Měla to být jednoduchá mise. Jenže skončila v pekle čínské občanské války... Čína roku 1926 je zemí rozdrobenou na malé celky, trpící pod nadvládou okolních velmocí. Spojené státy americké zde mají několik vojenských jednotek, jejichž úkolem je v případě potřeby zajistit bezpečí americkým občanům. Tento jednoduchý úkol plní také posádka parního dělového člunu San Pablo. Staré zadýchané lodi ovšem nikdo neřekne jinak než Sand Pebbles (Plážový oblázek). Zde nastoupí do služby šikovný mladý strojník Jake Holman (Steve McQueen). Od začátku tu však naráží na menší či větší potíže. O provoz lodi včetně „Jakeova“ motoru se neoficiálně starají čínští civilisté, kterým Američané z pohodlnosti přenechali většinu vlastních povinností. Zapadnout do tohoto kolektivu není pro svérázného individualistu Jakea vůbec jednoduché. A bude to čím dál těžší, neboť Čínou začíná zmítat občanská válka. Na jedné straně všeho schopní komunisté, na druhé příznivci bezohledného nacionalisty Čankajška. Ani jedni si Američany na svém území nepřejí… (Česká televize)

rivah

Špatný scénář, prodchnutý nacionalismem a povýšeností Američanů nad jinými národy nemůže zachránit ani Robert Wise, ani Steve McQueen. A ani zbytečně dlouhý film. Hodnotím s přivřenýma oběma očima. ()

Alex696

Nechápem ako môže niekto tento film hodnotiť tak kladne. Prvá polovicxa filmu je strašná nuda, žiadna akcia proste nič. V druhej polovici sem tam výstrel ale je to všetko bez ducha. Vlastne celý film je akýsi nezmysel. Vojnový film si predstavujem inak. Dve hviezdy ... no raz pozrieť a nič, žiadny zážitok. Filmu chýba prakticky všetko , čo má mať dobrý vojnový film. Nezachránil to ani Steve McQueen. Mimochodom, hudba teda riadne píli nervy . ()

kubilov

Hned jako první věc u tohoto filmu zřejmě většinu lidí napadne jako mamutí délka. Inu opravdu, 3 hodiny na překvapivě komorní film o vztazích mezi členy posádky na jednom americkém dělovém člunu v čínských vodách v roce 1926, je na první pohled až příliš. Avšak Sand Pebbles vyniká svým komplexním (sice americkým) pohledem na probíhající události v jednom malém městečku v průběhu občanské války, k tomu přidává další motivy jako lásku, přátelství, nenávist, hrdost, víru a například také zajímavý pohled na zjevné rozdíly mezi Číňany a Američany, což je zdůrazněno hlavně ze začátku - díky fascinující pracovní symbióze na lodi. Steve McQueen se se svou rolí jako obvykle popasoval velice dobře, zvlášť když uvážíme, že utáhnout tříhodinový film jako hlavní postava je takřka nadlidský výkon, také si za něj vysloužil svou jedinou oscarovou nominaci. V nejlepších scénách celého filmu mu pak k zhypnotizování diváka stačí výtečný Mako anebo pouze klášter plný nepřátel. ()

Hawaj

Romanťárna na pozadí politického činskeho boje o moc v 50. letech, trochy americké úlohy v té době v Číně a kupodivu dostaneme i pár poučných mouder o tom jak se dělá politika a získává moc. Film je vlastně o tom jak Američané musí bojovat a odolávat tlaku nacionalistů aniž by vystřelili. Ovšem to platí jen do chvíle než vztyčí americkou vlajku. Bohužel hlavní hrdina je nvyzpytatelný takže nevíte jak moc mu máte fandit. Film, kterej určitě nemohl bejt promítanej za komančů. ()

subic

3hodínový výpravný a značně rozvleklý film do Čínou zmítané občanské války roku 1926. Stará rezavá parní loď ještě po Španělech tu brázdí řekou a má chránit americké misionáře. 36letý Steve McQueen tu opět nemusí nic hrát, ten už jen že tu je, tak září. Ale na něm to celé stojí. Posádka má problémy nejen s lodí, s Číňany, ale i sama se sebou a to ještě komplikuje několik žen, které zasahují do života "nářečníků". Na obrazovky ČT se film dostal až v roce 2008, co ho nadabovali Brňáci. ()

ostravak30

Tak to dopadá, že když si USA nárokuje právo vejít do každého státu na světě a dělat tam pomocí tanků a zbraní demokracii. Tento film mi pomohl zase o něco víc pochopit historii Číny o níž před komunismem nevím tak moc a těch filmů, nepočítáme-li ty z dob císařů v tunikách, není natočeno. Nevím kolik válečných filmů Steve McQueen natočil, ale mnoho jich nejspíš nebylo. Nicméně většinou hraje spíše krasavce, povaleče a hezounky, tady se mohl ve filmu na vážné téma opravdu rozehrát naplno a zvládl to. Snímek nám ukazuje, jak moc Američané přišli ochraňovat místní občany. Většinu času si užívali s místními dě.kami v bordelech a chudé Číňany využívali jako levnou pracovní sílu, přičemž i tu uráželi a ponižovali. Číňané jim pak zcela oprávněně chtěli dát pěkných pár na p.del. Je jen ironií osudu, že se film vysílal v době americké intervence do Vietnamu. Tento film je vcelku dobře natočen, určitě pomohlo i místo natáčení, jen ta stopáž by mohla být kratší, a vůbec by nemusel být o Číně a jejích obyvatelích. Klidně by mohl být o Afghánistánu, Iráku apod. A je dost smutné, že i po více než 50 letech je stále aktuální. ()

Vojta00

Když by takový film vznikl dnes, odehrával by se ve fiktivní zemi, místním by se neříkalo Žlutí, ale Původní obyvatelé, na lodi by bylo několik afroameričanů, mexičanů a žen, záchranná mise by se beze zbytku podařila, hlavní hrdinové by všichni přežili a končilo by to svatbou. Díky bohu, že Sand Pebbles je z roku 1966. ()

worm14

Vydržet sledovat 3 hodiny tohle dílo je celkem záhul. A asi až tak tří čtvrtin filmu se nic moc neděje. Děj se odvíjí pomalým tempem. Obvykle jde o malé události na lodi nebo na pevnině. Teprve ke konci začíná opravdové drama a akce. Film působí poměrně realisticky a zabývá se dobou, o které nebylo opravdu natočeno moc filmů. V hlavní roli exceluje Steve McQueen, přičemž ostatní působí přesně jako vojáci. Takže celkově asi bez výtek, akorát někomu se 3 hodiny můžou zdát moc. ()

jack_scott

Zajimavý snímek "ze staré školy", skutečně stará klasika. Člověk to musí brát dobově, takže dávám celkem slušných 65%. Jinak to žádná sláva (až na námět a herecké výkony) není... ()

SB

Tak nevím. Herecké výkony průměrné až podprůměrné (včetně McQueena), místy naivní, nacionalistické (proamerické), romantické. Pro mě morálně problematické obvyklé americké strkání rypáku do cizích věcí (to snad mají ti Američani v genech nebo co). Na koukání dobrý. ()

pafka

Neuveritelne stare, velmi dobre fungujici. McQueen vynikajici. Pomerne dlouhe, ovsem nikdy nenudici, coz je obdivuhodny. Deje je tam kupa a hltate to jako malinu. Jen trosku mam osobne problem s muzikou, ktera je dnes uplne jinde nez tenkrat, narozdil od filmoveho vypraveni, ktere nejake prevratne zmeny temer neprodelalo. ()

brasek

Rozsiahla filmová romanca. Každý si nájdem v tom svoje, od nevtieravej romantiky, cez dobrodružstvo až po akčnejšie scény. Príbeh nenudí, odvíja sa slušným tempom. Spokojnosť. ()

Heywood

Steve McQueen je můj (holt zesnulý) oblíbenec, ale tenhle film mě až tak nenaplnil. Šlo to, řemeslo dobré, prostředí exotické, ale nějak mi to připadalo takové všední. 60% ()

PTuranyi

Jake Holman je lodný strojník na americkej delovej lodi operujúcej v Číne a problémový chlapík. Doba v ktorej sa jeho príbeh odohráva je spletitá. Čína je rozbitá na množstvo území ovládaných samozvanými vládcami, ale už sa začínajú vzmáhať komunisti so svojou kultúrnou revolúciou. Hnev más narastá a posledná misia na záchranu pár amerických občanov je nemožná. Jake nie je Rambo a položí svoj život kvôli úspechu misie hoci by som mu prial aby ju prežil. Steve McQueen aj ostatní herci sú výborní, produkcia veľmi dobrá ale so silnou pečaťou doby. 75% ()

Svadbos

Steve McQueen mal ťažké detstvo, ktoré zahrnovalo aj pobyt v domove pre problematickú mládež. Bolo ťažké s ním spolupracovať, ale mal aj empatickú stránku. Počas natáčania tohto filmu na Tajwane objavil dievčenský sirotčinec a okamžite ho zadotoval sumou 20.000 dolárov. V jeho podpore pokračoval ďalších 10 rokov. V Hollywoode o tom nikto nevedel. ()

ABC1

Tenhle film se Stevem jsem nikdy neviděla, takže jsem překonala svoji až nenávist k obrovské stopáži a stálo to zato. Steve jako vždy výborný, ostatní herci mu zdatně sekundují, příběh je nadčasový, finále asi nemohlo být jiné... ()

kpt_ROCOR

tak ty akce kolem tej bárovky (která byla jediná na lodi))) to pozvedá skoro do nebeských výšin, už chápu proč byla tak oblíbená - tuhle snad překoná jiná prasnice, čiže m60 ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)