Vesnický furiant Franc se rozhodne postavit dcerám jako svatební dar ohromnou a luxusní vilu, jež by vzbudila úžas a obdiv celé vesnice. Nevšímá si posměšků sousedů a jak se zdá, ani v nejmenším ho nezajímá názor dcer Oliny a Jiřiny. Energický muž zaměstná na stavbě nejen manželku a obě dcery, ale také Jiřinina snoubence Zdeňka. A když se na scéně objeví Libor, s nímž chodila Olina do tanečních, také jeho. Navíc o něm začne s vidinou okázalé dvojité svatby uvažovat jako o druhém potenciálním ženichovi. Dívky otcovo nadšení nesdílejí. Nejsou si jisté ani tím, že to, co od života chtějí, je velká vila v Rezkovicích. Jiřina je navíc podrážděná Zdeňkovou povolností, s níž se podřizuje otcovým názorům a požadavkům. Jak se blíží slavný den, kdy by si měly oba páry říci „ano“ a Franc by jim s velkou slávou předal klíče od domu, je situace stále napjatější... (TV Nova)

TV spot

Nonna

Moc nerozumím tomu, proč zde na ČSFD i v televizních programech vždy bývá tento film označován jako "Komedie". Jediné vysvětlení je to, že v tom hraje Vladimír Menšík = komik = tedy komedie. Ještě, že nehrál v Titaniku nebo Psychu... Příběh o uzurpátorském otci, natočený v aktuálním totalitním období, o tom, jak dvě mladé holky nemají možnost žádného rozletu, protože na prahu dospělosti je zatne režim, okolní konvence, agresivní otec, submisivní matka a všemu tomu se ochotně přizpůsobující partneři, je podle mého názoru vším možným, jen ne komedií. Kdyby to bylo trochu hloub rozpracované, např.v takovém stylu Jaroslava Havlíčka, bylo by z toho dokonalé psychologické drama - a Vladimír Menšík by na něj, svým šíleným ztvárněním despotického otce, měl. Takto je film jen snůškou nepříjemných a do budoucna neřešitelných situací, které vzbuzují v divákovi pocity smutku, bezvýchodnosti, nenávisti. Velmi, velmi smutná komedie. ()

Zagros

Půl domu bez ženicha je film, který celý stojí na Vladimíru Menšíkovi. Ten si tady střihl hlavní a pro něj typickou a tradiční roli. Ostatní mu jen sekundují, i když nehrají špatně. Příběh je prostý. Hlavní postavou je Franc, který své rodině velí pevnou rukou, a když se rozhodne, že postaví pro svou dceru dům, tak jej zkrátka postaví, kdyby se co dělo. Na názory ostatních moc nehledí a jede si stále svoje. To mnohdy přináší humorné i dramatické situace. Film je o snaze chlapa držet všechno pevně v rukou … o despotickém a zároveň milujícím otci… o nevyžádaných darech… o jednostranném pohledu na svět… o snaze se vymanit z cesty rodičů. Lze v něm najít docela dost, ale taky se někomu líbit nemusí. Není to zase žádný hlubokomyslný zážitek, a pokud někomu nesedne humor, hodnocení vysoké asi nebude. Za mě se pohybuje kolem průměru. ()

Rodin

Původně jsem byl vyladěn na dvě *, protože podobné tupě komunální satiry opravdu nežeru. Jenže Menšík je geniální i zde, Blažena Holišová je geniální i zde, Vašek Vydra zde zahrál nejlepší filmovou roli své kariéry a... Veronika Freimanová? Nádherná, sladká, pomilováníhodná. Takže 60% s odřenýma ušima. ()

Pepinec

Půl domu bez ženicha a film komplet bez humoru. Cholerik Menšík neustále balancuje na hranici infarktu, Vydra čumí jak vejr, holkám to nesluší, vila je hnusná, konec zase...počkat, ono to vlastně žádný konec nemá! Podle všeho po osmdesáti minutách došla páska, tak to stopli a rozjeli se za soudruhy pro cenzuru. Kdyby to smetli do šuplíku, česká kinematografie by o nic zásadního nepřišla. ()

slunicko2

Typická dobová hořká sonda do maloměšťáckého myšlení. 1)  V podtextu je snímek silná režimová propaganda. Dlaždičky a kotle se, pravda, shánějí přes známosti, ale otec věnuje svým dcerám vesnický dům, ženichův otec nové auto a všichni očividně žijí v dostatku a spokojenosti._____ 2)  Občas však realita pronikne nechtěně na povrch v podobě závisti a posměšků sousedů. Já jsem alespoň nikdy nekradla! No tím bych se moc nechlubil._____ 3)  Špičkové herecké obsazení v podobě jako vždy přesvědčivého 51letého Vladimíra Menšíka (zabejčenej fotr Franc) či 60leté Dany Medřické (teta Heda, Francova sestra) však udělá své._____ 4)  A pak jsou tu pěkní 24letý Václav Vydra (váhavý student Libor, budoucí Olinin ženich) a 34letý Ivan Vyskočil (konformní Jiřinin ženich). ()

• Nikdy nezapomenu na to, jak si pan Menšík během natáčení filmu píchl injekci, když mu bylo zase špatně a pak seděl a odpočíval, a přitom vyprávěl veselé historky, kterým jsme se všichni smáli. A právě ten náš smích ho velmi nabíjel,“ zavzpomínal na natáčení Václav Vydra nejmladší. (SONY_)
  • Vila, kterou stavěl Franc (Vladimír Menšík) pro svoji dceru, se nachází ve skutečnosti v Příbrami. (carott)