Johnny Mad Dog

• Francie Johnny Mad Dog

Kdyby se narodil v Evropě nebo v Americe, mohl strávit mládí nevinnými hrami a ve školní lavici, z níž by posléze odrazil do normálního života, jehož smyslem je být šťastný a tvořit lepší svět. Jenomže patnáctiletý Johnny se narodil v Africe jako člen národa, který už léta tone v občanské válce. A on je jejím dětským vojákem. Stejně jako nejeden jiný po zuby ozbrojený kluk z čety dětí, kterým dospělí vzali právo na obyčejný život a vyslali je do první linie, kde neplatí jiný zákon než právo silnějšího a bezohlednějšího. Společně pak každý den, oblečení do komických přezdívek, vyrážejí ztratit další střípek lidskosti, kterých jim už mnoho nezbývá. A každý další výstřel jen prodlužuje čekání na kulku, která je jim souzena. Kruté, atmosférické, nemilosrdně otevřené a bolestivě realistické drama natočil v exteriérech africké Libérie režisérský držitel ceny Regard Hope Award z Cannes Jean-Stéphane Sauvaire. (oficiální text distributora)

Petroff

"Nechcete zemřít? Neměli jste se narodit." ... "Tohle je UZI, izraelská, tu používal Chuck Norris v Delta Force. Tak buďte opatrní, izraelci nebo Chuck Norris můžou být okolo!" Tahle planeta je fakt blitka... Těší-li se někdo na anarchistickou společnost, tak takhle nějak to bude. Každej sebevetší kretén bude rázem postrachem celýho okolí... těšíte se pořád? ()

MartinNDL

Další příběh afrického everblacku s absurdní zápletkou typu sparťanští a ostravští chuligánští chlapci dostali do rukou zbraně a snaží se dokázat, že jejich kopálisti jsou ti správní. Libérie si obdobně jako další státy prošla občanskou válkou, kde se bojuje za mír především umíráním dětí a zabíjením civilistů. Film se věnuje jedné jediné skupině zmanipulovaných dětských vojáků, kterak putují jako společenstvo prstenu od vesnice k vesnici a kosí zlé skřety, aniž by tušili, proč bojují, za koho bojují a namlouvají si, že ti desetiletí černoušci s pomeranči jsou zákeřní vládní vojáci. Není třeba hledat víc než autentičnost, syrovost a surovost, přičemž se nám dostane i hudební vložky jako bonusu a celý film nepříjemně provokuje pedofilním lákadlem (jasně že metafora), aby snad diváka rozčiloval a ve stylu Funny Games strašil jedovatým jablíčkem ze Sněhurky, kdy kousnout si znamená vcítit se do role hloupoučkých nástrojů zabíjení. Ono jisté neodmítání sexu a vztahu odvedené vesnické dívky skoro až ospravedlňuje odporné chování, co? No ještě že ta sympaťanda nakonec vezme pušku do vlastních rukou. Aneb poučení pro diváka, že absence podprsenky není ještě zdaleka pozvání k znásilnění. ()

MrPierc

Děti vychovávané oblbováním a drogami. Zabíjí, berou si vše, jsou krutí. Lehce s nimi manipuluje pár dospělých, kteří je využívají na špinavou práci. Příběh jednoho z vojáků se prolíná kontrastním příběhem dívky, která brání svoji rodinu a utíká před touto lůzou. Je to místy ale moc pomalé, přesto zajímavý film. ()

T-pack

Film o "vojácích", kteří bojují za neomezenou svobodu tím, že zabíjejí civilisty. Prostřednictvím filmu si uvědomujeme, že jsou to vlastně teroristi. Ještě že ten film máme! Podle skutečnosti to nebylo, není to ničí příběh, je to vymyšlené, ale snaží se to o nějaké informování diváka o situaci v některých afrických zemích (chápu-li to vůbec dobře). Bravo, stačilo říct dvěma větami. Ani nevím, jak by se to k tomu nevědomému divákovi vůbec mělo dostat, nepřijde mi to jako příliš mainstreamový snímek. Dejme tomu, že už mu to někdo nacpe pod nos... akorát bude dotyčného proklínat, co mu to pustil za kus mizerné filmařiny. Bylo to nudné. Vůbec ne surové a dokumentární. Ani ničím jiným to nepoutalo. Možná jsem jen nepochopil záměr snímku, ale jestli jím bylo "koukněte, jak strašný je ozbrojený dětský teror v Africe!", pak se nepovedlo. Od odpadu mě dělí jen otázka na obsah trojúhelníku a vtipná hláška o Chucku Norrisovi. ()

ghatos

Film o paravojenské jednotce dětských bojovníků v Libérii. Kdo viděl Město Bohů, tak ho těžko rozhodí válečné nechutnosti v Africe. Když pomineme extrémní prostředí ve kterém se nacházejí děti, tak příběh už tak perfektní není. Jsou v něm dva nebo tři zajímavé momenty, ale jinak je to lineární děj s fádními dialogy. Chyběla mi hlubší zápletka. ()

NoFiction

Bohužel i tihle lidé patří na naší skvostnou planetu. Postupem času tenhle snímek ztrácí své původní velmi dobře nasazené tempo. ()

cab

U tohoto surove vedeneho filmu mi prevazne chybi presnejsi specifikace, proc, kdy a kde se pribeh drsne obcanske valky z Afriky odehrava. Ocividne se stab radeji zameril na skupinku mladych hochu, kteri se neohrozene pousti do masakru spoluobcanu s vidinou prevratu, protoze je u moci nanavideny kmen Dogo. Zjednodusena a na me mene pusobici rekonstrukce hruznych a nelidskcyh cinu jiz tak mladych chlapcu. 55% ()

gumolit

no neviem tešil som sa ,že to bude niečo na sposob Mesto bohov,ale tento film mu nesiaha ani po členky!Netvrdím,že to bola katastrofa ,ale pozerať sa na povstalcov ,ktorý chodia z domu do domu vyvreskujú a strielaju každého ma akosi nebaví!je smutné,že je to v podstate reálne no z filmu sa dalo vyťažiť teda oveľa viac.Sklamaný som bol nezostala mi ani nejaká pamatihodná scéna proste vyšumelo mi to rýchlo z hlavy najhoršie je ,že film postrádal akosi dej a to je dosť doležité!Vidím,že hodnotenia sú tu dosť dobré no ja sa k tomu nepridám nudil som sa! ()

Oyer

Celé mi to příjde nějaké odfláknuté. Mám tyto filmy rád, obliba k filmu: Město bohů - to dokazuje. Tohle mi proti tomu přišlo dost odfláknuté. Tyto děje jsou asi v Somálsku běžné, ale film mi přijde nemá nějaké zápletky, děj. Násilího je tu sice dost, čimž možná splnil film svůj cíl. U mě jen dvě hvězdičky... ()

krusty2

Zaciatok je suprovy a velmi na grcku.Potom uz tempo upada,co je skoda.Ale aj tak je to dobry film. Nie som rasista ale chcel som aby tych malych parchantov ciernych postrielal niekdo.Aspon ten koniec mi to malicko zkompenzoval. ()

camper

Nějak jsem si myslel, že tenhle film bude podobnej Městu bohů, ale pěkně jsem se zmýlil. Tohle je mnohem syrovější. Mnohem drsnější. Když si to tak člověk vezme, ten film je vlastně docela pomalej. Ačkoliv je to o válce. Žádnej americkej film na efekt, kde všichni zbrkle pobíhaj a řvou. Tenhle si jde klidně, svou cestou nechává hrdiny pomalu kráčet městem, nechává je chladnokrevně zabíjet. Nechává plynout čas a působí tak na city diváka mnohem víc. Ovšem, ne všichni tenhle film snesou, protože si na nic nehraje a ukazuje všechno bez okolků. Syrově. ()

KoleckoR

Hodně krutý film z pár dnů života dětského povstaleckého vojáka někde v Africe. Nelze tady skutečně jinak mluvit, než jako o opicích. Od dětství nemumí vzít do ruky nic jiného než kvér a pomocí zbraní si tak brát jídlo, životy koho se jim zlíbí. A pak si s chutí nad dobře vykonanou prací zatančí. Střežme se, aby se taková chátra dostávala do Evropy. ()

Hapretor

Jak mě tento film nudil, tak mě znechutil. Po hodině sem nevydržel a dokoukal pomocí tlačítka foward. Konec je dobrá satisfakce, ale to předtim je hrůza. Tři hvězdy jen za autentičnost - hlavně díky hercům/čkám, dá-li se jim tak říkat. Obsahově fakt děs. Parta vymatlaných děcek, ještě více vypatlaných po drogách a bůh ví jakých ještě sračkách, zblblých ještě většíma hovadama, střílejí do nevinných dospělých, ba co hůř i do dětí, neví proč, neví za co, neví pro koho, neví totiž vůbec nic. Šílenost. Tento film sem zapomněl, jen sem ho dokoukal. Bohužel události, které tento film evokuje, se jen tak pomíjet nedají. Inu, jiná země, jiný mrav. Sem opravdu rád, že žiji v civilizované, gramotné Evropě. I když Bůh ví, jestli to jednou takhle nedopadne i u nás. Na závěr si neodpustím: z té holky, co ho tak krásně zmlátila, musí zákonitě vyrůst krásná slečna. Přemýšlím, že začnu posílat tučné šeky přes S.O.S vesničky, a umožním jí tak pohodlný život + vzdělání a pak si jí přivezu k nám domů. P.S. Ten, kdo dokouká tento film v celé délce, je opravdu otrlý divák. ()

WillyMarks

Drsné... neokoukané a opravdu zajímavé dívání, jak si děti hrajou se zbraněmi, různě se nazývají a jsou hrozně drsní a nesmrtelní. Snímek přináší spoustu různých zamyšlení nad životem. Skvělý scénář a hudba... Trošku z mého pohledu bylo na mě až moc přehnané když 12letí kluci stříleli na automat AKáčkem bez zapření a ani to s nimi nehlo, nicméně to neubralo nic na tom, že snímek je opravdu plnohodnotné drama z jiného světa, o kterém se nám ani nezdá... 80% ()

markotter

Děj nic moc - kdyby to bylo o dospělých, tak by nebylo moc o čem točit. Ale z pohledu toho, že jsem se díval na děti a viděl, čeho všeho jsou schopné, tak to bylo nadmíru zajímavé a celou dobu se mi ježila husí kůže. A závěr byl sympaticky symbolický. ()

flu

Kdyby tenhle film měl nějaký nosnější příběh se zasazením do šiřšího politického kontextu a (hlavně) lépe vykreslené charaktery, mohlo to být za víc. Spousta průvodních jevů spojených s fenoménem "small soldiers" zůstává jen naznačena či zcela nevyužita (armáda jako "náhradní rodina", zneužívání drog, mytologie kouzelných talismanů a vůdců jednotek jako mocných "gri-gri manů" atd.). Takhle vidíme jen bandičku uřvaných smradů, co v ulicích válkou zdecimované Monrovie (?) střílí všechny na potkání. Zkrátka další "evropský" film o Africe. Až jednou nějaký Afričan natočí Alláh není povinen od Ahmadou Kouroumy, věřím, že to bude jiná káva. Nicméně dávám 75% - za to, že alespoň nějaké filmy k tomuto tématu vůbec vznikají. ()

crjules

Cekal jsem pribeh podobny Ismaelu Beahovi z knihy u nas vydane pod nazvem "Dosel jsem daleko". Nic, jen sceny nasili, skandovani vymytych detskych mozku.Vyjimkou jsou treba scena s prasetem, kdy kluk nechce prase zabit, je mu ho lito, ale vzapeti bez hnuti oka zabije cloveka. Nebo kdy JMD na schodech neprozradi schovanou divku a v jeho ocich jsou videt vzpominky, kdysi nebyl vojakem a vi, jake je to bat se.. Chtelo to hlubsi pribeh. Muzu-li doporucit http://www.youtube.com/watch?v=ozsOLdgp_y0 , ta knizka vam da mnohem vic. ()

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn