Učitelka

(festivalový název)
  • Česko Záskok (festivalový název) (více)

Dánský snímek vypravuje příběh žáků 6. třídy, kteří dostanou novou suplující učitelku. Ta chce děti připravit na mezinárodní soutěž v Paříži. Něco tady ale nehraje... Jak je možné, že dokáže číst dětem myšlenky, z hlavy vypočítat obtížné numerické operace? Proč bez problémů přesvědčí rodiče školáků, kteří tuší něco nekalého, že vše je naprosto v pořádku? Kdo, nebo co vlastně náhradní učitelka je? (Mertax)

Bachy

Odpustím klišé, odpustím šílený závěr a odpustím i totálně divnou poentu. Čas od času mám chuť pustit si něco netypického, něco, o čem snad nikdy nikdo neslyšel. Uživatel LIVINGDEAD vychválil Vikaren a tak jsem zkusil Dánsko. A jaké bylo? Takové jaké jsem chtěl. Jiné. Do posledních 15ti minut jsem sledoval film s obrovským očekáváním a to vše pak bylo bohužel zabito. Paprika je výborná - haha, ta si zde v komentářích ještě vyžere svoje. Originálních nápadů dost. Děti hrají výborně a to se vidí v málo filmech (pro mne největší plus). Kamera je výborná a hlavní poznatek? Seveřani točit umí a ta jejich hatmatilka se poslouchá výborně. 7/10, obrovská škoda závěru, moc rád bych dal lepší hodnocení. ()

eLeR

Fajn pošibaný dobrodružný film pre deti ... lebo to čo tie deti zažili, bolo celkom dobrodružstvo. Paprika ako učiteľka z vesmíru bola fantastická a tie úžasné, netalentované deti hrali tiež slušne, najmä ten chlapčisko. Známe dánske tváre potešili. ()

iamek

Ole Bornedal dokázal, že patří mezi to nejlepší co svět může v rámci hororů/thrillerů nabídnout. Co jsem mohl vidět jeho filmy, tak jsou originální, skvělé zahrané a hlavně mají netradiční a zajímavý příběh. A tohle je i přesně případ Vikarenu. ()

rollman1

Taková odlehčená Fakulta po dánsku. Jeden mimozemšťan, parta dětí, skvělá atmosféra a hlavně herecké výkony, ty drží tento film nejvíc v popředí. Není zde gore, žádná jatka či sprostá mluva, ale kdo má rád filmy s mimozemšťany, dětmi a kvalitní atmosférou, je tento film rozhodně pro Vás. ()

eraserhead666

Děti versus zlo vždycky skýtá docela dobrý potenciál. A tohle bylo podchyceno docela podivně. Doteď si nejsem jistý, jestli to nakonec vlastně nebyla komedie. Protože mi to tak připadalo. Dětský komediální příběh se sci-fi horrovou zápletkou. Asi něco jako když se tvůrci Akt-X v nějaké páté šesté sérii už zbláznili a začali si dělat z toho seriálu srandu. Nic to však nemění na tom, že vetřelčí učitelka Ulla je skvěle zahraná postava a její představitelka s příjemným křestním jménem Paprika velmi zajímavá (připadala mi jako mix Tary Reid a Vilmy Cibulkové). Dívat se na to dá, místy je to ale trochu zmatené, a slibuje to více, než to nakonec poskytne. Mám silný pocit nenaplnění a toho, že jsem měl obrovské nutkání se smát tam, kde to asi nebylo záměrem. ()

SOLOM.

Z mého pohledu co se týká skandinávské tvorby, Dánové vždycky tahali za nejkratší konec, ale i v jejich tvorbě se dá naleznout několik povedených hororových či mysteriózních filmů. Tento kousek ve mně zanechal dosti rozporuplné pocity. V žádném případě se nejedná o čistokrevný horor, ale spíše jakousi mysteriózní fantasy komedii s hororovými prvky, určenou hlavně pro mladší publikum. A podle toho je potřeba k tomu i přistupovat.    Nervy drásajících momentů tu moc není – spíš skoro žádné, ale začátek se docela povedl, potom to však na delší dobu zabředlo spíše do jakýchsi psychologických hrátek, ve kterých si tajemná učitelka pohrává nejen se samotnými dětmi, ale i jejich rodiči. Na ten její smích a drsné hlášky jen tak nezapomenu, stejně jako na scénu se slepicí. Paprika Steen se své role zhostila vcelku obstojně a určitě patřila k tomu nejlepšímu, co nám tento film nabídl. Podala slušný výkon, ale i dětští herci si nevedli zas až tak špatně.    Byla jen škoda, že se tu více nepřitvrdilo. Objeví se tu několik scén, při kterých se z toho dalo vyždímat daleko více, ale většina z nich sklouzla spíše do komediálního pojetí a ke konci z toho udělali jakousi fantasmagorii, která mě už zas tolik nebavila. Jako rodinný film a netradiční podívaná to asi obstálo, ale žádný zázrak nečekejte. Nemůžu však říci, že by šlo o vyloženě špatnou podívanou. ()

Morholt

Vikaren přešlapuje na hraně rodinného filmu a klasického sci-fi s hororovými prvky a ne a ne se rozhodnout, kam se přiklonit. Na jedné straně je tu vynikající Paprika Steen s velkým hororovým potenciálem podivné učitelky, na druhé straně parta dětí, které mimochodem hrají také dobře, ale je to pořád skupina dětí na cestě za záchranou světa se vším, co k rodinnému filmu patří. Možná že v Dánsku je ten přístup k žánru trochu jiný, ale mě to přišlo přesně jako ten typ ani ryba, ani rak. Svoje kvality tahle věcička určitě má, ale já v tom vidím promrhaný potenciál. 55% ()

Terva

CITÁT - ......a chystalo se něco strašného........ Záběry a událost okolo slepice určitě kde koho rozesměje. Jenže něco přiletělo, je to inteligentní? Nebo to jen vytváří iluzi inteligence? CITÁT - Opravdu patříte ke stejné rase jako Mozart? Nebo Caesar?........ Scéna okolo 32 minuty je mrazivá. Empatie - to je jedinečná schopnost člověka a dá se krutě zneužít. CITÁT - Mnozí se vám chtějí omluvit......... Učitelka Ulla (Paprika Steen) se sice jen přetvařuje, ale ta ironie jí sluší. Už jen ten její nástup do třídy, kdy rozezvoní všechny telefony, byl unikátní. Jenže pak přišlo pojídání slepic - síla. DIALOG: ULLA - Karle, Karle, Karle. KAREL (Jonas Wandschneider) - Ullo, Ullo, Ullo. ULLA - Můj malý Karle. KAREL - Moje malá Ullo. Co chceš dělat s mím tátou? ULLA - Jen si popovídat. KAREL - Já vím, že jsi Vetřelec. ULLA - Třeba takovýhle? (Ukáže svou skutečnou podobu) KAREL - "Omdlí". OTEC KARLA - Karle vstávej, vypadáš jako by jsi viděl monstrum........... Nebudeme zdržovat, hurá do Paříže. Cestou budeme zastavovat. CITÁT - Patrová lůžka, to je opravdu horor......... Rodinný Dánský komediální horůrek o mimozemšťanovi, který možná chtěl milovat a být milován. Měl na to však trochu jiný pohled. Dramatické, pěkná hudba, vtip, dobré triky no prostě povedené. Film končí polibkem a mírem. ()

Pishin

Musim souhlasit s Chosem pri promitani me napadlo tohle je Vlči bouda po dansku. Urcite by se dalo jeste trosku pritlacit ale i tak je to pomerne originalni rodinny film, ktery ma skvelou atmosferu, paradni hudbu a solidni vykon Papriky Steen to cele umocnuje na druhou. 70% zaokrouhleno nahoru. ()

Ten Druhy

Učiteľka, ktorá túži po láske a vyvoláva strach, je infikovaná votrelcom a pritom sa snaží o ľudský prístup, to je taká kombinácia ako horor s komédiou. Ide o koflikt záujmov, ktorý vytvára podivnú náladu. Vikaren je naozaj zvláštne dívanie sa. Chvíľu to vyzeralo veľmi zle, zdalo sa mi, že pozerám na nudú schôdzu ZRPŠ, ale keď deti tajne vošli do domu učiteľky začal plnokrvný horor. Zaujímavo bol využitý napríklad motív ceruzky, ktorou učiteľká klopala na stôl. Nepríjemne ostrý zvuk búchania sa neustále vracal a prepínal vnímanie skutočnosti na nejakú snovú realitu, následkom čoho sa niektoré scény opakovali a zvyšovalo napätie. Aj napriek silným momentom filmu sa nemôžem ubrániť dojmu, že Vikaren mal na viac. ()

ledzepfan

Docela fajn, napínavý a zábavný horůrek pro větší(nebo otrlejší)děcka, který je sympatický hlavně v tom, že nedělá z děcek slabomyslné dementy(jak z postav, tak z diváků). Mladší diváci si můžou k mému hodnocení klidně ještě jednu hvězdu přidat, protože třeba já jsem-jako kluk- tenhle typ filmu měl moc rád(moc jich není-pravda) a kupodivu ani dospělci se nemusí bát, že by se něják nudili nebo přivírali oči nad infantilitou. Hezké. ()

TomX2

Pre mňa celkom prekvapenie. Herecké obsadenie je veľmi sympatické, vydarené je aj technické spracovanie filmu. Prvý stret s učiteľkou ma pobavil a vďaka dobrému nápadu či sympatickej hl. postave som sa bavil. Nuda nehrozí a scenár má minimum chýb. Akurát ten Ulf Pilgaard sa tu mohol ukázať viac, no som spokojný aj napriek tomu, že záver som až tak nezažíval. ()

iolaos

Ikdyž podle hodnocení uživatelů to tady zatím nevypadá, tipuju, že se při kritice této manipulativní blbůstky konzumenti rozdělí do dvou táborů (tímto nemyslím skupinu neustále tučně píšících se zavše milující sestrou pane LIVINGDEAD a druhou skupinu normálních userů !)..... Ještě že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí ... prostě slaďák jak má být, no fuj.... S lehkou averzí vůči tomuto typu filmu dávám 3/10 za vynikající dětské herectví a kameru... a to je vsio. Nebo lze bodovat ještě výše nesmysl nemající hlavu ani patu? [imdb rating 5.9] ()

Kreeki

Ano, plný klišé, o tom žádná, ale o tom přece rodinné filmy (obzvláště dětské) jsou a tohle patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy jak v rodinném, tak hororovém/thrilleroidním žánru viděl. ()

dawe04

Dánský dětský mix hororu a komedie. Herecky solidní, příběh klasičtí lupiči těl a některé scény dokonce geniální. Leč, pořád jsou to jen evropští baby body snatchers. ()

hygienik

KOMENTÁR OBSAHUJE NIEKTORÉ PODSTATNÉ MOMENTY DEJA!! Bol som veľmi zvedavý na tento film ocenený na MFF Zlín, ako najlepší hraný film pre mládež. Do polovice som chcel dať 4 hviezdičky. Kamera a tmavé prostredie výborne navodzovali ľahko hororovú atmosféru, dej bol komorne európsky. Od scény kde učiteľka - mimozemšťanka surovým spôsobom zjedla sliepku, film nabral všetky klišé moderných amerických rozprávok - jasne čiernobiele rozdelenie postáv, náznaky násilia a akčnosti. Dúfal som, že záver bude originálny, ale len zdôraznil ideu filmu - láska je to najdôležitejšie. Škoda film mal podľa mňa na viac. ()

Dubro

Či v Zlíne starci tento film ohodnotili správne ako ten najlepší pre mládež, posúdiť neviem, lebo mládež som bol v čase, keď mal Žižka ešte obe oči, no viem, že tento kostrbatý príbeh má dobrý vizuál, slušné herecké výkony mladších dorastencov a mierene prehrávajúcu Papriku. Starší divák snímok dopozerá bez ujmy na zdraví a mládež (od 15 dole) sa zrejme pobaví. Pí ()

honajz2

MOŽNÝ SPOILER To je snad poprvé, co mi vadí happy end KONEC MOŽNÉHO SPOILERU. Ten závěr totiž dokázal vše, co film za tu dobu vybudoval, co vše předvedl, naprosto zabít. Když ale pominu ten konec, jedná se o opravdu skvělý sci-fi horor. Herecký výkony jsou skutečně výborné a to hlavně u Papriky Steen, ale i u dětí, což se, jak už tady někdo napsal, málo kde vidí. Film dokáže vtáhnout do děje a neustále překvapovat. Musím tady vytáhnout to skvělé natočení Carlova snu či vize, zamrazilo mě z toho a vypadlo to prostě uvěřitelně (jako sen nebo ta vize). Navíc, celý sen MOŽNÝ SPOILER dokáže popsat celý zbytek filmu KONEC MOŽNÉHO SPOILERU. A celé je to natočené dost dobře, další plus. Dalším velkým plusem je atmosféra, která je zde prostě skvělá. Tak silnou atmosféru jsem zažil jen u mála hororů. Celý film jsem jenom čekal, co a jak se bude dít dál, vůbec jsem se nenudil. Nebýt toho pitomého konce tak to po mém ohodnocení putuje do mé top desítky oblíbených filmů. Jenže takhle se to tam dostane fakt těžko a při scéně v titulkách to bude pro tenhle film vzdáleným snem. I tak se jedná o dost kvalitní počin, co určitě za podívání stojí. 5* ()

Lyncha

Ty čtyři hvězdičky platí po většinu filmu kromě závěru. Za ten bych dala hvězdičku asi tak jednu. I když přiznávám, že netuším, jak bych takhle rozjetý film zakončila jinak. Trochu jsem z toho měla pocit, jako by původně film měl být delší a najednou jim nečekaně došly peníze, tak to museli nějak provizorně ukončit. ()

Raimi a horory pro celou rodinu

Raimi a horory pro celou rodinu