Osudový kruh

• Česko Červený kruh (více)

Tři muži vede osudový kruh přímo do náruče smrti. Corey (Alain Delon) se po propuštění z vězení vrací za svou dívkou, která ale mezitím dala přednost jeho parťákovi. Náhoda ho svede dohromady s prchajícím zločincem Vogelem a bývalým policistou Jansenem. Společně vyloupí klenotnictví. Snadný úspěch je povzbudí, a proto začnou vyhlížet další objekt... (Česká televize)

cheyene

Chvílemi zbytečně rozvláčné a zdlouhavé, místy jdoucí proti logice (zejména při loupeži v souvislosti se zabezpečením prostoru), avšak díky několika napínavým scénám si Osudový kruh zaslouží 4*. ()

Madsbender

Štýlová, dusná softartová gangsterka zo starej školy pre fajnšmekrov. Prvé stretnutie s Melvillom vyšlo presne podľa mojich predstáv. I keď som o ňom zhola nič nevedel (teda okrem názoru niektorých náročnejších divákov, že sa jedná o špičkového režiséra), jeho rukopis je poznať na sto honov - teda ak sa aj jeho ostatné filmy odvíjajú v podobnom duchu. Do klasickej kriminálnej zápletky s Delonom v jednej z množstva podobných rolí dosadzuje kontúry špecifického realistického rozprávania (ktoré narúšajú len surrealistické výjavy z Jansenových nočných môr v útrobách jeho bytu) - chladne naratívny prístup bez rušivých elementov, dlhé, mlčanlivé scény, do detailu precíznymi kameramanskými technikami snímajúce každý úkon jedného z (anti)hrdinov, strohé a účelné dialógy určené len pre momenty, keď si postavy majú čo povedať. Chápem, že pre niekoho to môže byť dlhé, únavné a ťažko stráviteľné, ja som si však túto jazdu užil so všetkým, čo k nej patrí, teda sústredenou pedantnou réžiou, perfekciou, sršiacou z filmu, inklinovaniu k ázijskej filozofii, netradične rozprávanému príbehu, kde sa všetko skutočne dokonale pretne až v samotnom závere a bez výnimky brilantnými výkonmi hlavných predstaviteľov (Bourvil príjemne prekvapil). Tak prepracované dielo, v ktorom nie je nič navyše a ktoré si plynie svojim vlastným, prirodzeným realistickým tempom, často úplne bez slov a len za sprievodu minimalistických hudobných motívov, je malým zázrakom. Scéna lúpeže je tým najtichším a najdokonalejším zločinom v histórii zvukového filmu. 100% P.S.: Všimnite si výtvarnej stránky filmu, používania vertikálnych línií v interiéroch a všadeprítomných mreží (na stanici, v podniku, v banke), ktoré Coreyho prenasledujú pri jeho snahách o resocializáciu. Melvillovo majstrovské dielo, ktoré je zlatou baňou pre pisateľov a milovníkov obsiahlych interpretačných analýz, tak nenápadne podsúva ďalší význam - celý svet pre nás môže byť len jedným veľkým väzením, z ktorého niet úniku. ()

Vančura

Výtečný film, který se mi velmi líbil. Na dnešní dobu (bože, jak tenhle obrat nesnáším, ale lepší mě nenapadá) má tenhle film poněkud pomalejší tempo, ale to je po mém soudu spíše negativní vizitka pro současnou produkci, která je sestříhána tak zběsile, že se na to osobně nedokážu skoro koukat. Pokud mladší diváci odkojení všemi těmi Bourneovými ultimáty a podobnými sračkami náhle zhlédnou film jako je tento, nedivím se, že se mohou při sledování nudit a nedokáží udržet pozornost. Je to však problém na straně konkrétního diváka, nikoli filmu. Osobně mám tenhle typ žánrových filmů ze staré školy rád právě proto, že se takové filmy už dávno netočí. Snad jen škoda, že to v telce odvysílali v českém dabingu, byť velmi obstojném - vidět tenhle film v původním znění a v kině musí být vážně zážitek. ()

Snorlax

Poctivý, tradiční perfekcionista Melville (stav bytu po pěti letech, kdy nebyl obýván) opět vytváří atmosféru tak příznačnou pro jeho snímky. Nemalou měrou se na ní podílely nejen výkony Delona a Volontého (Melville byl jeden z mála, který dokázal Volontého skutečně urežírovat tak, aby se Volonté nesnažil strhávat veškerou pozornost na sebe), ale i hudba Érica de Marsana (s Melvillem spolupracoval již o rok dříve na svém prvním filmu Armáda stínů). Opět dlouhý film s minimem dialogů, přesně tak jak to uměl právě jen Melville. Výborný výkon podal i Montand, jen mi trvalo zhruba minutu, než jsem ho poznala. ()

Šakal

Místo komentáře, snad prominete, (nebo klidně ne) protentokrát dvě otázky. Ostatně, už to zde několikrát (za všechny: dobytek, DaViD´82 (za „dobytkem“ je úmyslně čárka :-) zaznělo. Střihač dostal dovolenou nebo na něj nezůstaly money? Druhou otázkou bych dal za pravdu Enšpíglovi resp. první větě jeho komentáře. Souhlas, šok to byl opravdu pořádný. Řekne(te) mi někdo, kdo dostal ten šílený nápad, obsadit věčného dobráka od kosti, smolaře resp. ňoumu Bourvila do role nekompromisního komisaře Mattei(ho) ?! Korunu tomu všemu navíc nasadil dabing J. Brudera. Nevěděl jsem, jestli se smát, brečet nebo se porvat. Naštěstí? nebyl „nikdo vhodný po ruce“ a tak jsem alespoň pro sebe „objevil“ kouzlo noční Stromovky a při (hodně) dlouhém výběhu to ze sebe následně setřepal. Příště však zkusím (možná) radši jednoho panáka. Zabírá to (prý) podobně a nebolí od toho (druhý den) tak nohy. P.S. Tohle není osudový kruh, to je osudový omyl a chtělo to Venturu, souhlas, vymlouvat to nikomu nebudu :-) To Armáda stínů je (Melville) jiné kafe..... ()

Anderton

Na kriminálku síce netradične dlhé, ale prekvapivo ma Osudový kruh v žiadnej sekvencii nenudil. Nemal som navyše potuchy, kam sa dej bude uberať, či sa odohrá nejaká pripravovaná akcia, alebo sa zameria na vzťahy. Menší problém mám s myšlienkou filmu, ktorá je nám viackrát vtĺkaná doslovne do hlavy, namiesto toho, aby pekne vyplynula z deja. Záver môže prekvapiť, nakoniec je však v súlade s atmosférou filmu. Nie je to žiadna scenáristická dokonalosť ani hĺbavé umenie, ale ako večerná zábava zo starej školy to poteší. Tých starších viac, ako mladších, zvyknutých na zbesilejšie tempo žánru. Nie vždy je Delon sympatický, tu mi ako zloduch ale presne sadol. Zaujímavý je dabing Bourvila, ktorý môže mnohých rozladiť, každopádne mu tento hlas (nezaregistroval som koho) ku ksichtu pasuje. ()

nascendi

Tešil som sa, že uvidím starú dobrú francúzsko-taliansku kriminálku. Obsadenie zaujímavé, len som nevedel, čo tam robí Bourvil. Ale už v prvých záberoch som sa to dozvedel. Dokonale ma to znechutilo. Chápem, že každý komik túži zahrať si dramatickú úlohu, ale nech si to skúsi v divadle. Film je na takéto experimenty príliš drahá záležitosť. A ešte s klasickým ňoumovským dabingom. Ani Petr Schullhoff do svojich detektívok neobsadzoval Luďka Sobotu namiesto Rudolfa Hrušínského. Ale nielen Bourvil, ale aj viac náhod a nelogickostí, ako som schopný tolerovať spôsobilo, že viac, ako tri hviezdičky nemôžem dať, aj keď to podľa papierových predpokladov vyzeralo lepšie. ()

PetrPan

Delon, Volonté a Montand jako zločinci, jež svede dohromady náhoda a spojí pouto přátelství a jeden velký plán a proti nim neústupný a nekompromisní Bourvil jako komisař Mattei. Velkým překvapením byl  právě výkon komika Bourvila a zkrocený Volonté (nijak mu to neuškodilo), nadchla hororová scéna s obyvateli  Jansenovy (Yves Montand) skříně a vlastně dojala upřímnost přátelství projevující se v jak jinak než tragickém závěru.  Filmový svět zádumčivého a tichého Melvilla se stává mou oblíbenou destinací.  Tiše jsem proplouval mezi ostrůvky klidu a  napětí, abych v závěru pohlédl do chřtánu osudového víru, který všechno a všechny stáhl pod hladinu a zůstalo jen to ticho... ()

Slarque

Melville tyhle žánrovky vážně zvládal na výbornou. Alain Delon se pro podobné role zřejmě narodil, Bourvil znamenitě zužitkoval další z šancí ukázat, že se nehodí jen do komedií, Gian Maria Volonté tu báječně funguje jako nebezpečný tvrďák a Yves Montand má ve filmu nezapomenutelné entrée (90%). ()

eLeR

Má to nesmierny štýl a elegantného Montanda. Ponuré počasie celý čas. Muziku, ktorá zaznie v správnu chvíľu. Tempo, ktoré sa nikam neponáhľa. Jednoduchý príbeh o troch zlodejoch, jednom neúprosnom policajtovi a krádeži. A tiež o tom, že nevinní neexistujú. Ľudia sú hriešni. Po narodení sú čistí, ale na ako dlho...  ()

Chrustyn

Extrémně dlouhá a pomalá kriminálka s Alainem Delonem v nejlepších letech, který role drsných policajtů vyměnil za drsného zloděje. ()

bassator

47th KVIFF 2012 - TRIBUTE TO JEAN-PIERRE MELVILLE - Pocta Jeanu-Pierru Melvillovi (Le cercle rouge / THE RED CIRCLE / Osudový kruh) ()

classic

Najlepšia časť filmu, je podľa mňa v scéne, keď dvaja, o chvíľu, traja maskovaní lupiči, prepadnú klenotníctvo, a to je pekne ďaleko od úvodu filmu, najprv sú to Corey s Vogelom, pričom prvý pán s tvárou, večne fajčiaceho - Alaina DELONA, je postavou, ktorú akurát, prepustili z väzenia, kde mu dozorca tajne prezradí plány na lúpež, a tak sa vonku poberá smerom k frajerke, ktorá ale medzitým spáva s iným... , Delon úplnou náhodou stretáva zločinca Vogela, ktorý je na úteku... s tvárou - Giana Mariu Volontého, ktorý zdrhne z vlaku, i keď, ho má pod kontrolou, komisár - Mattei s tvárou Bourvila, ktorý mi tam, akosi, nepasoval ! No a tretí do partie, je bývalý policajt, Jansen s tvárou - Yvesa Montanda - ( vynikajúci bol v Mzde strachu !!!! ), ktorý je napojený v liehu, je v totálnom delíriu, a zázračným spôsobom sa postaví na nohy, aby im pomohol s kšeftom, lebo má presnú mušku, pritom pred nejakým časom, mal šialené hulucinácie z toho, debilného chlastu, akosi rýchlo sa spamätal, to je teda pekne postavené na hlavu, ďalšia diera, podľa mňa, je v scéne, kedy Vogel vyskočí cez okno z vlaku, a jemu sa nič nestane ? Taktiež, je to celé, akosi, naivné, a zbytočne, dlhé, mieša sa tu klasický hollywoodský štýl, ale väčšinu času, som sa nudil, i miestami, chaotický strih, celkovo napomáha k výslednému dojmu z filmu ! Alain Delon, nepatrí medzi mojich obľúbených hercov, ba ani film režiséra - Jeana-Pierreho Melvillea, nezachráni rozpačité dojmy, najmä ten, naivný koniec ! ()

jojinecko

Gangsterka starej školy, aké sa už netočia. Kto che strhujúce tempo a non-stop akciu bude sklamaný, všetko je založené na sofistikovaných metódach a atmosfére, pričom dej sa miestami vlečie viac než by sa patrilo. Alain Delon s tým svojim "cool knírkom" síce má charizmu ako vždy, ale celkový dojem tentokrát zodpovedá "len" lepšiemu priemeru. ()

borsalino

Perfektně propracovaná kriminálka, ve které právě propuštěný vězeň Corey (Alain Delon), uprchlý zločinec Vogel a bývalý policista dají dohromady, aby vyloupili klenotnictví. Atmosféra začne houstnout s tvrdým nátlakem a mazaně chystanými pastmi policejního komisaře Francoise Matteie (Bourvil) na všechny, na které by se lupiči mohli obrátit. Jedna past sklapne, což odstartuje řetězovou reakci s drtivým a krvavým koncem. Výborně zpracované, jen stopáž by mohla být o trochu kratší. ()

špaček421

Čtyři legendy francouzského filmu (Alain Delon, Bourvil, Yves Montand a režisér Jean-Pierre Melville) a jedna legenda filmu italského (Gian Maria Volonté) se sešly aby daly dohromady tenhle krimithriller, tak trochu pokus navázat na filmy noir. Rozhodně je to zajímavý film, Bohužel scénář má pár bot a nedotažených věcí, ale je dobré, že jsem se hned od začátku nedozvěděl, o co vlastně jde a celý děj se odkrýval postupně. Ve filmu je málo dialogů, a vrcholná scéna probíhá v naprostém tichu. Koho z herců bych chtěl obzvláště vyzvednout je Bourvil. Člověk by čekal, že bude hrát komického nešikovného poldu, který se marně snaží Volontého a Delona chytit, ale hrál tvrdého komisaře, a to tak, že skvěle. Původně měl jeho roli hrát Lino Ventura (a Volontého Belmondo). Co mi vadilo je absence čistě záporné postavy. Člověk z těch hlavních fandí každému - Delonovi, aby se mu to povedlo, Volontému, aby ho nechytli, i Bourvilovi, aby ho chytil. Montand je samozřejmě taky sympatická postava. Prostě tam chybí nějakej vyloženej hajzlík (trochu jsem čekal že to bude Volonté). Moc se mi ani nelíbila hudba. A film byl moc dlouhý - 140 minut je vážně moc. ()

mm13

Do prasknutia nabité bez emócií... Avizovaný remake Johna Woo dopadne buď katastrofálne (Amerika) alebo nad všetky očakávania (Hong Kong). ()

Tommassi3

"Nic nemůže změnit podstatu člověka.." Pětasedmdesát procent ?? What the fuck ?? Osudový kruh zastihl Jean-Pierra Melvilla na vrcholu tvůrčích sil, když znovu přichází se svým oblíbeným existencionálním uchopením hrdinů, kteří ctí jen a pouze jakýsi vlastní kodex cti, a tak i tématem mužského přátelství či lépe vzájemné loajality z tohoto kodexu vyplývající, která platí za základní jednotící motiv všech Melvillových snímků, nikoli zločinu a trestu, jak by se mohlo na první pohled zdát, byť i ten lze vypozorovat i zde, nicméně určitě až v druhém plánu.. Fantastický snímek, co vás sundá jako rána kladivem, s naprosto geniálním Bourvilem, jehož jsem si nejdřív v podobné roli vůbec nedokázal představit.. A tak před ním smekám !! Tady není o čem přemýšlet.. ()

Padme_Anakin

Brilantní kriminální drama o loupeži v klenotnictví, skvělé herecké obsazení, všichni zúčastnění zaslouží smeknutí klobouku, ovšem jmenovat musím pana Bourvila, nesmírně mě překvapil, příjemně překvapil.. Krásná, stylová, pozoruhodná záležitost, u mě absolutní spokojenost.. Kruh se uzavřel.. JPM.. ()

liquido26

Další francouzský heist film, kde se při vloupačce asi půl hodiny moc nemluví :-) Co vytknout? Možná pomalejší tempo nebo délku, nicméně mi to zase tolik nevadilo, protože jsem tento snímek díky technickým problémům musel dát na dvakrát :-) Skvělé obsazení - obzvláště Bourvil ()

Orlando a Yun-Fat opět parťáci?

Orlando a Yun-Fat opět parťáci?

20.04.2008

Remake klasické francouzské gangsterky Červený kruh z roku 1970 měl původně režírovat John Woo. Ten má ale momentálně spoustu práce s dokončováním historického megafilmu Red Cliff, který byl tak… (více)