Wolverine (2013)

Oproti imbecilnej "jednotke" posun vpred. Stále je to ale bohužiaľ akčná nuda, ktorá navodzuje pocit niečoho viac iba na základe zasadenia deja do exotického Japonska a prekvapivého hendikepu hlavnej postavy. A namiesto katán a adamantiových samurajov lietajú na diváka prvoplánové nebíčkové agitky a lovestory, ktorá je azda najdebilnejšia v dejinách Marvelu. PS: Chodcenkova je luxusná bitch, dúfam, že si to raz niekto všimne.

Rivalové (2013)

Oldschoolácky Hollywood a exaktne presný film, ktorý šlape rýchlo a bez chyby ako Laudove Ferrari. Howard je pán. Netvrdím, že je to absolútne dokonalé, ale v dnešnej záplave recyklátov a stupídnych eye - candy big budgetových produkcií je to balzam na dušu.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

UAU! Oproti prvému, nudnému a prďáckemu dielu pribudla tučnejšia fyzická akcia (celkovo sa na scény s CAPom nechytajú ani Avengers) a ku podivu aj nejaké tie zaujímavé pokusy o naozaj solídnu zápletku. Plus konečne záporák presahujúci štandardy epizódnosti a nezáživnosti (vesmírne substancie, elfovia v divných kostýmoch a podobne...) Scarlett si ide svoje, Samuel tiež, Evans nad vecou a osobne ma prekvapil Mackie, z ktorého - ak sa bude snažiť a vylepšia mu ten otrasný kostým - môže byť nový Will Smith. Príjemné, na Marvel prekvapivo vážne prekvapenie, ale za tie odfláknuté WTF momenty tvrdo atakujúce divácku inteligenciu 3. UPDATE: Predsa len štyri. Najlepší Marvel - sám sa čudujem, že to pustili von v tejto podobe

47 róninů (2013)

Hollywoodskym štýlom prešpikovaná pseudoduchovná japonská variácia na všetko možné, ktorá ale neurazí, pretože napriek tomu, že je tu odseparované všetko, čo by film robilo omnoho atraktívnejším, si to zachováva prekvapivo citlivý prístup. Napriek tomu, že je tu mýtické univerzum šróbované na Reevesa a "legendu", Skullmana s plnohodnotným britským prízvukom a podobné srandičky, je to ale evidentne mastené doláčmi - nádherné kostými, výprava, hudba a solídne triky. Keby som mal desať, a naservírovali mi to v early 90ties, nespávam a zoderiem VHS-ku.

Riddick (2013)

Do štýlového, tisíck krát videného unreal hávu zabalená 120 minútová exhibícia Dieselového testosterónu a lešteného kukuču, ktorý bohužiaľ - vďaka absencii príbehu a výživného záporáka (okrem Jordiho si tie vágne ksychty určite nezapamätáte ) - neskutočne nudí. Už stačilo.

Kapitán Phillips (2013)

Neviem prečo, ale ja Greengrasovi ten civilný, minimalistický, pevne uchopený a dynamicky vyvážený štýl žeriem aj s navijákom. Keby som bol producent, klopem mu na dvere každý deň. Aj Hanksovi. Veľký počin najmä pre režisérovu snahu upozorniť na neexistujúce, médiami vyfabulované zlo v podobe úbohých, podvyživených Somálcov, snažiacich sa uniknúť z pekla za pomoci vlastných, zdegenerovaných snov o lepšom živote... 100 percentný zážitok

Vlk z Wall Street (2013)

Mám pocit, že aj Marty si na staré kolená prepudroval nos, keď sadal na režisérsku stoličku. Dynamická, živá, dramaticky hutná mozaika vyfetovanej obete materializmu, dekorovaná holými kozami, lešteným osemdesiatkovým lambom a roznožkami Margot Robbie. 180 minút poctivej roboty a hereckého exhibicionizmu DiCapria, ktorý zrejme aj tak nedostane oscara. Tak tučný, drzý a zábavný film veľké plátna určite potrebovali a ja som sa naozaj zabavil. Lenže - nič viac... UPDATE - po čase a opakovaných vzhliadnutiach jednoznačne obrovská vychutnávka plná kultových scén, ktoré si môžem púšťať dookola. Dramatický oblúk, ktorý mi chýbal - o to Scorsesemu predsa vôbec nešlo a fakt, že sa vo filme nachádzajú, je skôr ukážkou jeho majstrovstva, než zlyhania. UPDATE2: Všetci herci top, ale fakt, že Reiner tu hrá čo tu hrá, je absolútny skvost.

Lidská stonožka 2 (2011)

Veľmi sugestívny, minimalistický, surový a extrémne psychologicky sadistický snímok. Žiadna hudba, minimum slov - len jeden neskutočne odpudivý nímand s mixážou deviácií, z ktorých vám bude dlho zle. V tejto polohe - psychologicky hutného hororu s neskutočnou atmosférou - to funguje geniálne. Tak znepokojivý film s tak znepokojivým castingom som už dávno (ak vôbec) nevidel. Potom sa to ale zmení na samoúčelné perverzné jatky, kde sa prvoplánovo tlačí na akúkoľvek citlivú strunu diváka a pôvodný minimalistický rámec je definitívne preč. UPDATE: evidentne ani sám režisér netuší (po zbytočnej a nudnej trojke), aký skvost sa mu podaril. Ak by prvý film slúžil iba ako zámerný konštrukt k natočeniu druhého dielu, mali by sme tu opať veľmi šikovne zaplnenú jednu neznámu dieru v kinematografii.

Lidská stonožka (2009)

Explicitná deviácia zabalená do relatívne umierneného hávu. Je až prekvapivé, kam sa filmový priemysel oproti niekďajším Deodatovým alebo Zénovým "kontroverznostiam" posunul. Našťastie to nekvalitná produkcia a celková primitívnosť držia v relatívne neškodnej polohe, pretože keby to zobral do paprčí trebárs Fincher, tak neviem neviem... V rámci hororovej produkcie ale veľký úlet a virálna bomba - nečudujem sa diváckemu záujmu. Film, ktorý je ťažko ohodnotiť a ešte ťažšie vidieť.

Pach krve 4: Krvavý počátek (2011) odpad!

Sadistický bullshit bez štipky filmárskeho umu, ktorý som naozaj nedopozeral. Nie pre to explicitné násilie, ktorého je tu nadmerne ("fondue scéna" samozrejme vládne), ale pre tú do neba volajúcu stupiditu a samoúčelnosť.