Kmeny

Rap (E03)

(epizoda)
TV spot

Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje třetí odvysílaný díl Rap. Touha překonávat hranice a hlavně limity sociálních tříd, snaha přeskakovat kaskády společenské předurčenosti, lekce češtiny bez doktorátu z jazyka, okázalý konzum jako provokace společenských daností. Přední hudební odvětví dneška jako objekt dokumentárního průzkumu a analýzy životního stylu. Sonda do každodennosti těch, kdo jej ztělesňují a produkují coby zasloužilí i začínající rapeři. Režisér Bohdan Bláhovec pátrá po podstatě současného rapu mezi těmi, kdo mu v Česku dávají jméno. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Rap odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

SlecnaSmilly

Hey! Hip hop je jasnej fenomén dneška a jestli se zejtra chcete probudit jako hvězda internetu, tak není nic jednoduššího než hodit na youtube svý rapový video, stačí nasadit to správný štýlo a mít vlohy k rýmování, něco jako dým – tým. Ale nejdůležitější jsou samo sebou hadry, takže požádejte svou gangsta matinku, ať vám u čapky přejede napařovačkou kšilt pěkně do rovna, pořiďte si mikinu s hustokapucou, kalhoty musí mít rozkrok co nejníž, ale bacha, je dobré, se v nich došourat alespoň k mikráku, až budete do lidí valit ten svůj chiciano rap. Fo'sho, je třeba navěsit na sebe řetězů, co krk unese. Parádní kousky se daj třeba sehnat v železářství. Kdo už ale vyčerpal svou gangsta kinder kreditku, tak mu nezbyde než okrást jinýho nigga kámoše. Jo, teď žijete ten správnej ghetto life. Ve volnejch chvílích se ještě sluší počmárat nějakou tu kulturní památku sprejem, nebo dealovat koks říznutej práškem do pečiva. A nezapomeň, čím víc featů máš na svej rapovej desce, tím větší hoper seš, jasný bro?! ()

Céčko

Popravdě nejlepší na tomto dílu je číst ty komentáře tady, upřímně jsem se u nich zasmál (a to nemyslím ve zlým). Někteří totiž čekali od Kmenů ten typ dokumentu, kde na vás vychrlí data, fakta a reálie o české rapové scéně, které třeba nejsou tak známé a místo toho dostanou tohle. Mně osobně se ten náhled na Orionovu osobnost líbil, je to zkrátka takový ten český flákač, co má všechno v péči a když ho něco sere, tak to zapije a hotovo. Upřímně bych chtěl být u toho, když natěšení uživatelé tady z ČSFD (například Angelic-77, geklon, Romario a další) sedí u televize a s protaženým obličejem čumí na to, jak si Orel pomalu vytahuje nákup z igelitky. :D ()

TheDon

Já si nic ne-e-pamatuju, v hlavě mám prázdno, protože furt leju. Když se opiju, hlavu si rozbiju, how do you do jó žiju v opiu. Orion kterej rapuje jak rumun. Promo Bigg Bossu jak vyšitý. ()

Lanark

Rap zatím vyčnívá nad předchozími kmeny díky tomu, že Bláhovec má jasno co a proč chce točit. Jeho způsob nezaujatého pozorování se od Show! nezměnil, ale tady mi to sedlo víc. Ví, že obsáhnout subkulturu za půl hodiny nejde, jelikož o to, co do ní patří, kdo je na vzestupu a kdo na ústupu, se samotní její členové dokážou hádat hodiny, měsíce i roky. A že si vybral PSH mi přijde logický, jelikož jsou to kořeny tohoto kmene u nás a kdokoliv, kdo se stane jeho členem, chtě nechtě musí kořeny přeseknout a nebo z nich čerpat sílu. Škoda, že tolik lidí zde podle komentářů vztahuje hodnocení podle své sympatie/averze k samotné subkultuře a ne k tomu, co se snaží samotný dokument sdělit. Orion už to má na háku, sám to říká veřejně minimálně už od Český rapubliky. Nevím, proč tu mají všichni jako mantru, že hip hop dělaj drsný negři. Historie českýho (středo-východo evropskýho) rapu je jiná, stačí si poslechnout nějaký alba z devadesátých let a všechno je to jasný. To, že nastupující generace to vidí jinak a dělá to jinak, za to přeci ale PSH ani Bigboss nemůžou. Oni jsou prostě sví a za tu kupu práce co mají za sebou si respekt zaslouží. A o to přece v tomhle kmenu hodně jde, nebo ne? ()

bubun odpad!

Tak to byla chvílema fakt sranda, akorát mi z toho bylo zároveň dost smutno. "Its ofišl!" Chvílema to tedy bylo i utrpení, ale hlavně, hlavně to byla strašná nuda - podobně jako ostatní díly, které jsem zatím viděla. Proč tyhle "dokumenty" musejí být tak strašně nudné? 26 minut, a tvůrci nepřišli na způsob, jak zajímavě (protože předpokládám, že aby cyklus dokumentů byl zpracován zajímavě byl jejich cíl) a hlavně zároveň poutavě v rámci této stopáže představit nějakou tu jimi zvolenou subkulturu? 26 minut a člověk se málem ukouše nudou, až na občasné momenty, např. "dal mi do ruky majk", "pokřtít desku je jako pokřtít dítě, pokřtít desku je jako krotit zvíře", "tramtada, jste trumpety, nejste frajeři", zombie, zombie, šůba důba...., "žiju si svůj rokenrolrep, lepší než předstírat, že jsem komisař Rex", anebo absolutních rýmů jako "klub má backstage, ....., než jdeme na stage!" ()

geklon

Kdybych chtěl vidět Vorla jak si věší prádlo....tak si koupím voucher "den s Orionem". Refeew rapující do Cranberries, je asi nesilnější momet dosavadních Kmenů. Jinak plochá verze pražskýho rap blouznění. Smutné figurky v najkách, bez rozsahu a nadhledu. Smutní panáčkové na cestě propastí smutku a osamění. Soráč, takhle to působí... Ať takový jsou nebo ne. Vypadá to, že Bohdan měl za úkol udělat den s rap celebritami a působí jako medailonek do 13 komnaty. ()

Yoda sama

Vláďov poetický voice over cool, bohužiaľ nepoznám až tak českú rapovú scénu takže mi postavy tohto dokumentu moc nehovorili a ani ma moc nezaujímali. A aj napriek tomu že prišlo na 'some sick verse' a je to opäť skvelo natočené, tá ukážka, že sme všetci len ľudia ktorý majú radi pivo a topánky ma trošku nudila. ()

Angelic-77

Třetí díl, tentokrát o rapu, mám shlédnutý a musím říct, že byl...o hovně :/. Těšil jsem se na něco zábavnějšího, na nějaká zajímavá setkání, příběhy atd., místo toho jsem viděl vyřízenýho Oriona, který působí, jako že na tom zřejmě za chvíli bude podobně jako Hošek z Plexis v prvním dílu o punku. Zrovna PSH mám rád, ale prostě tohle mě zklamalo no, co dodat.... ()

sskrblik

Jou jou čekuj mou flou, jou jou chci vidět všetky ruky horééé, pomééé :) jakpak by toto nemohlo být více než úsměvné! Kdybych byl stejně vyhulenej jak típci tam asi by mě to nevadilo, že jsem obětoval 26 minut života. o to víc, že jsem pak obětoval svůj drahocenný čas 8.míly. ()

JoseBenes

Bílí Češi to mají holt těžký. Od raných devadesátek zkoušeli rapovat, ale i ten nejtvrdší českej raper vypadá ve srovnání s libovolným černochem z kanclu jako uhrovitej básničkář, co se nemůže najít ve světě dospělých. A kde je jako Matrix?! ()

zsn

Těžcí, obstarožní, raperští papaláši s pivním pupkem ve své 8 míli dvaceti párů "Najek", které jsou jejich jediným majetkem. Povstalí z ničeho, žijící v ničem, manuálně soběstační, schopní žít bez hospodyňky. "Jou, jou". Nevidím žáden rozdíl mezi nimi a teplákovými homeboyi, které potkávám na ulici v Nike dresu, tlačící důležitou raperskou chůzí kočárek se svým x-tým parchantem. Nesnáším, když si někdo hraje na něco, co stejně nakonec v dokumentu ukáže, že není. Aby vám ty tiky s hlavou chlapci nezůstaly :) ()

Arkanoid

Vladimir 518 uvádza výborne, k jeho veršom pristanú už len rytmickejší flow a beaty od Trafika. Orion sám o sebe veľmi zaujímavý nie je, aj keď niektorých fanúšikov možno tento náhľad do jeho súkromia poteší. Najnudnejšie sú samozrejme sekundy ukladania krabíc jeho topánok. Refew je zaujímavejší, mladý, plný energie a vtedy ešte pod záštitou BIGG BOSS je tam veľmi málo a pre zaujatie diváka, ktorý sa o rap nezaujíma, no Kmeny pozerá, by prenechanie Orionovho priestoru jemu bola lepšia alternatíva. Najlepšia alternatíva by bola však točiť epizódu o Vladimirovi 518. Z jeho rozhovorov umelca hľadajúceho krásu, gýč aj špinu je jasné, že má čo ponúknuť a jeho život a neutíchajúci záujem je toho dôkazom. Takáto epizóda by si mohla dovoliť siahnuť aj po najvyššom hodnotení. Je jasné, že Vladimir 518 je Orionovi vďačný, tak to chcel robiť o ňom a tak môžeme v epizóde hľadať aj určitú zaujatosť a kritický pohľad vôbec nie. Všetko sa tu točí okolo členov BIGG BOSSu, takže prehľad o českom rape divák veľmi nedostane a ani tu na to nie je priestor. Rap a jeho fanúšikovia navyše dnes vďaka masovej rozšírenosti nepôsobia ako subkultúra, možno tak v osemdesiatych rokoch. Formálne výborné, kamera kvalitná. Zaostrovanie a rozmazávanie, ako aj branie Oriona z rôznych blízkych uhlov, ho pomáha vidieť aj ako obyčajného človeka, aj ako rapera, ktorý stále vie dať fanúšikom energiu (aj keď ktovie, aká je realita). ()