Cesta do fantazie (2001)

Kreatívny boh animovanej tvorby Hayao Miyazaki. Neverím, že toľko nápadov a invenčnosti dokáže obsiahnuť vo svojej hlave jeden tvorca. Kto nepozná, odporúčam. Kto pozná, chápe. Bravúrne!!!

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Slovo "silný dojem" z filmu už dnes pomaly odchádza! Nuž teda, svoje silné dojmy zhrniem v rámci celej filmovej trilógie tu, pod najmonumentálnejším filmom tretieho milénia. Filmom, ktorý komplexnosťou, silou rozprávania i príbehu prekoná už len máločo, a to si pokojne môžem dovoliť tvrdiť, že ho už neprekoná nič. Evidentne ani Peter Jackson (hobití update). Je totiž v podobnej polohe ako ostatné filmové geniálnosti - nebol nakrúcaný pre komerčné účely, ale z čírej lásky k predlohe a filmárčine. Keďže som čítal knihu, dokonca pred vznikom filmu, musím - napriek niektorým umúdrelým rečiam - maximálne skloniť hlavu k scenáristickej invenčnosti, pochopeniu pravej podstaty knihy a geniálnej filmovej adaptácii, ktorá nielenže povyšuje Tolkienovo veľdielo v príbehovej rovine o tri levely vyššie, ale vzdáva úctivý hold tomu, čo si málokto uvedomil... Vedeckému prístupu k fantasy, ktorý je tak presvedčivý, zmapovaný a vierohodný, že máte pocit, že Vám servírujú historické fakty, a nie žvásty pritiahnuté za vlasy. Podmanivý čarovný svet kreovaný citlivou réžiou, ktorá sa neponáhľa a necháva plne rozvinúť emócie popri gigantických a nikdy nevidených scénach tak, že nič nepracuje kontraproduktívne. Filmovou hudbou, pri ktorej tuhne krv v žilách, pri ktorej spoznávate iné svety a vraciate sa pri každom počúvaní mnohodiskového soundtracku (odporúčam edíciu complete recordings) do Stredozeme. Geniálne Shoreovo dielo, masterpiece, dokonalá sebaprezentácia génia. Kastingom, hereckými výkonmi (Aragorn hrá Vigga Mortensena a Gandalf zase McKellena) a výpravou, ktorá vyvracia predstavy o krásach našej zeme. Kult, olymp filmového sveta.

Princezna Mononoke (1997)

Môj otec tento animovaný film kúpil vo výpredaji na VHS, keď u nás rušili jednu požičovňu. Do prehrávača som ho vkladal s nedôverou. Masterpiece animovanej tvorby a Miyazaki do top 10 súčasných tvorcov. Ešte dodám, že tú podmanivú atmosféru, ktorá hypnotizuje v každom jeho snímku, milujem.

Americká krása (1999)

Tento film ma dlho, ale dlho obchádzal. Nakoniec som si ho predsa len pozrel. Netvrdím, že je zlý, avšak pôsobí neúprimne až vypočítavo. Nie je v ňom ani jedna chyba, ani jeden ľudský krok vedľa. Dokonca aj Spaceyho herecký koncert je natoľko androidný, že máte chuť zakričať "už mu dopekla dajte toho oscara, len nech sa trošku uvoľní"

Motýlek (1973)

Ale musím aj tak povedať, že kniha je kniha.

Tanec s vlky (1990)

Masterpiece môže byť vždy iba jeden.

Obecná škola (1991)

Rozhodne zaujímavý film. Nemôžem napísať dobrý, skôr ľudský. Evidentne boli v československu zložité medziľudské vzťahy a zložitá doba. A ak sa nájde zručný režisér, ktorý dokáže tento fenomén zdokumentovať v tragikomickom filme, ktorý zaujme nielen hereckými výkonmi, ale aj záverečnou myšlienkou, potom si každý príde na svoje. Fenomenálny Tříska, sonda do pedagogického života a potreby autorít, brilantný portrét ľudských osudov.

Matrix (1999)

Paradoxne až VHS produkcia ľuďom ukázala, že existuje "nejaké progresívne sci-fi" s geniálnou myšlienkou a zaujímavým akčným poňatím (dodnes závidím ľuďom čo na tom boli v kine). Redefinovanie žánru, redefinovanie akčného filmu, posunutie latky filmového sveta kamsi do neba. Bratia (po najnovšom už súrodenci:)) Wachowski vytvorili masterpiece, v ktorom šlape úplne každá zložka filmu na 200 percent a vám po záverečnom inhale/exhale tečie slina po brade. Neprekonaný strop žánru, najlepší akčný film vo vesmíre a priľahlých galaxiách.

Requiem za sen (2000)

"Všetko nakoniec bude v poriadku." Nečudujem sa, prečo mal tento film v Cannes 15 minútový standing ovation - jeho sila nespočíva ani tak v deji (feťáci nakoniec dopadnú zle), ale v jeho mrazivo perfekcionistickej gradácií. Režisérsky sadizmus, ktorý nemá vo svete filmu obdoby (vrátane Finchera) Možno ani sám Aronofsky netuší, ako sa mu to geniálne podarilo zostrihať. Okrem toho, Burstyn a Conelly tu podávajú životný výkon. Päť hviezdičiek mám rezervované pre filmy, ktoré môžem pozerať dookola - Requiem for a Dream by medzi ne rozhodne patril - keby sa opakovane pozerať dal.

Pelíšky (1999)

Fenomenálny počin svetovej úrovne, na výsledku ktorého sa podieľali úplne všetci súčastnení (ktorí navyše - ako povedal klasik - žiaľ, alebo chvalabohu režim, o ktorého bizardnostiach film rozpráva, zažili). Nádherný film