Nesmiřitelní (1992)

Už tenkrát vypadal Clint Eastwood jako starej sešlej a větrem ošlehanej kojot. Ale protože je to třída, tak byl ve formě. A to nejen fyzické, ale i režijní a herecké. Vlastně těch dobře zahraných postav je tam víc - hlavně Gene Hackman a také jeden starší pán co se objevil na začátku filmu a potom dostal od Hackmana pěkně přes držku. Kupodivu jsem jeho fotku nebo jméno nenašel ani tady ani na imdb. Divný. Každopádně je to jeden z těch lepších westernů až na to, že se to skoro celý točí kolem jedný pořezaný kurvy a jejích debilních kamarádek.

Sabotáž (2014)

Je to brutál. Nevzpomínám si, že by Arnie někdy hrál v takový řezničině kromě Predátora. Každopádně je to koukatelný a režisér je taky v cajku. Pár věcí mi tam vadilo - např. automobilová honička na konci je tak mizerně natočená a sestříhaná, že bych ji radši oželil, hudba nebo co to bylo za zvuky taky na prd a některý postavy těžce iritující...ale i přesto je to slušnej a hlavně drsnej akčňák ve kterém má Šváca co má dost ujetej účes.

Fotograf (2015)

Mistr Jan je fakt kousek. Párkrát jsem ho potkal a musím potvrdit, že z něj opravdu vyzařuje takové "energické zvláštno", jaké se ze sebe (zdárně) pokusil vykřesat před kamerou Karel Roden. Je to zvláštní film, kde scénář tvoří životní zkušenosti komplikované a velmi originální osobnosti.A jsem si jist, že vyprávění Jana Saudka by stačilo na solidní filmovou sérii. Na šťavnaté životní eskapády někoho cizího se hezky kouká, tudíž nechápu proč zrovna v Čechách,kde je bulvár národní sport, je ten film tak podhodnocen...No, třeba uzraje. Námět,herci,režie,dekorace včetně těžkotonážních modelek - všechno je silný nadprůměr.

Studená válka (1986)

Musel jsem si to pustit dvakrát. Ne proto, že by se mi film bůhví jak líbil, ale proto, že je tak tichý a nevtíravý, že člověku snadno spousta věcí unikne. Mimochodem je to dobrá uspávačka... Příběh se točí kolem válečného veterána, jehož syn pracuje pro tajnou službu a jelikož je mladej a blbej (revolucionářské myšlenky atd.) tak si časem vyslouží nálepku "nežádoucí". Vývoj situace je tudíž jasný a předvídatelný. Synátorovi se stane nehodička... A stejně tak novináři, se kterým se otec spojí ve snaze hnát k zodpovědnosti ty šedé struktury ve vládním zákulisí,které mu tak "nenápadně" zabily syna... Díky zubu času, který některé starší filmy tak nějak "zbavuje koulí", by Studená válka byl jen ...no zkrátka průměr. Ovšem pozor - je tu Michael Caine! Divák znalý ví, že jeho přítomnost zachránila už nemálo jinak tuctových filmů...

Sucker Punch (2011)

Ta malá blondýnka s katanou určitě přitáhla do kin o dost víc diváků, než si ten film vlastně zaslouží. Na plakátu někde dole pod její minisukní stojí jméno Zack Snyder- a to je záruka šťavnaté barevné megažranice. V tomhle ohledu je to opravdu kvalita. Ale jinak je to tak pitomý až je to blbý. Něco jako Charlieho andílci vykoupaný ve valníku s práškem co způsobuje hodně barevný halucinace. Děj je plný všemožných haluzí a zároveň je úplně prázdný. OK - kouká se na to dobře,ale člověk musí být fakt vypnutý a neřešit.Lobotomie.Komiks.Hydrometeority.

JFK (1991)

S tímhle megafilmem si Oliver Stone pořádně naložil. Ten chlap má fakt odvahu. A zvládnul to skvěle - plísnění amerického politického systému je přesně jeho parketa.Nutno předem zdůraznit, že film JFK je režisérova verze událostí, které se tehdy seběhly - nikoliv učebnice o tom, jak to opravdu bylo. To se běžný smrtelník nejspíš nikdy nedozví a vůči "slibům" o odtajnění dokumentů z vyšetřování v roce 2029 jsem dost skeptický. Nicméně Stoneova verze je jedna z těch možných (...) a velice zdařilých. Maestro to dokáže tak přesvědčivě podat, že člověk, který se o tuhle látku nikdy nezajímal mu bezmezně uvěří a "má jasno". Scéna ze soudního procesu ke konci filmu a Costnerovo popisování dráhy "superkulky" mluví za vše... Je to tříhodinová záplava faktů a teorií,ovšem tak zručně sestříhaných, že to všechno zapadá do sebe jako dobře promazaný stroj.Herci hrají bezvadně - v rámci možností,kterých k vlastnímu hereckému projevu v rekonstrukci skutečných událostí a postav, zase tolik není. Snaha o detail, s jakou Stone zrekonstruoval a natočil průjezd kolony s prezidentem Kennedym je obdivuhodná.To musela být fuška. A ve střižně to muselo být doslova peklo. Tady je Oscar v těch správných rukou.

Ženy, které nenávidí muže (2012) (TV film)

Trochu šlápnutí vedle. Celý film je tak nafutrovaný všemožnými klišé z amerických televizních detektivek,až to působí jako parodie na parodii. Ten pohled smutného a ztrhaného psa, kterým jsou Langmajer a Stránský vybaveni po celé délce filmu je těžce depkoidně přehrávající. Hlášky jakbysmet. Jako z laciného komiksu. Jenže tohle není Amerika a tudíž to působí dost nemístně až trapně.Scénárista tentokrát u toho psaní asi moc nepřemýšlel a rejža tomu taky moc nepřidal. Narozdíl od filmu Sráči, který se jim docela povedl. Tohle působí jako nějaká epizoda z podřadného krimi seriálu. A ten název? ....

Sráči (2011) (TV film)

Ujde to. Bartoška to táhne a role policajta,který sere na iluze o poslání ochránce zákona mu sedne.Čtvrtníček taky dobrý-s pleškou jsem ho málem nepoznal. Ostrava coby místa činu potěšila,je to zajímavé město.Moderní česká TV kriminálka. Tady jsou tři hvězdy úspěch.

Okamžik zlomu (2007)

Ryan Gosling je mladý ambiciozní právník,kterému díky jeho nevšedním úspěchům vystoupalo sebevědomí až do oblak. Všechno má v malíku a v kapse smlouvu na job snů. Už se vidí někde jinde a balí si svých pár švestek ze své staré oprejskané kanceláře.Na stole mu přistane poslední případ, brnkačka, tak proč to nevzít.Nějaký starý páprda odstřelil nevěrnou manželku a doznal se.To zabere pár hodin.... Nebo snad ne? Ten starý páprda je totiž geniální multimilionář a hlava pomazaná Anthony Hopkins. A díra v hlavě jeho manželky rozhodně nevznikla v afektu - všechno bylo perfektně naplánováno a vypadá to,že děda nedá svou flekatou kůži zadarmo.Tudíž může začít hra na kočku a na myš... Mistr Hopkins hraje bezvadně a nelze mu nefandit.Ten svůj kanibalský pohled a úšklebek by si měl nechat patentovat.Role géniů s pokřiveným nebo dokonce psychopatickým charakterem si snad nikdo nedává lépe. I Gosling mě v roli mladého dravce dost překvapil, ten kluk má charizma a už tenkrát bylo jasný, že z něj něco bude. Se starým bardem se skvěle doplňují. Režiséra neznám, ale jeho práce se mi líbí, ten film má styl - Hopkins řídící Porsche Carrera GT? Dost dobrý! Vizuál je plný měkkých barev a odstínů,díky kterým se na to kouká doslova samo. Kvalitní polykač večerních hodin.

Policajt nebo rošťák (1979)

Tenhle film dělí lidi na dva tábory - buď je to pro ně "ta lepší" Belmondovka, anebo naopak. Já jsem někde mezi. Uznávám, že tenhle kousek má všechny atributy žánru, v čele s legendou, které to opravdu sekne a troufám si říct, že Belmondova fyzička je v tomhle filmu asi na maximu (mám na mysli svaly,ne kaskadéřinu).Každopádně nějak jsem tomu nemohl přijít na chuť. Je to žánrově nevyprofilované - chvíli komedie, chvíli krimi a ....ne,nechci použít slovo nuda.Belmonda mám rád.Solidní tři hvězdy ať nežeru.