Film ZABIJÁK režiséra Johna Badhama je věrným remakem úspěšného francouzského snímku "Brutální Nikita". Znovu se v něm setkáváme s osudem mladé punkerky (tentokrát se jmenuje Maggie), která je odsouzena za vraždu policisty k trestu smrti. Dostává ale ještě jednu šanci - bude žít, pokud začne pracovat pro vládu jako zabiják. Šaramantní Amanda ji promění v elegantní a velmi ženské stvoření, agent Bob zajišťuje její profesionální výcvik. Po absolvování speciálního kursu opouští Maggie středisko a začíná žít obyčejným životem - ale jen do chvíle, kdy přichází první "úkol"... Maggie poznává, že za svůj život a svobodu musí zaplatit až příliš vysokou cenu. (oficiální text distributora)

Falko

Uznavam, ze niektore akcne sceny boli pritiahnute za vlasy a aj hudba od Hansa Zimmera bola niekedy divna, ale nasiel som chvilkami aj pekne melodie. V druhej tretine sa trosku akcne tempo spomalilo, ale vobec mi to nevadilo, pretoze som v Bridget Fonda nevidel len vrazdiaci stroj, ale aj cloveka, ktory tuzi po laske. Okrem toho mi Bridget najviac utkvela ako casnicka v romantickej komedii MUZE TO POTKAT I VAS (1994) po boku Nicolasa Cagea, ktory sa s nou chcel podelit o 2 miliony dolarov :-) Dalej ma milo prekvapila uloha chameleona Harveyho Keitela ako Viktor cistic a skutocne som mu to zral :-) Reziser John Badham dnes uz nataca len nejake epizody serialov, ale najviac sa mi pacila od neho komedia o robotovi Johnny 5 s ludskymi myslenim a citenim CISLO 5 ZIJE (1986). Neskor natocil este par akcnych komedii a thrillerov, napr. POLDOVI V PATACH (1991) s Michaelom J. Foxom alebo V POSLEDNI CHVILI s Johnnym Deppom... 06.08.2009 ____ Bridget Fonda - (Maggie Hayward / Claudia Anne Doran / Nina) +++ Gabriel Byrne - (Bob) +++ Dermot Mulroney - (J.P.) +++ Miguel Ferrer - (Kaufman) +++ Anne Bancroft - (Amanda) +++ Harvey Keitel - (Viktor čistič) +++ Michael Rapaport - (Big Stan) +++ Produkcia: D.J. Caruso +++ Hudba: Hans Zimmer +++ ()

Shaqualyck

Hodně nepodařený americký remake kultovního Bessonova snímku Brutální Nikita zaostává za původním filmem snad ve všech ohledech. Bridget Fonda sice dělá co může, stejně jako Gabriel Byrne nebo Harvey Keitel coby Viktor čistič, to ale nic nemění na faktu, že jde o naprosto zbytečný film, který zdaleka nedosahuje kvalit francouzského originálu. ()

kingik

Nebylo marné natočit ramake francouzského hitu Brutální Nikita. John Badham je typem režiséra, který nijak nelpí na vystavění jednotlivých charakterů postav, ale spíše jde rovnou na věc. Zvládá především akční sekvence. To ostatní jako jsou dialogy, práce s herci nebo psychologické vybarvení postav je mu ukradené. Remake je tedy více akční, ale pro psychologii postav není prostor. Bridget Fonda není úplně špatná a Harvey Keitel mě bavil. Badhamovi se z psychologicky laděného francouzského originálu podařilo vytvořit akční thriller, který si s logikou neláme hlavu. Občas taková kombinace není k zahození. 60% ()

Falcor

I přes průměrné hodnocení (tím se snažím - přiznávám, že velmi těžko - vžít do role diváka, jenž nikdy neviděl luxusní Bessonovu předlohu) jde hlavně o velmi drzý otisk originálu bez ničeho inovativního. Ztratilo se zde vše surové, uvěřitelné, citlivé. Drsné i smysluplné hlášky byly nahrazeny těmi dětinsky americkými. Stejně tak se vytratila jiskra z pohledů zasloužilých US ateliérových herců, napětí i barva z akčních záběrů, na první pohled od Francouzů přesně okopírovaných. Být to originál - ojedinělý, leč jen slabě nadprůměrný, akční film. Remake - okleštěná pohádka o zabijáckém škaredém káčátku, ale bez napětí a pořádného náboje, hezky uhlazené, nemastné neslané. ()

lennyd

Maggie (Bridget Fonda) se svými přáteli nemyslí na nic jiného, než jak a kde sehnat další dávku. Rozhodnou se vyloupit lékárnu - ale nepočítají s tím, že se majitel bude bránit, a že policie přijede tak brzy. V tratolišti krve končí několik policistů a ostatní lupiči mimo Maggie. Ta dostává od tajné služby nabídku, kterou nelze odmítnout. Buď se nechá vycvičit na speciální agentku, nebo ji čeká trest smrti. Po několika měsících opouští výcvikové středisko, krásná - ale velmi nebezpečná mladá dáma... Nikitu jsem znal vždycky jen z Bessonova originálu, a tento americký remake byl pro mne skryt pouze za výborným soundtrackem Hanse Zimmera v kombinaci s úžasnou Ninou Simone. A po letech jsem si řekl, že když už mám soundtrack dokonale naposlouchaný, že bych možná zvládl i vlastní film. A musím říct, že jsem nebyl nijak zklamaný - Bridget Fondové to v roli Nikity .. ehm pardon Maggie sekne, a Gabrial Byrne jako její šéf taky není vůbec špatný. Trochu mne jen zklamal příliš rychlý konec - když se to vezme kolem a dokola, tak Maggie ve své roli zvládla pouhé dvě akce (zato ale skvěle natočené - scéna v koupelně, lahůdka).. ()

• Pracovník pokojové služby v hotelu v New Orleans je režisér snímku John Badham. (Narcis)
  • Natáčelo se od 30. března do 22. června 1992. (BMW12)