Osmnáctiletá Alisa byla počata v moři, kde se její matka náhodně setkala s námořníkem. Vyrůstala pouze s maminkou a babičkou v domku na pobřeží. Po řadě různých zklamání se rozhodla uzavřít se do mlčení. Školní léta prožila ve zvláštní škole, kde v sobě odhalila schopnost předvídat budoucnost či plnit přání. V sedmnácti letech odešla do Moskvy a pokoušela se tam studovat. Jednoho večera skočila do řeky, aby zachránila tonoucího mladíka Sašu, který byl příliš stresován svými ambicemi obstát v dravém světě obchodu. Zamilovala se do něj, ale její cit zůstal bez odezvy. Nebo přece jen? Moderní variace na pohádku o „rusalce“ nebo „malé mořské víle“ patřila v Rusku k filmovým událostem loňského roku. Emocionálně pestrému kaleidoskopu obrazů ze života hlavní hrdinky dominuje výrazný soundtrack a nezaměnitelný projev Maši Šalajevové v titulní roli. (MFF Karlovy Vary)

hanagi

Sama to nechápu, tohle je přesně ten typ filmu, který by mě měl uchvátit. Jenže se tak nestalo a já vlastně ani nevím proč. ()

sskrblik

Z popisku to vypadalo na celkem zajímavý film. Jenom vypadalo. Příšerná nuda, komedie ani omylem a fantaskna poskrovnu. Ničím zajímavé pro mě. ()

jamalka

Rusalka je vlastně pohádka a tahle novodobá verze je opravdu vydařená. Představitelka hlavní hrdinky je bezkonkurenční.Přeměna z negativně laděné holky v zamilovanou bytost, která dokáže být šťastná, i když není její láska opětovaná je dokonalým vyjádřením toho,co láska znamená. I přes smutný konec, je tenhle film vlastně pozitivní-konáním dobra se stáváme šťastnými, to je pro mě hlavní poselství filmu.Je to taková ruská Amélie. ()

pixy

Tenhle film mi při sledování působil až fyzické utrpení a jedinou emocí, kterou jsem pocítila, byla silná touha prchnout. Začátek "u moře" byl ještě jakžtaž snesitelný, ovšem ve chvíli, kdy se hlavní hrdinka, a s ní i celý děj, přesune do Moskvy, už se Rusaka přehoupne do děsivě na pilu tlačící (chci být roztomilým naivním filmém, který rozzáří celý sál a usílí se v srdíčku každého diváka) frašky, kdy mi vztah hlavní dvojice ("roztomilé sverázné holky - outsidera" a "mladíka veskláckého vzezření - zlatá mládež alias perspektivní podnikatel") evokoval Ošklivku Katku nebo něco obdobného. ()

matolas

Milý film a slabší brat Amélie alebo Ayoadovho Submarine. Nič nové síce neprináša a má klišoidné vedľajšie postavy, no jedno zhliadnutie si zaslúži. ()

defagoo

Trochu to působí jako by tvůrci nevěděli jestli radši fantasy nebo spíše hořkosladký film o dospívání. To druhé nakonec zvítězilo a to je moc dobře. ()

loliti

Na zelený štvrtok zelené vlasy, ryba vo vani spokojne pláva si, môžme byť smelí a prirovnať ju k Amélii. Chceš niečo velmi? Podla Alisy, stačí želať si. A ked' už sme pri tom, kde inde uvidíte pivo, ktorému je clivo, ked' je daždivo? p.s. a záver? emocionálny manéver. Sú to zrádci, už dávno viem, že prílišná dobrota se nevyplácí, alebo za dobrotu pod kapotu. ()

Viperine

Moc zábavná podívaná, rajcovní pro oko, chytrá a nevtíravá, pěkně zahraná. Podle mně jeden z mála filmů, kdy se fantaskno a záměrný kýč s naprostou přirozeností snoubí a prolínají s "realitou". ()

merigieren

velryba, oceán, námořník, dítě, rozzlobené dítě, oheň, němota, ZZŠ, plnění přání, dospělost, Moskva, podřadná práce, sebevrah, uklízení, toulání a zjištění, že ji vlastně nikdo nezná. Zmizení. Ten konec se mi líbil, hodně :-) Tváře lidí nejsou nijak úchvatné, ale o to víc jde o jejich chování,... ()

brumbrum

Tak toto celkom rozhodne nebola Amelie z Montmartu, ako to dakto porovnava.. Taka hodne sprasena hyper-moderna kvazi-rozpravka, kde adjektiv "dospelacka" sa rozumie ako teleskop do sveta spiny, chaosu, drog, rychleho sexu - a jedneho strateneho dievcata, co to cele nechape ale musi v tej sracke zit. Vypasena slapka mama, uondana stara babicka, chybajuce vsetko, iba ten obcasny sex a spinave dni.. Kdeze Amelie, ta ma ducha, pointu a sarm - toto je padnute do bahna a usulane v psich hovnach; posledna polhodina je najlepsia, vdaka tomu 2*. Ruske rozpravky mali kua celkom vela rokov cveng - v tomto ponimani je "Rusalka" aj hajzlbaba z Tesca, co preprdi na rozkyvanej stolicke pol zivota a duma o pointe univerza. Musim povedat, ze koniec ma neocakavane prekvapil a dokonca mi bola na konci aj sympaticka, ale cele to bolo dost smutne a tazive. ()

dvurkarlin

Také mě napadlo -ruská Amelie - ale...Je to jiné . Je to svojsky jiné. Je to pěkné, vizuálně unesené a citlivé. A potom pohled na moderní Rusko. Prostě paráda. ()

lingering

Typický film, co potěší většinové festivalové publikum, ale pak velmi rychle zapadne. Filmů podobného ražení byly natočeny desítky a další určitě natočeny budou. Mezi zápory řadím přílišnou doslovnost a "přeplácanost" (dramatické a komediální prvky se střídaly zhruba po dvou minutách, režisérka se řídila nezdravým mottem "od všeho něco"). Naopak pěkný byl úvod (hrdinčino dětství) a celá postava maminky, v níž dřímal ohromný komediální potenciál. P.S.: nevíte někdo, jak se jmenoval ten neuvěřitelně servilní uvaděč? Náramně mě pobavil:-) ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech