Šperky za milióny dolarů ve speciálním voze doprovázeném eskortou jsou na cestě k letišti Bourget. To je začátek rychlé, precizní a efektivní loupeže. Kdo by podezříval velitele konvoje, inspektora Gouviona, že je ve spojení se zločinci? Dělení lupu skončí masakrem. Čím méně přeživších, tím více zůstane pro ostatní. Tato brilantní akce pěkně rozvíří hladiny policejních vod a obzvláště se dotkne superintendanta Josse, který má půl roku před odchodem od kriminální policie do důchodu. Oba jsou totiž staří přátelé ještě z klukovských let. Když je Gouvion nalezen mrtev, Joss nevěří příběhu o nešťastné náhodě a pouští se do vyšetřování na vlastní pěst… (Česká televize)

Anderton

Pozreté po Sicílsom klane, takže jednoznačne sklamanie. Takýchto scenárov mali francúzski producenti na stole určite tisícky, takže sa proste točilo a nie všetko sa dá zaradiť do zlatého fondu francúzskej kriminálky. Ale ako oddychovka na nedeľné popoludnie na čt s pôvodným českým dabingom primerane príjemné. ()

nascendi

Pozrel som si Pašu, pretože som si z neho nič nepamätal, aj keď ho mám hodnotený. Videl som klasickú francúzsku kriminálku s klasickým Gabinom, známymi filmovými zločincami, bábikovitou Dany Carrel s make-upom gejše, nejaké lúpeže, vraždy, strieľačky a už dnes dokážem naisto povedať, že o pol roka budem vedieť iba to, čo predtým, teda, že tam hrá Gabin. ()

Marthos

Důkladně promyšlený plán, jak zbohatnout a s nikým se nedělit... Drsný příběh z francouzského prostředí, do něhož jsou k překvapení pařížské policie zapleteni i jejich vrcholní představitelé, sází na osvědčené gangsterské metody, chladnokrevného zlosyna a výborný hudební podkres z dílny Serge Gainsbourga. A samozřejmě, na Jeana Gabina, jehož herecká kreace je obdivuhodným psychologickým portrétem muže na rozhraní své policejní kariéry, plně si uvědomujícího fatálnost kontroverzních činů, konaných ve jménu spravedlnosti a zadostiučinění. Závěrem lze poznamenat, že původní dabing (1969) v čele s Vítězslavem Vejražkou a Josefem Vinklářem patří skutečně ke špičkovým uměleckým dílům a je ozdobou tohoto filmu. ()

Willy Kufalt

Moje druhá pětihvězda pro film Georgese Lautnera. Nedokážu úplně říct, zda jde o lepší kus, než Povedení strejcové, kteří měli černobílý vizuál a byli v první řadě humorní (zatímco Paša je povětšinou vážný a natočen v barvách), nicméně v obou pro mě funguje Lautnerův styl stejně výborně a povyšuje celkový zážitek o další stupeň výš. Lautnerovy akční scény úplně nedosahují Frankenheimerova realismu ani silně ponuré atmosféry typické pro Melvilla, přesto jim v sobě jistý kus realičnosti i atmosféry nechybí a za pomocí svižného střihu a promyšlených vizuálních kompozic (jež doprovázejí celý film) jsou stejně fascinující... v Pašovi zvláště ta úvodní série hromadných incidentů. Pohlcující atmosféru pravidelně nabízejí z dálky snímané projížďky autem v noci, v mlze či v zasněžené krajině, umělecky pozoruhodný dojem z filmu vedle vizuálu, se kterým se dvorní Lautnerův kameraman hodně vyřádil i v kabaretní scéně, vytváří rovněž neotřelá hudba (i titulní píseň) Serge Gainsbourga. Diváckou atraktivitu vedle napínavého kriminálního příběhu krásně doplnil přítomný nadhled, byť se zde objevuje v menší míře, než v jiných režisérových filmech, nelze vtip předhlédnout v několika stěžejních scénách – např. v úvodním sarkastickém Gabinově monologu nad rakví o rekviemu pro pitomce nebo i během vraždy nad zamrzlým jezeřem (když pachatel si po potopení auta s mrtvolou a hrajícím rádiem doposlouchává písničku na tom svém). Zhlédnuto prakticky jedním dechem, u tohoto drsného filmového souboje mezi pevně odhodlaným policistou (Jean Gabin) a nekompromisním zabijákem (André Pousse) s jeho partou mi bylo opravdu potěšením... 90% ()

Rocky62

Nemilosrdně nudné krimi, které nemůže nabídnout vůbec nic. Paradoxní je, že tak kvalitní charismatický herec jako je Jean Gabin tu měl spíš dekorativní účel. Dialogy nejsou na extra vysoké úrovni a zápletka je víceméně triviální. Film, který je potřeba ohodnotit pár minut po projekci, protože druhý den zapomenete, že jste ho viděli.40% ()

classic

Ešte sa ani poriadne nerozbehol film, a už som bol naplno vtiahnutý do famózneho diania. Ako je to vôbec možné? • Áno, najskôr by som totiž začal úvodnými titulkami, v ktorých ma sprevádzala do českého jazyka prespievaná pieseň, pôvodne od autora Sergea Gainsbourga s názvom Requiem pour un con, ktorú mimochodom zrovna v tomto prípade do češtiny veľmi vkusne prespieval i Josef Zíma, aby sme proste my diváci, boli lepšie naladení na to, čo sa neskôr na nás všetko chystá, a veru, bolo toho určite požehnane, až som sa normálne tomu ani nestačil poriadne čudovať... • V podstate sa dá povedať, že samotný, rytmický "soundtrack", diktoval samotné tempo tohto, podľa mňa, dosť nedoceneného, kriminálneho počinu so Jeanom Gabinom v hlavnej úlohe, no musím rovnako podotknúť, že i záporná postava Marcela "Quinquina" Lurata v podaní Andrého Poussea, mu bola zrejme viac, než len rovnocenným antagonistom, ktorý sa do môjho povedomia snáď navždy zapísal, ako brutálny, sériový vrah, akého by mu mohli kľudne "závidieť" i povedzme, hollywoodski kolegovia, a zároveň pred ktorým budem mať veľký rešpekt! • Od Georgesa Lautnera som najprv videl pozoruhodného Profesionála, tj predtým s Belmondom, ako protagonistom, kedy tento thriller jednoznačne nešetril žiadnym násilím, pričom mám taký pocit, že Le Pacha je na tom podobne, ak nie dokonca ešte razantnejšie a dynamickejšie, čo sa týka svojho bezcitného uchopenia, s ktorým sa vonkoncom nešetrilo. • Až sa tomu pomaly ani nechcelo veriť, čo na začiatku (ne)obyčajný prepad pancierovej dodávky, postup(k)om času, udalostí a vzťahov, ďalej spôsobí, čo sa vlastne vykryštalizovalo až na samom konci, a to konkrétne s takou trpkou príchuťou na záver, akú som asi naposledy zažil pri Friedkinovej Francúzskej spojke... • Pánov Gabina a Poussea, myslím, som o pár riadkov vyššie už spomenul, a tak je hádam najvyšší čas sa vrátiť i k „nežnému pohlaviu”, čiže k postave okolo čašníčky (barmanky) Nathalii Villarovej v podaní, vskutku, naprosto šarmantnej Yvonne Suzanne Chazelles de Chaxelovej, známejšej ako Dany Carrelovej, francúzskej herečke, narodenej vo Vietname. Oslnila ma nielen svojim exotickým výzorom, ale aj hereckým výkonom, i keď predsa bolo vidieť, že je „scenáristicky prekombinovanou”, čo je takým typickým klišé scenáristov. • Strih a kamera sa navzájom dopĺňali, a k tomu i automaticky pridávali na nadštandardnej atmosfére, ktorú som si väčšinou vychutnával počas celého a napätého sledovania, a síce je pomerne často podtrhnutá drsným príbehom, ktorý sa absolútne s nikým nemaznal, ale to skrátka patrí do žánru, aj keď na svoju dobu je snímok i tak mimoriadne surovým! ()

dopitak

Klasická detektivka francouzské školy, který neurazí a místy i pobaví. Kromě nekompromisně hrajícího Gabina a půvabné Dany Carrel v roli Nathalie zaujme především výborná stylová hudba Serge Gainsbourga, která vytváří jakýsi lightmotiv celého snímku. Za zmínku tentokrát stojí i počin MIDO, který snímek vydal s původním dabingem (nepletu-li se), protože dabing je výborný, jak nezvyklé v dnešní "teršovsko-švarcovské" době. ()

Chrustyn

Gabin jako buldočí inspektor, vydávající se po stopách ukradených klenotů. Žádná velká akce se nekoná ale přesto je toto pátrání zábavné. ()

borsalino

Film Paša je výpravný a současně dramatický film, kde hlavní roli divizního komisaře Josse opět exceloval herec Jean Gabin, který vyšetřuje několik trestných činů, které se vzájemně proplétají, počínaje loupeží šperků ve vysoké hodnotě, tak vražda inspektora Gouvina, přítele z dětství. Komisař Joss se rozhodne pro použití netradiční metody, poštvat proti sobě obě skupiny zločinců a pro vítěze čeká policejní jednotka… Film je celkově velmi precizně provedený, byť se neodvíjí zrovna v dynamickém tempu. A je to myslím dobře. ()

Shaqualyck

Nekompromisně hláškující PAŠÁk Jean Gabin v průměrné kriminálce francouzského střihu o spoustě peněz a se spoustou mrtvol. Scéna z baru/kabaretu pak ilustruje, že divoká psychedelická léta šedesátá probíhala se značnou intenzitou i ve Francii. Georges Lautner už určitě natočil lepší filmy a tady měl rozhodně na víc. Nebýt parádního Gabina, byl by to sotva průměr. Takhle slušných 3 a ½. ()

Caszidy

Solidní, přímočará, drsná kriminálka s hereckým bardem Jeanem Gabinem. Zajímavá je především zobrazením tehdejších technických postupů a vybavení francouzské policie. Mám ovšem výtku k dabingu - naprosto nechápu, proč je původní francouzská hudba a zpěv Serge Gainsbourga nahrazena českými písničkami? Přiznám se, že to jsem opravdu ještě nikde neviděl, respektive neslyšel. ()

argenson

A pak že prej si starý dobrý kriminálky vystačí bez krve a spousty mrtvol. Nepočítal jsem to, ale tady v první čtvrthoďce připadá cca jedna mrtvola na minutu. Pak se odvíjí místy nudný, jindy docela zmatený příběh, kterej Gabin sám nezachrání. Padá spousta jmen a přezdívek, přičemž málokdy máte šanci si k nim připojit správnou tvář, ostatně i dvě hlavní postavy to bystře komentují: "Kterej Emil? Znám dvacet Emilů." Fascinovaně jsem hleděl na Dany Carrel, vážně tu nevypadá na hodně přes třicet a už padesát filmů za sebou, spíš vzorová ukázka debutující porcelánové panenky. A potěšila mihnuvší se Noëlle Adam. ()

Padme_Anakin

Ač nemám čtyřicet let praxe u kriminálky a ani šest měsíců do důchodu, velmi se mi zamlouvalo (vy)řešení případu, které nachystal zločinecké bandě zkušený bard, no a ta malá šlápotka byla rozkošná, Dany Carrelová je v té roli neodolatelná.. ()

bloom

Průměrná krimi ve filmografii Jeana Gabina, která více než zápletkou zaujme hudbou a vystoupením Serge Gainsbourga a ukázkou módy a bytové architektury konce šedesátých let. ()

KIT.HL

Gabin je Gabin....Bez kompromisu. Jen poznámka: Na dvd skutečně dostupné ALE NE V PŮVODNÍM DABINGU!! Ten uveden v ČT 14.12.2010 ()

MikO_NR_1909

Priamočiara kriminálka skúmajúca predovšetkým antonymickú schému jedného výrazného záporáka a jedného výrazného muža zákona s mladou ženou ako nástroj konfliktu. Inak ničím výnimočná, jednoduchá výstavba deja odzrkadľuje obohratý scenár zapadajúci k stovkám ďalším. Výhodou však je, že tempo rozprávania je nielen prehľadné ale i rýchlo plynúce, čiže tie napínavé i nudnejšie miesta idú ruka v ruke a nebudete pociťovať dramatickú nekonečnosť. ()

Pierre

Začátek byl lehce odpudivý. Jak ovšem začal komisař mistra Gabina vyšetřovat smrt svého kamaráda začalo mě to bavit. Komisař je zde totiž sympaťák s hláškami hodnými Maigreta. Občas jsem se i zasmál. Jinak je Páša trochu nedotažený a lehce naivní. Psychologie všech postav kromě komisaře nulová (třeba ve srovnání s již zmíněným Maigretem) a děj je místy naivní. Při závěrečných komisařových slovech jsem si uvědomil, že to mohlo být mnohem víc ono drama o muži, který se dozvídá pravou tvář svého přítele. Tento motiv zde byl upozaděn nad rámec spíše průměrné kriminálky. U které jsem ale jsem se nenudil, mohl si užívat herecké umění mistra Gabina a sympatizovat s jeho postavou. V rámci francouzských kriminálek je ale jinak Páša průmětným filmem, který mi stačil jednou. ()

Orlau32

Úžasná kriminálka s ještě úžasnějším Jean GABINEM. Námět není z dnešního pohledu nic nového, ale tehdy v roce 1968 to byl hit. Hraje zde roztomilá mladá herečka Dany CARRELová na kterou se jaksi na zdejší upoutávce pozapomělo. Ostatní tváře v tomto filmu jsou známí herci tehdejší doby, kteří měli záporácké role přímo napsané ve tváři a hráli to s takovou rutinou, že jste jim to museli věřit. Stále dobrá krimi i po těch 40. letech. Georges LAUTNER tohle uměl režirovat výtečně. ()