Carter Nix (John Lithgow) je uznávaný psycholog, milující manžel a oddaný otec, který se rozhodne věnovat rok výchově své dcery. Carterova žena jenny (Lolita Davidovich) je samozřejmě nadšená tím, že její pozorný manžel bude doma. Když se ale Carter začne k jejich dceři podivně chovat, Jenny je znepokojená. Situace se začne komplikovat ve chvíli, kdy se znovu objeví Jennyina stará láska (Steven Bauer). Nikdo ale nepředvídá vývoj rozdvojení Carterovy osobnosti, ani to, že se budou opakovat ďábelské experimenty jeho choromyslného otce. (oficiální text distributora)

noriaki

Je úplně jedno co o tomhle filmu napíšu. Dokážu si představit, že z něho bude někdo nekriticky nadšený a dokážu si představit, že ho znuděně vypne po prvních dvaceti minutách. Jediné dvě konstanty jsou výborný John Lithgow a skvělá režie. U scény průchodu budovou jsem vrněl blahem. U zbytku jsem obracel oči v sloup. ()

Corpsegrinder

Suprovej ačkoliv míň známej film o rozpolcený osobnosti ze kterýho si očividně hodně půjčil nedávnej Split. John Lithgow to hraje suprově ať už je na scéně jakákoliv z jeho 5 postav. Samozřejmě že filmu nechybí klasickej De Palmův trademark extrémě dlouhejch scén na 1 záběr. Zároveň je to ovšem natočeno tak že to prakticky každou scénou jde proti zažitýmu klišé podobnejch filmů, je tak fajn vidět film kterej se nedá předem odhadnout. ()

Radim

Značně nevyrovnaný thriller. Místy nudné, sem tam laciná lekačka, nelogické momenty. Navíc jsem měl po finále pocit, že si za mě autor dělá srandu. Pozitivně hodnotím výkon Johna Lithgowa, kterého si pamatuji z komediální role v US seriálu "Takoví normální mimozemšťané". Zajímavé bylo také schizofrenní prolínání snu a skutečnosti, korespondující se schizofrenním hrdinou. ()

dezert

De Palma zase jednou dokonale vykrádá Hitchcocka. I když tohle není tak dokonalý jako Femme Fatale nebo geniální jako Výbuch, tak rozhodně stojí za podívání, už kvůli tomu asi 4 minutovýmu záběru, kde jde kamera s postavama asi přes 3 patra a navíc ve výtahu. Přepálenej De Palmovskej příběh, s De Palmovskýma záběrama, který jsou strašně zpomalený a přehnaný, zvlášť, když někdo utíká. Vážně miluju De Palmovy záběry. Klasika. Navíc celej film vypadá hrozně oldschoolově, ale ne zastarale. Hurá! Jak kdyby byl z 50s. ()

sona123

U starých filmů, a tady jsem čekala, že to bylo ještě starší, je vždycky potíž v tom, že si člověk říká - tak je to blbý/divný proto, že je to starý, nebo to bylo blbý/divný už tehdy? Poměrně slušný herecký výkon Johna Lithgowa, děj jsoucí kdesi v pozadí, rozuzlení dávno očekávané, ale přesto nevadící (spíš jsem si oddechla, že to skončilo takto a ne nějak jinak, jakkoliv jinak). Místy opravdu trapné dialogy a mám dojem, že dabing tu byl tradičně na škodu. Ale hodnotíc s trochou úvahy, byť to bylo chvílemi hodně ujeté a obzvlášť začátek byl docela podivný, nakonec mi to nedalo a přepnout jinam jsem už nedokázala... ()

Klajnik

Dějově je to vlastně docela slabé a předvídatelné, což v souvislosti s poměrně televizním vzezřením není žádná sláva. Pustil jsem si to, protože MrHlad řekl, že je to thriller o rozštěpené osobnosti a lepší než Rozpolcený. I pres značné pochybnosti jsem byl zvědav. I kdyby to bylo o trochu horší, tak to furt bude dobrej film. On to ale dobrej film neni. Na Rozpolceného se to nechytá ani omylem. ()

ink flo

Společně s Body Double a Femme Fatale to tvoří takovou De Palmovu trilogii na téma "dvojník" (navíc zde dvakrát zazní stejná hláška jako ve Femme Fatale - "Cat is in the bag, bag is in the river"). První polovina se jim podobá noir Hitchcockovskou atmosférou, v druhé polovině to ale začne být příliš béčkově švihlý na to, aby se to dalo brát jako jejich důstojný partner. Každopádně John Lithgow exceluje a protože je to De Palma, tak i přes celkovou bizarnost (nebo právě kvůli ní, kdy není uplně jistý, jestli režisér trollí a rozesmívá záměrně, nebo omylem) to baví a je na co koukat. ()

Wolvie

Hororová lahůdka,která překvapuje po celou stopáž,fascinuje vypilovanými kamerovými fintami,zpomalovačkami a dalšími režijními vychytávkami.Velké překvapení. ()

GOREGASM

Ta tolikrát omílaná inspirace Hitchem je tady zase velmi citelná a viditelná, na druhou stranu u De Palmy to vnímám opravdu jako poctu než jako plagiátorství a v kombinaci s De Palmovými režijními trademarky jde o unikátní pojetí, které dá vzpomenout na starou školu napětí a zároveň pracuje s De Palmovou poetickou psychologií a kamerovými vychytávkami. Nečekejte od filmu snímek o sériovém vrahovi, k čemuž může nedůsledný průzkum před projekcí svádět, tím byste mu ve svém hodnocení podvědomě velmi ublížili. Raising Cain zároveň pro lepší vychutnání si vyžaduje znalost De Palmovy ranné tvorby, protože na její vlně se veze. Čili nevinný hudební doprovod, dramatické zvraty v pomalých záběrech a vynikající herci v psychologicky náročných partech, Pocitově si dovolím srovnat s Dressed to Kill, který na mě působil podobným způsobem, ale působil ucelenějším dojmem a byl napínavější. John Lightgow je v hlavní roli vynikající, ale jeho trápení prokouknete velmi rychle a dost to ubírá na intenzitě gradované koncovky. Přesto další snímek od Briana De Palma, který cinefila zahřeje v žaludku a přispěje k plynulému zažívání. 67% ()

foundation

Ach boze tak naivny a prihluply film som uz dlho nevidel. Uz hned prva scena dala napovedat kam sa to bude uberat. Hlavny hrdina velmi ,,obratne,, unesie zenu aby jej nasledne kychol do ksichtu tak ze z toho oslepne lol :D. Nasleduje scena kde zena odpadne na volant a ten zacne asi na 5 sekund jacat na plne pecky. Dve male trojrocne deti na zadnom sedadle si to ale nevsimaju a spia ako zarezane ako mohol ujo dokonat zlocin. Nie je to ziaden spoiler ta scena je hned prva vo filme a s nicim ani nesuvisi. Po tomto komedialnom uvode sa to trochu upravi a jednu chvilu to vyzeralo ze z toho moze byt nakoniec este solidny mysteriozny thriller. Chvilami mi to dokonca pripominalo nieco z Lyncha co vyzeralo velmi nadejne.SPOILER.Takze sa na to dalo slusne pozerat kym znova neprisiel nadherny scenaristicky kiks s kvazi mrtvou udusenou a utopenou zenou ktora to zazracne vsetko prezila a vratila sa medzi nas. No a potom uz to ide dole z kopca. SPOILER. Doktorka zhypnotizuje Cartera aby dostala odpovede. Samozrejme policajti ho s nou nechaju v prazdnej miestnosti uplne samotneho bez put na rukach a bez toho aby niekto stal aspon za dverami pripadne ,a to uz bol vrchol, na celej policajnej stanici asi nemaju kamery alebo to ze im Carter uteka maju viac menej u riti. Snazil som sa utesit tym ze na koniec pride nejaky megazvrat. Nic sa nekonalo a zubozeny 200 krat ohrany ending to este viac pokazil. Film ktory az na tie absolutne nelogicnosti v celom scenari utecie na pocudovanie rychlo ale takisto rychlo na neho budete chciet zabudnut. Aspon ja urcite. De Palma nie je ziadny Lynch a tak by mal prestat skusat sa na neho hrat. ()

ThirdMan

Četl jsem v komentářích o znásilnění Hitchcocka a apslutně souhlasím. Je to tak zřejmé už po několika vteřinách. Několikrát jako kdyby si z Hitchcocka film i jakoby vystřelil. Dokonce i hudba je Hitchock. Sledoval jsem jenom jedním okem a ne dost pozrně ale hned jak budu mít příležitost sjedu to znova a rád. ()

Brooks

Už aspoň viem, kde bral Shyamalan inšpirácie pre svoj posledný hit. Tých podobností je tu fakt požehnane, obzvlášť v scéne výsluchu psychiatričkou. Inak sa mi opäť potvrdilo, že nie som fanúšikom De Palmu scenáristu, ale som veľkým obdivovateľom De Palmu režiséra. Silné hitchcockovské vplyvy, technické finesy, komplikované, častokrát veľmi dlhé zábery, záľuba vo voyeurizme, dráždivé rúško perverzie, hudba Pina Donaggia, John Lithgow v úlohe úchylného individua. Všetko akoby to bolo nakrútené priamo pre mňa, nebyť tých scenáristických nezmyslov, ktoré to prepájajú do jedného celku. Podobne som dopadol u Femme Fatale i u Dressed to Kill. Sú to pre mňa len hodnotné študijné materiály De Palmovej štylistickej výnimočnosti. Nedokážem si ich vôbec emocionálne užiť. Z formy som vždy vo vytržení, zo scenára v rozpakoch. 3* ()

LuckyK

Dobrá pocta Hitchovi, scéna z bažiny, chlap s parukou a nožem v ruce, rozdvojená osobnost a pohovor s psychiatrem na stanici. Naštěstí to není úplná kopie jako Psycha, na to jsou tady jiní. Moc doslovné a ukázané scény s alter egem jsou na chybu a zbytečně překomplikovaný dějové a snové roviny, není jasné, co je pravda. Spíš sranda, jediný co mě vyděsilo, je poslední scéna, fuj. ()

veverysiak

Pokiaľ prvá polovica bola slušne rozohratá, v druhej to chlapi spotvorili, ako sa len dalo, totálne znepravdepodobnili správanie hlavných postáv, ako aj tých vedľajších, úžasné boli hlavne scény na policajnej stanici, inak jeden z najväčších filmových darebošov Lithgow tiež pôsobil na záver akosi umelo a pateticky, ostatné výkony nemá význam spomínať, takže 50%. ()

gizi

Tak toto mě opravdu příjemně překvapilo. Jak zde již je zmíněno, je to typicky hitchcockovské. A taky tak dobré. Neustálé napětí, doplněné velmi vhodnou hudbou, která neruší, ale ladí. 80% není vůbec přehnané. 26.9.10. ()