Akvabely

(festivalový název)
  • Francie Naissance des pieuvres

Dívčí tým synchronizovaného plavání se stane objektem pozorování vážné a obyčejné patnáctileté Marie. Její zanedbávaná, obézní a dětinská kamarádka Anne to nese velmi těžce. Marie se upne na kapitánku týmu Floriane, která flirtuje s hráči vodního póla a její týmové kolegyně ji pomlouvají za její údajné uvolněné mravy. Přesto se Floriane začne z Marií kamarádit. Nejdřív ji spíše využívá, ale postupem času se opravdu spřátelí. Florianin přítel stále více naléhá a ona se bojí, že bude odhaleno, že je stále panna. Pro Marii je to velká příležitost, jak přátelství s Floriane ještě zintenzivnit. Akvabely je nejen citlivý film o přátelství a prvních láskách, ale zobrazuje také obyčejnou krutost, které jsou mladé dívky schopné. (Febiofest)

Aljak

Akvabely ma vždy fascinovali, tak ma celkom potešilo, že som narazil film s touto tematikou. Aj keď napokon to bolo skôr zamerané na medziľudské vzťahy 15-ročných dievčat vo vývoji, ktoré akosi zaujíma len jediné - čo si o nich myslia ostatné rovesníčky. A potom to tak aj vyzerá - samá pretvárka, žiarlivosť, závisť, no a v konečnom dôsledku napokon zistia, že sú ovládané názormi iných. Aj keď v tomto filme to nebolo až tak dokonalo dotiahnuté ako sa núkalo, čo je celkom škoda, pretože nábeh to malo veľmi schopný. V tomto prípade by neuškodil dlhší časový rozsah a lepšie prehĺbenie deju. ()

Martin741

Dve samyce sa snazia najst samy seba a dost toho nakotkodakaju. Keby odborne, nepoviem ani slovo, ale tu slo o vyslovene kotkodakanie : 15 % ()

Wormboy

Komorna drama o strastiplnej ceste dospievania, tematicky podobna svedskemu Fucking Amal, za ktorym vsak v podstate vo vsetkom vyrazne zaostava. ()

Radiq

Některý byly vodní lilie (lekníny), ale většina celkem blatouchy. Film o dalším "podle mě zbytečným" sportu. Ale víc je to o vztazích puberťaček. Hned na začátku mě napadlo, že to bude o lesbách. A když už to začínalo vypadat, že to o lesbách nebude, tak to o lesbách začalo být. Fakt mě to nebavilo. Trvalo to jenom hoďku dvacet, ale táhlo se to jak plazící se Meresjev. Poznámka k Obsahu/Infu: Marie spíš než na 15 vypadala tak na 12. ()

sheldonka.

Líbí se mi ta upřímnost, se kterou je film podáván a taky prostředí! Dál jsem byla unešená z výkonů obou hlavních hrdinek, i když postava Marie mi přišla dost zvláštní. Francouzské filmy mě začínají opravdu bavit! ()

Hanys_

Marie se zakouká do Floriane (která ale flirtuje s každým a Marie tím trpí) a na trošičku kynutější Annu už najednou nemá čas (ta to nese taky celkem těžce). Takový zvláštní trojúhelník o přátelství, dost přesvědčivý, nicméně ne tak zábavný a zajímavý, jak bych čekal. 5/10 ()

kukentipla

O čem to je? Jsou tři. V dětském těle uvězněná Marie, překrásná Floriane a korpulentní Anne. Liší se od sebe vzhledem. Uvnitř jsou, však úplně stejné. Zmatené v lásce, toužící po porozumění a přátelství. Někdy jsou kruté jindy křehké, stejné jako dospívání. Co já NATO? Tak tohle mě opravdu odzbrojilo. Divák je vtažen do světa tří dívek, jenž je jako srdce po 100 metrovém sprintu-neskutečně živý. Díky tomu jak skutečně a věrohodně postavy působí je ochoten přimhouřit očko nad drobnými logickými prohřešky. Vše navíc umocnuje fakt, že se ve filmu až na jedinou kratičkou výjimku neobjeví žádní dospělí. Podobný film: Láska je láska. ()

bidja

Jako vždy francouzi otevřeně ukazují co se v tomto věku děje a nechodí okolo horké kaše, jen mi to připadalo takové ospalé, je možné, že to byl úmysl. ()

sedlo03

WOW moment. Skvěle zahrané a hlavně velmi uvěřitelné. Chyby by se určitě našli, ale kdo by je chtěl hledat? Já si v sobě uchovám ten wow pocit, který mám krátce po shlédnutí. Viděno vícekrát a pokaždé z toho má ještě lepší zážitek. ()

Endlessly

Naissance des pieuvres u mňa dostáva 5* nie kvôli tomu, že je dokonalý film, ale preto, že hodnotím srdcom a toho sa dotkol. Žeby to bolo tým, že som bola tiež 15 ročné dievča? Možno. Každopádne bol skutočný a niektoré zábery boli pre mňa okúzľujúce (rovnako ako aj krásna Adele Haenel). Tak keď máte chuť na príjemnú sondu do prostredia dospievajúcich dievčat bez klišé a núteného humoru a vôbec keď máte radi veci, ktoré sú „iné“ , vrelo odporúčam, mohla by to byť your cup of tea;) ()

ICTS

Mě osobně nejvíce vzala záhadná atmosféra, kterou jsem cítila během zhlédnutí filmu. Francouzi tohle jednoznačně umí. Umělecký snímek, hudba, autentičnost...všechny tyhle aspekty chválím. ()

sanikope

Ak by nič s celého filmu nestalo za zmienku tak rozhodne strata panenstva je ukazaná formou na ktorú kinematografia len tak nezabudne. Veľmi príjemná (nie však oddychová) sonda do dospievania pripominajúca mi moje vlastné. ()

Trifi

Nemastné, neslané, trochu pocukrované na povrchu aby to na první dojem vyvolalo kladné body... S "konkurenčním" švédským Amalem prohrává jasně ve všech kategoriích. Jako žánrová jednohubka to sice poslouží a každý takový projekt se musí ocenit, bohužel však snaha ne vždy zrcadlí výsledek... 60% ()

mira.l

Ano, uznávám, je to svým způsobem zajímavý filmový počin, sonda do duše a vzájemných vztahů dospívajících holek, které (aspoň v některých případech, že ano Floriane?) asi zatím tak úplně neví, co vlastně chtějí. Souložit? A když, tak s klukem nebo jsem snad na holky? Nesouložit? Zůstat zatím pannou? Není to ostuda? Je, tak mi od ní šikovnou hubenou ručkou pomůže "kamarádka". Frantíci sice tyhle komorní filmy ze života o podobných tématech umí, to už jsem zjistil několikrát, nebylo to rozhodně špatné, ale mě to přišlo takové roztěkané a místy nedotažené. Neřekl bych, že zrovna Floriane by se se svojí vizáží styděla zbavit panenství, stejně jako se mi nějak nezdála role Marie. Copak neměla rodiče, že se jenom pořád potulovala kdoví kde? Jednou se s Floriane "prochází" po suterénních garážích, jednou se vetře na trénink družstva akvabel a pozoruje je nejdřív nad vodou, potom dá se říct až s podezřelým zájmem pod vodou, a žádné z dívek v tom družstvu to nepřijde ani trochu divné, že mezi nima je v bazénu někdo, kdo tam nemá co dělat. Nakonec Marie zjistí, že Floriane bude asi pěkná mrcha, která ji spíš jen využila, když se jí to hodilo. Když jsem viděl název, čekal jsem asi trochu něco jiného. Nicméně i přes jisté nedostatky ty tři dám, herecké výkony celého tria hlavních rolí byly dobré, ale jednou stačilo. ()

BaronX

ÚCHVATNÉ ... jednoduše mě tento film vyždímal citově až na dřeň. Skvělé představení obou hlavních hereček, obzvlášť Adele Haenel byla neskutečná (umím si představit, že bych jí zobal z ruky). Málokdy se stane abych měl na rukou husí kůži při závěrečné scéně. Není co dodat! Brilantní, tleskám a smekám. ()

Olafsson

Nádhera... Tak něžně natočený film už jsem dlouho neviděl. Pauline mně zaujala poprvé svým účinkováním ve videoklipu k písni Private Lilly od Moriarty. A to ani ne tak svou nahotou jako neuvěřitelnou typovou a výrazovou podobou s jednou mou bývalou přítulkyní.. Navíc její minimalistické (ne)herectví mně už onehdy okouzlilo... V Naissance des pieuvres ho předvádí s nevídanou křehkostí a opravdovostí... ()

Vera2613

Ale tak bolo to fajn. Bavilo ma to hoci tam bolo mnoho nelogických vecí a zvláštneho správania postáv. Obzvlášť postava Anne bola dosť pošahaná. Adéle Haenel je však krásna, charizmatická a mám pocit, že tento film ťahala hore. Nuž dávam slabšie 4*. Je to taká jednohubka. ()

JannieMc

Hola Guys! =´) ...koukám, jak dojíždí titulky, a opravdu nevím, jak hodnotit...to, co mě zaujalo byl neodhadnutelný příběh, tohle jsem doopravdy nečekala. A skoro po celý film jsem se buď smála a nebo se držela za čelo a přemýšlela, co mi holky ještě ve svém tápání a milování, jak to pojala paní Sciama, ukáží. - napadá mě, že je těžší a těžší, s přibývajícími lety, se do citů, tak jadrných u jedněch a tak okleštěných o veškerý soucit s aroma "hráčství" a strachu u druhých, vžít...ale ano! Bylo to dobré,...a zvláštní... - no, zvláštně dobré! (+ ke komentáři Flipper/a: napadlo mě i něco podobného...) ()

bambola

Kterak nám poprvé začne docházet, že ten, koho milujeme my, často nemiluje nás a pokud se tak chvíli tváří, dělá to jen proto, aby nás mohl využívat. Skvělé herecké výkony. ()

fola

Jisté zklamání... Nejvíc asi z obsazení herečky pro hlavní roli Pauline Acquart (to jí opravdu bylo alespoň 15 let?) a potom z pocitů dívky. Nebylo zcela jasné zda cítí větší lásku ke své "kamarádce" či sportu který provozovala. I přes krátkou stopáž jsem se přistihnul že koukám na hodinky a nemůžu se dočkat konce -ne ze zvědavosti jak to dopadne-. Hvězdy za hezkou kameru ()