Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Detektivní drama z doby těsně před sjednocením naší tělovýchovy. Kriminalisté vyšetřují vraždu funkcionáře fotbalového klubu, úplatky a manipulaci s výsledky zápasů. (oficiální text distributora)

Recenze (22)

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československé krimi z fotbalového zákulisí zasazená do roku 1947, dle očekávání notně prostoupené ideologickou propagandou. Vyšetřování totožnosti oběti loupežné vraždy zavede nadporučíka Kalouska v podání těžce prorežimního R. Deyla a mnohem sympatičtějšího Z. Dítěte do prostředí fotbalových funkcionářů a jejich nekalých praktik. Vzhledem k tomu, že se tyto machinace s výsledky zápasů dodnes nezměnily, domnívám se, že nesportovní aktivity fotbalových jednatelů a jejich černobílé (buď podvodník nebo komunista) morální profily pouze posloužily jako odůvodnění k zestátnění fotbalových klubů a destrukci jejich tradičních názvů v příštím roce. Ve vedlejších rolích se představili J. Roll, J. Chvalina, dr. K. Peyr a A. Holzinger v rolích ziskuchtivých bafuňářů, hlavní ženské role obsadily půvabná A. Vránová a D. Medřická. K pousmání vedla zajímavá myšlenka hlavního vyšetřovatele : ´to jsou oni, samá ženská, divný kšefty, karban, chlast a říkají si sportovci´. V roli jediného kádrově správného fotbalového jednatele se objevil J. Bek, jenž mě však pěkně sral, neboť každá věta, co vypustil z úst byla propagandistická sračka, pochopitelně vyslovená s patřičným nadšením. Poněkud zbytečné, avšak nikoli v roce 1950, bylo krátké zobrazení rodinné Kalouskovy idylky na počátku snímku, jež měla zřejmě symbolizovat kontrast mezi soukromým a pracovním životem správných socialistických občanů. Ve snímku se též objevila začínající jazzová hvězda V. Průchová, avšak její pěvecký projev bohužel nemohu pochválit, neboť mě spíš vyděsil. Režisér Miroslav Hubáček natočil poměrně slušnou kriminálku, postupné odhalování nečekaného pachatele bylo na úrovni a bavilo mě, nicméně bohužel znatelná prorežimní pokroucenost dovoluje dosáhnout na maximálně průměrné hodnocení. ()

GIK 

všechny recenze uživatele

Nejlepší je veselé domlouvání prohry Olympie s posledním FAK. „Zápas dopadne 5:1 pro nás.“ „A menší skóre by vám nestačilo?“ „Ne, ne mám to spočítaný.“ „Tak teda 5:1!“ Úsměv od ucha k uchu a tajemník s prokuristou jsou dohodnuti. Pěkný umírněný výkon Deyla i Dítěte. Sympatický Jiří Roll v roli tajemníka Olympie. Pouze lehký náznak politiky odpovídající době vzniku: do teď jste dělali všechno úplně blbě, ale teď konečně přejde sport do rukou lidu. Jinak je to pěkná detektivka s překvapivým rozuzlením. ()

Reklama

Iroquaise 

všechny recenze uživatele

Průměrná, ale koukatelná detektivka se vtahujícími retrospektivami (opatřenými voice overy), které kazí výsledný dojem nedopracovaný scénář ( postava záletníka v podání Josefa Kemra nemá ve filmu výraznější smysl) s řídkou zápletkou a výrazně tezovitým vyzněním. Agitační rovina tentokrát cílí na podvodné korupční praktiky v zákulisí fotbalu. Film otevřeně a místy s až absurdní vyčítavostí ( porovnávání lživého článku o stavu fotbalu s kriminální realitou ) oroduje za zapojení fotbalu do sjednocené tělovýchovy, která ho s definitivní platností pročistí a zbaví podvodného kšeftování....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/08/v-trestnem-uzemi-r-miroslav-hubacek-1950.html ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Občas má některý záběr až noirovou atmosféru, ale je to zabito tím neustálým agitováním, které se ani nesnaží být podprahové (naprosto vzorový je zde ve své roli Josef Bek). Zajímavá je účast orchestru Karla Vlacha se zpěvačkou Vlastou Průchovou, pro kterou to bylo jediné účinkování ve filmu. Nicméně, vystupují zde jako součást odcházejícího světa. Jak jim asi při tom natáčení bylo? ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Stranická propaganda se ve filmu 50. let nevyhnula žádnému prostředí a to sportovní jak vidno nebylo výjimkou. Ani herecké výkony tu zrovna neoslní a zvuk který se u snímku dochoval je místy téměř k neposlouchání. Naštěstí má "V trestném území" i řadu světlých stránek - velmi dobrou dobovou atmosféru, na své si přijdou příznivci swingu, kteří zde mají jedinečnou příležitost poslechnout si Orchestr Karla Vlacha s Vlastou Průchovou a v neposlední řadě stojí za zmínku stadion Olympie, který si zahrál legendární vršovický Ďolíček. Zbývá jen postesknutí sportovního fanouška nad tím, že pokud se praktiky fotbalových bafuňářů za těch pětašedesát let změnily, tak bohužel jedině k horšímu... ()

Galerie (1)

Zajímavosti (1)

  • Podstatná část filmu se odehrává na bývalém Dannerově sadionu, což je dnešní Ďolíček, tedy stadion týmu Bohemians 1905 Praha. (hendrich6)

Reklama

Reklama