Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele Godhaj k tomuto seriálu (68)

Smrt ve sklence vína (1978) (S07E02)

,,A chci, abyste věděl, že dokud máte tento případ, nikdy nebudete mít hlad.“ Vražda v italské restauraci je pro Columba to pravé ořechové. Ač v jednom starším dílu během televizního pořadu horko těžko odděloval žloutek od bílku, tady prokáže, že je zdatný kuchař. Vůbec celý tento díl je přehlídkou gastronomických lahůdek, takže se vyplatí se na něj dívat s plným žaludkem, jinak hrozí, že dostanete veliký hlad. Vrah je tentokrát velmi slizký a i Columbovi, který má rád asi všechny lidi na světě, je nesympatický. Závěrečné odhalení mi nepřišlo tak úderné, jako v jiných dílech. A opět veselá vsuvka, tentokrát poručíkovo nesmělé flirtování s gejšou, to se prostě musí vidět. ()

Předveď dokonalou vraždu (1978) (S07E03)

,,Můžeme jít sem?“ ,,Radši ne.“ Tento díl mě vůbec nesedl. Název epizody značně nekoresponduje s promyšleností vraždy, jsou tam velké chyby, na které poručík samozřejmě přijde. Nechápu také, proč bylo tolik prostoru věnováno nějaké zkrachovalé tanečnici a jejímu vztahu s vražedkyní, když to nemělo na vyšetřování vůbec žádný vliv. Také se zde vyskytovaly scény, které jsem vůbec nepochopil, např. Colombo, který si hraje asi 5 minut ve střižně, jako kdyby byl zfetovaný. A závěr, ač promyšlený a opět využívající Columbův způsob usvědčení pachatele můj celkový dojem nezlepšil. ()

Jak vytočit vraždu (1978) (S07E04)

,,Jak jim šlo slovo smrt?“ ,,Smrt se jim nelíbí.“ Tento díl mi přišel jako esence všeho, co mám na tomto seriálu tak rád. Vrah je chladný, inteligentní a mimořádně nesympatický. Samotná vražda se zdá zpočátku naprosto bezchybná, ale jak se poprvé objeví poručík, záhy je děravá jako cedník. Samotná vražda je zajímavě provedená, vyšetřování není zbytečně komplikované a soustředí se na vztah poručíka s vrahem, což mi přijde zajímavé. Dále mě potěšily drobnosti jako obsazení Kim Cattrall a tématika lásky k filmům, která byla zajímavě spřažena s vraždou. Celkově vzato jde rozhodně o jeden z nejlepších dílů poručíka Columba, co jsem prozatím viděl. ()

Spiklenci (1978) (S07E05)

,,Proboha! Vydal jsem se do temného lesa. A ještě k tomu s policajtem.“ Na Columba mi přišel tento případ jako moc vysoká hra. Pašování zbraní pro irské teroristy je trochu větší oříšek, ale je jisté, že i tentokrát to poručík zvládne. Představitel vraha byl zvolen výborně, typově by mi padl přesně do role Hobita či nějakého irského skřítka. Vyšetřování se tentokrát nese v duchu neustálého popíjení whisky, piva a házení šipek, takže celý díl příjemně ubíhá. Malé setkání se sympatickou knihovnicí a knížkou o erotice mě pobavilo. Celkově vzato opět výborný díl. ()

Columbo jde pod gilotinu (1989) (S08E01)

,,Co váš krk, poručíku?“ Na Columba je tento díl nezvykle ponurý, krvavý a úvod až thrillerový. Největší šok pro mě byl desetiletý skok v natáčení, takže v tomto díle je již poručík notně zestárlý a chybí mu ten akční duch, co měl v sedmdesátkách. Příběh se točí kolem telepatie a kouzel, ale rozhodně to nemá na díl Kouzelné alibi, který byl prostě kouzelný. Vrah je průměrný a jeho slizkost je nedostatečná. Závěrečné odhalení vraha však bylo asi nejnapínavější a nejriskantnější, co jsem kdy od poručíka viděl, ale hezky to ladí s názvem tohoto dílu. ()

Vražda, kouř a stíny (1989) (S08E02)

,,Brzy budeš velkej jak vzducholoď.“ Umístění tohoto dílu do filmového studia mě naplňovalo zvědavostí, k čemu všemu se Columbo přichomýtne. Jenže vrah je naprosto k smíchu, Columbo nad ním má od první chvíle obrovskou převahu a vrah se nezmůže na víc, než že mu celou dobu pochlebuje. A závěrečné odhalení vrahovy viny je opravdu přihlouplé a ke Columbovi se vůbec nehodí. Potěšily mě ale menší scény na jeřábu, a když poručík zkouší rozkydlý sedací pytel a vodní postel, na kterou si samozřejmě lehne v botech, plášti a s doutníkem. ()

Sex a ženatý detektiv (1989) (S08E03)

,,Já jsem ženatej mužskej, madam.“ Téma sexu mi vůbec nejde dohromady s usměvavým a stydlivým poručíkem Columbem. A skutečně mi přišlo, že byl v tomto díle trochu nesvůj a stejně tak i já. Vražda i vyšetřování probíhají tak, jak jsem zvyklý, závěrečné odhalení je ale trochu krkolomné. Režie se pokoušela o nějaké novinky, hlavně při pasáži, kdy Columbo hraje na tubu, a to bylo opravdu mimo mísu. Největší problém mám s osmdesátkami. Ty prostě Columbovi nesluší, je už trochu starší, už nemá takovou jiskru jako v sedmdesátkách. Také pěkná auta, hezké ženy a krásnou módu nahradily nevzhledné kraksny, ženské s šílenými účesy a rameny jak skříň. Tento díl mi prostě nesedl, i když italsko ruská hádka o smetí měla něco do sebe! ()

Velké podvody (1989) (S08E04)

,,Bude ze mě žoldák, pane.“ ,,Za dva tejdny?“ Opět je tu Columbo versus zelené mozky. A opět je to slušný díl. Zdobí ho krásné úvodní titulky s kamerovým přejezdem nad hromadou vojáčků. Dále vtipné setkání kamarádského poručíka s vymletými civilisty na kurzu pro drsňáky. Vyšetřování už snad nemůže být typičtější. Columbo je zpočátku milý a příjemný, ale ke konci už vrahovi naprosto leze krkem. Na rozdíl od jiných epizod je zde navíc zajímavý vedlejší příběh jedné ženy a dvou mužů s nečekaným rozuzlením. ()

Vražda jako autoportrét (1989) (S09E01)

,,Je to hodný pes, ale chce vaši pozornost.“ Většina dílů poručíka Columba si je na vlas podobná. Tato epizoda se ale v mnohém odlišuje a neřekl bych, že je to k prospěchu věci. Velmi podivná je vztahová situace malíře, který se rozhodl žít se třemi ženami. Divák je tak nucen strávit poměrně dlouhou dobu seznamováním s jednotlivými osobami. Za další je zde nestandardní vyšetřování pomocí výkladu snů, což rozhodně není Columbův styl a k tomuto seriálu se to nehodí. Přesto se najdou typické Columbovy hlášky a zajímavé momenty. V porovnání s jinými díly je však tento rozhodně podprůměrný. ()

Planý poplach (1990) (S09E02)

,,Čím lepší doutník, tím lepší myšlení.“ Tenhle díl byl vyložená zrada, a to jak vůči Columbovi, tak i vůči divákovi. Sledovat tři čtvrtě stopáže něco, co je potom zcela zbytečné, vyznívá jako ztráta času. Když se konečně začne ke konci něco pořádného dít, je veškeré vyšetřování provedeno v několika minutách. Celé to prostředí jak z Playboye na mě působilo hrozně nepřirozeně, hlavně v každém záběru banda vychechtaných slepic co se neustále kroutí, jak když je někdo fotí. Rozhodně je toto jeden z nejhorších Columbových dílů. ()

Na programu vražda (1990) (S09E03)

,,To je Peugeot!“ ,,Velmi zvláštní.“ Ačkoliv úvod s promyšlenou a do detailu propracovanou vraždou slibuje kvalitní díl, bohužel tomu tak není. Celé vyšetřování se hodně pomalé a nezáživné, zcela zde chybí chemie mezi poručíkem a vrahem. A závěrečné odhalení vraha se tentokrát nekoná pomocí nějaké poručíkovy finty, jak je divák zvyklý, ale prostě jen tím, že se vrahovi předloží důkaz. A to je jsem zrovna vidět nechtěl. ()

Odpočívejte v pokoji, paní Columbová (1990) (S09E04)

,,Dej mi jeden hod! A proč ne rovnou dva, co?“ U všech ostatních Columbových epizod je vidíme poručíka jako nestranného profesionála, který přistupuje k vrahům bez záporných emocí. Tento díl je ale výjimka. Tady se vražda poručíka citově velmi dotýká a nutno říct, že se jedná o jeden z nejlepších dílů. Flashbacky do minulosti fungují dobře, i když jsem si nebyl jist jejich logikou – když vzpomíná jedna postava, proč nám tvůrci rovnou servírují i příběh jiné? Ačkoliv v půlce stopáže mě již počáteční napětí opustilo a já již tušil, jaký bude konec, přesto mě závěr nezvykle plný emocí rozhodně nezklamal. A poručík zde dokazuje, že je mistrovský herec! ()

Smrtící korunka (1990) (S09E05)

,,Věřte tomu nebo ne, za dvaadvacet let u policie jsem tuhle věc nikdy nemusel použít.“ Podle názvu jsem se těšil na nějakou pikantní vraždu z prostředí soutěže krásy, jenže bohužel korunka je zde míněna ta zubní. Zpočátku mi byla hodně proti srsti komplikovanost vraždy. Jsem totiž u Columba vždycky radši, když je vražda co nejvíce dokonalá, aby měl poručík těžkou práci. Tady se nakonec ukázalo, že usvědčit pachatele bude nesmírně těžké, protože důkaz neexistoval. Ale to by nebyl Columbo, kdyby obratnou fintou nezískal doznání. Záporák byl slušně slizký, odhalení typicky Columbovské a dvě malé epizodky poručíka s kávomatem a majákem mě rozesmály. ()

Žonglér - Vražda v Malibu (1990) (S09E06)

,,Ano, dočasné kalkulačky si nemají stěžovat, jsou jen pojistkou.“ Až do druhé půlky mi trvalo uvědomit si, že ten vrahoun má asi být neuvěřitelně charismatický a sexy, že se do něj každá ženská ihned zamiluje. I poté jsem ale nevěřícně kroutil hlavou. Tento díl se vymyká Columbovu standardu, protože po první třetině opravdu nevíme, kdo je vrah. I takový stav ale lze zpracovat zajímavým způsobem. V tomto případě tomu tak není. Postavy nejsou dobře napsané a jejich motivace jakbysmet. Je těžké se v ději orientovat a vlastně ani nevíme, kam směřuje poručíkovo vyšetřování. Bohužel ani závěr se nepovedl. Je tak nejednoznačný a usvědčení vraha tak vágní, že by to u soudu neprošlo ani náhodou. Celkově vzato patří tento díl mezi ty nejhorší. ()

Columbo na univerzitě (1990) (S10E01)

,,Moje žena pořád říká, že ho pošle vyčistit a spálit.“ Ač se tento díl drží přesně závěrečného odhalení pachatelů, jeho úvod je velmi nezvyklý. Columbo je totiž na místě činu dřív, než se vražda vůbec stane. Potom následuje trochu obměněný způsob vyšetřování, kdy si Columbo hraje na neviňáčka před studentskými machýrky, kteří si z něj dělají akorát legraci. Ale o to více potěší vytoužený závěr. Rozhodně nadprůměrný díl s nadprůměrně vymyšlenou vraždou. ()

Vražda škodí zdraví (1991) (S10E02)

,,Nezapomeňte, mít oči otevřené a být ve střehu.“ Hamilton si na této vraždě dá opravdu záležet a to já rád, když to má poručík těžké. Jenže Columbo se tentokrát moc nestydí a jde na to zhurta hned ze začátku. Zápletka s točením porna je už trochu zastaralá, dneska to používají hvězdy, aby znova nakopli svoji kariéru. Nicméně Hamilton je výborně slizký a arogantní a Columbo se snaží být jako med, ale dotěrný je jako moucha, takže vzájemná chemie funguje dokonale. Na způsob usvědčení se tentokrát dá přijít již dříve, ale i tak je originální a potěší. ()

Columbo a vražda rockové hvězdy (1991) (S10E03)

,,Nejsem Kolumbus, ale Columbo.“ Tentokrát je vražda zase jedna ze zajímavějších, i když od začátku je jasné, že bude trochu děravější. Nicméně vrah je sympaticky nesympatický a vůči poručíkovi správně odrzlý. Příjemná byla postava milé zrzaté policistky, co bylo Columbovi k ruce. Vyšetřování se pořád točí kolem šampaňského, jen aby ke konci nabralo jiný směr. A to je právě obrovský kámen úrazu. V tomto díle je totiž veliká chyba, na niž asi sami tvůrci nepřišli. Prozradím jen, že se jedná o časovou posloupnost. Alibi by v tomto případě nemohlo být provedeno, protože v době vraždy ještě komplic nevěděl, že bude komplic. Ale tato chyba nijak neznepříjemňuje sledování této jinak povedené epizody. ()

Smrt bere jackpot (1991) (S10E04)

,,Prosím vás, pane, nesmíte mávat katalogem.“ Tento díl mi nesedl a to z několika důvodů. Především mi vadila naivita a hloupost zavražděného, ale zase se tu pěkně potvrdilo pořekadlo, že kdo chce víc, nemá nic. Dále mi byla nelibá veselá hudba, která hrála i v momentech, kdy se dělo něco napínavého. Nejvíce nepříjemní mi byla skupina spolubydlících zavražděného, kteří působili, jako by vypadli ze seriálu Přátelé (a tento seriál já nemám rád). Naštěstí mi to trochu vynahradil tradičně výborný Columbo, hlavně jeho zmatené mávání na dražbě. ()

Není čas na umírání (1992) (S10E05)

,,Držel jsem tenkrát svou paní Columbovou v náručí a byla lehoučká jak měsíční svit.“ V tomto případě tvůrci zcela opustili klasické Columbovské vyprávění a vrhli našeho poručíka do víru běžné kriminálky, konkrétně únosu čerstvé manželky svého synovce. Poručík nezná vraha a čas mu šlape na paty, proto volí jiný způsob vyšetřování, který působí velmi realisticky. Logicky zde není místo pro tradiční Columbovy rozhovory se zločincem či vtipné vsuvky, ale to mi vůbec nevadilo. Závěr, který je nadmíru akční mě taky potěšil, protože jsem viděl poprvé Columba se zbraní v ruce. Jenom únosce byl na můj vkus trochu moc vyšinutý, unesená manželka nevyužila všech možností k útěku a Columbovy metody zvětšování fotografie jsou trochu moc scifi. Jinak je to výborný díl, který ukáže divákovi jinou stránku poručíka. ()

Vrabec v hrsti (1992) (S10E06)

,,Vlasy. Maličký kousíčky. Úplně prťavoučký vlásky.“ Tento díl u mě ztroskotal především výběrem herců a postav. Vousatý kovbojský karbaník by ještě ušel, ale ta ožralecká hilzna Dolores s naprosto nevkusným šatníkem byla nestravitelná. Příběh se tentokrát odvíjí jinak, než na co je divák u Columba zvyklý. To není vždy na škodu a tentokrát se to docela povedlo. Columbovo vyšetřování tu nedostává tolik prostoru jako v jiných dílech, většinu stopáže tu sledujeme karbaníka a Dolores. Jejich interakce mě ale tolik nezaujaly. A scéna s propocenými ponožkami mi bohužel zůstane v hlavě ještě hodně dlouho. Takže výsledkem je pro mě trochu podprůměrný díl. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young