Amadeus (1984)

Podľa tohto filmu by mohli vyučovať réžiu - Miloš v plnotučnej forme láduje do divákov európsky feeling v 24 karátovej podobe a uväzuje fajnšmekrom podbradníček s nápisom K.O. Čo sa deja a atmosféry týka, nebol som až tak strhnutý. Ale interpretovať najsilnejšiu zložku Mozartovho života takýmto dynamickým spôsobom (záverečná scéna tomu všetkému kraľuje), to chce trošku iný typ talentu.

Mlčení jehňátek (1991)

Nad týmto komentárom som dlho rozmýšlaľ. Áno, Antony je vynikajúci, ucmukaný, uslintaný, diabolský a jeho výkon je skutočne skvelý, pretože vytvoril kultovú postavu filmového sveta. Jodie Foster je jediná a pravá Clarice, Ted Levine povýšil svoj plešatý, mrzský ksycht do roviny z ktorej sa už asi nikdy nevráti a herecky všetko špale naplno. Howard Shore hádam ani neskomponuje nič zlé a všetko perfektne odsýpa a ľudia dávajú 5 hviezdičiek. Ale ja ich dať nemôžem... Nemôžem, dlho som rozmýšľaľ, a ani nedám. Chýba mi tam viac napätia, viac tajomna, temna, viac Lectera, viac šialeností, viac brutality a menej cenzúry. Ku koncu som už presne tušil, čo sa bude diať. Ak som dal filmu Se7en 5, tak tu musím rozhodne ubrať.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Po všetkých stránkach sto krát našlapanejšie, ako prvý diel. Zlatá éra 90ties, vrchol akčných filmov a kult. Okrem toho - vymačkať z Arnolda takéto kreácie sa podarilo asi iba Cameronovi. Netreba nič písať, je to ako konštatovať, že tráva je zelená.

Temný rytíř (2008)

Musím sa priznať, že na tento film som sa veľmi tešil. A tak poďme s priateľkou do kina. Keď moju prepotenú ruku konečne opustila pokrkvaná bankovka, a predral som sa davmi divákov a usadil sa, čakal som, či je všetok ten humbuk okolo tohto filmu spravodlivý. ÁNO! Fantastický, neopakovateľný výkon Heatha Ledgera, ktorému rola Jokera nie že sadla, on ním BOL (veľmi poctivo a dlho sa na ňu pripravoval) a ktorý oslepuje, že nie ste schopní vidieť ostatných hercov. Na dnešnú dobu plnú zdigitalizovaných bezduchostí, priznajme si, geniálny scenár a bezchybná Nolanová režijná invencia a perfekcionalizmus. Veľmi by ma zaujímalo, ako by vyzeral v jeho rukách taký Iron man, Spider man a na rovinu, akákoľvek adaptácia akéhokoľvek komixu.

Zelená míle (1999)

Darabontovi sa podarilo po "Najlepšom filme planéty" nakrútiť "Druhý najlepší film planéty". Úzko vyhranený adaptačný smer sa vyplatil, takmer rovnaký filmársky team tiež. Perfektný kasting v spojení s precíznou réžiou, gigantickým dramaticko - mystickým pozadím a akademicky skvelo pochopenou predlohou odstrkávajú možnosť gýču na míle ďaleko a dávajú tak vyniknúť príbehu, ktorý svojou ucelenosťou, originalitou a silou len sťažka nájde konkurenciu.

Sedm (1995)

Neprekonaný thriller. Pittovo bortenie mýtu o "blbom hezounovi" a Freemanov overvoice. Spacey s milou tatkovskou tváričkou umelo našróbovanou na činoch monštra cicajúceho teplo z obývačky. Pokrivený kresťanský archetyp. V závere pointa spôsobujúca kómu z nechutne rozporuplného poňatia potreby zabíjať z pomsty. Neviete, čo si máte myslieť. Ste šokovaní a zmätení. Fincher.

Hledání Země Nezemě (2004)

Musím povedať, že som nikdy nepatril k fanúšikom Petra Pana, snáď aj preto ma tento film dlho obchádzal. Ale poznáte to, na každého raz dôjde a nakoniec som si ho predsa len pozrel. Citlivý, jemný humor na pozadí tragického príbehu vytvára tak krásny kontrast, že vaše srdce jednoducho musí podľahnúť. Herecké výkony tradične dobré, Winslet neprehráva a je skutočne charizmatická (zvláštne, ako sa spolu s Leom od čias Titanicu vypracovali na súčasnú hereckú elitu), Johnny Depp v príjemne INEJ polohe a solídny Highmore, ktorý dokázal na detskom výraze vykonštruovať charakter, ktorý sa nestratil ani popri hlavných protagonistoch. A keďže som osobne VEĽKÝ milovník tragiky, strielam naplno!

Forrest Gump (1994)

Keď sa ešte točili filmy bez prvoplánového zámeru, keď si režiséri pred premiérou od strachu dávali na počítač v strižni žiletku a obhrýzali si nechty od strachu pred prijatím od relatívne náročného publika, keď ešte vznikali tie drobné chyby, prostredníctvom ktorých sa filmy dostávali do nášho srdca, keď ešte mali dej a snažili sa zobraziť širší myšlienkový presah, tak vtedy vznikol napríklad Forrest Gump.