Zátah: Vykoupení (2011)

Fyzická, intenzívna, realisticky sa snažiaca pôsobiť (a celkom jej to ide), brutálna smaženica s ruskými digitálnymi efektmi, civilnými hercami a choreografiou, ktorá posiela exhibičný Ong Bak do slonej... Žiadna exhibícia, žiadne mávanie rukami a trojité saltá - mačety, nože, rezanie, bitúnok, spotené ksychty zo žltými očami ktorými je napchatý petržalský čindžiak do prasknutia, lámanie kostí a hlavne značná snaha o psychologicko - dramatické podhubie. Práve tá snaha v niektorých momentoch vychádza, no napriek všetkému je film prehliadnuteľný a v rozumnej stopáži aj tak cítiť pachuť tých 15 minút navyše... Prečo štyri? Je to akčný film päťročnice, pri ktorom sa vám spotia oči a budete to vy kto naklepe rezne na nedeľný obed. Budú to vaše deti ktoré nepochopia, prečo sú hrubé 1mm. Zobrať týchto chlapcov a dať im do rúk osudový scenár a Spielbergovský dohľad, máme na krku novú akčnú éru, ktorá posiela hláškujúcich dvestokilových niggas s bambitkami do večných lovíšť. Neuveriteľná pecka!

Amazing Spider-Man (2012)

Áno - spidermanovský fetiš tu dodržaný je - kamerové nálety, first person, krásny nátlak na hypsofóbiu... Celkom to funguje. Emmine oči fungujú tiež. Všetko ostatné ale n-e-f-u-n-g-u-j-e. Navyše, Garfield je totálne neznesiteľný - zďaleka najhorší Spiderman či vôbec komixová postava vôbec... V okamihu, kedy chceme vidieť testosterón, chrlí Webb teenage sračky a hlúpy americký patetizmus. Zahodiť a spáliť

Meruňkový ostrov (2011)

Pre dokonalé zobrazenie samoty na juhu Slovenska a čistých ľudských emócií vizuálne neatraktívne, málo nápadité, impotentné a neoriginálne. Strašný wannabe art s totálne zle zobrazenou erotikou má našliapnuté do preexponovanej, zle nastrihanej filmovej melanchólie, ktorú zachraňuje v určitých momentoch pekný, ale trestuhodne zle použitý soundtrack. V dialógovej rovine zase príliš fádne, miestami až stupídne. Na Slovenskú kinoprodukciu to samozrejme nie je úplná hanba, ale na druhej strane sa tu podarili omnoho lepšie kúsky, a pri tom nemuseli mať žiadnu nálepku. Muzika neprekonaná, Bebjak je šedý priemer, teoretik, eunuch v haréme filmového sveta a režisérskej invencie , ktorý zo zaujímavého motívu ľudskej drámy spravil na kolene zbúchanú, Hollywood kopírujúcu nudnú zlátaninu bez štipky chuti niečo predostrieť. Byť na tom v kine, urazili by ma vyhodené peniaze

Avengers (2012)

Skvelo namiešaný kokteil superhrdinov, ktorým rezolútne kraľuje čerešnička v podobe nadupaného comebacku HULKA, ktorý sa z presladeného, trpiaceho a zakomplexovaného trtka konečne premenil na sarkastického zmrda, ktorého naozaj nechcete nasrať. K tomu veľmi slušne zrežírovaná priama akcia, ktorá servíruje Tysonovský direkt pätnásťročným nadšencom v každom z nás. ALE! Tých niekoľko skvelých replík, potencionálny Ruffalo (chce to individuálnu odbočku) a nevyužitý Hiddlestone ale nezakryjú fakt, že Whedon nie je až taký boss, ako sa zdá. Napriek tomu blockbuster sezóny - so všetkým, čo k tomu patrí.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Nudné, príliš wanna be a snažiace sa byť za každú cenu cool... Chýba tomu ale úprimnosť jednotky - Game of shadows je precízna vykalkulovaná mašinéria s veľmi slabým záporákom, ktorý charizmou (i keď sa jedná o skvelého herca) bohužiaľ nedosahuje úrovne hlavných hrdinov a už vonkoncom nie svojho predchodcu. Moriartyho kreáciu som mu neveril ani za mak, možno až ku koncu, keď naozaj pritlačí na pílu (alebo skôr na hák), začína byť ako tak zaujímavý a hustý, no žiaľ je neskoro. Nesmieme zabúdať ani na manželku pána doktora, ktorá si zaslúži omnoho viac priestoru (každá jej etuda je skvelá). V konečnom dôsledku ale nemožno tvrdiť, že je tento film vysloveným sklamaním. Niektoré scény brilantné, Ritchie predkladá v rozumných dávkach to, čo sme mu nesmierne žrali pri "niekdajšej partičke pokru" a Downey&Law bola prekvapivo skvelá voľba, takže dúfajme, že sa SH nedostane do polohy Pirátov z Karibiku, kde jediný dôvod pozerať sa na preplácaný a nudný blockbuster boli hlavní protagonisti

Obhájce (2011)

Film na mňa pôsobil ako volanie po divákovi "Pozri sa, čo sme vymysleli!" Mladý Furman je veľký talent a nadšenec, ale chýba mu vyrovnanosť a chuť pohrať sa s divákom. Namiesto toho si iba masíruje ego a nadšene, ako zadýchaný 5 ročný chlapec ktorý vidí chevrolet camaro opisuje scenár a podáva ho šťavnatou, ale príliš priehľadnou formou. Mek Konagy tradične cool, aj keď tie jeho opuchnuté uplakané oči som mu moc neveril a z Phillippa mi bolo fatk zle. Clayton stále vládne !

Moneyball (2011)

Pitt si tento film vychutnáva plnými dúškami nadšeného producenta, ktorý z perfektného scenára, skvelou voľbou režiséra, kastingom (treba upozorniť na veľmi sympatickú Kerris Dorsey) a POCTIVOU filmárčinou ako takou vytrieskal jasný film roka. Geniálne obchádzané športové klišé - a baseball vôbec - necháva vyniknúť silný dramatický príbeh, ktorý napriek tomu stojí oboma nohami pevne na zemi.

Jeden musí z kola ven (2011)

Európska koprodukčná skvelo zrežírovaná prehliadka tých najodpornejších ksichtov filmového priemyslu.Od prvej chvíle cítiť režisérovo nadšenie a zmysel pre výstavbu príbehu, ktorý je tak hutný a spletitý, tak nehollywoodsky, že sa vôbec nedivím kyslím výrazom v kinosále. Nič pre diváka bažiaceho po klipovitej produkcii tisíceho strihu a prvoplánovo servírovaných lacných poínt. Oldman dobrý, ale skôr tu predvádza ďalšiu nehereckú variáciu unudeného človeka, ktorú sme už videli v podaní Rusella v Body of lies. Skôr by som poukázal na (opäť) skvelého Stronge-a a zdatne mu sekundujúcich vedľajších postáv.

Drive (2011)

Jeden z najlepších filmov, aké som mohol v roku 2011 vidieť v kine...

Jana Eyrová (2011)

Podobné pocity ako pri There will be blood! Excelentná réžia, tučná výprava, skvelá hudba, perfekcionalistické výkony nastupujúcej hereckej elity no a Judi Dench. Keby som napísal knihu, chcem, aby ju adaptoval Fukunaga!