Reklama

Reklama

Kmeny


Rap (E03)

(epizoda)
TV spot

Obsahy(1)

Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje třetí odvysílaný díl Rap. Touha překonávat hranice a hlavně limity sociálních tříd, snaha přeskakovat kaskády společenské předurčenosti, lekce češtiny bez doktorátu z jazyka, okázalý konzum jako provokace společenských daností. Přední hudební odvětví dneška jako objekt dokumentárního průzkumu a analýzy životního stylu. Sonda do každodennosti těch, kdo jej ztělesňují a produkují coby zasloužilí i začínající rapeři. Režisér Bohdan Bláhovec pátrá po podstatě současného rapu mezi těmi, kdo mu v Česku dávají jméno. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Rap odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (78)

mchnk 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Velmi žalostný pohled. V tom nejlepším přestat - věta, kterou si tihle dva týpci, patřící bez diskuze do základů Hip Hop kultury v ČR, před několika 10. - 15. lety žel neřekli. Jeli dál. A najednou zjistili, že v tom už nejedou tak sami, je jich víc a derou se nahoru FUCKT rychle, jé Áa. Už není čas na staré rýmy typu - "nepotřebuju kvéry, děvky ani plnou kapsu prachů...vo tom Hip Hop není, ale možná to znáš z klipů...a od typů - hardcore - ve snu vole, tady je střední Evropa ´seš magor, když si jedeš tady v tom štylu, bacha na to, u nás ´seš tyfel ty toy synku...". Dnes se musí vydělávat. Tlačit se, využít co nejvíce své staré slávy, prohlásit za krále českého rapu, vyžrat si pupek a občas na podiu prohodit pár nesmyslů s primitivním umělým beatem. Čas odvál nejen Orionovo skvělý projev, vyzdvihující hrdost na svou vydavatelskou nezávislost, ale i výborné a textově trefné Vladimírovo odsuzování konzumu. PSH, ač začali někdy v letech ´93 -´94, své první album vydali až v roce 2001 - Repertoár - mimochodem, s Indy&Wichem a LA4 klukem, poslední skutečné hip hopové album v ČR. Po roce 2000 se naneštěstí do České Rapubliky dostala vlna amerického pojetí Hip Hopu - tedy prvoplánová investice, využívající určitých undergroundových prvků tohoto stylu a demagogické určování pravidel a povinností každého hip-hopera. "...Hip Hop je kultura bez hranic..." také Orionovo text. Na úplném začátku devadesátých let měl český Hip Hop skvělou tuzemskou atmosféru, ti kluci to prostě brali jinak než ti nigazz ve Státech, jednoduše na český způsob. Rapovali, skratchovali, malovali a breakovali - dělali Hip Hop. Prvopočátkem všeho bylo seskupení Manželé, kteří dělali rap již v osmdesátých letech - v polovině devadesátých let jim česká scéna vzdala hold remixovanými skladbami. Vladimírem vzpomínané kapely WWW, Coltcha, 6 Polnic - to už je maximální underground. WWW - naprostý český fenomén. Na začátku devadesátých let dělali čistý, český rap, poté přešli k těžké psychadelice a dnes k vynikající elektronice. Stále si ovšem drží nádech undergroundu. Na slovenské straně rozhodně stojí za zmínku Trosky. Tento kraťoučký dokument je obraz totálního rozkladu této scény, kdyby se zde objevil Rytmus, dal bych bez váhání odpad. Z hlediska režijního to také nestojí za nic, ubohý kamerový stalking, kombinovaný s home videem a spousta hluchých míst. Respektuji to, že to zachycuje současnou scénu, ale způsob i celé představení mi přijde tragické. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Rap je v podstatě hrozně legrační. Jakkoliv mám rád některé věci, co v něm vznikají, sledovat ho jako subkulturu je prostě... no legrační, jinak to říct nejde. Ale tenhle konkrétní dokument mě hodně zklamal, zvlášť při bláhovcovském hypu. Jediné, co jsem se dozvěděl, že Vladimír 518 má doma hodně párů bot a často kontroluje na Facebooku, jestli je ještě pořád nonkonformní. ()

Reklama

6thSun 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Bláhovec učinil rapu medvědí službu, neb nezaujatý divák uvidí pouze nudné chování jakýchsi postav a uslyší kromobyčejně nepovedené rapové rýmy. Větší význam to tak má pouze pro ortodoxní příznivce kmene, podobně jak tomu bylo v epizodách o Punku a Hooligans. To ale asi nebylo původním záměrem celého projektu, nebo? ()

Yoda sama 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vláďov poetický voice over cool, bohužiaľ nepoznám až tak českú rapovú scénu takže mi postavy tohto dokumentu moc nehovorili a ani ma moc nezaujímali. A aj napriek tomu že prišlo na 'some sick verse' a je to opäť skvelo natočené, tá ukážka, že sme všetci len ľudia ktorý majú radi pivo a topánky ma trošku nudila. ()

Arkanoid 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vladimir 518 uvádza výborne, k jeho veršom pristanú už len rytmickejší flow a beaty od Trafika. Orion sám o sebe veľmi zaujímavý nie je, aj keď niektorých fanúšikov možno tento náhľad do jeho súkromia poteší. Najnudnejšie sú samozrejme sekundy ukladania krabíc jeho topánok. Refew je zaujímavejší, mladý, plný energie a vtedy ešte pod záštitou BIGG BOSS je tam veľmi málo a pre zaujatie diváka, ktorý sa o rap nezaujíma, no Kmeny pozerá, by prenechanie Orionovho priestoru jemu bola lepšia alternatíva. Najlepšia alternatíva by bola však točiť epizódu o Vladimirovi 518. Z jeho rozhovorov umelca hľadajúceho krásu, gýč aj špinu je jasné, že má čo ponúknuť a jeho život a neutíchajúci záujem je toho dôkazom. Takáto epizóda by si mohla dovoliť siahnuť aj po najvyššom hodnotení. Je jasné, že Vladimir 518 je Orionovi vďačný, tak to chcel robiť o ňom a tak môžeme v epizóde hľadať aj určitú zaujatosť a kritický pohľad vôbec nie. Všetko sa tu točí okolo členov BIGG BOSSu, takže prehľad o českom rape divák veľmi nedostane a ani tu na to nie je priestor. Rap a jeho fanúšikovia navyše dnes vďaka masovej rozšírenosti nepôsobia ako subkultúra, možno tak v osemdesiatych rokoch. Formálne výborné, kamera kvalitná. Zaostrovanie a rozmazávanie, ako aj branie Oriona z rôznych blízkych uhlov, ho pomáha vidieť aj ako obyčajného človeka, aj ako rapera, ktorý stále vie dať fanúšikom energiu (aj keď ktovie, aká je realita). ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama