Let It Be

• Velká Británie Beatles at Work (pracovní název) (více)

Tento dokumentární snímek mapuje poslední etapu existence nejslavnější kapely všech dob - The Beatles. Když kapela počátkem šedesátých let začínala, bylo jim všem kolem dvaceti, byli nevyspělí a nevěděli, co všechno od života a od hudby chtějí. Na konci desetiletí se ocitají ve fázi, kdy už to vědí, ale zároveň si také uvědomují, že každý z nich chce něco jiného. Práce na hudbě už dávno není společná, každý ze členů svoji energii soustředí hlavně na svoje vlastní písničky. Paul by chtěl být po smrti dlouholetého manažera novým "šéfem" kapely, John podléhá vlivu Yoko Ono a heroinu, George je zahořklý kvůli tomu, že jeho vlastní hudbu nebere "hlavní tvůrčí dvojice" vážně a Ringo už toho má všeho po krk. Díky tlaku zvenčí i vnitřnímu pnutí se kapela na začátku roku 1970 rozpadla, přesto se ale předtím zvládla vzepnout a natočit desky "Abbey Road" a "Let It Be". "Abbey Road" je ikonickým dílem od titulní fotografie po poslední píseň. "Let It Be" poznamenaly spory o hudební produkci i neshody mezi hudebníky. Dokument, který nese stejné jméno, se nese v podobném duchu. Zachycuje atmosféru ve studiu a problematický vznik nahrávek, zároveň také dokumentuje legendární "koncert na střeše", poslední společné veřejné vystoupení skupiny. Skupiny, která existovala pouhých deset let, přesto v mnoha různých smyslech pomohla změnit svět a položit základy současné popkultury. (Morien)

WolfR

Ani bych to nepovažoval za film. Jsou to takové autentické kusy scén rozkladu a jejich posledního koncertu, ale má to sakra sílu, 5 hvězd. ()

SamVimes

Let It Be je neučesaný vhled do nahrávání desky, zakončený záznamem slavného koncertu na střeše. Pro jen příležitostného posluchače Beatles to pravděpodobně bude nezáživné, ale věrní fanoušci dostanou jedinečnou příležitost vidět zákulisí alba a slyšet spoustu skladeb v jejich prapůvodních demo verzích nebo rozložené na samostatné stopy. ()

bari68

O kvalite hudby Beatles sa snáď ani baviť nemusíme,avšak v tomto hudobnom dokumente som postrádal viac obsahovej formy.Tým chcem povedať, že keby som si pustil audio stopu z tohto DVD, efekt je plus, mínus rovnaký.Výnimkou je ale originálny koncert z konca filmu. ()

Han22

V průběhu sledování jsem musel zkousnout dvě věci. Let It Be není film, ale dokument. A není to dokument o kapele, ale její hudbě. O náladě v kapele se moc nedovíte, i když určité náznaky tu jsou - Paul navážející se do George, Ringo kterého nikdo neposlouchá, znuděný John pronásledovaný věčným stínem Yoko. Tohle je o hudbě nejlepší kapely všech dob (Queeni prominou) a jako takové je to fantastické. Je neskutečné kam se kapela za 7 let posunula, co všechno dokázali zahrát a na jaké nástroje. Číší z toho neskutečná instrumentální paráda, zároveň je vidět, že kapela ke konci kariéry značně přitvrdila a pokud to ze začátku byl kytarový popík, ke konci to byl plnokrevný rock. Celkem by mě zajímalo, co by kapela hrála, kdyby vydržela do sedmdesátek - stali by se z nich další Párpli či Zepelíni? A teď si jako popař zahraju na ďáblova advokáta, protože bych řekl že pod to haldou instrumentací se ztratil cit pro jednoduchý hit na první dobrou. Ovšem to je jen subjektivní názor, navíc i tady jsou nezapomenutelné songy - Long and Winding Road, Don´t Let Me Down, Across The Universe, Get Back a především nesmrtelná titulní Let It Be. Akademie opět zaspala i když film dostal Oscara za hudbu, titulní píseň, na 100% největší hitovka roku 1970 nebyla ani nominovaná. Každopádně pokud jsem přemýšlel o hodnocení, finální koncert na střeše (srocující se lidi a naštvaní poldové included) má takovou atmosféru, že 5* nakonec bylo zcela jasných. Krásné rozloučení s legendou. ()

Paity

Nevýrazný odkaz na Brouky, kteří si podmanily svět. Hodně navíc ovlivněno dobou, kdy se to natáčelo. ()

Hanys_

Atmosféra houstne, konec se nenávratně blíží. Znuděný ?zfetovaný? John se svým japonským klištětem; naštvaný a odevzdaný George - i těch nevystřihnutých 15s hádky s Paulem vydá za tisíc slov ; Ringo který si to přišel možná naposledy pořádně užít; a šáša Paul, který se, kdykoliv je v záběru, tváří že jsou všichni šťastná rodinka a tím jak je všem všechno jedno, bere Let it Be jako "své" album. Parádní svědectví konce jedné superkapely. Které ikdyž je samozřejmě prostříhané a ty top věci nikdy neuvidíme, má šílenou sílu. Navíc slyšet tyhle pecky v syrovém a neupraveném podání je fakt super zážitek. Jako bonus geniální Rooftop záležitost. Pro beatlesmaniaky povinnost. ()

waits

Těch pět je prostě za to, že se člověk může i po letech podívat na zkoušku Beatles, pro fandu naprosto mimořádná záležitost. Nálada není už kdovíjaká, Paul se nemá rád s Yoko, John už v té době točí vlastní skladby a připravuje solové desky (Virgins), k vidění je i roztžka mezi Georgem a Paulem. Na závěr samozřejmě legendární krátkej koncert na střeše..Pro mě pořád nejlepší kapela historie. ()

#47

Jsem rád, že můžu svůj jubilejní 100. komentář věnovat právě tomuto filmu! Le it be je vlastně jakési "domácí video" pořízené při nahrávání stejnojmeného alba (částečně i alba Abbey road) počátkem roku 1969, většina se odehrává přímo ve studiu, ale součástí dokumentu je i "Apple rooftop concert" (samozřejmě ve zkrácené podobě)...atmosféra ve skupině už sice nebyla úplně ideální, ale zase to nebylo tak hrozné jak jsem si původně myslel...sem tam někdo i trochu zavtipkoval, ale přesto bylo vidět že už se všichni potřebují osamostatnit...McCartney je v tomto snímku středem pozornosti, jak řekl kdysi John: "Paul udělal film o Paulovi pro Paula", a všem se snaží radit....Ringo se stále usmívá a je v pohodě, John má Paula už jak se říká "na háku" a George mu i klade odpor a polemizuje s ním...do toho Yoko, která na všechno čumí jako tele (hlavně ale nespouští oči z Johna) a pak se občas mezi Brouky objeví malá dcera McCartneyho...která tam sice taky nemá co dělat, ale pořád je tam s ní větší sranda než s tou avantgardní japonskou umělkyní. Díky tomuto dokumentu jsem alespoň měl možnost nahlédnout do studia, když vznikaly právě ty songy, která já považuji za jedny z nejlepších od Beatles a proto dávám opět plné hodnocení. ()

Mahoney.

Klasický dokument o Beatles. 1970 rok zaznamenavajúci už skoro rozpad Beatles. Aj tak 5 hviezdičiek za to, že je to Beatles.. ()

kocourMour

Jakkoliv z tohoto dokumentu nedýchá nijak zvlášť příjemná a pohodová atmosféta, která ostatně mezi rozhádanými členy skupiny v té době už dávno nebyla, tak Beatles jsou holt Beatles. Takže za 5. ()

shudeee

Pro fanoušky Beatles je tento dokument ideálním a skoro jediným prostředkem k tomu, aby přičichli k atmosféře, jež panovala ve skupině na konci její existence. Je svým způsobem dusná, přesto kdo by nechtěl vidět, jak to vypadalo "pod pokličkou", že? Vždycky jsem také chtěl vidět legendární poslední koncert největší hudební skupiny všech dob na střeše budovy Apple Records na Abbey Road. Nepopsatelný zážitek! ()

maaan

"You and I have memories, longer than the road that stretches out ahead." Osmdesáti minutový koncert, nemám jiných slov, než "legenda". 90%, tedy 5*****. ()

patroklos

Dokument, který zapůsobí především na milovníky Beatles a jejich nesmrtelné hudby... Lidé neznalí asi pět hvězdiček udělovat nebudou, parta zhulených borců, kteří si volně improvizují, nemůže na normálního člověka zapůsobit :-) ()

Robbi

Aby bylo možno pochopit tenhle polodokument, je nutno znát několik okolností. Původně se mělo jednat o dokument o natáčení alba, začalo se ve twickenhamských ateliérech, ale po několika dnech se zjistilo, že to prostě nebude fungovat. První část skončila poté, co se Paul pohádal s Georgem, kterého k nepříčetnosti vytočilo, že ho Paul nutí hrát podle jeho přání. Poté následoval přesun do studia na Savile Row, které "zbudoval" řecký přítel Beatles Alex Mardas a mělo být pomalu osmým divem světa, a místo toho na "Brouky" čekala jen průměrná zkušebna. To vše dodalo snímku určitou syrovost, ale paradoxně ona dokumentární linka byla důvodem, proč se film (a společně s ním i album) málem nedokončilo. Nakonec vše vlastně zachránil příchod Billyho Prestona, kterého pozval George, a před kterým se asi Beatles nechtěli hádat. Melodie jako Let It Be, Get Back nebo The Long And Winding Road prostě neumřou. Byli to Beatles na pokraji rozpadu, ale o jejich výjimečnosti svědčí i to, že ještě půl roku po Let It Be dokázali spolu vyprodukovat tak skvělé album, jakým bezesporu je Abbey Road. ()

blondboss

Ťažko povedať, či ma tento dokument zaujal. Skôr nie, nakoľko sa jednalo vyložene o predstavenie väčšiny pesničiek z posledných dvoch albumov kapely a ich tvorbu, ktorá bola sem-tam poznačená konfliktmi, ale nič dramatické. Posledný koncert na streche bol unikátne zimomriavkový. Inak ale priemerný dokument. 60 % ()

eMeMko

Nejsem sice žádný hardcore fanoušek Beatles, ale dokument mapující jejich poslední dny spolu, jsem si nemohl nechat ujít. Bylo zvláštní pozorovat, jak se k tomuto snímku staví jednotliví hudebníci. Paul McCartney si pozornost kamer očividně užíval a hrál (až přehrával) přímo do nich. John Lennon tak nějak přežíval a nemít s sebou Yoko Ono, která za celý snímek nic neřekne, pravděpodobně by tam nebyl. George Harrison a Ringo Starr pak vypadají, že z kamer moc nadšeni nejsou a snaží se, co možná nejlépe, schovávat. Vrcholem filmu je však samozřejmě neohlášený koncert na střeše, kde jsou Beatles naprosto nepřekonatelní. Finální hodnocení: velmi povedený pohled na jednu z nejznámějších hudebních skupin. ()

tomino28

V podstatě se jedná jen a pouze o sledování Beatles u zkoušení a společného debatování a hraní ve studiu završené střešním koncertem pro náhodné kolemjdoucí. A víte co, zrovna u Beatles to k úspěchu bohatě stačí, obzvláště když dokument sledujete jako fanoušek. ()