Noe (2014)

Musím se bohužel přidat k většině a konstatovat, že od Aronofskyho jsem čekal víc.Ne,že by byl jeho Noe vyloženě špaténka, ale ta látka má takový potenciál,že snad i průměrný rejža (a to Aronofsky rozhodně není) by to zvládnul lépe. Možná měl nějakou šťavnatou vizi, ale ta na plátně moc vidět není. Jakoby vizuální orgáč jménem Fontána dělal někdo uplně jiný.Možná si ukousnul moc velké sousto v podobě největší přírodní katastrofy v dějinách a možná měl jen špatné tvůrčí období. Noe v jeho provedení je prostě "normální" dobrodružná pohádka s dobrými spešl efekty a mizernými herci,co se toho mladšího osazenstva týče.Potěšil Anthony Hopkins,ale bylo ho málo...

Sbohem příteli (1968)

Tenkrát to muselo být terno, vidět tyhle dva pohromadě v jednou filmu. A podle očekávání odvedli dobrou práci. Jestli to někde skřípe tak rozhodně ve scénáři, kde je tolik logických chyb, že je lepší to raději neřešit. Navíc začátek filmu je zralý na přepnutí na jiný program. Ale potom se to rozjede a komorní atmosféra,když jsou oba borci zamčeni v trezoru vtáhne diváka do děje. Ze slavné dvojice to tentokrát lépe zahrál Bronson. Potenciál v tom příběhu byl rozhodně větší, ale bůhví proč z toho režisér udělal "jen" lepší průměr.

Marťan (2015)

Marťan se jevil jako skvělá látka na zfilmování a Scott po ní skočil.Není divu - po několika průměrných filmech už potřeboval zabodovat a tak vsadil na kasovní jistotu. Takže žádné lekačky, brutální násilí a střeva všude kolem. Přitáhněte do kina celou rodinu včetně kojenců - tohle je robinsoniáda,která vám ukáže,že lidé vlastně nejsou tak zlí a kvůli jednomu nešťastnému astronautovi se spojí všechny národy světa! Dokonce i Čína se sama nabídne a obětuje svou nejlepší raketu (jo, místy je to i sranda). Takže Scott po zásluze v kinech boduje a už teď je jasné, že tohle je budoucí televizní kultovka. Řemeslně je Marťan opravdu na špici, panoramatické záběry Marsu jsou dechberoucí a všechny ty odstíny od rudé přes oranžovou až do žluté,rozhodně stojí za ty prachy. Díky úzké spolupráci s NASA je všechno technologicky a fyzikálně maximálně věrohodné (samozřejmě v rámci možností příběhu, který je víc pohádkou než čímkoliv jiným). Tahle pastva pro oči byla stvořena pro plátno,v bedně už to nebude ono.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Pověst Tima Burtona předchází, takže by všichni fandové do ujetě barevných ujetosvětů měli být u vytržení už předem.Já jsem tomuhle na chuť nikdy nepřišel a stále mi to připadá, že natočit takovou věc je tak snadný až to bolí. Je mi samozřejmě jasný, že jsem v omylu... Nápad s Vesmírnou odyseou byl docela vtipný a pár světlých momentů tam určitě je. Nedovedu si představit, že by v tom hrál někdo jiný, než Johnny Depp - ten Burtona hodně podržel.

Tahle země není pro starý (2007)

Vypravěčský styl Cormaca McCarthyho je jedinečný. S jeho čistou a jednoduchou surovostí si však bratři Coenové dokázali poradit a ještě k tomu přidali dokonalý vizuál. Americko-mexické pohraničí je hodně neutěšená a drsná krajina, kde ty smutné příběhy odedávna převládají nad těmi dobrými. Najít v téhle zemi bez Boha kufr s dvěma miliony dolarů je VIP vstupenka do penálu. Jenže kdo by odolal?... Veterán z Vietnamu a v jádru dobrej chlap Josh Brolin chytil životní šanci za pačesy a já mu upřímně fandil. Je to drsňák a má fištróna, všechny předpoklady k úspěchu. Jenže kromě toho má taky pekelnou smůlu. Jde po něm totiž největší psychouš,kterého lze na trhu s nájemnými vrahy sehnat.Není to člověk - je to démon. Bezcitný a bolest ignorující stroj v podobě Javiera Bardema.S hodně ujetým účesem. No a pak je tu starý,větrem a životem ošlehaný kojot, šerif a vypravěč Tommy Lee Jones.Unavený vším co už viděl a slyšel, se v té dnešní divoké a bezcitné době ztrácí a tak v myšlenkách čím dál častěji utíká do minulosti, kdy se ještě bandité chovali podle určitých pravidel a spousta šerifů u sebe ani nenosila zbraň. Silná a tísnivá atmosféra, tiché napínavé pasáže,působivé lokace a kamera a výše zmíněné herecké trio dotlačili tuhle prostřílenou káru až k Oscarům.

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Druhý díl postapokalyptické trilogie už se s tím nemaže. Praštěný motorkáře z prvního dílu vystřídalo punkové panoptikum zjevů,kteří si libují v maskách,kožených hadrech ze sexshopu a podivných kreacích na téma motorové vozidlo. Všichni obětují cokoliv za kanystr benzínu. A co teprve, když jde o celou cisternu...Ta tu mimochodem hraje hlavní roli a bez ní by ten film byl poloviční. Bojovník silnic je plný skvělých (a ujetých) nápadů a kaskadéřina je na levelu Master.Těžká klasika.

Anonym (2011)

Moc jsem od toho nečekal, ale Emmerich příjemně překvapil. Zápletka ohledně Shakespearova autorství je zajímavá a kdoví jak to s nejslavnějším dramatikem vlastně tehdá bylo... Vanessa Redgrave byla výborná,stejně tak Rhys Ifans. Ale nevíc mě dostalo vizuální a řemeslné zpracování filmu - na tom si dal opravdu záležet. Dokonce i na detailech.

Zabiják Joe (2011)

McConaughey v té lepší polovině své kariéry. V jeho podání se detektiv a nájemný vrah Joe Cooper mění ve ztělesněné zlo. Když se jeho dva metry výšky objeví v černých hadrech a klobouku ve dveřích, je jasné, že zoufalý a zadlužený Emile Hirsch se právě chystá podepsat smlouvu se samotným ďáblem. Herecky naprosto skvěle zahraný, téměř komorní thriller, ve kterém nikdo není svatý...Dialogy jsou bezkonkurenční. A scénka s Ginou Gershon a stehýnkem z KFC je jeden z největších filmových úletů dekády. Velmi nedoceněné dílko, když se podívám na zdejší hodnocení...

Stepfordské paničky (2004)

Z thrillerové knižní předlohy udělat takovouhle lacinou šaškárnu s nadějí, že to zachrání Nicole Kidman? Já jsem nevěřil vlastním očím, jak je to debilní. Jedna hvězda za Walkena.

Charlieho andílci: Na plný pecky (2003)

Druhý díl už byl i na mě moc. Tohle je prostě nehorázná kravina. Jasný - má světlé chvilky, ale ty by se všechny vešly do traileru. Nemá to žádný opěrný bod, nic co by dávalo smysl. Úvodní trio už se nechová rošťácky jako v prvním dílu - tady už ze sebe dělají úplný hovada. Totální absence scénáře a režie. Díky rajcovní Luci Liu za to, že se na to dalo alespoň chvilkama dívat.