Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele Autogram k tomuto seriálu (67)

Předveď dokonalou vraždu (1978) (S07E03)

Akčný úvod vytvoril dojem, že pôjde o epizódu s rýchlym spádom, ale je to presne naopak. Trpí, rovnako ako ostatné epizódy s dlhším trvaním, prázdymi scénami a pol hodiny je tam jednoznačne zbytočných. Columbo nemusel toľko riešiť svoj problém s krkom ani sa zbytočne hrať s čudlíkmi v štúdiu, a šmátranie po zbrani sa tiež nejako predĺžilo. Spôsob vraždy je tuctový, už mnohí si na vraždu len tak odbehli počas presne vymedzeného času. –––– Zajímavé, že? Jak člověk přijde na tyhle maličkosti, když o nich přemejšlí. Jako by se mu nějaký hlásek snažil přímo našeptat, kdo to udělal. ()

Jak vytočit vraždu (1978) (S07E04)

Columbo rád provokuje podozrivých a hraje sa s vražednými zbraňami. Pritom aj pri hre mu neunikne žiadny detail, ako signál v telefóne alebo hák na strope. Westernová scéna z filmovej dedinky, kam Columbo dokonale zapadol so svojím štýlovým autom, bola nezabudnuteľná. A tiež ma potešila mladá Samantha zo Sexu v meste. Záver s odhalením a usvedčením bol mimoriadne prekvapivý, napínavý, jednoducho skvelý. –––– Všichni potřebujeme svůj svět snů, poručíku. I psychologové. –––– Jste fascinující člověk, poručíku. Předstíráte, že jste štěně v baloňáku, co šťastně běhá po dvorku a hrabe si díry v zahradě. Jenže, zatím kladete miny a vrtíte ocasem. –––– Nechal jste důkazů, že by potopili loď. Motiv, příležitost, a na muže vaší inteligence jste se zamotal do spusty hloupejch lží. Spusty! ()

Spiklenci (1978) (S07E05)

Jeden z tých najviac priemerných dielov Columba, až sa mi nechce dať ani tie povinné tri hviezdy. Hlavne za prehnaných sto minút umelo predlžovaných scén. ()

Columbo jde pod gilotinu (1989) (S08E01)

Začnem od konca, ten bol výborný, teda posledná polhodina bola skutočná columbovčina. Ale čo som musel vydžať dovtedy, tá telepatia, výskumný ústav telepatický, v ktorom padá sánka aj ľuďom z FBI a NASA, to bolo také dlhé, že som sa ledva dočkal príchodu Columba. –––– Je to tu všechno jeden magickej trik. Nemůžete věřit ničemu, co vidíte. ()

Vražda, kouř a stíny (1989) (S08E02)

Konečne jedna "dlhá" columbovka, ktorá nemá tých 95 minút zbytočne. Motív aj vyšetrovanie sú veľmi podrobne a zaujímavo rozobrané, pomaly sa blížime k cieľu a je jedno, koľko zavádzania a ilúzie sa objaví. Naviac ako perličky scéna na režisérskej plošine s viedenským valčíkom, raňajková debata pri bare a samozrejme záverečné predstavenie osôb a obsadenia, to bolo jednoducho super. –––– Zaslužíte si odpočinek, protože jste věrná a spolehlivá sekretářka. ()

Sex a ženatý detektiv (1989) (S08E03)

Sexuálna scéna v Columbovi, to tu ešte nebolo, ale podľa názvu sa to dalo čakať. Odvážny je aj spôsob vraždy, maskovanie, všetko nadpriemerné a tak musím hodnotiť aj celý prípad. Prispelo množstvo dobrých scén, keď Columbo úplne nenápadne takmer ukradol kufrík s kľúčovým dôkazom alebo nedorozumenie s ruskou upratovačkou, od ktorej žiadal grande smeti. A tiež ako robil psychoterapeuta pre sexuálnych terapeutov a vypúšťal pri tom také perly, ktoré by sa dali tesať do kameňa. –––– Tak na vašem místě bych počkal, až bude připravena. A ani o chvilku dýl. ()

Velké podvody (1989) (S08E04)

Jeden z tých príliš dlhých dielov, kde by sa mohla polovica filmu vyhodiť a bol by oveľa lepší. Hračkárski vojaci a hračkárska vojna bola pre Columba veľmi chabou kulisou. ()

Vražda jako autoportrét (1989) (S09E01)

Netradičná rodinka 1+3 patrí k životu umelca, o tom by vedel rozprávať aj Saudek. Dá sa to nazvať aj nekonvenčný životný štýl, ale aj na Columba je to príliš, a to už zažil vo svojich prípadoch všeličo. Okrem zvláštnych vzťahov so ženami sú v tejto epizóde zaujímavé čiernobiele sny a ich analýza. Tie dávajú filmu neobyčajnú atmosféru a tentokrát určite nemôžem vytknúť ani hluché miesta. Na záver namiesto veľkého dôkazu dostávame skvelý Columbov portrét. –––– Uznejte, poručíku, jak nespravedlivé je, aby muž žil s jednou ženou. Zvlášť když chce, aby mu byla vším: laskavou matkou, milenkou i erotickou múzou. –––– Měl jsem strýčka, byl doktor. Chodili za ním samí nemocní lidi. Když se uzdravili, už o nich neslyšel. Co je to za život? Samé nemoci. –––– Kéž bych vypadal takhle! ()

Planý poplach (1990) (S09E02)

Dosť zvláštny prípad s doberaním lovca a loveného. A skoro po celý čas vyhráva lovený. Až na ten záver. Ach tie jednoduché chyby. –––– Kuřákům doutníků to vždycke dobře myslí. Čím lepší doutník, tím lepší myšlení. –––– Dostal jste mě do pozice toho pasáčka, co křičel vlk. ()

Na programu vražda (1990) (S09E03)

Columbo ako degustátor syrov, zberateľ autogramov, a nakoniec jeden autogram ako pokus o úplatok. S tým by podozrivý uspel možno u Columbovej ženy, ale nie u poručíka. Veľmi, až príliš podrobne je zobrazené plánovanie a vykonanie vraždy, že si chyby všimne aj bežný divák. Nemajú to kriminálnici jednoduché, keď im je v pätách přerostlý skaut. Vtip o úchylákovi v baloňáku sa mi az taký vtipný nezdal, a tempo filmu bolo také, že sa nemôžem prikloniť k štyrom hviezdám. ()

Odpočívejte v pokoji, paní Columbová (1990) (S09E04)

Charizmatický vrah je základ dobrej columbovky, a tu je naviac aj s hlbším príbehom. Raňajky s vrahom si tiež málokto dovolí, Columbo áno. Jeho legendárny baloňák sa objaví aj v kópii, ale nezaslúžil si, aby bol použitý na prikrytie mŕtvoly. Veľkú lesť na konci som očakával, ale aj tak prichádza druhá lesť na diváka, ktorý si konečne vychutná aspoň fotku Columbovej ženy. –––– Proč si začínáme vážit své blízké až když je příliš pozdě? –––– Můj nos mi říká, že je v tom o hodně víc. A o hodně. ()

Smrtící korunka (1990) (S09E05)

Človek aby sa bál zubára nielen pre vŕtanie, ale aj pre nebezpečnú korunku. Prevedenie vraždy je mimoriadne komplikované, v podstate celkom nereálne, ale musi to tak byť, aby mal Columbo, čo riešiť. A rieši to dobre, len priliš dlho. Odhalenie na konci s fingovaným chemickým pokusom je v úplne klasickom columbovskom štýle. –––– To je on, v tom baloňáku. Je mnohem chytřejši, než vypadá. ()

Žonglér - Vražda v Malibu (1990) (S09E06)

Je to len druhý diel Columba, kde po vražde nepoznáme ihneď identitu vraha. Prvý takýto diel bol absolútnym úletom, columbovskou avantgardou a takmer nepozerateľný. Preto som mal obavy, ale od polovice mi bol vrah jasný, samozrejme nesprávne, a film je to celkom priemerný. Až na zaujímavé rozuzlenie, kde sa Columbo ukáže ako znalec ženskej spodnej bielizne. Exceluje aj skrvavený sadistický patológ a našťatie sme, na rozdiel do Columba, nemuseli vidieť chlapíka, na ktorom si doktor išiel zgustnúť potom, ako si do úst strčil brokovnicu. –––– Abyste nabalil sněhovou kouli, tak do ní strčte. –––– Když moje žena začne vyvádět, tak já radši nemluvím. Dokud si nejsem jistej, že je to bezpečný. ()

Columbo na univerzitě (1990) (S10E01)

Klasické zahrávanie s podozrivými, ktorí si myslia, že sa zahrávajú s Columbom. A to sa nevypláca. Vo filme je všetko, ako má byť, bez hluchých miest, takže sa nečudujem ani nebránim vysokému hodnoteniu. –––– Když narazím na stopu, jdu většinou po čichu. Případ dotáhnu do konce, a nic mi v tom nezabrání. –––– V nemocnici mají kamery, které jsou tak malé, že vám je můžou strčit přímo... ()

Vražda škodí zdraví (1991) (S10E02)

Fajčenie zabíja a pes je najlepší priateľ človeka, ale nie vraha. Zdanlivo dokonalé prevedenie vraždy, a pritom toľko chýb, ktoré Columbo odhalí v prvej minúte na mieste činu. A ďalšie chyby z laborky, takže by sa kľudne mohol prihlásiť za moderátora krimi show. Policajného plesu sa zúčastnila aj Columbova žena, len sme, samozrejme, zase nemali to šťastie. –––– Večerní zprávy. Ty už hlásit nebude. Spíš se bude mluvit o něm. –––– Hej, fešáku, chceš mi ukázat, co máš pod tím pršákem? ()

Columbo a vražda rockové hvězdy (1991) (S10E03)

Columbo prvýkrát za desaťročia stiahne strechu na svojom luxusnom kabriolete, aby vyriešil vraždu. Jedna z najdôkladnejšie premyslených a vykonaných vrážd, podľa toho je aj primerane komplikované vyšetrovanie a poručík mal čo robiť celých 90 filmových minút. –––– Proč byste pila šampaňský, když ne kvůli bouchnutí láhve a bublinkám? –––– Tak co se děje, Columbus? –––– Obávám se, že jste se spletl. Nemám žádné potíže se ženou. Chraň Bůh! ()

Smrt bere jackpot (1991) (S10E04)

Problém za pätnásť miliónov dolárov a ako ho vyriešiť. Akurát, že vraždiť pred svedkom, aj keď nevie rozprávať, sa nevypláca. Columbo ako milovník zvierat sa vyzná v ich psychológii a tak prichádza s nečakaným dôkazom. V tejto epizóde sa vyšetrovanie trochu vlečie, a tentokrát je 90 minút priveľa. –––– Můj malý všetečka, poručík Columbo, ještě pořád čmuchá sem a tam a hledá bůhví co. –––– Mám 450000 dolarů od toho pána v pršiplášti. ()

Není čas na umírání (1992) (S10E05)

Zmena je život, ale čudujem sa tej snahe raz za čas natočiť vyložene zlého Columba. Nefuguje tu skoro nič, žiadne rozumné pátranie, a o napínavom vyvrcholení nemôže byť ani reči. –––– Pane Heysi, vy a pani Heysová teď ztrácíte dceru. Ale získáváte policii. ()

Vrabec v hrsti (1992) (S10E06)

Perfektný hollywoodský výbuch, pri ktorom záhradník vrahom určite nie je. Skutočný vrah je bez nápadu a také sú aj vraždy a celé vyšetrovanie. Scéna v autosalóne s potleskom ma nenadchla, ale skôr to, ako Columbo víťazoslávne vyťahuje smradľavé prepotené ponožky zo skrine a neskôr zo svojej aktovky. ()

Ve hře je všechno (1993) (S10E07)

Tento diel sa naozaj vydaril. Tvorcovia vymysleli absolútne nový typ protivníka, čo Columbovi kupuje darčeky, zvádza a bozkáva a vzniká tak náramne zložitý prípad pri jasnom vinníkovi. Na oplátku si Columbo upraví baloňák, nahodí oblek a nosí výstrednú kravatu, až vzniká dojem, že je skorumpovateľný ako naši politici. Jediný problém filmu je, že si vôbec neviem predstaviť, ako by sa uvedeným spôsobom dala zapojiť dvojzásuvka pri chladničke, asi majú v Amerike špeciálne typy zásuviek. Ale to nič, všetko preváži charizmatická a sympatická vrahyňa s výborným českým dabingom, na moje veľké prekvapenie od slovenskej herečky Sylvie Turbovej. –––– Hraje na mě divadlo. – Asi má motiv. A vy nejste žádný Robert Redford. –––– Přišel jste mi říct: A ještě jedna věc...? –––– Columbo, smrdíte jak francouzská štětka. –––– Za kolik je žvejkačka? Takhle drahý žvejkačky! ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young