Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh plukovníka Kuklińského, jednoho z nejvýznamnějších špiónů studené války... Jack Strong bylo krycí jméno plukovníka Polské lidové armády Ryzsarda Kuklińského – údajně největšího škůdce komunismu. Jako člen generálního štábu Polské lidové armády byl styčným důstojníkem mezi polskou armádou a velením vojsk Varšavské smlouvy, což mu umožňovalo přístup k nejtajnějším dokumentům vojenského charakteru. V roce 1971, tedy krátce po Gdaňských krvavých událostech a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa se Ryzsard Kukliński rozhodl začít spolupracovat se CIA. Údajně jim dodal kolem 35 000 stran přísně tajných materiálů... Polská společnost je v pohledu na Kuklińského rozdělena. Někteří ho považují za národního hrdinu, který možná zabránil invazi Sovětského svazu do Polska tím, že vynesl plány invaze SSSR do západní Evropy, přičemž Polsko mělo být obětováno ve smyslu bojiště. Část Poláků ho považuje za zrádce, protože porušil vojenskou přísahu. V nepřítomnosti byl odsouzen k trestu smrti, ale po pádu komunismu byl jeho rozsudek zrušen... Film nazvaný Jack Strong, podle krycího jména Ryzsarda Kulińského, je strhující podívanou – špičkový politický thriller s hvězdným obsazením, který nám zároveň připomene područí států Východního bloku pod diktátem Sovětského svazu, dusivou atmosféru života za železnou oponou a hrdinství těch, kteří se komunistickému zlu dokázali postavit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (118)

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Mám rád filmy podle skutečných událostí a mám rád příběhy statečných lidí v boji proti komunistické diktatuře. Plukovník Kuklinski statečným mužem bezesporu být musel. Režisér Pasikowski se diváka o tomto snaží přesvědčit již v úvodní brutální scéně z otřesného způsobu popravy sovětského špina špionů Olga Peňkovského. Zajímavé pak je sledovat, co přimělo muže, který se mj. podílel na přípravě plánů na zapojení Polska do invaze vojs Varšavské smlouvy v Československu roku 1968, stát se jedním z nejvýznamnějších špionů studené války, srovnatelným asi právě se zmiňovaným Peňkovskim. Osud tomu chtěl, že Kuklinski nakonec dopadl o dost lépe než Peňkovskij, i když, jak ukazuje závěrečných 5 minut filmu (z níchž se člověk dozvídá, že oba jeho synové po emigraci zahynuly při dopravních nehodách), vše může být relativní... K samotnému ztvárnění okolnosti onoho úniku celé Kuklinsého rodiny z komunistického Polska lze mít určitě jisté výhrady (viz Kuklinského pesimistické představy versus následná realita). Ona "virtuální" (téměř až neskutečná) automobilová honička, však měla patrně filmu dodat jistý prvek akčnosti, který by u pravého špionážního filmu asi neměl chybět. Jinak se to celé totiž odehrává tak nějak v poklidu, až se člověk skoro diví, že se Kuklinski mohl tak dlouhou dobu dělat beztrestně z polských i sovětských úřadů dobrý den a předávat američanům jedno super tajný lejstro za druhým. Ale život někdy nevymyslíš... ()

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

O kurwa, zajebiste filmik! O tomto hrdinskom Poliakovi som nikdy nepočul, takže svoju prácu si robil dobre. Aj trochu špionáže, aj napätie, aj politikárčenie, aj dotyk s našimi dejinami, ale hlavne dynamické spracovanie, kde som si pri hluchých miestach nemusel šklbať kotlety. Záver tiež chytil za srdce. 4 z 5 ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Pražské jaro jako příslovečná poslední kapka, po které polský plukovník Kukliński jednou provždy ztrácí veškeré ideály o SSSR a v průběhu několika let vynese na Západ několik desítek tisíc stran zásadních spisů od technických specifikací až po operační plány. Zfilmování jeho pohnutých osudů je sice v první řadě žánrovka se vším všudy, v druhé jedno velké vzdání cti a až ve třetím plánu snaha o rekonstrukci tehdejších událostí, ale těžko to brát jako zápor, jelikož napětí se tu většinu stopáže dá krájet; typicky skrze zdánlivý rozhovor o ničem, ale pod povrchem se hraje hra "ten ví, že ten ví, ale támten jen tuší zatímco támhleten ani netuší". Škoda že se Poláci při všech těch žánrových i produkčních kvalitách nevyhnuli žánrovým klišé. Jsou tu snad všechna, co se kdy ve špionážních filmech objevila. Většina je sice podána s grácií a svůj účel plní, ale stejně to zamrzí. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Vďaka nemu sa urýchlil vstup Poľska do NATO. A teraz majú tam základne za základňou. Oni si myslia, že je to dobré, takže ich vec. Hodnotím film. A ten je dobrou špionážnou drámou, hoci opäť nepochopiteľne sa tu dávajú obsahy, ktoré popisujú celý film až do konca. Až po pointu. Inak musím ešte pochváliť herecké výkony. Hlavne Dimitri Bilov má neskutočný temný pohľad. Celkovo veľmi kvalitná poľská tvorba, ktorej sa darí stále viac. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

NAD SVĚTEM VISELA HROZBA DALŠÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - ATOMOVÉ VÁLKY… /// V Praze po ,,jaru“ přichází léto, v Gdaňsku je vzpoura potlačena ,,po bolševicku“ a probudí-li se v někom svědomí, může to být spíš známka totálního zoufalství. Zvlášť, jedná li se o vysokýho důstojníka totalitního státu… ,,PÍT JAK RUSÁCI, ŽÍT JAK RUSÁCI“. Zatím co my masturbujem nad Hořícím keřem (zajímavý, že režisérka je …), pějeme ódy Ve stínu, Poláci točí. O Gdyni, pak taky o tý všelijaký minulosti, a teď vo tom, kterak slušnej člověk nenáviděl ruský peklo. Film plnej politickejch souvislostí a ve kterým jde hlavně vo člověka. Sedím, přemejšlím a hlavně – fandím mu! Protože mu moc hezky chčije do bot a na povrch vylejzá ta kurevská nesmyslnost toho všeho… Super drama, ve kterým se moc hezky klame (filmovým) tělem. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Vím co byla Solidarita, kdo je Wojciech Jaruzelski a ,,za studena“ jsem toužil dělat špicla. 3.) Thx za titule ,,Zelva_CZ“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

Galerie (30)

Zajímavosti (5)

  • Na niektorých záberoch varšavského Paláca kultúry je vidieť hodiny, ktoré na ňom boli inštalované až v roku 2000. (tiradentes)
  • Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) upozorňuje policajtov, ktorí prišli oznámiť nehodu jeho syna, že ako dôstojník armády môže byť odvedený iba vojenskou políciou. Vojenská polícia však v poľskej armáde v tej dobe neexistovala. (tiradentes)
  • Film sa natáčal v Legnici, Varšave, Gdaňsku, Moskve a Washingtone. (tiradentes)

Související novinky

3Kino - filmem proti ruské agresi

3Kino - filmem proti ruské agresi

27.02.2022

3Kino chce společně s organizátory Ukrajina film fest vyjádřit podporu a solidaritu Ukrajině. V několika pražských kinosálech budou postupně promítnuty filmy, které reflektují katastrofální dopady… (více)

Reklama

Reklama