Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bud Spencer a Terence Hill v boji s nebezpečnými pistolníky a falešnými hráči... O velkých penězích a účinných intrikách, o dvou přátelích, kteří lehkovážně pozbyli a s velkou námahou nabyli zpět své bohatství, o mužích, kteří dokáží nebezpečně dobře zacházet s pistolí, a o jiných, kteří se vyznají ve falešných hrách. O tom všem a ještě o mnohém jiném vypráví s nadsázkou a trochou ironie film z Divokého západu, který v roce 1968 natočil režisér Giuseppe Colizzi. Role nerozlučných kamarádů, jež se snaží dostat ke svým penězům, Colizzi svěřil populární herecké dvojici Bud Spencer a Terence Hill. Jejich společníkem se v roli mazaného Cacopoulose stal Eli Wallach, představitel obávaného Calvery ze slavného filmu Sedm statečných. Dobrodružná cesta za zlodějem je provázená pro tento žánr typickými potyčkami a rvačkami, které vrcholí velkolepou bitkou v kasinu. Film patří do série populárních italských westernových komedií, nazývaných též spaghetti-westerny. (Česká televize)

(více)

Recenze (111)

Klajnik 

všechny recenze uživatele

Trumfové Eso/Ace High je druhý spaghetti western Giuseppe Colizziho (přímé pokračování Bůh odpouští, já ne!) a druhý western, v němž účinkovalo duo Hill-Spencer, kteří v této trilogii (3. díl Boot Hill) položili základy své herecké polohy a relace, které pak od sedmdesátek hráli. Tlustej Bud Buddy Spencer jako naštvanej hromotluk a Terence Hill jako jeho agilní parťák, který však zde ještě hraje zádumčivě a přísně jako Franco Nero v Djangovi. V Barboniho westernech se však již objevuje v komediálnější poloze, kterou utváří jistá nejapnost, vychytralost, bezstarostnost až naivitou. Díky tomuto kontrastu k otrávenému, tupému a ohromně silnému Spencerovi je generováno více zábavy z jejich vztahové dynamiky. Já ty jejich slapstickové taškařice plné bitek zas tolik nebaví, ale Colizziho westerny mi nenabízí nic o tolik lepšího. Nejvýraznějším kladem oproti Barboniho trilogii jsou možná lepší záporáci, což je však dáno tím, Colizziho tón je zkrátka vážnější. Frank Wolff měl sice v předchozím filmu více prostoru než jaký má zde záporák v podání Kevina McCarthyho. Pozornost se spíše upíná na "ošklivého" Eli Wallacha: Na jeho postavě zde stojí zápletka> Ukradne totiž hrdinům peníze, které ukořistili v závěru jedničky a vnutí jim, aby mu pomohli v jeho pomstě, což později dělají už z čiré sympatie. Lze chápat proč (postava byla zrazena a nechána na 15 let za katrem), ale nelze to moc prožívat spolu s postavami, protože ten scénář prostě není dost imerzivní a zdařile si diváka vedoucí. Vůbec mě nezajímalo, jak to dopadne a jestli si Wallachova postava pomstí, protože jsem to s ním nijak zvlášť neprožíval, jelikož jsem nebyl součástí jeho utrpení a se záporákem jsme se střetli až v samém závěru. Celá tahle emoce jde tedy mimo diváka a závěr s tím pak nemůže operovat. Je to vlastně nedostatečně dramaticky vystavěné, protože by se mělo budovat napětí (třeba v rámci nějaké emoce, kterou může být touha se pomstit a revenge příběhy by právě tohle měli v divákovi vybudit) a ve vhodný moment to napětí uvolnit, čímž diváka "odměnit".  Tohle však v tomto (ani předchozím) filmu dostatečně nesepne. Oba filmy jsou koukatelné, ale troufám si říci, že kvůli nedostatečně prokreslenému scénáři nechají diváka spíše chladným. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Tak se spolu podruhé ocitli na Divokém západě: Modrooký blonďák - ten prohnanější ... a velký hromotluk - ten prostodušší. Leč zápletka je poněkud neučesaná a vůbec celá taková neupravená - jakoby ráno zaspala, následně vstala špatnou nohou, nevyčistila si zuby, nenašla růžovou blůzku, upustila namazaný krajíc (všichni víme, jakou stranou takový zlomyslný kousek pečiva obyčejně dopadne na zem), pobryndala se čajem, přetrhla oblíbený řetízek ... a celá ta ranní šlamastika se odrazila na jejím duševním rozpoložení a poznamenala její náhled na svět - na ten filmový obzvlášť. V každém případě nechala naše dva přátelé na holičkách: Trmácejí se neobydlenými i obydlenými destinacemi, vymýšlejí, kterak se dostat na kobylku čtveráku Cacopoulosovi a jejich protihráč se přitom baví daleko víc nežli oni - i nežli vy, neboť dějová linie je maličko roztahaná a nepřináší až takovou údernou zábavu, jakou byste čekali. Nicméně můžete ji brát jako příslib do budoucna - Bud Spencer a Terence Hill byli v těch dávno minulých dobách mladí a neklidní a nejlepší kousky je teprve čekaly. ()

Reklama

lykan9 

všechny recenze uživatele

Trumfové eso je ještě snad o dvě třídy lepší než jeho předchůdce Bůh odpouští, já ne!Film je vtipný, napínavý a hudba dokonalá. Když k tomu připočtu ještě skvělé herecké výkony trojice Hill x Spencer x Wallach, tak se jedná o naprostou dokonalost. Jinak závěrečná přestřelka v casinu by měla být zapsána do historie filmografie, to je totiž opravdu něco. ()

Kubaso 

všechny recenze uživatele

Co do děje je pokračování Bůh odpouští... já ne! možná o něco složitější záležitostí, poněvadž na první díl celkem úzce navazuje. Jednoznačně mu prospěl odlehčenější styl, jenž má z větší části na svědomí nenapodobitelný Eli Wallach, který si tu v podstatě zopakoval roli Tuca z Hodného, zlého a ošklivého. Ačkoliv jeho scény patří jednoznačně k vrcholům filmu, hlavní dvojice se nenechala zastínit a především Spencer exceluje (za vydatného přispění Hrušínského dabingu). I Colizzi, který setrval na režisérském postu, se přiučil od Leoneho a výrazně tím filmu pomohl. Trumfové eso obsahuje řadu skvělých momentů a závěrečný souboj patří k těm nejkrásnějším, jaké jsem zatím viděl. Pro mě jeden z nejlepších westernů vůbec. ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Westernová podívaná z toho trošku vážněšího soudku, kde se všechno netočí jen kolem bláznivých rvaček( nic proti nim), ale naopak režisér slušně pracuje i se samotným příběhem a ten bitkařský potenciál dvojice Hill-Spencer je využíván jen v přesně odměřené míře. Společně se skvělým Wallachem pak mohlo vzniknout seskupení, které táhne celý film bez zbytečných řečí, ale zato s ostře nabitým kvérem a nezvladatelnou touhou po penězích. A to je přesně to, co dělalo western westernem... ()

Galerie (39)

Zajímavosti (2)

  • Natáčení probíhalo ve Španělsku. (Terva)
  • Československá kinopremiéra proběhla s velkým zpožděním až koncem roku 1983 a televizní teprve v létě 1986. (charles3)

Reklama

Reklama