Méďa (2012)

Áno, je to nekorektné (minimálne pre puritánskeho amerického diváka) - ale v žiadnom momente ma to neprekvapilo. Milé odkazy, milý zvhlík Ted (perfektné CGI), otravný Wahlberg, sexi ženy, fekálno - pseudointelektuálny humor... Nemá to drajv. Kým napríklad v Hangoveri fungovalo napätie, krimizápletka, hardcore scény a aj tá romantika, v Tedovi nefunguje ani jedna zložka. Perfektnú gradáciu, vypointovanosť a nepredvídateľnosť som si všimol iba pri jednej scéne, pri ktorej mi ale od smiechu striekali slzy naokolo (Ted sa "udobruje" s Johnom). Keď MacFarlane dospeje a bude nútený otupenému divákovi ponúknuť aj niečo nové a iné, už teraz sa na to teším.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

UAU! Skromné, o to sympatickejšie Béčko. Do záverečnej pointy scenáristicky pomerne dosť predvídateľné a nekonzistentné - ale evidentne to pokojne môžeme považovať za zámer, pretože filmu to neuberá na atraktívnosti a stále sa nedočkavo tešíte na záverečnú pointu. Po všetkých tých gay upírskych sračkách príjemné oživenie v štýle se7en, s nekonzistentným scenárom, výbornými nápadmi, nechutne namaskovaným Lewittom a oldschoolácky presným Willisom, ktorého kukuč vekom dozrel do nepredstaviteľne kultových rozmerov. Navyše, Rian Johnson sa sám zo sebou popasoval na úrovni - namiesto egohoničského Bayovského gýču nám servíruje úprimne pokornú, solídnu a inteligentnú zábavu.

Hotel Transylvánie (2012)

Ak toto natočil TEN Tartakovsky, na ktorého animovanej tvorbe som vyrastal, ktorý siahal na dno inšpiračných síl a dokázal produkovať generačne neohraničené, dravé a v niektorých momentoch aj poriadne tvrdé animáky, ktorý ovplýval neuveriteľnou fantáziou a zmyslom pre humor (aj vizuálnym), tak potom musím dať 3 hviezdičky. Fórky pre dospelého diváka dobré, ale sprznené amorfnou 3D animáciou. Kvalitný a odvážny 2D animák by možno bolo to, čo by osviežilo súčasný Pixarovský absolutizmus. Alebo iba nedokážem prijať fakt, že táto emocionálne plytká rozprávočka pre americké detičky vyšla z dielne môjho obľúbenca, ktorý patrí do úplne inej kategórie tvorcov. Napchať tam viac emócií (mŕtva manželka, otec vs. dcéra, citlivá láska dvoch mladých ľudí nesmrdiaca twilightom, atď...), viac focusu na zábavné postavičky (vlk, Quasimodo, škriatkovské babky, Frankie) a bol by to jednoznačne animák roku. Škoda PS: zaujímalo by ma, ako by to vyzeralo v 90-tych rokoch ako seriál na Cartoon Network

Skyfall (2012)

Nifty Bond v štýle CR+QoS sa nekoná - Mendes do nás s Newmanom ládujú oldschoolovo preleštenú parádu v podobe artových panorám, ktoré môžete stopnúť v ktoromkoľvek momente a budú perfektné. Distingvovaný Briti sú ešte distingvovanejší a bloody Judi Dench by chcel za šéfa asi každý. Craig sa pre túto rolu narodil a povýšil metrosexuálnu sériu s kancelárskymi kravaťákmi vybavených hi-tech pomôckami na hedonistického psychicky nevyrovnaného bad ass, ktorému žeriem aj tú štetku, aj štetku s britvou. Celkom príjemná Bondovka, hovorím si... Všetko je servírované skratkovito - nie však samoúčelne. Každá miniatúrka je súčasťou premyslenej mozaiky - a kým Nolan sa snaží vytvárať hlavolam, Mendes vitrážuje každú scénu priamočiarym spôsobom ktorý lahodí všetkým zmyslom. Takto má vyzerať blockbuster za HDP Európskej únie. Druhá tretina, prezentovaná focusom na Bardemove etudy, ktorému stačí 5 sekúnd na to, aby ste mu to zožrali aj s navijákom (chcem remake Mlčania Jahniat ) začína tlačiť na pílu a keď už čakáte monumentálny záver plný lietajúcich áut a napnutých bicepsov, rejža nám vyrazí dych. Plnotučné škótske lokácie mazané hudbou v podobe 60 ročného dvanásťvalca kultového Astona so starým viktoriánskym domom majú byť miestom pre pompéznu záverečnú akciu? Alber Finney spiľujúci winchestrovku? A k tomu Bond vyzbrojený poľovníckym nožom chystajúci MacGyverovské pozdravy pre votrelcov?

REC (2007)

Fyzicky najintenzívnjší film handcamovej éry vôbec, psychopatická exhibícia španielských úchylok najtvrdšieho kalibru a moje hnedé trenky. Psychohorrorom sa vyhýbam míľovými krokmi - no k atmosferickým žánrovkám sa od čias Kruhu hlásim celkom rád. Ale nasúkať tysonovský direkt medzi zavreté oči spoteného diváka v podobe hranične uvrešťanej a neľudsky strašidelnej youtubovky v nočnom videní, kde sa už tlačí na srdcovú fibriláciu, to už je naozaj moc. Som rád, že to mám za sebou. Ľudia, čo sa v tom vyžívajú (ako môj brat), by sa mali liečiť na duševný sadomasochizmus. Najnepríjemnejší, za nechty zachadzájúci horror aký som kedy videl.

Milionář z chatrče (2008)

Zaujímavo kontrastne vystavaná prezentácia exotického, priemernému divákovi neznámeho sveta plného zverstiev najhrubšieho rangu na pozadí mrakodrapov a rozprávkového bohatstva. Hlavná myšlienka preniká hlbšie a prekračuje rámec filmu, ale celé to vyšumiteľné bombastično podčiarkované originálnou hudbou nie je nič iné iba exhibícia Freidinej charizmatickej krásy a hlavne Boylovho energického a nesmierne fancy štylizovaného rukopisu, ktorý dokáže strihom a filtrami urobiť prvoplánovo štavnatý zážitok aj s pozerania rastu trávy. Mal by sa prestať hrať na artového britského voľnomyšlienkara a radšej servírovať tučné žánrovky, ktoré by v podaní jeho trademarkov zaslzili oči každému milovníkovi eye candy blockbusterov a mnohé scény by sa recitovali nad hrobmi Michaela Baya a jeho nasledovníkov. Boyle na to má. V tomto prípade, hoci zážitok to bol úžasný, ostáva film v jeho vedení v polohe dokonale zvládnutej režisérskej práce a originálneho námetu, ale po dopozeraní vyšumí rýchlejšie ako benzín na rozpálenom asfalte. Veľmi dlhé rozhodovanie medzi štyrmi a piatimi hviezdičkami, obyčajne však piata hviezdička u mňa znamená niekoľko násobnú projekciu, ktorú som u tohto filmu nepotreboval.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Sympaťák Freeman, smršť nápadov ( WETA totálne kraľuje), Guillermov podpis v pozadí a partia neserióznych trpaslíkov, z ktorých iba dvaja či traja preniknú do vašich sŕdc. Ian McKellen JE Gandalf, Blanchet svojou charizmou a krásou potešila aj keď by v príbehu v podstate nemusela byť. Najzákladnejší problém Hobita nie je stopáž - každá Tolkienova kniha je rozsiahla, prehnane dlhá, obsahujúca takmer neznesiteľné množstvo postáv a informácii. Kým však v LOTR-ovi tieto prvky umne prefiltrovali a rozumne adaptovali, v Hobitovi pôsobia nasilu našróbované. Bez duše. Hoc celkový dojem nie je zlý, existuje ešte mnoho iných možností, ako dej natiahnuť tak, aby bol divácky atraktívnejší. Azog je monumentálny - ani neviem, kedy som sa naposledy seriózne bál nejakej postavy v kine - no trestuhodne nevyužitý. Napriek drobným neduhom (ktoré iba pramenia z toho, že LOTR nebude ešte veľmi dlho prekonaný, dokonca ani "sám sebou") ale spokojnosť.

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

Režisér sa s predlohou popasoval umne (a to som si, priatelia, ako milovník literárneho sveta, DAL tú námahu a prečítal som ten 5000 stranový balast, ktorého dokonalé zhrnutie vystihol Cervenak). Na prvú štvrtú časť som po tortúre, ktorú som zažil pred tým, odmietol ísť. Preto druhú časť hodnotím ako samostatný film. A ono čuduj sa svete, Codon z toho dokázal urobiť samostatný film. Dokonca pod produkčným "dohľadom" Meyerovej. Uplietol z hovna bič, ktorý na konci plieska v podobe päť minútového Beethovenského úderu na tympány, v ktorom si narovnal hladinu vlastného testosterónu. Jedna za perfektné a atmosferické úvodné titulky, zaujímavý kasting a opäť skvelý soundtrack.

Panika v městečku (2009)

Temperamentnejšiu a nápaditejšiu stop motion po dopozeraní tejto šialenosti nájdete asi sotva. Excentrické, komické, plné skvelých nápadov, dejovo extrémne hutné, stopážou mierne prepálené a s takmer detskými gagmi prepchaté ukričané farebné tornádo, ktoré svojou úprimnosťou chytá za srdce. Tak schuti som sa už dávno nezasmial. Po dopozeraní vám svet naokolo príde fádny a pomalý. Magnifique!!!

Diktátor (2012)

Menej dejovo a psychologicky hutné ako Borat, dokonca som celý film uvažoval nad jednou/dvoma hviezdičkami. Cohen sympatický, aj keď si musí dávať veľký pozor aby neskĺzol z umne vystavanej karikaturizácie do samoúčelnej trápnosti. Úprimne som zvedavý, čo na nás vymyslí najbližšie. Po druhom vzhliadnutí definitívne 50%, v mnohých momentoch to má wannabe feeling s okatým filtrovaním Boratovej drzosti. A to Cohenovi nezožeriem. UPDATE(2022): Cohen bol 10 rokov popredu, a s odstupom času aj s ohľadom na kreatúry, ktoré vidíme denne v televízií musím dvihnuť takmer na max.