Dělník Joe Lampton najde práci u bohatého průmyslníka a rozhodne se ucházet o jeho dceru. Když jeho plány ztroskotají, hledá útěchu u Alice, starší vdané ženy. (Netflix)

majo25

V hollywoodskych snímkoch sa takmer nestáva, aby bol hlavný hrdina tak arogantný, tak horkokrvný a prchký. Briti si to "môžu" dovoliť, čo pridáva na autenticite charakterov. Dalo by sa povedať, že je to jeden z tých filmov, v ktorých to, čo si hl. hrdina želá, sa nakoniec ukáže ako nechcené až neprijateľné. Lenže sú tu aj ďalšie vrstvy, ktoré vhodne dopĺňajú celkový pohľad a príjemne komplikujú nastavené veci. Či už ide o sociálnu vrstvu alebo romantiku, ktorá má ďaleko od sladkej - ide o utrápenú lásku, ktorej osud nežičí. Menej známy Harvey, ktorý mi pripomínal mladého Eastwooda, bol výborný. O Signoretovej, ktorá bola už dávno po zenite a od atraktivity mala hrozne ďaleko, sa to už povedať nedá, typologicky mi nesedela a nevedel som si na to celý čas zvyknúť. Napriek tomu ma príbeh bavil stále viac a viac. Záverečná tragédia to len korunovala a podtrhla celkový silný dojem. ()

Cushing

Klasika klasik z období kitchen-sink-dramas, tyhle romány jsem žral, když jsem byl teenager. K Místu nahoře se už asi nemá cenu vyjadřovat, vše bylo řečeno, i to, že Laurence Harvey byl ve skutečnosti Litevec a minul se se svou dobou o dobrých deset, možná dvacet let -- jeho typ žulově chladného a tvrdého, eruptivně naléhavého, ale poněkud žulově tuhého romanticboye už byl koncem 50. let na vymření, a tohle byl jeho majstrštyk a labutí píseň v jednom. Když Karel Reisz jen chvilku nato natočil své famózní veledílo Saturday Night, Sunday Morning, dostal tam všechnu tu anglickou sociální syrovost, která je tady sice jaksi taky přítomná, ale zároveň hollywoodsky přikašírovaná. A ovšemže Simone Signoretová je černým majákem celého temného snímku. A jestli je román lepší? You bet it is. Mimochodem -- neví někdo, jak se dostat k pokračování? ()

Han22

Co mám k tomuhle napsat? Dva Oskary a z toho jeden za herecký výkon mě přiměly si to stáhnout a zpočátku to vypadalo nadějně. Naštvaný mladík z nižší vrstvy se snaží dostat mezi smetánku a sbalit dceru továrníka. Zamiluje se do ní, jenže mezitím se zamiluje ještě do stárnoucí herečky. Na rok vzniku je to celkem otevřené co se týče sexu, Signoretová hraje výborně. Jenže hrdina je hovado, který neví co chce a čím dýl film běží, tím víc mě sral. A totéž platí o filmu, který se ze svižné záležitosti mění na čím dál horší melodrama se spoustou promluv o lásce, kde se u mě střídala absolutní nuda a deprese. Nebavil jsem se a podobný na ČSFD nadhodnocený romanťárny mě popravdě berou energii sledovat staré filmy. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "I do love you, Joe. I do! I'd do anything for you, Joe. Anything!"     Laurence Harvey sa mi dokonale znechutil už vo filme The Good Die Young (1954) a v tejto romantickej dráme to iba potvrdil - znovu hrá akýmsi protivne strojeným spôsobom, jeho rečový prejav je priam neznesiteľný (a keď hrá rozzúreného, je to ešte horšie). Jeho hlavný hrdina Joe je nechutne slizká a arogantná postava, ktorej nejde o nič iné ako o postavenie a prachy. A ja sa priznám, že ma nebaví sledovať príbeh, ktorý je takmer výhradne o tom, ako sa nejaká odpudivá zlatokopka v mužskom vydaní snaží vyškriabať nahor, takže som drvivú väčšinu času pri jeho sledovaní trpel. Jediná znesiteľná bola pre mňa dejová línia s Alice, predovšetkým vďaka skvelej Simone Signoret. O ostatných hereckých výkonoch škoda hovoriť, poväčšine samá limonáda. Okrem už spomínaného som musel bojovať aj s celkovou naivitou snímky, preafektovanosťou dramatických momentov a nevierohodnosťou správania postáv. Keď si napr. vezmeme to, že hlavný hrdina Joe je vykreslený ako prvoplánový hajzlík (ani sa tú svoju povahu nesnaží zakrývať), tak mi nie je jasné, ako sa mohli do neho zúfalo zaľúbiť hneď dve atraktívne ženy (naivka je iba jedna z nich), ako si okamžite získal oddaných priateľov a z akého dôvodu jemu, v podstate nule, dávajú mocní ľudia neodolateľné ponuky. Nejaké jeho kvality, či kladné povahové črty som totiž nepostrehol, aspoň film ich veľmi neprezentoval. A tomu jeho "polepšeniu" v závere som akosi nedokázal uveriť. Film výrazne ťahá nahor aspoň ten krásne rozporuplný záver v tragických tónoch, ktorý výborným spôsobom popiera predchádzajúce dianie a zmysel snaženia hlavného hrdinu.     "You're such a honest person. Why the hell do you have to be so honest?" ()

djfun

Celkem fádní a předvídatelný příběh (pravda, že z dnešního pohledu) s nepřesvědčivým Harveym, ale skvělou Simone Signoret, která celej film táhne. ()

nmafan

Po druhém shlédnutí stále souhlasím, že je to moc pěkný film, a že Simonina Alice je jednou z naprosto zásadních kreací filmového plátna, ale přece jen... Mám trochu problém s tím, že jsem si mezitím taky přečetl Brainovu předlohu a najednou si mnohem víc uvědomuju, jak banálně sentimentálním melodramatem ten film vlastně je. S pěknou formální filmařinou, ale také s pečlivě uhlazenými hranami cynismu a společenské kritiky. S mnohem jednorozměrnějšími vedlejšími postavami a plytce slisovaným příběhem. Rozhodně doporučuju sehnat si někde v antikvariátu Brainovu (dle mého famózní) knihu. Ta závěrěčná Joeova věta prostě ve filmu chybí... ()

diodoros

Film má síce spočiatku šialené tempo, postupne ale spomaľuje a človek sa vo všetkých postavách a vzťahoch zorientuje a môže sledovať realistický príbeh o jednom bezohľadnom sukničkárovi z nižšej vrstvy a jeho ambicióznej ceste na "vrchol" spoločnosti, v ktorej nemá žiadne morálne zábrany, ale naopak jeho zbraňami sú úlisný jazyk a sexuálna príťažlivosť, pričom rozvíri vody a začne hru s ľudmi mocnejšími, ako si spočiatku myslel, z ktorej nemožno vyjsť bez obetí... Na dobu vzniku je to odvážny film, ktorý sa nebojí pracovať s vtedajšími tabu a poukázať na ne ako na významné činitele v horných vrstvách ľudí, kde ten, kto má peniaze má všetko. Kamera je zaujímavá, herecké výkony sú najsilnejšou časťou filmu a dej je mrazivo realistický a svojou výpoveďou, ktorú môžeme uplatniť do každého obdobia, aj nadčasový. ()

drkva

Klasika stříbrného plátka, kterou rámují skvělé herecké výkony. Simone Signoret je stoprocentě přesvědčivá a za roli stárnoucí, nešťastné a zamilované ženy získala zaslouženě Oscara. ()

katakomb

Hrozně rád bych chtěl dát tu pátou hvězdu, už pro samotnou Simone Signoret, která, stejně jako Greta Garbo v Anně Karenině, udávala náladu a tón celého filmu. Ona byla předmětem zájmu, osudovou femme fatale i tou, která nakonec skončila se zlomeným srdcem. Film místy velice působivý, na svou dobu bych řekl až odvážně věnoval tolik pozornosti pohledu dotčené ženy na situaci. Určitě by to tak nedopadlo nebýt Simone Signoret - ten Oscar je rozhodně zasloužený. ()

Grossing

Překrásné drama o lásce za hrob s překrásnou Simone Signoret, zasloužený Oscar nejen za krásu, ale I za herectví. Literární předlohu jsem kdysi po shlédnutí filmu 10 let sháněla a za "celých" 10 Kčs jsem nakonec v antikvariátu koupila oba díly: Místo nahoře i Život nahoře. ()