Reklama

Reklama

Epizody(13)

Obsahy(1)

Dokumentární série Kosmos - časoprostorová odysea je nový strhujícího třináctidílný pořad producentky a scénáristky Anny Druyanové a producenta Setha MacFarlana (Griffinovi, Méďa). Po více jak třiceti letech, kdy měla premiéru původní série, u nás uváděna pod názvem Vesmír, ve které mohli diváci spolu s Carlem Saganem ohromujícím a ikonickým způsobem prozkoumat vesmír, se Seth MacFarlane spojil s původními Saganovými spolupracovníky, scenáristkou a producentkou Druyanovou a spoluscenáristou a astronomem Stevenem Soterem. Společně pak vytvořili třinácti dílnou sérii, která má být nástupcem původního pořadu, jež získal televizní cenu Emmy a cenu Peabody za význačný úspěch a záslužnou veřejnou službu. Průvodcem pořadu Kosmos – časoprostorová odysea bude renomovaný astrofyzik doktor Neil deGrasse Tyson. Stejně jako původní legendární série je nový Kosmos ságou o objevování zákonitostí přírody a nalezení našich souřadnic v prostoru a čase. Série oživí nikdy nevyřčené příběhy, diváci podniknou cestu do nového světa a napříč kosmem, aby v malém měřítku poznali velkolepost vesmíru. Dokument přichází s novým způsobem vědeckého vyprávění, který odkrývá majestátnost vesmíru a znovu využívá slavné prvky z původní série, včetně kosmického kalendáře a lodi imaginace. Nejdůkladnější vědecké koncepty jsou prezentovány s ohromující jasností, spojuje se skepse s údivem a precizní přírodní vědy se setkávají s citovou a spirituální rovinou, což představuje jedinečnou zkušenost. (National Geographic)

(více)

Videa (46)

Trailer

Recenze (92)

Midori_Mike 

všechny recenze uživatele

Jedním slovem - úžasné! Pro mě zatím nejlepší seriál o kosmologii (terminus technicus), který jsem kdy viděl. Neil deGrasse Tyson patří v dnešní době mezi nejschopnější popularizátory a v tomto pořadu to opět jenom potvrzuje. Jeho zápal a entuziasmus pro "dělání vědy" se musí přenést snad na každého, kdo kouzlu poznávání našeho světa za život alespoň jednou na čas podlehl. Lidé, kteří se někdy ve větší míře zabývali např. astrofyzikou či jinými fyzikálními obory, zde asi příliš mnoho nových informací nenajdou. Přesto však i jim zhlédnutí vřele doporučuji. Pravé kouzlo tohoto pořadu je totiž v tom, do jakých zajímavých souvislostí tyto informace dokáže postavit! I to, jakým způsobem je dokáže znázornit. Tvůrci totiž nasypali do tohoto seriálu obrovské množství peněz a na výsledku je to znát. Takové vizualizace makrosvěta i mikrosvěta prostě jen tak někde neuvidíte. Každý díl je navíc okořeněn napínavým životopisným vyprávěním o významných osobnostech, které se zapříčinily o objevy prezentované v onom konkrétním díle. Já osobně považuji právě tohle za vrchol celého pořadu, protože míra podrobností v těchto příběhových epizodkách byla pro mě doslova šokující. Nechci si ani představovat, kolik toho tvůrci museli přečíst a nastudovat, než se dobrali k tak oslnivému množství doslova zákulisních informací na pozadí nejvýznamnějších vědeckých objevů (v průběhu historie celého lidstva). Tady toho pro mě bylo nejvíce nového. No... Takže závěrem bych už pouze dodal, že přesně takovéto seriály potřebujeme jako sůl. Vidět tohle dřív, tak je ze mě možná vědec. Zároveň je tento seriál obrovská pocta Carlu Saganovi, bez kterého by patrně v této podobě nikdy nevznikl. Neila deGrasse Tysona můžeme jistě prohlásit jeho nástupcem. Seriál Kosmos - časoprostorová odysea je tedy takový Saganův Kosmos 2.0, což je super. Ale já jsem ještě více zvědav na to, až se Tyson vytasí s něčím, co bude jeho verze 1.0 . Má potenciál na to vymyslet něco úplně vlastního a já mu v tom držím palce. P.S: Můj velký dík za doporučení tohoto klenotu patří uživateli Jespe-film. Člověku, kterého řadím mezi své vůbec nejlepší přátele jak na poli filmu, tak v reálném životě :-) ()

maseer2 

všechny recenze uživatele

všeobjímající dokumentární seriál, v němž hraje prim vesmír jako takový, ale pozadu nezůstávají ani přidružená témata jako historie vědy, evoluční teorie, ekologická varování a další věci, což zde názorně ukazuje, jak všechno souvisí se vším.. Neil deGrasse Tyson je navíc sympaťák a očividně velký nadšenec do toho, co dělá (a není toho málo), což je při moderování tohoto pořadu znát - to jeho zapálení pro věc si zkrátka nejde neoblíbit.. celá série má navíc mohutný finiš, kdy poslední dva díly jsou určitě jedny z nejlepších, a tak ve mně převládají hodně spokojené pocity.. ty nejsilnější 4* ()

Reklama

Maryinka 

všechny recenze uživatele

Kéž by na mě tak velký dojem udělal každý dokument, který jsem kdy zhlédla. Ačkoli - to bych si pak Kosmu tolik nevážila a to by byla opravdu škoda. Dokumentů, které by měly tak široké rozpětí napříč různými vědami, moc není a ačkoli ani Kosmu se nepodařilo zabrousit do všech oborů veškerého našeho vědění (jako by to koneckonců bylo vůbec možné?), má k tomu ze všech pořadů, dokumentů, filmů či seriálů, co jsem kdy viděla, nejblíže. Pokud chcete získat základní znalosti z astronomie a nejen z ní podané doslova na stříbrném podnose (vizuální stránka je totiž úchvatná), rozhodně doporučuji. Dodatek po zhlédnutí Saganovy verze z roku 1980: Originál je stále úchvatný, ačkoli byl vytvořen už před 35 lety! Sagan byl obrovský sympaťák a můj nový vzor a jeho Cosmos má podle mě větší filozofický přesah a širší záběr než tato nová verze. Proč mám tedy v oblíbených seriálech tuto verzi a ne originál? 1. Mám hodně ráda estetiku a vizuální dojem a v tomto nový Cosmos (pochopitelně) vede na celé čáře. 2. Nový Cosmos je aktuálnější, za tu dobu jsme zjistili mnoho nového. 3. Nový Cosmos je vypracovaný stejně pečlivě a se stejnou láskou k vědě jako ten předchozí. A konečně za 4. Jeden z dílů se věnoval mé oblíbené astronomce, Cecilii Payne, takže vítěz je jasný. :D ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Pro mě osobně orgasmická záležitost. Vesmír mě fascinuje a z celého srdce ho miluji. Speciální efekty mají v dnešní době téměř neomezené možnosti a tady toho dokument perfektně využívá. Chytrý negr z Brooklynu vás ve svojí lodi imaginace vezme skutečně na místa, kam byste se reálně nikdy dostat nemohli. A to je prostě nádherné! Ať už se jedná o vnitřek černé díry, či kapku rosy! Dokument mapuje populárně naučnou formou některé objevené zákonitosti naší malebné planety i celého vesmíru. Velmi si mi líbily i ty občasné animované mini pohádky o slavných vědcích a jejich velmi důležitých objevech. Mnohdy i pořádně dojemné. Asi nejvíce se mi líbil díl č. 10 nazvaný "Elektrický hoch", který byl shodou okolností v povídání o vesmíru asi nejslabší. Prakticky celý byl o pokrocích v oblasti elektrické energie. Dále hudba. Dělal ji naprostý borec Alan Silvestri, kterého mám v oblíbených skladatelích a tam se člověk jen tak nedostane. Takže hudba je samozřejmě naprosto geniální a božská. Úvodní znělka taky nemá chybu. Co mi trošku vadilo je chaotičnost. Díly na sebe nijak nenavazují a skáče se opravdu od čerta k ďáblu. To trošku kompenzuje fakt, že je dokument po informační stránce relativně dobře vstřebatelný. Jedná se zkrátka o oslavu vědy. Nikdo se z vás nesnaží udělat odborníka přes otázky týkající se vesmíru. Tím se ostatně za 8 a 1/2 hodiny ani stát nemůžete. Nádherná časoprostorová pouť, jejíž součástí jsem byl moc rád. Nezbývá mi než na závěr poděkovat všem vědeckým borcům, kteří z našeho světa udělali místo, kde mě baví žít. ()

Milky. 

všechny recenze uživatele

Nádherně (hlavně graficky, ta vizuální stránka je prostě BOMBA) přenesené encyklopedie do formy seriálu. Vše naprosto srozumitelné, názorně ukázané a odlehčené aby to člověka nenudilo. A kdo by se hodil k moderování lépe než Neil deGrasse Tyson (ano, ten správný "vědecký geniální negr" známý snad každému kdo tráví více času na internetu dále než seznam,mimibazar a uloz.to). Lepšího a chytřejšího moderátora si neumím představit a seriál jeho prostřednictvím hodně získává. Stále ovšem rozhoduji mezi 4 a 5, trochu mi vadí ladění na mladší publikum, znalosti odpovídají cca základní škole, ale na druhou stranu...nejspíše je to hlavní cílová skupina. A věřím, že většina průměrných českých dospělých nemá o 80+% věcí v seriálu ani tušení. Zatím tedy po prvním dílu silné 4* a budu sledovat i nadále. ()

Galerie (11)

Související novinky

AFO 2014: Festival plný hvězd

AFO 2014: Festival plný hvězd

08.04.2014

Měsíc duben patří Mezinárodnímu festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Ve dnech 15. – 20. 4. se uskuteční jeho 49. ročník, který diváky vezme přímo ke hvězdám. AFO totiž letos… (více)

Reklama

Reklama