Tento poslední příběh se možná ani nikdy nestal, a přece ho znáte v mnoha podobách... Dramatik O. Daněk přetvořil příběh prince Hamleta, který byl původně starodánský mýtus a později se stal nejslavnějším dramatem W. Shakespeara, v apokryf na druhou: vrah a krvavý král Klaudius (J. Vinklář) byl nevinen, a není ani mrtev. Je uvězněn na norském hradě, kam Horatio (V. Preiss) dvanáct let po smrti Hamleta přivede mladou královnu, manželku norského panovníka Fortinbrase (K. Brožová). Z dialogu královny a vězně Klaudia vyrůstá nový, nečekaný obraz dánské tragédie jako brilantní metafora o lásce a moci, ovládání a vládnutí. (Česká televize)

Adiemus

Úžasná záležitost, korunovaná - jak to nazval Hombre8 - mlčenlivou tečkou Jiřiny Jiráskové. Zajímavá recenze: flanker.27. Pravda, záběry z Macháčkovy inscenace byly jaksi nadbytečné. ()

PaRi

Takováto dokonalost už v ČT nevznikne! Kde také vzít druhého Daňka? Kde vzít herce typu Vinkláře? Herectví je spolehlivě ničeno telenovelami. Úžasný kus, u kterého si vůbec neuvědomíte, že je celý postavený a odehraný v ateliéru. Mistrné dialogy a fabulace. Herecký koncert pod režijním vedením autora. Myslím, že Kateřina Brožová už nikdy více takovou příležitost zahrát si v mistrné nejvyšší herecké lize asi nedostane. ()

infernet

Skvělá inscenace. Preiss a Vinklář to je sázka na jistotu. Ale himlhergot co tam sakra dělá Brožová? Vždyť i ta čelenka, co nosí ve hře na hlavě, hraje líp než ona... Naštěstí je tenhle díl trošku jiný než ostatní. Jinde hraje královna v příběhu prim, tady je Brožová jakoby omylem a páni ji svým výkonem zastiňují. Chvála Pánu Bohu! :-) ()

Víteček

Tahle fanfikce mě příliš neoslovila. Ale Norsko jako dobyvačná velmoc, zcela v rozporu se skutečnou historií obsazující Dánsko, pobavilo nemálo. Vinklář kvalitní, Brožová ne, ale obecně mi tyhle české nízko nákladové studiovky lezou krkem. ()

Hombre8

Skvělé! Tahle brilantní alternativa Hamleta je dokonalým završením Daňkovy série a pro mne jako milovníka psychologických profilů historických (i třeba smyšlených) postav je Claudiova verze mnohem uvěřitelnější, než podbízivý komerční krvák Shakespearův. Jiráskové mlčenlivá tečka posunula tento díl na úplný vrchol nejen mého hodnocení. ()

a-ja

Těch pět hvězdiček není za výpravu ani kameru, o to tady totiž tak moc nejde. Hvězdičky jsou za skvělou Daňkovu fabulaci, která mě posadila na zadek (tedy rozhodně by mě posadila na zadek, kdybych se zrovna neválela na kanapi s chorobou). Skvělý (jak vlastně jinak) výkon pánů Vinkláře i Preisse, i Kateřina Brožová je tu královská a příjemné je také vidět (a slyšet!) Jiřího Klema! Díky! ()

quokam

Nejlepsi z utrzku. Pan Danek zde poukazal a vyuzil logicke chyby v deji Hamleta. Popravde receno, takoveto logicke chyby jsou primo charakteristicke pro Shakespeara. Jeho nesmrtelnist nespociva v logice vypeavenych pribehu, ale v mistrostvi a hloubce studii psychologie jednotlivych postav a v pokladani neprijemnych filozofickych otazek. Danek v teto inscenaci predvolal mnoho let vezneneho Claudua a dal mu moznost prednest kdyz ne obhajobu, tak svou verzi udalosti na Elsinoru. A uprimne, Claudiova verze dost logicky zapada do Hmletova deje. V tomto utrzku, na rozdil od jinyvh dilu tohoto serialu, plyne dialog tak nejak prirozeneji, az by divak mohl uverit, ano, tento rozhovor se vskutku takto mohl odehrat. Zasluhu na tom maji samo i herci s Vinklarem, Preissem a Brozovou v cele. A mozna je i duvod ten,xe tento dil stripku je adaptaci autorovi starsi rozhlasove hry. A rozhlas nedokonalosti v dialozich neomlouva. Vytku bych preci jenom mel,nezapada mi predlozeny duvod, proc Horacius cely tento rozhovor inicializoval. Jestli byl hlavou pronorske kliky na Elsinoru, a naznaceny vysoky urad na norskem kral dvore to napovida, a zodpovedny za tamnejsi prevraty a masakry, proc by riskoval, aby se to skrze kralovnu dostali na svetlo? Laska ke kralivne a moznost planovat podobny prevrat na norskem dvore se mi zda, tak rikajic, logicky nedostatacujici. Za mne logickych 80 proc. ()