Thriller ze světa velkých peněz vypráví příběh klíčových postav investiční firmy v průběhu jednoho z prvních dnů finanční krize, jež se rozpoutala roku 2008. Když nezkušený finanční analytik Peter Sullivan (Zachary Quinto) odhalí informace, které mohou jeho firmu poslat ke dnu, vyvolá tím řetězec rozhodnutí – finančních i morálních – a katapultuje životy všech zainteresovaných na pokraj katastrofy. Pomocí skvěle vykreslených lidských charakterů film Margin Call ukazuje, že nic není jen černé, nebo bílé. V dalších rolích fascinujícího debutu scenáristy a režiséra J. C. Chandora se představují Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Stanley Tucci a Demi Moore. Margin Call nabízí neúprosný a odvážně autentický pohled na finanční průmysl a jeho aktéry ve chvíli, kdy stojí před rozhodnutími, která utvářejí budoucnost celého světa. (oficiální text distributora)

Pignon

Na tak nudné téma, tak dobře natočený film aby pohledal. Vhled do myšlení kapitánů financí oplývá humorem: Na co myslíš? Ale umírá mi pes a jeho léčba mě denně stojí 1000 dolarů. Kdo dal dohromady tu analýzu? Toho dneska vyhodili pro nadbytečnost. Vše je v duchu 5 fází každého projektu: nadšení z projektu, vystřízlivění z realizace, hledání viníků, potrestání nevinných, odměnění nezúčastněných. A po 10 letech jsou bohatší, než kdy dřív. Holt komu nesmrdí poctivá práce, musí mít ustláno v kopřivách. Tak uvidíme, co za dalšich 10 let bude trápit kluky z ulice za zdí. ()

Feacher

I když jsem nevěřil, docela dobrý film. Akce i bez akce, krásně ukazana cesta hierarchii až nahoru, kdy se z velkych šéfů stávají také malí lidé... Moderní styl kancelářské kamery "do modra" mě ale moc nesedí a na 5 hvězdiček to není... ()

rime

Je jasny proc musel hrat postavu Sama Kevin Spacey. Nikomu jinemu byste to neuverili, a vypadalo by to trapne. ()

gonzo

Když se řeší grafy a čísla, tak je to strhující. Když se mají vyplnit všechny ty ostatní momenty nějakým lidským dramatem, tak film selhává. ()

Reiti

Film vyrobený podle zadání vlády SS má za cíl tyto efekty na diváka: Stanovuje koks a děvky coby zábavu makléřů na Wall Street jako normu - nikdo se nad tím nemá pozastavit, pouze to přijmout. Ale hlavně, všechny postavy jsou děsně překvapené, když náhodou zjistí, že hypotéky selhávají a kvůli nebezpečnému přepákování jde firma ke dnu. Vlastně to na začátku pouze tuší jediný tajemný pán, který je v zápětí odstraněn. Došlo k tomu vlastně náhodou, mimovolně. Ani chudáčci řadoví makléři to netuší. Ve skutečnosti potíže investičních a hedgeových společností jejich zaměstnanci předpokládali a dobře věděli, jak hazardují a k čemu může dojít. Dokud padala karta, měli z toho pohádkové zisky. V jinak velmi banálním filmu je problém vysvětlen krátce s použitím interních sofistikovaných pojmů tak, aby tomu běžný divák nerozuměl a budilo to dojem nepředvídatelnosti a složitosti. Koho tato problematika více zajímá a chce vidět, jak ke krizi došlo, ať se podívá na dokument Inside Job z roku 2010. ()

brkerez

Skvěle obsazený drama o malých lidech ve víru daleko větších událostí, který ovlivnily celou planetu. Ač sem si to díky hereckýmu ansámblu skvěle užil (hlavně Jeremy Irons a Kevin Spacey jsou famózní), pořád mam pocit, že tomu něco chybělo. A to jsou asi souvislosti. Kdybych předem nevěděl něco o tom, co se dělo s jakýma hypotékama a navázanýma derivátama, asi bych vůbec netušil, která bije a co na těch schůzkách Jeremy s Kevinem vlastně řeší. Jasně, že jde o mega průser bych pochopil a o souvislostech tenhle film bejt asi neměl. Ale stejně sem měl pocit, že když se jedná o události, který startovaly jednu z největších krizí posledních desetiletí, bez nějakýho přesahu přes mrzký osudy pár zůčastněnejch človíčků je tenhle film lehce o ničem. Tím spíš, že ty zobrazený rozhovory a osudy pravděpodobně nejsou dokumentem, ale takovym cvičením na téma jak to asi tak mohlo bejt a to, že v moři a na wall street žijou chladnokrevný žraloci, to sem jaksi dávno věděl. 7/10 ()

kotrlak

Reminiscence z doby kdy se v USA prodávaly toxic mortgages jak na běžícím páse. A židovskej parchant Greenspan pak odešel s čistým štítem a svoji odřenou aktovkou v pohodě do důchodu a další židovskej parchant Ben Shalom Bernanke dostal místo vězeňskejch tepláků Nobelovu cenu za ekonomiku. Jak zpíval Karásek: "jedna vládní klika, jedna politika, žida dlouhá ruka, to je Amerika" ()

nikhaj

Ako nazov vravi film o jednom vecery. Biznis prostredie kde musia zacat padat hlavy vo velkom. Velmi jednoducho nacrtnute co sa moze stat zo dna na den pre dolace a eura ci koruny. Niekto skrachuje iny zbohatne. ()

JoudaCZ

Film stojí za vidění zejména díky excelentnímu castingu. Pokud nerozumíte těm finančním kecům, nevadí. Jednak to podávají pro každého dalšího (vyššího) manažera jednodušeji a jednodušeji (až po verzi "golden retriever" pro šéfa všech šéfů), jednak na tom nezáleží (stejně jako nemusíte rozumět, o čem se mluví v Social Network nebo Nemocnici na kraji města). Prostě pochopíte, že se blíží průser, to stačí. Co filmu vytýkám, je absence názoru. V porovnání třeba s vzdáleně příbuzným filmem The Company Men (který autorův názor vyjádřil naprosto jednoznačně, jakkoli naivně a kýčovitě) se toto jeví spíš jako studie krizového chování v rámci skupiny silných jedinců. ()

Montmorency

Od počátečních minut velmi napínavé a i když divák ví, jak to skončí, tak přesto vydrží napětí až do konce...6, 7 hlavních postav je bezvadných, každá má dost prostoru a tak se odvíjí dost zajímavých 24 hodin ze života jedné finanční firmy......Naštěstí je ve filmu ta ''finanční hatmatilka'' dost zjednodušená, takže to je i pro méně ekonomicky zdatné (tedy pro mne:-) k pochopení ()

Dzandy

Ve filmu dva stěžejní momenty, které film dělají pochopitelný a "krásný" ve smyslu "it s just money, it s made up", zbytek je takovej jakože balast, kdy si má divák sám domyslet o co jde --> 1) noční meeting "board of directors" a vysvětlení situace, 2) den "D" v podobě zneužití důvěry kupujících "rizikových" aktiv, resp. počátek raketového poklesu cen a paniky na kapitálovém trhu. Jestli jsem dobře zaregistroval, tak ve filmu se jedná o bilanční sumu 8 bilionů USD, která má na základě nějaký prognostický metody reálnou hodnotu úplně někde jinde. V celém filmu je párkrát slyšet slovo "swap", ale není zcela zřejmé, co je podkladovým aktivem (zřejmě špatné hypotéky z dob administrativy prezidenta Clintona ?)..., tak jako tak, ve filmu ta investiční společnost "vyrábí" agregované finanční instrumenty, který nejsou rizikový, ale už jakože jisto jistě špatný a prodává je komukoliv, kdo věří v jejich hodnotu a koupí je..., zejména vtipné bylo, jak na konci říká "prodejte to komu chcete, třeba Vaší mámě, když to koupí". Nevím co k tomu víc dodat...., snad jenom to s čím tam argumentoval ten jeden týpek, když docházelo k rozprodeji ("dnes je moje ztráta tvůj zisk"...). Při obchodování s finančními deriváty vždycky někdo vydělá a recipročně druhý prodělá. Film jako takovej proto není v konečném důsledku nic jiného než důkaz toho, že kdo má na finančním trhu relevantní (inside) informace, ten vydělá na úkor jiných. ZNEUŽITÍ DŮVĚRY má ve všech sférách lidského života katastrofální důsledky, což už se pak nedá pochopitelně vrátit, co se jednou stane se nedá odestát. ()

jamescosa

Co to je za chlápka ten J.C.Chandor, že si napíše a skvěle zrežíruje brilantně obsazený kus ze zákulisí počátku reálné ekonomické krize? Toto se prostě nedá vymyslet. Má naprosto dokonalý přehled o charakterech a schopnostech lidí z jednotlivých pater finančních institucí, kde v nejnižších plavou matematičtí a analytičtí géniové a směrem výš se prosazuje stále dokonalejší kontrola vlastních emocí až po zcela chladný instinkt predátora v podání skvělého Jeremy Ironse. Bez zbytečných kudrlinek ukazuje jak funguje systém, kde je jedno, kolik jste vydělali vloni a jak dlouho už tuto skvěle placenou práci děláte. Tak či tak POTŘEBUJETE PENÍZE a čím víc jich máte, tím víc vás to stojí. Udělat během několika hodin rozhodnutí, že potopíte 107 let fungující firmu se vším co je na palubě pokud ucítíte, že se bárka potápí a vy, jako první krysa opouštějící loď na tom můžete vydělat tak, že se zbavíte černého Petra a zanecháte za sebou spoušť je tím, co dělá tyto chlapíky, tím čím jsou a čím se tak na hony odlišují od "normálních lidí". A to je jenom asi tak třetí liga. Uf. ()

floppy4

Toto moze bavit akurat tak clovek z tej "brandže" a nakolko my smrtelnici studujuci humanne vedy AKA pravo az tak nevieme dostatocne precitit toto uzasne spracovanie. Pripadal som si ako ked 6 rocne decko pozera Inception. Citit ze je to "asi" dobre ale kedze tomu nerozumie tak sa nudi a ostatne plusy potom stoja za hovno. Nevadi, spravim si nejaku ekonomicku skolu a viacej si nastudujem krizu a mozno mi to da nieco viac. ()

MiroSmith

Finanční průmysl mě moc nezajímá, ale počátek finanční krize to už je zajímavější. Pořád se o tom někde mluví, tak proč se nepodívat jak to všechno vlastně začalo. Atmosféra je parádní a pokud rozšifrujete pár těch finančních keců, tak se budete dobře bavit. ()

Lacoo

Herecké výkony síce boli super, samí skvelí herci, ale prečo bol natočený tento film, to nerozumiem. Ale to by neboli američania. Veď natočili film aj o útoku na dvojičky, filmy o vojne v Juhoslavii, Afganistane, nejaké o hurikánoch čo mali doma a kadečo iné. Ešte nech natočia film o Obamovi, Clintonovi a neviem ešte aké hlúposti. Akosi im dochádzajú nápady a námety. Podľa mňa bol toto úplne zbytočný film. ()

Aresko123

Zaujímavé a nenudiace. Film o tom ako sa to bohaté 1% rozhoduje s heslom "po nas potopa". Je to tak a preto je náš svet tam kde teraz sme........Celkom dobrý film na jedno kuknutie. ()

dendca odpad!

Nechápu jak tenhle film mohl byt ohodnocen na tak hodně... V tomhle filmu nebyl žádný herecký výkon, vlastně tam pomalu ani o nic nešlo, zkrátka krize.. Nebylo poznat ani o kterou společnost jde, bylo podloženo spíše odbornými názvy, který normální člověk nepochopí.. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

24.01.2012

Špičkově obsazený bankrot

Špičkově obsazený bankrot

12.07.2010

Předevčírem jsme tu měli drama z Wall Street, které chystají Scott a DiCaprio, dnes je tady další, mnohem aktuálnější. Margin Call je nezávislý film neznámého scénáristy a režiséra J. C. Chandora,… (více)