Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Když už někoho musí naklonovat,aby ho získali zpět do děje, tak to je průser. Divákovi je jasný, že tady se bude vařit z vody. Jean-Pierre Jeunet se to snažil obejít tím, že zcela překopal, popřípadě vynechal samotnou podstatu vetřelčích filmů - a tou je strach a hrůza. Namísto toho natočil něco mezi komiksem a trochu úchylnou komedií, ve které se asi dvakrát leknete. Ripleyová už zde není tak úplně člověk, je to chladná mutantka s nadlidskou silou a vetřelčími geny,která spolupracuje s bandou ušmudlaných pirátů v čele s Ronem Perlmanem - no aspoň je maso na porážku. Pokud ale zapomenete na předchozí díly a nebudete srovnávat, tak se na to dá koukat - vizuálně to trochu připomíná Verneovku a na konci je to vyloženě sranda.

Vetřelec ³ (1992)

Třetí díl z vetřelčí ságy a třetí režisérská legenda ,to je pěkná vizitka pro slizouna z vesmíru. Jak už to tak ale bývá, s každým dalším pokračováním klesá kvalita a dochází originální nápady. Naštěstí pro tentokrát nijak razantně, ale přeci jen...Kromě kamery a atmosféry filmu bych ocenil zasazení děje na ponurou planetu s ještě ponuřejším lágrem,kde si odpykávají trest ty největší devianti a ouchylové - Ripleyová má hold pech. Ona je ale naštěstí zvyklá bojovat s jinačím kalibrem...Taky se mi líbí, že šla dohola (na hlavě). Některé scény byly luxusní (větrací šachta, strop v jídelně...) a někde to zase pokulhávalo (finální naháněčka s těžce digitálním vetřelcem). Je to nadprůměr, ale už to není masterpiece jako předchozí dva díly.

Vetřelci (1986)

První díl byl hlavně o husté a téměř až komorní (pokud lze ten obří vehikl Nostromo tak nazvat) atmosféře a partě běžných astronautů,kteří se ocitli v živé noční můře. S pokračováním ale přišel megaloman James Cameron a řekl si "OK, tak to tady pořádně rozsvítíme". Do příběhu obsadil asi největší hovada co se v roce 2179 dají sehnat - americké vesmírné mariňáky a Ripleyovou v roli poradkyně,která už s tím šmejdem z vesmíru má nějaké zkušenosti. Sebevědomí drsňáci co mají hustý hlášky a kolťáky proklatě nízko, přistanou na základně,která se z neznámých důvodů odmlčela.A začnou jatka. Jestliže Scottův Vetřelec byl spíše dusný horor ,tak tohle je akční scifárna non plus ultra - velkolepá jízda se vším co k tomu žánru patří a s typickým Cameronovým rukopisem.

Ve stínu (2012)

Z výtvarného hlediska je to špičkově odvedená práce a herecky vlastně také. Ivan Trojan, Sebastian Koch a pár dalších hereckých bardů to pořádně rozsvítili. Dobře se na to kouká a člověk je tak nějak vzácně hrdý na českou filmařinu. Ale má to několik zásadních scénaristických šotků,které prostě nedávají smysl a když se nad tím divák zamyslí, tak zjistí, že ve sklutečnosti by to tak komplikované vůbec nebylo. Komunisté měli v padesátých letech absolutní moc a nějaký neposlušný kapitán Hakl (Trojan), rozhodnutý jít na vlastní pěst proti systému by pro ně nebyl překážkou, stejně tak jako zmanipulování soudního procesu - to pro ně tenkrát byla brnkačka a nikoliv námět na celovečerní film. Jinak je to ale velmi výrazný počin v našich luzích a hájích zasviněných současným filmovým a seriálovým brakem.

Neklid (2011)

Henry Hopper coby funus stalker - nebo jak bych nazval člověka, který celé dny nedělá nic jiného, než že leze bez pozvání na cizí pohřby, mi během filmu začínal lézt na nervy, ale umírající a přesto až do poslední chvíle pozitivní Mia Wasikowska to jako vždy podržela. Celý příběh se drží na tenké hranici mezi životem, smrtí a něčím mezi tím. To "něco" zde představuje duch mladého pilota kamikaze, který ty dva sympaticky doplňuje a hlavně je těžce v klidu - zřejmě proto, že už je mrtvý a smířený . Rozhodně je to lepší průměr mezi filmy zabývající se touhle sice ohranou, ale málokdy dobře zahranou problematikou předčasného umírání.

Sniper 2 (2002) (TV film)

Člověk si musí uvědomit, že je to TV film. Srovnávat to s mega projektama co se vyhřívají na plátnech kin není fér. Takže když to vezmu z pohledu Homera Simpsona,pro kterého je telka něco jako svatý grál a archa úmluvy v jednom, tak je Odstřelovač docela prča. Tom Berenger se tváří křečovitě jako kdyby Lundgrenovi z prdele vypadl a ten černoušek co tam skáče vedle něj a má fungovat jako jeho parťák - to bude asi nějaký omyl při castingu :) No a honička s tramvají a různé exploze na které se vždycky dobře kouká si zaslouží hvězdičku navíc. Takže dvě :)

Vetřelec (1979)

Z chodeb nákladní lodi Nostromo vyzařuje tísnivý strach a beznaděj - atmosféra by se tam dala krájet i bez Vetřelce. Jenže to by samo o sobě pro stvoření kultu nestačilo a proto je tu ten zákeřnej a divokej parchant s kyselinou místo krve. A posádka křehkých a vyděšených homo sapiens s narychlo sesmoleným plamenometem. Vývoj situace je jasný.... Vzpomínám si, jakou jsem z něj měl hrůzu, jak jsme se s klukama báli víc vetřelce než třeba domovníka, když jsme probíhali nekonečnou soustavou temných panelákových sklepů...hlavně se nezastavovat, nebo na člověka dopadne ten tísnivý strach plnou vahou a potom už se ani nehneš.A nepočítej s tím, že se pro tebe někdo vrátí.... Radši bych si tenkrát vzal bonbón od Predátora, než abych byť jen zdálky zahlédnul tohle nezastavitelné, děsivě rychlé monstrum se stříbrnýma zubama. Tenhle film už nikdo nepřekoná a čím více pokračování se natočí, tím více bude vynikat genialita prvního dílu. Těch originálních nápadů co se tu sešlo - lebka vetřelce, kyselina místo krve, vystřelovací čelist, android Bishop...a samozřejmě Ripleyová, která má nervy ze železa a nebojí se tmy.

Amélie z Montmartru (2001)

Amélie je samorost a má prostě svůj svět, někdy je roztomilá a někdy je na pěst. Těžko říct jak by se jí dařilo v našem reálném světě, ale na plátně to za pomoci sytých barev a skvěle zahraných postaviček funguje. Je to jemná a měkká oddychovka, někomu to spraví náladu a někoho to uspí - podle distributora by se měli dostavit sladké a barevné sny. Takové příběhy se snad ani jinde než v kouzelných uličkách a bytovkách staré Paříže natočit nedají. Sousedi se navzájem šmírují (dalekohled a kamera není problém), zelinář má klíče snad od celé čtvrti a kdyby náhodou někomu něco uteklo tak stačí zajít do místní kavárny - no není to idylka? Trochu mne překvapuje, že z pěti nominací nakonec nic nebylo, protože přesně tenhle druh filmů obvykle přivádí kritiky k orgasmu a rozdavačnosti.

Návštěvníci (1983) (seriál)

Tady není co řešit - těžká klasika a srdcovka z mládí. A nejde jen o nostalgii, Návštěvníci se opravdu povedli. Herecké osobnosti jako Bláha,Brodský,Dvořák,Menšík atd. Skvělá hudba, amarouny, centrální mozek lidstva, plešatá (a nahatá) Dáda Patrasová a hlavně ta suprová Lada Niva!

Posel budoucnosti (1997)

Něco velkého se stalo a vláda v USA už neexistuje. V tomhle ponurém světě plném pochybných existencí a samozvaných vůdců přežívá "z ruky do huby" houmles Kevin Costner a jeho stará herka. Jednou najde mrtvého doručovatele s fešáckou uniformou a kabelou plnou dopisů a dostane nápad........ Pošťák je další z hromady nedoceněných snímků, které narazily na to, že mají dlouhou stopáž a zároveň absenci čehokoli,co by divákovi zvýšilo tlak na bod varu. Lidé prostě nemají anebo nechtějí mít čas v klidu posedět a zapřemýšlet (to se netýká intoušů co vymetají filmový fesťáky a potom kážou moudra na svém blogu, který sleduje šest lidí). Také je to důvod, proč nebude z Costnera nikdy slavný režisér, protože stejně jako ve Vodním světě je moc zádumčivej a nemá tah na branku.Je fajn,že to s lidstvem a jeho základníma hodnotama myslí dobře,ale většina lidí jsou tupý stádo a když se řekne film nebo televize tak chtějí " pořádný žrádlo" popřípadě "pořádnej doják".