Já, legenda (2007)

Večná škoda. Prvé dve tretiny filmu sú skutočné skvelé, Smith to ťahá ako pán a dobrodružný feeling by závidel aj Bear Grylls. prepáčite aj tie odfláknuté vizuálne efekty (to má byť čo, Counter Strike?). A potom, keď čakáte delikátny dojazd, dostanete stupídny patetický bullshit. A že to nasralo aj američanov, tak to už o niečom svedčí. UPDATE: Akiva Goldsman nie je blbec, beriem späť... Musí to byť strašné pozerať sa na prznenie vlastného, umne a s citom pripraveného diela. Pôvodný záver film dvíha o triedu vyššie, dokonca si necháva príjemné vrátka na pokračovanie, ktoré už bolo avizované (čo len dokazuje, aké gumové chrbtice majú Hollywoodsky producenti) One star plus!

Kung Fu Panda (2008)

Dreamworks má na rozdiel od Pixaru jedno eso v rukáve - dokáže natočiť dejovo atraktívne animáky, ktorých funkčnosť nespočíva iba v milých očičkách a chutných zvieratkách, ale predovšetkým v silnom motíve a skvelej akcii. Oscara to nedostane, ale.... To je asi tak všetko - bojové sekvencie majú drajv, aký nevidieť ani u hraných filmov, stopáž zadrháva iba jemne a názov servíruje presne to, čo sme si vydedukovali - s niekoľkými perfektnými direktmi na dospelé, po akcií bažiace publikum. Hoffmanova postavička jasne vládne (no dobre, korytnačka jej šliape na päty), Black, keď ho nie je vidieť, OK, a choreografia, zostavená pre animované zvieratá (!!!) proste nemá chybu. Úprimný, takmer sto percentný zážitok. Instantnú polievku s rezančekmi a "tajnou prísadou" zmastíte aj bez zaliatia, a ešte vám k tomu bude hrať Zimmer.

VALL-I (2008)

Myslím, že v dnešnej dobe je dobré, že sa na deti apeluje aj po ekologickej stránke. Wall-e sa mi skutočne veľmi páčil. Obzvlášt tá swingová hudba v backrounde robotickej romancy ma neskutočne dostala. Vtipná myšlienka, ako dokážu ľudia podľahnúť pohodliu a kam spejeme. A konečne animák, ktorý si môže v originálnom znení vychutnať aj občan ovládajúci ordinárnu angličtinu. Nemám pravdu? Ako sme už u Pixaru zvyknutý, animácia je absolútne očarujúca. Mne sú proste tieto milé oddychovky sympatické. Každý by mal v sebe dokázať nájsť dieťa a nezakopávať ho ťažkými termínmi. Odporúčam! Film, pri ktorom sa v kine nezasmejú iba deti (hlavne po nástupe pasáže: "čo sa medzitým stalo s ľudmi")

Pravidla moštárny (1999)

Fantastický film. Asi si zoženiem Irvingove knihy. Tobey Maguire sa jednoducho podľa môjho názoru PERFEKTNE hodí do drám. Čo mi ale trošičku vadilo bol výkon Charlize Theron, ale za ten zadoček má odpustené. Výkon Michaela Caina je skvelý, ale že by bol na Oscara... To už však mali na starosti porotcovia. Každopádne, tento film rozhodne patri k vysokému priemeru. Dostane vás svojou hĺbkou, nádherným prostredím a príbehom, ktorý jednoducho nechá hlboké stopy na vašej duši. Takže, good night princes of...

Constantine (2005)

Francis Lawrence je pán. Prepracovaná, umne zdialogizovaná snímka s nepríčetne sa tváriacim (koniec koncov ako všade) Keanu Reevesom, ktorému spomínaný trademark evidentne zakaždým vychádza. No a záverečný Lucifer je výsmechom všetkých predstáv, ktorým kraľujú chlpy, rohy, červená farba a ešte neviem aké iné Hollywoodske glam&fancy srágoriny. Stormare si ho dal neskutočne, zožral som mu to aj s kôstkami.. Oldschool od prvých sekúnd padajúceho špaku, a to ja môžem.

Svět podle Prota (2001)

Už len začiatočný záber, kedy sa na stanici zjaví vysmiaty Kevin Spacey za pochodu skvelého klavíra ovenčený trblietajúcim sa prachom naznačuje, že sa bude tlačiť na city. Dej a scenár je trošku neekvivalentný, avšak prekvapivý a podľa mňa film nenarušoval. Soundtrack, výkony Kevina Spaceyho a Bridgesa skvelé, réžia citlivá, dialógy inteligentné. Nič pre komerčného transformeristu s tým, že si zrejme divák film vysvetlí po svojom.

Po přečtení spalte (2008)

Zvláštne. V celkovom vyznení solídne, v niektorých momentoch neprekvapivo Coenovské (šatník), v iných naopak prekvapivo necoenovské (Clooney). Pôsobí to na mňa trošku vypočítavo - má to feeling instantnej tvorby slovenských seriálov. Bratia unudene a narýchlo zbúchali mustru (aj účty treba platiť), naládovali pred kamery schopných hercov a nechali ich improvizovať. Malkovichovi to žeriete, Pitt je na hrane, Clooney totálne mimo a Tilda si môže dovoliť nehrať, má na to ksycht. Bez režisérskeho citu, bez chuti a entuziazmu to potom ostáva v akomsi dosť zle zahranom orgazme, ktorý solídnejší divák odhalí a urazí sa. Tak ako ja. PS: hudba otrasná

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Čítal som originálnu knihu, v ktorej je rozprávačom práve Indián. Keď sa mi do rúk dostal tento film, moc som mu neveril. Po pozretí, keď som sa konečne spamätal a vrátil do reality , som chytil knižku, a mal pocit, že na mieste spisovateľa bude meno Miloš Forman. Komplexnosť, s akou sa tento film pohráva - či už Nicholsonov či Fletcherovej výkon, réžia či hudba - mi neskutočne sadla. Je síce jednoducho koncipovaná, ale pritom tak omračujúca... Je mi smutno, že v súčasnosti už neexistuje nik mladý, kto by si trúfol na takéto odvážne a geniálne počiny.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Je ťažko popísať, kôli čomu je tento film taký fenomenálny(v pravom slova zmysle slova fenomén). Či je to kôli silným, emočne uceleným dialógom, výkonom hlavných protagonistov, alebo Newmanovej hudbe. Predovšetkým je to Frank Darabont, ktorý dokazuje, že režisérovi stačí aj jeden film na to, aby sa dokázal zapísať do sŕdc miliónov divákov a stať sa nesprteľný. Sila, dôslednosť, vyzretosť, dynamika a epická sila, s akou je film podaný nemá vo svete kinematografie páru. Podriadiť dve hodiny sústredeného rozprávania a komorného vykreslenia postáv kvôli záverečným desiatim minútam, ktoré vás priklincujú o zem, to dokáže iba Darabont. Svetovo najlepšia (!) adaptácia Kingovej knihy... A tiež jasný dôkaz, že kvalitná réžia je v tomto svete nenahraditeľná.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Jedna z najlepších komixových adaptácii za posledných 5 rokov (ak nerátam THE DARK KNIGHT). Skvelé, nevtieravé gagy, zaujímavé vykreslenie postáv a festival neopakovateľných, vizuálne atraktívnych del Torových výtvarných nápadov. Čo sa týka scény s lesným bohom, už dlho mi nepadla v kine gamba o zem. Navyše, akčné scény majú solídne dynamické choreografie. Čo mi ale nedovolí pridať plnú pálku je v niektorých častiach slabá gradácia deja (ako v prípade prvej časti) a niekedy pílišná prepálenosť. Aj napriek tomu je ale Hellboy 2 v dnešnom svete plnom filmových fantasy odvarov a remakov skutočná lahôdka!