Reklama

Reklama

František Miroslav Doubrava

František Miroslav Doubrava

nar. 27.03.1919
Bratřejov, Československo

zem. 28.12.2003 (84 let)
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Česko

Biografie

František Miroslav Doubrava se narodil 27. března 1919 v Bratřejově u Sedlčan. Na konci 30. let začal jako zanícený ochotník s divadlem v Pražském dětském divadle Míly Mellanové a do roku 1945 cestoval s kočovnou divadelní společností Nová česká scéna. V letech 1945 – 1953 prošel českobudějovickým Jihočeským národním divadlem, Městským divadlem na Kladně, Městským oblastním divadlem Žižkov a Nezávislým divadlem v pražské Alhambře. A zbytek své umělecké dráhy završil ve dvou pražských scénách Realistického divadla Zdeňka Nejedlého (1953 – 1961) a Divadla Jiřího Wolkera, kde od roku 1961 působil až do svého odchodu na odpočinek.

Jeho projev i postava se nejlépe hodily pro komické a veseloherní kreace. Často představoval různé uťápnuté, poťouchlé, ustrašené a poplašené lidičky, jež zvýrazňoval nejlépe svým charakteristickým hlasovým projevem. V české kinematografii začínal těsně po válce v roce 1946 jako Karel Morávek ve snímku krátké stopáže KDO JE VINEN? (1946) Bořivoje Zemana. Během své filmové kariéry často spolupracoval se studenty FAMU (Vladimír Voves, Jaroslav Hužera, Vladimír Brebera), když v jejich studentských snímcích zahrál Antoše (PŘEPADENÍ), vězně Unka (ŽIVOT JE SILNĚJŠÍ) a seladona (SCHŮZKA O PŮL ČTVRTÉ…).

O čtyři roky později začal natáčet pravidelně. V 50. letech herecky prošel snímky ZOCELENÍ (stávkující), TEMNO (syn), SLEPICE A KOSTELNÍK (brigádník), POSEL ÚSVITU (student), PAST (údržbář Beran), BYLO TO V MÁJI (dělník Soukup), MILUJEME (SNB), CÍSAŘŮV PEKAŘ i PEKAŘŮV CÍSAŘ (lazebník), USMĚVAVÁ ZEM (traktorista Mazač), SLOVO DĚLÁ ŽENU (člen orchestru), DIVOTVORNÝ KLOBOUK (krejčík), ZTRACENÁ STOPA (vojín starající se o psy), PSOHLAVCI (Chod), NECHTE TO NA MNĚ (řečník na schůzi lesníků), TANKOVÁ BRIGÁDA (voják s novinami), ROZTRŽKA (laborant), ZAOSTŘIT, PROSÍM! (úředník v nakladatelství), ŽIŽKOVSKÁ ROMANCE (kamarád Sláva Luňáček), O MEDVĚDU ONDŘEJOVI (pekařský tovaryš), ZKOUŠKA POKRAČUJE (herec) i DAŘBUJÁN A PANDRHOLA (krejčí).

V uvolněných 60. letech byl staršinou Železniční bezpečnostní služby (BÍLÁ SPONA), závozníkem Národní galerie (PŘÍPAD LUPÍNEK), fotoreportérem (RYCHLÍK DO OSTRAVY), reportérem u startu (MUŽ Z PRVNÍHO STOLETÍ), příslušníkem VB (KDE ALIBI NESTAČÍ a STRAŠNÁ ŽENA), profesorem večerní školy (ŽIVOT BEZ KYTARY), podpraporčíkem opět VB (KAŽDÁ KORUNA DOBRÁ), dělníkem Frantou (ČERNÁ DYNASTIE), vrátným v rozhlase (KRÁL KRÁLŮ), televizním redaktorem (HANDLÍŘI), ženichem Arnoštem Velebným („RAKEV VE SNU VIDĚTI…“), službou ve vrátnici (SVATÁ HŘÍŠNICE) apod. apod. Vždy byl ztvárňovatelem malých a drobných epizodek.

Ve filmování pokračoval i během normalizačních 70. let, v komediálních a někdy i tendenčních snímcích: „PANE, VY JSTE VDOVA!“ (tympánista v divadle), TAJEMSTVÍ VELIKÉHO VYPRAVĚČE (divadelní zřízenec), DÍVKA NA KOŠTĚTI (vedoucí farmy zvířat), AFÉRY MÉ ŽENY (podpraporčík VB), ZBRANĚ PRO PRAHU (přednosta Škrdle), JAK UTOPIT DR. MRÁČKA ANEB KONEC VODNÍKŮ V ČECHÁCH (vědec), DVACÁTÝ DEVÁTÝ (pokladník odborů), ROMANCE ZA KORUNU (příslušník VB), BOUŘLIVÉ VÍNO (vedoucí obchodu Klenoty), OSVOBOZENÍ PRAHY (úředník v Obecním domě), COŽ TAKHLE DÁT SI ŠPENÁT (učitel Řehák), VÍTĚZNÝ LID (zřízenec sněmovny) a nebo JAK SE BUDÍ PRINCEZNY (plačící voják).

Čile spolupracoval i s televizními (např. inscenace KDO HLEDÁ, NAJDE, RUDÝ PRIMÁTOR a další), rozhlasovými (šofér Vasja v dramatizaci „Chirurg Platon Krečet“ 1957 nebo krčmář v „Pasáčkovi vepřů“ 1977) a dabingovými studii. I když už byl dlouhá léta na penzi, od Herecké asociace, prostřednictvím Nadace Život umělce, získal Cenu Senior Prix (2000). O tři roky později František Miroslav Doubrava zemřel 28. prosince 2003 v Praze ve věku vysokých osmdesáti čtyř let. Zemřel, zapomenut širokou veřejností a též diváckou obcí. Na svém kontě zanechal přes padesát filmových úkolů, řadu divadelních úloh a další příležitosti v rozhlase i v televizi.

Jaroslav "krib" Lopour

Herec

Filmy
1977

Což takhle dát si špenát

 

Jak se budí princezny

 

Rudý primátor (TV film)

 

Vítězný lid

1976

Bouřlivé víno

1975

Osvobození Prahy

 

Romance za korunu

 

Taková tečka na mapě (TV film)

1974

Dlouhá cesta (TV film)

Reklama

Reklama

 

Dvacátý devátý

 

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

 

Kdo hledá, najde (TV film)

 

Zbraně pro Prahu

1973

Kdo je vinen? (TV film)

1972

Aféry mé ženy

1971

Dívka na koštěti

 

Tajemství velikého vypravěče

1970

Svatá hříšnice

 

„Pane, vy jste vdova!“

1968

„Rakev ve snu viděti...“

1967

Obrácení Ferdyše Pištory (TV film)

1966

Matka (TV film)

1965

Kůzlátka otevřete... (TV film)

 

Strašná žena

1964

Je Thierry Brévanne vinen? (TV film)

1963

Handlíři

 

Král Králů

1962

Černá dynastie

 

Život bez kytary

1961

Jan Neruda (TV film)

 

Každá koruna dobrá

 

Kde alibi nestačí

 

Muž z prvního století

 

Za plotem jiných časů (TV film)

1960

Bajaja (TV film)

 

Bílá spona

 

Případ Lupínek

 

Rychlík do Ostravy

1959

Dařbuján a Pandrhola (TV film)

 

Dařbuján a Pandrhola

 

Medvěd a strašidla

 

Mánesové (TV film)

 

O medvědu Ondřejovi

 

Zkouška pokračuje

1958

Divotvorný klobouk (TV film)

 

Žižkovská romance

1957

Dítě (TV film)

1956

Podivín (TV film)

 

Roztržka

 

Zaostřit, prosím!

1955

Nechte to na mně

 

Tanková brigáda

 

Ztracená stopa

1954

Psohlavci

1952

Divotvorný klobouk

 

Slovo dělá ženu

 

Usměvavá zem

1951

Císařův pekař - Pekařův císař

 

Milujeme

1950

Bylo to v máji

 

Past

 

Posel úsvitu

 

Slepice a kostelník

 

Temno

 

Zocelení

Krátkometrážní
1957

Schůzka o půl čtvrté... (studentský film)

1955

Život je silnější (studentský film)

1953

Přepadení (studentský film)

1946

Kdo je vinen?

Reklama

Reklama