a s někým se otlapkává. To je teda žalostně málo. ()

Belbo

Wrestler byl příběhem muže,toužícího se znovu dostat na vrchol, naposledy zažít pocit slávy a obdivu. Narativ Černé labutě je podobný, jen cestě na vrchol mladé baletky nepředcházely úspěchy, ovace ani obdiv. Její cesta je cestou dospívání a nalezení poznání. Pokud by Aronofsky rezignoval na linii s rozpadlou osobností(ztráta iluzí, objevení zběsilosti světa) a věnoval se samotnámu baletu, ve výsledku by natočil konzistněji fungující film. Prvky v "paranoidní" rovině většinou nefungují a jsou zbytečně prvoplánované. K čemu má vést několik kapek (asi krve) spadlých do vany při koupeli, když se dál s motivem nepracuje? a tak podobně. Černou labuť nemá na Company nebo All the Jazz, je ošklivým kačátkem, které se v posledních 10 minutách mění v labuť. PS: POkud Vás zajímá Labutí jezero tak Aronofského na plné čáře drtí http://www.csfd.cz/film/187182-barbie-z-labutiho-jezera/. ()

capák

Po závěrečnejch titulkách jsem si šel vzít na hlavu klobouk, abych mohl smeknout před Darrenem Aronofskym a Natalií Portman. Black swan je strhující dílo, který mi poskytlo fantastickej filmovej zážitek, a pro mě osobně je to nejlepší film minimálně za posledních cca půl roku. Aronofskyho osobitá a bravurní režie je cítit v každý scéně, v každým záběru a spolu s úžasnou Mansellovou a Čajkovskýho nesmrtelnou hudbou vytváří neuvěřitelnou atmosféru, díky který mě film nenechal od začátku až do konce vydechnout. Měl jsem pocit, že kdyby se na režisérskou židli posadil někdo jinej, byl by film poloviční. Aronofsky opět velmi dobře pracuje s kamerou a střihem a tentokrát navíc zajímavě využil i zrcadel. Příběh sledující proměnu osobnosti "bílý" baleríny v její "černou" stránku zejména ve druhý polovině výtečně graduje a směřuje k celkem očekávanýmu konci. Natalie Portman podala skutečně životní výkon. Za celou dobu v podstatě nesleze z plátna a exceluje jak v baletních, tak psychicky vypjatých scénách, ale především dokázala dokonale ztvárnit onu proměnu. Potlesk znějící v závěrečnejch titulkách patří především jí a Aronofskymu, kterej dokázal z baletního prostředí udělat fascinující podívanou. Bravo! ()

SG_ever

Natalie má takřka jistý Oscar a popravdě řečeno, těžko by se dala najít lepší herečka pro tuto roli. První část filmu byla trošku nudnější, místy jsem si říkal, že to není nijak vytříbené, ale se zhoršujícím stavem Natalie mě snímek bavil čím dál tím více. I když je konec vcelku snadno odhadnutelný, jedná se o jeden z nejlepších filmů tohoto roku (v mých očích pouze jeden z nich). Úžasné, díky slabším chvilkám a celkové předvídatelnosti však nikoliv dokonalé. (80%) ()

Freefinger

Strávit dvě hodiny baletu se někomu může zdát jako horror a v tomto případě tomu chvílemi opravdu tak je, ale jen v tom nejlepším slova smyslu. Dechberoucí kamera a výkon Natalie Portman, ke kterému mohu pouze použít hlášku Kevina Spaceyho z Americké krásy - 'Sice jsme se už párkrát viděli, ale něco mi tentokrát říká, že teď už si mě budete pamatovat'. ()

Jizni Tlapa

Mrazivě vzrušující, s jistou temnou stránkou, která Vás nepustí, aniž by nezanechala šrám na Vaši duši, která jistě není ani z poloviny tak poznamenaná, jako duše N.Portman. Geniální kamera a gradace v závěru baletního vystoupení jsou tím nejlepším filmařským umem, se kterým jsem měl tu čest se seznámit v posledním roce a půl. Skvělý hudební podkres a ještě lepší než sama Natalia, je samotný V. Cassel!! Jeho přirozeně "sviňská" nátura je z filmového plátna až hmatatelná. Doporučení: Sledujte v kině. V domácí produkci bez kvalitního zvuku bude celkový dojem z filmu (a obzvlášť z baletních scén) maximálně čtyřhvězdičkový! ()

žvanimírek

Pro některé naprosto famózní kousek z dílny D. Aronofskyho, pro jiné průměr. Jak se říká "sto lidí, sto chutí". Ja osobně se řadím někam mezi, není to totiž nic, z čeho bych si sednul na prdel, ale zároveň musím uznat, že to není průměrná sračka, respektive jisté části z mozaiky Black Swan nejsou průměrné. Je pravdou, že příběh sám o sobě mě dosti nudil, pokoukával jsem, jak rychle ubíhá stopáž a chvílema jsem se zoufale kousal nudou do zadku. Světlé okamžiky nastaly, když se na scéně objevil Vincent Cassel nebo Mila Kunis. Ovšem co se mnou zahejbalo nejvíc, je výkon Natalie Portman. Její neustále ubrečenej a stmutnej výraz mě dosti sral, její schizofrenní výlevy mě celkem vytáčely, nicméně to je právě to, co jsem potřeboval....jediná ona dokázala u mě vyvolat nějaké emoce, něco, co s vámi aspoň nějakým způsobem hne a tu a tam vás vytrhne z té nudné šedě, polospánku, do kterýho vás poslala úvodní hodinka. Víc jak na tři hvězdy to ale stejně nevidím. ()

Kamkon

Ne, takovéto zklamání jsem fakt nečekala! Plně souhlasím s uživatelem Lima-kdyby tohle natočil začínající hororový či thrilerový režisér, tak to klobouk dolů. Ale tady není prostě prakticky nic navíc, ať už z psychothrilleru či baletu - jen obvyklé lekačky, naprosto průhledné dějové zvraty a dvojosobnost jako z již dřívě vzniknuvších filmů, jen to tušíme dříve. A Natalie Portman hraje stále stejně skvěle, prostě jen všechny své polohy a pokročilé zkušenosti z baletu skvěle zúročila. Proč se do popředí více nedostala Černá labuť, o které to má celé být, proč si s tím režisér mnohem více nepohrál? No teda, jediné dvě věci je zajímavésledovat: 1.jak se Natalie Portman vzbouzí v posteli a vypadá stále jako malá holčička a pak při tanci a během dne je vidět, že už je to uvědomělá žena. 2. Milu Kunis, která jen pohledem či pohybem očí řekne vše-dostat víc prostoru, tak ji jasně přehraje, bez urážky, toho Oscara Natalie přeju, ale za něco mnohem propracovanějšího. Takhle by si ho zasloužila za každý druhý film. To vše prostě na víc než průměr nestačí ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (více)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání