Reklama

Reklama

Old Shatterhand

  • Západní Německo Old Shatterhand (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Vinnetou usiluje o uzavření mírové dohody mezi indiány a bělochy. Tomu se však snaží zabránit kapitán Bradley, jenž se za tím účelem spolčil s desperátem Dixonem. Ten ve spolupráci s proradnými Komanči přepadává osadníky a na místě masakrů nechává těla zabitých Apačů, jež mají Vinnetouův kmen očernit. Do zajetí protivníků upadl Vinnetouův adoptivní syn Tujunga, ale zachrání ho hrdinný Old Shatterhand. Ten se vydává za míšenkou Palomou, kterou má doprovodit do bezpečí, ale zjistí, že u ní nalezl útočiště syn pobitých osadníků, jenž by coby svědek mohl mít zásadní roli v celém konfliktu. Vinnetou mezitím ve snaze zabránit otevřené válce mezi Apači a Komanči vyzývá na souboj muže proti muži svého rivala, náčelníka Velkého medvěda… Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře podnítil k natáčení dalších mayovek nejen původního producenta Horsta Wendlandta, ale i jeho největšího konkurenta Artura Braunera, šéfa společnosti CCC Film. Ačkoli Wendlandt vlastnil práva na veškeré Mayovy knihy odehrávající se na Divokém západě a měl na účinkování v nich smluvně vázané i hlavní hvězdy Pierra Brice a Lexe Barkera, Brauner prostě přišel s projektem Old Shatterhand. Jelikož žádná kniha s tímto názvem neexistovala, nemohl Wendlandt proti tomu nic dělat. Výrobu filmu provázela řada nesnází, především pak opakované výměny scenáristů, kdy poslední dokonce proběhla ještě v první den samotného natáčení. Podobné průtahy provázely i angažování režiséra, ale bez komplikací se neobešlo ani samotné natáčení, stižené různými nehodami i nepřízní podzimního počasí. Částečně kvůli průtahům, ale především díky vysokým ambicím Artura Braunera i finančním nárokům Lexe Barkera se film Old Shatterhand stal nejnákladnějším projektem v celé sérii mayovek z šedesátých let. Rozpočet byl ale vyrovnán úspěchem snímku a jeho prodejem do desítek zemí, dokonce včetně bývalého Sovětského svazu. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (42)

  • Guy Madison si v tomto filmu zahrál dvojroli – kapitána Bradleyho a indiána Sokolí oko. (Marek06)
  • Původně napsal scénář Daniel Mainwaring, který však neměl vůbec nic společného s knihy od Karla Maye a měl překroucené charaktery hlavních postav. Vedení Constantinu ho tak kvůli obavám z poškození předešlých Wendlandtových (i svých) mayovek zrušilo. Najat byl tedy druhý scenárista Ladislas Fodor, ale ani jeho scénář nebyl schválen. Jako třetí scenárista byl angažován Slovák Leopold Lahola, který se měl ujmout i režie. Nakonec však scénář napsal přímo na místě natáčení Robert A. Stemmle, který přepracoval zamítnutý scénář od Ladislasa Fodora. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)
  • Snímek je nejdražší Mayovu adaptací a zároveň jedinou, která byla natočena na 70mm film. (Terva)
  • Ke koordinaci natáčení sloužilo osm radiostanic, které však musely být po několika dnech přeladěny, protože vlnový rozsah se shodoval s frekvencí používanou jugoslávskou tajnou službou. [Zdroj: Cinema] (Terva)
  • Izraelská herečka a představitelka Bílé holubice Daliah Lavi své tělo ve scéně mezi vodopády neodhalila, na tyto záběry měla dvojnici, šestnáctiletou chorvatskou modelku. (Hans.)
  • Film byl po premiéře prodán takřka do celého světa, dokonce i do bývalého Sovětského svazu. (hippyman)
  • Při natáčení v Ulcinj v nejjižnější části Jugoslávie byl štáb kvůli výpadku pitné vody v hotelu Jadran nucen čistit si zuby vínem. (hippyman)
  • Natáčení bylo občas opravdu nebezpečné, o čemž svědčí řada úrazů: jeden z jezdců, který spadl z koně, byl jiným koněm pošlapán a těžce zraněn na hrudníku. Těžce se zranili i další dva jezdci: jeden utrpěl zlomeninu paže, druhý poranění hlavy. Jeden kůň zemřel. Mnoho jezdců bylo po několika dnech téměř neschopno pohybu, kvůli otevřeným ranám na vnitřní straně stehen, způsobeným jízdou na neosedlaných koních. (hippyman)
  • Při natáčení bitvy o Fort Drand bylo v použito 280 koní a mezi nimi také mnoho poníků, kteří se na indiánské koně ale příliš nehodili, takže stáli stranou. (hippyman)
  • Aby vzbudil filmový architekt dojem rozlehlosti pevnosti Fort Grand, použil pravý filmový trik a jednu ze dvou bran postavil šikmo, takže pevnost neměla čtyři, nýbrž pět rohů. (hippyman)
  • Filmová pevnost není tak monumentální stavbou, jak se na stříbrném plátnu zdá. Na délku měřila 140 metrů, na šířku pak 40 metrů. (hippyman)
  • Během natáčení v Dubrovniku musel být Lex Barker dopraven do nemocnice, kde mu byla operována cysta u řitního otvoru. Dva dny poté onemocněl pro změnu režisér Fregonese a kvůli vysoké horečce nebyl schopen několik dní natáčet. (hippyman)
  • Jiné názvy filmu:
    Belgie: La Bataille de Fort Apache / Het Gevecht van Fort Apache.
    Brazílie: A Batalha final dos Apaches.
    Dánsko: Old Shatterhand.
    Finsko: Old Shatterhand.
    Francie: Les Cavaliers Rouges.
    Velká Británie: Apaches´ Last Battle.
    Holandsko: Old Shatterhand.
    Itálie: La Battaglia di Fort Apache.
    Jugoslávie: Old Seterhend.
    Kanada: Les Cavaliers Rouges.
    Rakousko: Old Shatterhand.
    Portugalsko: Assalto ao Forte.
    Švédsko: Old Shatterhand.
    Švýcarsko: Old Shatterhand.
    Španělsko: La última Batalla de los Apaches.
    USA: Shatterhand. (hippyman)
  • Snímek se může pyšnit oceněním Zlaté plátno za více než 3 000 000 diváků v průběhu 12 měsíců (uděleno 8. 10. 1965 berlínském Gloria-Palastu). (hippyman)
  • Premiéra proběhla 30. dubna 1964 v Mnichově (Mathäser-Filmpalast). (hippyman)
  • Místa natáčení: Jugoslávie: vodopády řeky Krky u Skradinu, Popovo Polje u Trebinje, Zupci u Trebinje, Krute u Ulcinj aj. (hippyman)
  • Natáčení začalo 23. září 1963 v Národním parku Krka a skončilo 11. listopadu 1963. (hippyman)

Reklama

Reklama