Columbo - Série 5 (1975) (série)

Poslední pocta komodorovi (S05E06)

(epizoda)
  • USA Last Salute to the Commodore (více)

Majitel velké loděnice Otis Swanson, zvaný Komodor, nesouhlasí s obchodními praktikami svého zetě Charlese Claye, který je v rodinném podniku ředitelem. Není spokojen ani se svou dcerou, alkoholičkou Joannou. Jednoho dne je Komodor zavražděn. Stane se tak krátce poté, co před svými blízkými prohlásí, že chce firmu prodat. Charles odveze jeho tělo na moře a shodí je do vody, aby před policií zakryl stopy. Detektiv Columbo má tentokrát k ruce dva spolupracovníky. A bude je potřebovat – brzy totiž dojde k vraždě druhého člověka z Komodorova okruhu... (Česká televize)

Tominni

Celkem netypický díl. Tentokrát se nekoná tradiční hra - víme, kdo je vrah, ale nevíme, jak ho Columbo usvědčí, ale kandidátů je více a komisař si je všechny pozve najednou, aby vraha odhalil. Navíc Columbo pobaví u cvičení jógy. ()

MaxQ69

Columba zrovna moc nemusím. Ani ne kvůli Falkovi, toho mám dokonce rád, ale hlavně kvůli tomu, že není hned na začátku vyžvaněno, kdo je vrahem. Jinak to totiž je, jako byste šli do kina na thriller a slečna u pokladny vám řekne - "Jo, to je dobrej film. To jsem docela nečekala, že vrahem je zahradník..." Měli byste pak chuť se na to dívat? Já ne. ()

PeteBuck

Bežná detektívka, ale na poručíka Columba je to dosť zvláštna časť. Potom som sa pozrel poriadne a zistil som, že réžiu tu robil Patrick McGoohan a bolo mi to jasné. Dobrá časť. Hlavne keď sa všetci napchali do Columbovho auta a mladého bažanta nechal Columbo šoférovať ten svoj muzeálny kúsok, aby si zatrénoval, keby niekoho náhodou naháňali. Skoro som zletel z kresla od smiechu. ()

finkie

Příběh včetně usvědčení není nic extra, ale je třeba zde ocenit odvahu tvůrců odchýlit se od columbovských stereotypů (ovšem ty železné stereotypy jsou právě tajemstvím Columbova půvabu, jak už si kdysi povšiml Umberto Eco...). Problém tohoto dílu vidím v samotné postavě Columba, který se nechová jako Columbo, ale jako parodie na něj. Rádoby bodrá, ve skutečnosti otravná a vlezlá gesta, zmatenost nikoli excentrického génia, ale spíše somráka po opici, nekonečné, skoro až tarantinovské rozhovory o ničem... kdybych viděl jen tento díl, myslel bych si, že Peter Falk se do této role vůbec nehodil a že to raději měli dát někomu jinému. Tady je poznat, jak velký vliv má na kvalitu hereckého výkonu scénář a režijní vedení. ()

Juklitz odpad!

Nejhorší díl celého seriálu. Columbo jede na špatném tripu, vyšetřování vypadá jak etuda z dětského pískoviště, všechno špatně. Závěrečná scéna je neprovedená, hraje se na diváka a ono to prostě nefunguje. Nutno říct že tomuto dílu evidentně nevěřil ani Falk, jeho výkon je pofidérní a komodor uzavírá vůbec celkové mizernou pátou sérii. ()